Tanıtım
BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ
KARACABEY MESLEK YÜKSEKOKULU     

Karacabey; tarım ve hayvancılıkta ülkemizin en önemli merkezlerinden birisidir. Ülkemizde sütün önemli bir bölümü bu bölgede üretilmekte ve işlenmektedir. Başta SÜTAŞ olmak üzere bir çok süt işleme tesisi ve gıda tesisi bu bölgede faaliyet göstermektedir. Bu nedenle gerek bölgenin gerekse ülkemizin tarım ve hayvancılık alanında gereksinim duyduğu teknik elemanların yetiştirilmesi amacıyla Uludağ Üniversitesi tarafından Karacabey’de  bir meslek yüksekokulu kurulmasına karar verilmiştir. U.Ü. Karacabey MYO’nun hedefi süt hayvancılığı ve teknolojileri konusunda uluslar arası standartlarda eğitim veren Türkiye’nin en iyi yüksekokulu olmaktır.

U.Ü. Karacabey MYO 1992 yılında kurulmuş ve 1995-1996 yılında eğitim ve öğretime başlamıştır. Karacabey MYO 2 yıllık ön lisans eğitimi veren bir meslek yüksekokuludur. Meslek Yüksekokullarında nitelikli bir eğitim için uygulamalı eğitim ve stajlar büyük önem taşıdığı için U.Ü. Karacabey MYO eğitim ve öğretime başladığı yıl 11 Haziran 1996 tarihinde SÜTAŞ ile Üniversite-Sanayi eğitimde işbirliği protokolü imzalanmıştır. Bu protokol çerçevesinde aynı yıl SÜTAŞ tarafından Karacabey süt fabrikası yanında "Karacabey Meslek Yüksekokulu Uygulamalı Hayvancılık Eğitim Çiftliği" faaliyete geçirilmiştir. Eğitimde işbirliği protokolü çerçevesinde okulumuz öğrencileri SÜTAŞ tesislerinde uygulamalı eğitim görmekte ve başarılı öğrencilere karşılıksız SÜTAŞ Mesleki Eğitime Destek Bursu verilmektedir. Ayrıca burslu programdan 2,50 GANO ile mezun olan tüm öğrencilere kurum tarafından iş garantisi verilmektedir.

U.Ü. Karacabey MYO, SÜTAŞ tarafından 2007 yılında yaptırılan 196 öğrenci kapasiteli Sadık YILMAZ Öğrenci Yurdu ile birleşerek Sadık YILMAZ Yerleşkesi'ne dönüştürülmüştür. U.Ü. Senatosu SÜTAŞ'ın kurucusu merhum Sadık YILMAZ'a Eğitime verdiği katkılarında dolayı 24 Mayıs 2007 tarihinde Fahri Doktor ünvanını vermiştir. Uludağ Üniversitesi ve SÜTAŞ'ın 1996 yılında başlayan ve günümüze kadar başarılı bir şekilde devam eden eğitimde işbirliği çalışmaları gelişerek devam etmekte, eğitimde Üniversite-Sanayi işbirliği için güzel örneklerinden birisini  oluşturmaktadır. U.Ü. Karacabey MYO 2012 yılında Danimarka’nın sütçülük konusunda en önemli mesleki eğitim kurumu olan Kold College ile protokol imzalayarak eğitimdeki işbirliğini uluslararası boyuta taşımıştır.

Karacabey’in Tarım ve Hayvancılık açısından Türkiye’nin en önemli bölgelerinden birisi ve ülkemizde gıda sanayinin en yoğun olduğu bir yöresi olması nedeniyle öğrencilerimiz ders ve uygulamalarının önemli bir bölümünü bölgedeki kamu ve özel sektöre ait tarım, hayvancılık ve gıda işletmelerinde gerçekleştirmektedirler.

Karacabey MYO’da halen 6 bölümde 8 programda, 1 Profesör Dr., 3 Doçent Dr., 4 Dr. Öğretim Üyesi, 7 Öğretim Görevlisi Dr. ve 9 Öğretim Görevlisi olmak üzere toplam 25 akademik personel, 13 idari personel,4 Büro personeli, 2 teknik personel, 2 Koruma ve Güv. Görevlisi 7 hizmetli personel olmak üzere toplam 53 çalışanı ile örgün öğretim olarak eğitim-öğretim faaliyetleri sürdürülmektedir. 3 adet gıda laboratuvarı, 3 adet bilgisayar laboratuvarı, 1 kütüphane ve 1 konferans salonunda eğitim-öğretim faaliyetleri sürdürülmektedir. 2022-2023 eğitim-öğretim yılında öğrenci sayısı 1325 olan okulumuzda mesleki eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanısıra birçok alanda sportif, sosyal ve kültürel aktiviteler de düzenlenmektedir.

Anasayfaya Dön

İçerik Oluşturma Tarihi : [07-Eki-2019 20:29]

İçerik Son Değişiklik Tarihi : [22-Şub-2023 10:20]

İçerik Görüntüleme : [13.387]