Dekanın Mesajı

Sevgili Gençler,

Bursa Uludağ Üniversitesi İnegöl İşletme  Fakültesi gibi köklü ve büyük bir kurumun Dekanı olmanın verdiği onur ve yüklediği sorumlulukla, Fakültemizin hepinizin hayatında gururla ve sevgiyle anacağı izler bırakmasını ve tüm hayatınızı şekillendirecek bir akademik ve kişisel birikime temel oluşturmasını dilerim.

Hiç şüphesiz üniversite eğitimi, mesleki kariyerin en önemli aşamalarından biridir. Ancak bu süreçte salt mesleki eğitime odaklanmak, istisnasız her mesleğin icrasında önemli bir yer tutan insani ve toplumsal değerler ile etik ve ahlaki ilkelerin ihmal edilmesine yol açacaktır.

Bu nedenle üniversite eğitimi bütüncül bir yaklaşımla ele alınmalı ve kişinin kendisini inşa etme sürecinin bir parçası olarak görülmelidir. Zira eğitimin amacı sadece belirli bilgilerin, gerçeklerin, olay ya da olguların öğretilmesi değildir.

Eğitim, belki de insanın eşrefi mahlûkat olarak yaradılışının ve varlığının hakkını verebilmesinin yegâne yoludur. Doğruyu yanlıştan, iyiyi kötüden, haklıyı haksızdan ayırabilmeyi sağlayacak muhakeme kabiliyeti ancak eğitimle kazanılır. Eğitim bilginin aktarılmasından ibaret bir süreç olmayıp, düşünceyi harekete geçirerek, insana bahşedilen aklın kullanılmasının yolunu da açar. Düşünceyi beslemeyen eğitim ile bilim yapılmaz.

Akademik açıdan Fakültemizi bilimin ve düşüncenin geliştiği, fikirlerin özgürce ifade edildiği, paylaşıldığı ve bu sayede zenginleşip çoğaldığı bir kurum olarak görmek nihai amacımızdır. Tüm öğretim elemanlarımızın öğrencilerimizle bütünleşmesi, düşünen, sorgulayan ve tartışan gençlerin yetişmesini sağlayacaktır. Bu gençlerin varlığı ise geleceğe dair umutlarımızı her daim canlı tutacaktır.

Sevgi, saygı, birlik ve beraberlik içinde hareket ederek, hep birlikte oluşturacağımız huzurlu ve verimli bir çalışama ortamıyla bu amacımıza ulaşacağımıza ilişkin inancım tamdır.

Mensubu olmaktan büyük bir kıvanç duyduğum bu kuruma hizmet edecek olmanın verdiği mutluluk ve heyecanla hepinizi selamlıyor ve tüm eğitim hayatınız için şimdiden başarılar diliyorum.

Prof. Dr. Orhan BOZKURT

Anasayfaya Dön

İçerik Ekleme Tarihi : [23-Şub-2021]

İçerik Görüntüleme : [2.521]