Kütüphane Veritabanları

Kütüphanemizin aboneliği bulunan veritabanları aşağıda listelenmiştir. Veritabanlarının sistematik olarak çok fazla sayıda kopyalanması, indirilmesi, üçüncü şahıslarla paylaşılması, ticari amaçlarla kullanılması ve herhangi bir web sayfasından yayınlanması gibi durumlarda, veritabanı erişimi yayıncısı tarafından kesilebilmektedir. Veritabanlarının kullanımında lütfen telif hakları kurallarına uygun olarak işlem yapınız.

Veritabanlarına kampüs dışından erişim için Bursa Uludağ Üniversitesi öğrencisi ya da personeli olmanız yeterlidir.

Detaylı Bilgi ve Erişim İçin Kampüs Dışı Erişim linkini kullanabilirsiniz. 

İlgili veritabanlarına erişim ile ilgili soru, sorun ve görüşleriniz için lütfen bizimle iletişime geçiniz. 0 224 294 04 85 - 86  ekaynaklar@uludag.edu.tr

KAMPÜS DIŞI ERİŞİM   TOPLU ARAMA  E-KİTAP  E-DERGİ  E-TEZ  TÜRKÇE E-DERGİ BİBLİYOGRAFİK (ATIF DİZİNLERİ)


Veritabanı Listesi [Anahtar Kelimeye Göre Arama]


Veritabanı Listesi [Alfabetik -Harflere Tıklayın-]

Hakkında: 

ACSESS Digital Library, American Society of Agronomy, Crop Science Society of America ve Soil Science Society of America derneklerinin desteği ile hazırlanmış bir koleksiyon sunar. 

Veritabanı içerisindeki dergilere geçmiş yıllardaki aboneliklerimizden dolayı 2012-2018 yılları arasındaki sayılarına sürekli erişim sağlanmaktadır. Bununla birlikte söz konusu dergilerin Wiley yayınevine geçmesi ve de ULAKBİM-Wiley arasında yapılan ulusal lisanslama anlaşması gereğince güncel sayılarına da erişim bulunmaktadır.

Agronomy Journal (2013-2018), Crop Science (2013-2018), Soil Science Society of America Journal (2012-2018), Journal of Environmental Quality (2012, 2015-2018), Crop, Forage & Turfgrass Management (2015-2018), Natural Sciences Education (2012, 2015-2018), Journal of Plant Registrations (2012, 2015-2018)

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim 

Hakkında: 

Dünya çapında 60.000 pediatri uzmanının üyesi olduğu American Academy of Pediactrics derneğinin AAP Gateway platformu altında yayınladığı 6 dergiye tek bir platform üzerinden ulaşabilirsiniz. Platform içerisindeki dergiler: AAP News, Pediatrics, Pediatrics in Review, Hospital Pediatrics, NeoReviews ve AAP Grand Rounds. 

Veritabanı içerisindeki dergilere erişim, abone olunan yıllara göre farklılıklar göstermektedir.

Pediatrics: 11/8/2006 – 12/31/2018

AAP Grand Rounds, NeoReviews, AAP News, Pediatrics in Review: 2012 Şubat - 2018 Temmuz-Aralık (2018 Ocak-Haziran yok)

Hospital Pediatrics: 2015 Ağustos-2018 Aralık

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim  

Hakkında: 

American Medical Association (AMA)'nın yayınladığı JAMA (The Journal of the American Medical Association) ve 9 tıbbi uzmanlık alanına yönelik 11 adet arşiv dergilerini içerir. JAMA, JAMA Dermatology, JAMA Facial Plastic Surgery, JAMA Internal Medicine, JAMA Neurology, JAMA Ophthalmology, JAMA Otolaryngology–Head & Neck Surgery, JAMA Pediatrics, JAMA Psychiatry, JAMA Surgery, JAMA Oncology, JAMA Cardiology

Abonelik (JAMA + 9  dergi'nin 2013 – 2018 yılları arası sayılarını ve JAMA Oncology dergisinin 2016 – 2018 yılları arası sayılarını) kapsamaktadır.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim  

Hakkında:

Mikrobiyal bilimlere katkıda bulunmak ve geliştirmek amacıyla kurulan ASM bu amacı gerçekleştirmek için birçok ürün, hizmet ve etkinlik aracılığıyla çalışır. The American Society for Microbiology (ASM) mikrobiyoloji alanında en fazla atıf alan dergiler listesinin ilk 20 sırasında 5 dergisi yayınlamaktadır. ASM içerisinde bugün itibariyle 17 dergiye erişim sağlanmaktadır.

Abonelik sadece 2017 yılı ve önceki sayılarını kapsamaktadır. 

Not: Aboneliğimiz bulunmayan yıllara ait erişemediğiniz makaleler ile ilgili bizimle iletime geçebilirsiniz. ekaynaklar@uludag.edu.tr

Erişim sağlanan dergiler; Antimicrobial Agents and Chemotherapy (1972-2017) , Applied and Environmental Microbiology (1953-2017) , Clinical and Vaccine Immunology (1994-2017), Clinical Microbiology Reviews (1958-2017), Genome Announcements (Microbiology Resource Announcements) (1937-2017), Eukaryotic Cell (2002-2015), Infection and Immunity (1970-2017), Journal of Bacteriology (1930-2017), Journal of Clinical Microbiology (1975-2017), Journal of Microbiology & Biology Education (2000-2017), Journal of Virology (1967-2017), mBio (2010-2017), Microbiology and Molecular Biology Reviews (1937-2017), Microbiology Spectrum (2013-2015), Molecular and Cellular Biology (1981-2017), mSphere (2016-2017), mSystems (2016-2017)

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim

Hakkında: 

Dergilerin kapsamında yaşam bilimlerinden, biyomedikal bilimlerinden, fen bilimlerinden, tarım bilimlerinden, sosyal bilimlerden ve ekonomiden 51 konu yer almaktadır. Tıp ve Psikoloji Nobel ödülünü kazananların %56'sı ve Kimya Nobel ödülünü kazananların %42'si Annual Reviews yazarlarıdır. Annual Reviews Stanford'daki bilim insanları tarafından 1932 yılında kurulmuştur. Her bir Annual Reviews'da, bir alandaki en önemli konulara ilişkin 20+ makale bulunmaktadır. Tanıtım bölümüne sahip olan her makalede konu derinlemesine ele alınmaktadır ve en az 130 atıf vardır. Alıntılanan atıflar yazarlarımızca dikkatli bir biçimde seçilmektedir ve daha kapsamlı bir keşif sürecine giden birincil araştırmanın yolunu açmaktadırlar.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim 

Hakkında: 

ACM Digital Library (DL), bilgi işlem ve bilişim teknolojisi alanlarını kapsayan tam metin makalelerden ve bibliyografik kayıtlardan oluşan günümüzün en kapsamlı derlemesidir. Tam metin veri tabanı içinde, ACM’nin 1954’ten bu yana olan bütün yayınları: dergiler, konferans kayıtları, gazeteler, multimedya yayınlar ve bilgi işlem alanındaki en geniş bibliyografik veri tabanı olan Guide to Computing Literature yer almaktadır. İçerik Listesi İçin Tıklayınız!

Veritabanı içerisindeki dergilerin sadece 2011-2018 arası sayılarına erişim sağlanmaktadır.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

ASTM standartları küresel ekonomide imalat, tasarım ve ticaret yönlendirmelerindeki bilgi altyapısında büyük rol oynamaktadır.

Uzay mühendisliği, biyomedikal, kimya, çevre, jeolojik, halk sağlığı ve güvenliği, endüstriyel tasarım, tekstil, lastik, plastik, malzeme bilimi, mekanik, nükleer, petrol, toprak bilimi, vb. gibi önemli mühendislik alanlarında, ilgili standartları da kapsayan yol gösterici bir bilgi kaynağıdır.

ASTM Compass, her zamankinden daha kolay kullanım ve daha etkili arama için  tüm ASTM içeriklerine artı olarak ihtiyacınız olan güçlü araçları barındırarak 7/24 erişim sağlar. Bu araçlar şunlardır;

 • Standartlara kolay erişim,
 • Not, resim ve eklenti ekleme araçları
 • Standart değişikliklerini göstermek için, renkli vurgulamalar,
 • Bilgi paylaşım fonksiyonları
 • ASTM eğitim modülleri
 • ASTM Standards & Engineering Digital Library’de binlerce kitap ve çalışmaya erişim
 • Çeviri standartlar
 • Ve çok daha fazlası

 

ASTM standartlarına, teknik yayınlara, kitap ve kitap bölümlerine erişim!

Standartlar

· 13.000+ aktif standart

· 42,600+ arşivsel standart

· 24,400 “withdrawn” standart

· 9,700 “redline”

Dergiler

· 123,200+ sayfa - tümü hakemli makale

E-Kitaplar - El kitapları, Monograflar ve Veri Serileri

· 120+ volüm I 28,000 sayfa I 1965’ten günümüze

E-kitaplar - Seçilmiş Teknik Yayınlar

· ASTM Symposia

· 29,000 çalışma - tümü hakemli

· 1,550+ e-kitap I 400,000 sayfa I 1931’den günümüze

Diğer Temel Bilgiler

· Eşzamanlı kullanıcı veya indirme kısıtlamaları yok

· Online kullanım istatistikleri (COUNTER uyumlu)

· MARC kayıtları ve DOI referans bağlantıları mevcut

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    Kullanım Kılavuzu

Araştırma Yöntemleri Eğitim ve Uygulama Merkezi (AYEUM) sosyal, fen, sağlık ve eğitim bilimlerinde kullanılan nitel, nicel ve karma yöntemler hakkında araştırmacılara yönelik online eğitim, yüz yüze eğitim ve danışmanlık hizmeti vermek üzere kurulmuş akademik bir eğitim platformudur. Bu doğrultuda yüksek lisans, doktora öğrencilerine, doktora sonrası araştırmacılara, akademisyenlere, kamu kurum ve kuruluşlarındaki uzmanlara bilimsel araştırma yöntemlerini ve bilimsel araştırma sürecinde kullanılan bilgisayar yazılımlarını ayrıntılı bir şekilde öğretmeyi amaçlamaktadır.

AYEUM portalındaki bazı eğitimler;

AYEUM içerisindeki TÜM DERSLER, Bursa Uludağ Üniversitesi erişimine AÇILMIŞTIR.

Temel SPSS Eğitimi, İleri SPSS ve Veri Analizi, Karma Araştırma Yöntemleri, Makale Yazma Stratejileri, Temel Nvivo Kullanımı, İleri Nvivo Kullanımı ve Nitel Veri Analizi, MAXQDA Başlangıç ve İleri Düzey Eğitimi, Tez Yazım Stratejileri ve Akademik Yazma, Literatür Tarama ve Kaynaklara Ulaşma Stratejileri, Ölçek Geliştirme ve Uyarlama Eğitimi, Amos Eğitimi (Yapısal Eşitlik Modellemesi), Meta Analizi ve Comprehensive Meta-Analysis (CMA) Yazılımı Eğitimi, Zotero Eğitimi, Citavi Kullanımı, Araştırma Etiği, İntihal ve İntihalden Kaçınma Stratejileri, Sağlık Bilimleri için Veri Analizi-1, Coggle Kullanımı, Başarı Testleri için Test ve Madde Analizi Programı (TAP), Makalenize Uygun SSCI/SCI/AHCI İndexte ve TR DİZİN’de Dergi Bulma Yöntemleri, SSCI/SCI/AHCI ve ESCI İndexlerdeki Dergilere Yayın Gönderme Süreçleri, Mendeley Eğitimi, Nicel Araştırma Yöntemlerine Giriş, Nitel Araştırma Yöntemlerine Giriş, Nitel Araştırma Yöntemlerine Giriş 2, Sahte-Şaibeli (Predatory) Dergiler, Yayıncılar ve Konferanslar Eğitimi, Veri Analizinde Karar Verme Süreçleri (Uygun Analiz Yöntemini Belirleme Eğitimi)

AYEUM'a GİRİŞ yapmak için yapılması gerekenler aşağıda belirtilmiştir.

1.  Kampüs Dışı Erişim linkine tıklayınız.

2.  Kampüs Dışı Erişim portalına daha önceden kaydınız varsa giriş yapınız. Kaydınız yoksa kayıt olunuz. Kayıt İçin Tıklayınız!

3.  Portala giriş yaptıktan sonra BÜTÜN KAYNAKLAR sekmesinden alfabetik olarak aşağı doğru gelerek AYEUM erişim linkine tıklayınız.

4.  Açılan sayfadan kurumsal mail adresinizle (personel iseniz @uludag.edu.tr, öğrenci iseniz @ogr.uludag.edu.tr uzantılı mail adresi) bir kereliğine mahsus olmak üzere AYEUM platformuna üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

5.  Üyelik oluşturduktan sonra kurumsal mail adresinize aktivasyon maili gelecektir. Gelen maildeki linke tıklayarak mailinizi onaylayınız.

Yapılan bu işlemler sonrası kampüs dışından erişim sağlamak istiyorsanız her seferinde  Kampüs Dışı Erişim  linki üzerinden önce kampüs dışı erişim portalına ardından AYEUM'a ayrı ayrı üye girişi yapılması gerekmektedir.

Önemli Not: Öğrenci numaranız ile başlayıp @ogr.uludag.edu.tr uzantısı ile devam eden mail adresi tüm öğrencilerimize (önlisans, lisans, yüksek lisans, doktora) tanımlanmıştır. Üniversitemiz ana web sayfasında sol üstte bulunan Öğrenci başlığına tıkladığınızda karşınıza gelen Öğrenci Mail linkinden otomasyon şifrenizle erişebilirsiniz.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim    Kampüs Dışı Erişim Detaylı Bilgi ve Kılavuz    AYEUM Tanıtım (Video)

Hakkında: 

BioOne complete veritabanı ile biyoloji, ekoloji, çevrebilim, kök hücre araştırmaları, küresel ısınma ve tarım vb. konularında 200 ve üzeri dergiye tam metin erişim sağlanmaktadır. Günümüzde çok önemli hale gelen iklim değişikliği, ekolojik ve biyoçeşitliliğin korunması ve doğal kaynakların yönetimi gibi içerikleri sayesinde araştırmacılar için önemli bir kaynaktır.

Veritabanı içerisindeki dergilerin 2018 yılı sonuna kadar olan sayılarına erişim sağlanmaktadır.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Klinik uzmanlık alanları, halk sağlığı ve kanıta dayalı tıp alanlarında önde gelen 30 ve üzeri otorite tıp dergilerinden oluşan ve kanıta dayalı tedavi araçlarından çok farklı olarak kanıt sağlamanın yanı sıra, uygulamaların ve hastanelerin her gün karşılaşabildiği önemli ve maliyetli koşulların sistematik bir değerlendirmesini de sunan bir veritabanıdır.

Veritabanı içerisindeki belirli dergilerin sadece Ocak 2011 - Aralık 2020 yılı arası sayılarına erişim sağlanmaktadır.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu

Hakkında:

1683 yılında kurulmuş olan BRILL yayınevine ait Sosyal ve Beşeri Bilimler alanında yayınlanan 265 adet derginin 1999’dan günümüze erişimini kapsamaktadır. Dergilerden 155 tanesi Scopus’ta, 14 tanesi Social Science Citation Index (SSCI)’da, 12 tanesi Science Citation Index (SCI)’da, 11 tanesi Arts & Humanities Citation Index’de indekslenmektedir. 

Veritabanı içerisindeki dergilerin sadece 2018 yılı sayılarına erişim sağlanmaktadır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim

Hakkında: 

Tarım, ormancılık, insan sağlığı, beslenme, hayvan sağlığı ve yönetimi, doğal kaynakların korunması ve çevre alanlarında araştırma ve gelişmelerle ilgili literatürü içerir. Bununla birlikte atıf almış dergilerin listesi görülebilmektedir. 1973’den geriye milyonlarca kayıt içeren CAB Direct söz konusu alanlarda en ilgili kayıtları bulmanıza yardımcı olur. CAB Abstracts ve Global Health gibi temel bibliyografik veritabanlarını pratik yaşam bilimlerinin içine dahil ederek güncel ve güvenilir bilgi sağlar. CAB Direct, CAB yayınevindeki bu kaynaklara doğrudan erişim sağlar. Tarım ve uygulamalı yaşam bilimleri alanlarında en yüksek sayıda süreli yayın koleksiyonunu kapsayan veritabanı, bununla birlikte güncel ve az bulunan konularda eşsiz bir kaynaktır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   Kullanım Kılavuzu

Hakkında: 

Sosyal ve beşeri bilimler, fen bilimleri, eczacılık, din, müzik, dil, teknoloji, hukuk, eğitim, mühendislik ve mimarlık gibi birçok alanda Cambridge University Press yayınevinin çıkardığı 300'ün üzerinde dergiden tam metin erişim içerir.

Veritabanı içerisindeki dergilerin güncel ve geriye dönük sayılarına erişim sağlanmaktadır.

Veritabanı içerisindeki dergilerin sadece 2013-2018 arası ve 2023 yılı sayılarına erişim sağlanmaktadır.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Cambridge University Press yayınevine ait çok kullanılan e-kitaplardan (40 adet) oluşmaktadır. Bunun yanı sıra aynı linkten, sosyal ve beşeri bilimler, fen bilimleri, eczacılık, din, müzik, dil, teknoloji, hukuk, eğitim, mühendislik ve mimarlık gibi birçok alanda Cambridge University Press yayınevinin çıkardığı 300'ün üzerinde dergiye tam metin erişimimiz bulunmaktadır.

İlgili kitapların (40 adet) listesi için Tıklayınız...

İlgili kitapların (65 adet) listesi için Tıklayınız...

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   

Hakkında: 

Arkeoloji alanında yapılmış kazı ve özellikle bulunan paralarla ilgili kayıtları içeren, öğrenci ve araştırmacılar için birçok yerde bulunamayacak düzeyde yararlı bilgiler barındıran, alanında dünyanın en kapsamlı veri tabanıdır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Eikon with Datastream veritabanına 2023 yılı için abone olunarak erişime açılmıştır.

Erişimi ile ilgili sorularınız ve kullanıcı adı-şifre bilgileri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kurumsal e-posta adresiniz üzerinden "DataStream için kullanıcı adı-şifre talep ediyorum" yazarak ekaynaklar@uludag.edu.tr adresine e-posta göndermeniz yeterlidir.

E-posta: ekaynaklar@uludag.edu.tr Dahili Tel: 40485

DataStream Erişim Linki 

DataStream eğitim videoları için Tıklayınız!

Güncel Türkçe eğitimler için tıklayınız!

Hakkında:

Eikon with Datastream; FX, para, hisse, tahvil, metal, enerji ve tarım piyasaları ile ilgili eşzamanlı ve geçmişe dönük fiyat bilgisi, haber, rapor, analiz ve tahminlerini içeren ve dünyanın en geniş kapsamlı, en güvenilir makroekonomik veritabanıdır.

Anlık ve geçmişe dönük olarak forex, bono, CDS, commodity ve enerji piyasalarına erişim,

Türkiye ile ilgili ekonomik, gündem, politik, sektörel ve şirket haberleri ile önemli dünya haberleri,

Dünyanın en geniş makroekonomik veri tabanına erişim (geçmişe dönük olarak en kapsamlı veri tabanı)

Makroekonomik tahminlerle ilgili uluslararası tahmin verilerine erişim,

Şirketlerle ilgili bilanço, rasyo, nakit akışı gibi verilerine erişim,

Şirketleri ve ülkeleri ekonomik bazda kıyaslamaya elverişli modellere erişim,

Anlık olarak Reuters haberlerine erişim,

Reuters’ın gerçekleştirdiği makroekonomik anketlere erişim

 

Kimler yararlanabilir;

•Bankacılık ve Finans bölümleri

•İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve bölümleri

•Ticaret ile ilgili bölümler ve MYO

Hakkında: 

DeGruyter yayınevine ait tarih, sanat, mühendislik gibi alanlarda 29 adet e-kitaptan oluşmaktadır.

İlgili kitapların (29 adet) listesi için Tıklayınız...

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim

Hakkında: 

National Science Foundation - NSF (ABD American Ulusal Bilim Vakfı ) desteği ile hekimler tarafından, hekimler ve diğer sağlık profesyonelleri için hasta başı bakıma yönelik tasarlanmış olan DynaMed dünyanın en kapsamlı ve en güncel kanıta dayalı klinik referans aracıdır. 5,700’den fazla başlık için hazırlanmış özetleri, en güncel, geçerli ve pratik içeriği sağlaması, DynaMed’i uygulama sırasında ortaya çıkabilecek en önemli sorulara cevap verebilen vazgeçilmez bir kaynak haline getirmektedir. Başlıklar içinde ilaç bilgileri de yer almaktadır. DynaMed’in içeriği en iyi kanıtlar ile belirlenir. 

DynaMed hakkında tanıtıcı bilgi ve kısa tanıtım videosu için Tıklayınız!

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   Kullanıcı Kılavuzu

Kütüphanemizin aboneliği bulunan A'dan Z'ye tüm elektronik dergilere (e-dergi) tek bir arayüzden erişebilirsiniz.

Aboneliğimiz bulunan tüm e-dergiler içerisinden dergi ismine göre arama yapabileceğiniz gibi, alfabetik olarak ya da konusuna göre detaylı arama yapabilirsiniz.

2018 yılı ve öncesinde veritabanı aboneliklerimiz dışında ayrıca abonelik yapılan muhtelif Yabancı E-Dergiler için Tıklayınız.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     Kampüs Dışı Erişim Detaylı Bilgi ve Kılavuz

Hakkında: 

Duke University Press tarafından yayınlanan, ağırlıklı olarak beşeri ve sosyal bilimler alanında 47 e-dergiyi kapsayan bir veritabanıdır. Veritabanı kapsamındaki 19 dergi Scopus, 18 dergi Arts & Humanities Citation Index, 9 dergi Social Sciences Citation Index de yeralmaktadır. Önemli dergilerden bazıları; American Literature, Ethnohistory, Hispanic American Historical Review, History of Political Economy, Journal of Health Politics, Policy and Law, Journal of Middle East Women’s Studies, Journal of Music Theory, Modern Language Quarterly, Philosophical Review, Public Culture, Radical History Review, Social Text, South Atlantic Quarterly, TSQ: Transgender Studies Quarterly, Twentieth-Century Literature

Veritabanı içerisindeki dergilerin 2013-2018 yılları arasındaki sayılarına erişim sağlanmaktadır.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında:

eOsmanlıca toplam 79 dersten oluşan Osmanlı Türkçesi eğitim platformudur.

“Doğru/yanlış, eşleştirme, şıklı ve gördüğünü yaz” tarzında testlerin olduğu oyun tadında bir uygulamadır.

Hazırladığımız dersler öğrencilere kişisel geri bildirim ve alıştırmalar sunarak Osmanlı Türkçesi derslerinden en iyi şekilde yararlanmaya hazırlıyor.

Başlıca özellikleri ve sağladığı kazanımlar kısaca şunlardır:

Kişiye Özel Eğitim; eOsmanlıca için hazırlanmış olan derslerin her biri temel seviyeden başlayıp ileri seviyelere kadar gitmektedir. Kullanıcı kendi seviyesini tespit ederek ileri seviyedeki derslerin kilitlerini açabilir. Unutulmaması gereken asıl konu ise eğer öğrendiğiniz derse hâkim değilseniz bir sonraki dersin kilidi asla açılmayacaktır. Özel İçerikli Kurslar; eOsmanlıca için özel olarak hazırladığımız derslerle 1000 kadar kelime öğretiyoruz. Toplam 79 ders konusu ile 1300’ün üzerinde soru ile ölçme ve değerlendirme yapıyoruz. Bunun yanı sıra yazı çeşitlerinden matbu eserlerde kullanılan nesih hattını, arşiv belgelerinde kullanılan rika hattı için kurslar hazırlamaktayız. Size uygun kursu seçerek eğitiminize en hızlı şekilde başlayabilirsiniz. Sertifika Sahibi Olun; eOsmanlıca ile Osmanlı Türkçesine ve yazı çeşitlerine olan hakimiyetinizi derecelendirin. A1 seviyesinden başlayarak C2 seviyesine kadar hazırlanmış testlere doğru cevaplar vererek ücretsiz eOsmanlıca Dil Sertifikasına sahip olun. İsminize özel olarak düzenlediğimiz sertifikanın isterseniz çıktısını alabilirsiniz. Akademik Ek Kaynaklar; Akademik alanda çalışma yapan akademisyenler için İmla Kılavuzu ile Türkçeden Osmanlıca Online Çeviri programını geliştirdik.

Aynı zamanda Çeviri sekmesinde kullanıcılar kategorilerine göre eklediğiniz metinlerin çevirilerini yaparak kendi gelişimine katkı sağladığı gibi çevrilmesini istediğiniz metnin tercümesine de ücretsiz ulaşabilirsiniz.

Kampüs Dışı Erişim ve Giriş Hakkında

Kampüs Dışı Erişim linkine tıklayın ardından Sisteme Giriş sekmesine tıklayın otomasyon bilgilerinizle giriş yaptıktan sonra Tüm Kaynaklar sekmesinden alfabetik olarak aşağı doğru gelerek E-Osmanlıca erişim linkine tıklayınız.

1- Açılan sayfada sağ üstte yer alan “kayıt ol” butonuna tıklayınız.

2- İlgili boşlukları eksiksiz doldurunuz. (e-posta kısmına kurum e-posta adresinizi yazınız.)

3- Kullanıcı sözleşmesini gözden geçiriniz.

4- “Üye Ol” butonuna tıklayarak kaydınızı tamamlayınız.

5- Son olarak kurumsal mail adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklayınız.

----------

1- Anasayfada yer alan “Oturum Aç” butonuna tıklayınız.

2- Kayıt oluştururken doldurduğunuz bilgileri ilgili yerlere yazınız.

3- Son olarak “Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

 

Not: Kampüs içerisinden erişiyorsanız tüm derslere erişim için yine kayıt olmanız gerekmektedir.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

 

Tanıtım Videosu (1 dakika):

https://www.youtube.com/watch?v=CYQwvSARQeU

Nasıl Üye Olunur? (Video):

https://www.youtube.com/watch?v=C67iWI9iSOE

Ders İşleme Nasıl Yapılır? (Video):

https://www.youtube.com/watch?v=OVXhhb_N6X0

07 Mart 2023 Salı günü gerçekleştirilen Bursa Uludağ Üniversitesi kullanıcılarına özel eğitim için tıklayınız!

Hakkında: 

Çeşitli disiplinlerde birçok kaynağı kapsayan veritabanlarından oluşmaktadır. Academic Search Complete (Ultimate), Applied Science & Business Periodicals Retrospective, Business Source Complete (Ultimate), DynaMed, Education Index Retrospective: 1929 – 1983, ERIC (Eğitim Bilimleri), European Views of the Americas: 1493-1750, GreenFILE (Çevre), Humanities & Social Sciences Index Retrospective, Library, Information Science & Technology Abstracts, MasterFILE Complete, MEDLINE, Newspaper Source Plus, Newswires, Open DissertationsRegional Business News, Teacher Reference Center, Web News, Central & Eastern European Academic Source, The Belt and Road Initiative Reference Source, Business Periodicals Index Retrospective: 1913-1982

Kullanım Kılavuzu

Kullanım Kılavuzu (Video)

EBSCO eBooks Kitap İndirme, Ödünç Alma (Kılavuz)

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Sosyal ve beşeri bilimlerde olduğu kadar bilim, teknoloji, mühendislik ve daha birçok alanda en değerli hakemli tam metin dergileri içeren lider veri tabanıdır. 9,000’e yakını tam metin olmak üzere 17,000’e yakın dergiyi özetleriyle birlikte indekslemektedir. Tam metin dergilerden 7,300 kadarı aynı zamanda hakemlidir. PDF içeriği 1887’ye kadar uzanır. Tam metin dergilere ek olarak, raporlar, kitaplar ve birçok farklı döküman türünü tam metin olarak içerir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

1913-1983 döneminde yayınlanmış olan 2,000’den fazla yayını indeksleyen yaşam bilimleri ve iktisadi idari bilimler alanındaki temel indekslerden biridir. Yaklaşık 4,5 milyondan fazla kayıtın yer aldığı veri tabanında, çevre mühendisliği, ekonomi, elektrik ve elektronik mühendisliği, enerji kaynakları ve araştırmaları, finans, havacılık ve uzay, endüstri mühendisliği, iletişim ve bilgi teknolojileri, iş sağlığı ve güvenliği, kimyasal maddeler ve eczacılık, maden mühendisliği, muhasebe, nükleer enerjisi ve mühendisliği, otomotiv mühendisliği, pazarlama ve satış, şirket birleşmeleri, ulaşım, uluslararası ticaret ve yayıncılık ve daha pek çok konuda birincil öneme sahip yayınları içerir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

1,400’den fazla süreli yayındaki 3 milyonun üzerinde makale barındıran Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983, aynı zamanda kitap incelemelerini özetleri ile indekslerken, Industrial Arts Index (1913-1957) tam dosyalarını da içerir.  Bu arşiv veri tabanı 1913 ve 1983 yılları arasındaki önemli bilimsel çalışmalara, tartışmalı konuların çözümlerine, yenilikçilerin bulgularına ve teknolojinin gelişmesine adına yapılan araştırmalara ışık tutan mükemmel bir referans kaynağıdır. 1,400’den fazla süreli yayındaki 3 milyonun üzerinde makale barındıran Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983, aynı zamanda kitap incelemelerini özetleri ile indekslerken, Industrial Arts Index (1913-1957) tam dosyalarını da içerir.   

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

İş ve işletme araştırmaları için değerli bir kaynak olan Business Periodicals Index Retrospective: 1913-1982, 70 yıllık akademik arşivinde akademik ve ticari dergileri indekslemektedir ve içerisinde Industrial Arts Index (1913-1957) veri tabanını da barındırır. 
İçerik:
•1,000’den fazla süreli yayın
•Aralarında kitap incelemelerinin de bulunduğu 2,500,000’in üzerinde makale

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim 

Hakkında: 

İktisadi ve İdari Bilimler alanında dünyanın en kapsamlı hakemli tam metin içeriği  sayesinde, bu alanda üretilen bütün veri tabanlarını geride bırakmaktadır. Harvard, Standford, Wharton, MIT, Oxford, Cambridge, London School of Economics gibi dünyanın en önemli üniversitelerinin birincil danışma kaynakları arasındadır. JSTOR Business Collection içindeki dergileri büyük oranda içeren bu veri tabanında yer alan makaleler 1886’ya kadar uzanır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde yayınlanan akademik dergilerin tam metinlerini içeren bu veri tabanı, hem çok disiplinlidir hem de birçok farklı dilde yayını kapsar. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 30’un üzerinde ülkeden 660’a yakın tam metin dergiden oluşan bir koleksiyon sunar.
İçerdiği konulardan bazıları: Edebiyat, fen bilimleri, hukuk, iş ve ekonomi, kütüphane ve bilgi bilimleri, mühendislik, siyaset bilimi, sosyoloji, tarih, tıp ve sağlık bilimleri, v.s.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim 

Hakkında:

EBSCO eBooks Super Collection (500bin E-kitap içermektedir)

Kullanıcı sınırı bulundurmadan 500.000’den fazla e-kitaba erişim sağlayan EBSCO E-kitap Koleksiyonu (Super Collection) hem sayı hem de içerik bakımından dünyadaki en geniş kapsamlı disiplinlerarası tam metin e-kitap veri tabanıdır. Kullanıcı dostu arayüzü ve kullanımı kolay yönetim araçları ile akademik kütüphaneler için vazgeçilmez bir kaynak olan koleksiyon, içerdiği tüm e-kitapları sınırsız kullanıcı erişimi ile sunmaktadır ve yeni kitaplar ek ücret ödenmeden koleksiyona düzenli olarak eklenmektedir.

İçeriğinde;

• Satın alma değeri 70 milyon doların üstünde olan 500.000’den fazla disiplinlerarası e-kitap

• Harvard University Press, Cambridge University Press, MITPress, Cornell University Press gibi önde gelen yayınevlerinin de içerisinde bulunduğu yüzlerce yayınevi tarafından yayımlanan 200.000’e yakın e-kitap

• Elsevier, Taylor & Francis, Sage, John Wiley & Sons gibi önde gelen yayıncılara ait binlerce e-kitap

• 5,000+ ödül almış kitap

1.500+ farklı yayıncıdan derlenen içerik:

•    ABC-CLIO • Bloomsbury •  Brill Academic Publishers • CRC Press • De Gruyter • Edward Elgar • Elsevier • Elsevier Health • F.A. Davis • Greenwood Publishing • Hachette Book Group • I.B. Tauris • IGI Global • John Benjamins •    John Wiley & Sons • Palgrave Macmillan • Random House • Sage Publishing • Springer Publishing • Springer Science & Business • Taylor & Francis Routledge •  World Scientific • Ve daha fazlası…

Üniversite yayınevlerinden sağlanan 200.000’e yakın başlık:

•  Cambridge University Press •  Cornell University Press •  Columbia University Press •  Duke University Press • Edinburgh University Press • Harvard University Press • Hong Kong University Press • Indiana University Press •  Johns Hopkins Uni Press • McGill-Queens Uni Press • MIT Press • New York University Press • Oxford University Press • Presses de L'Universite du Quebec •  Princeton University Press •  Stanford University Press • University of California Press •  University of Chicago Press • University of Illinois Press •    University of Minnesota Press • University of North Carolina Press •  University of Toronto Press  ve DAHA FAZLASI...

Not: Kütüphanemizin abone olduğu ve/veya satın alınmış olan tüm e-Kitaplar içerisinden arama yapmak için tıklayınız!

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     Kampüs Dışı Erişim Detaylı Bilgi ve Kılavuz     

 

Hakkında: 

Education Index Retrospective, ağırlıkla eğitim olmak üzere birçok konu başlığında birçoğu hakemli olmak üzere 800’den fazla yayını detaylı bir şekilde indeksleyerek 850,000’den fazla kayıt sunar. Arşiv niteliğindeki literatürde aranılan bilgi, güncellenmiş konu başlıkları sayesinde günümüzün anahtar kelimeleri ile rahatlıkla bulunabilir. Ayrıca, eski tarihlere ışık tutması açısından orijinal konu başlıkları da korunmuştur.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

ERIC (the Education Resource Information Center), eğitim literatürüne temel danışma kaynağıdır. Bu veri tabanı, Current Index of Journals in Education ve Resources in Education Index içerisinde yer alan dergilere erişim sağlar.

1966’dan günümüze kadar 1.6 milyondan fazla kayıt içeren ERIC, 631,000’den fazla tam metin dökümana bağlantı verir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

1750’den önce Avrupa’da Amerika hakkında yazılan basılı kayıtlar için kapsamlı bir rehber niteliği taşıyan veritabanında toplamda 32,000’den fazla kayıt bulunmaktadır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Doğa ile ilgili multidisipliner bir veri tabanı olan GreenFILE, çevre, tarım, eğitim, hukuk ve teknoloji gibi çeşitli disiplinler arasındaki bağlara dikkat çeker. Kapsadığı başlıklardan bazıları şunlardır; küresel ısınma, iklim değişiklikleri, kirlilik, ağaçlandırma, tarım, yenilenebilir enerji ve geri dönüşüm. 13,000’e yakın açık erişim tam metin kayıt içeren içeren bu veri tabanında, 850,000’in üzerinde kayıt özetleriyle birlikte indekslenmektedir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Beşeri ve sosyal bilimlerin farklı alanlarındaki önemli dergileri indeksleyen Humanities & Social Sciences Index Retrospective: 1907-1984, 1,200’e yakın süreli yayın, 1,300,000’den fazla kayıt ve 240,000’den fazla kitap incelemesi indekslemektedir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   

Hakkında: 

1960 kadar uzanan içeriği ile LISTA, 600'den fazla çekirdek dergiye ek olarak 120’den fazla özel seçim ve öncelikli dergiyi indeksler.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   

Hakkında: 

Dünyanın önde gelen yayıncılardan derlenmiş ve genel ilgi alanlarına dair kaynakları barındıran dünyanın en kapsamlı tam metin popüler dergi kaynağıdır. Ek olarak, referans kitapları ve kapsamlı bir görsel koleksiyonu sunar. MasterFILE Complete; işletmeden sağlığa, fitness ve spordan dinlenme ve eğlenceye, bilimden kültürel çalışmalara, eğitimden modaya kadar birçok konuyu kapsar. 1922’ye kadar uzanan içeriğinde 2,400’den fazla tam metin dergiye ek olarak, 850’nin üzerinde referans kitabı, 73,000’i aşkın birincil kaynak dökümanı ve 1.4 milyon civarında görsel (fotoğraf, harita, bayrak) yer almaktadır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim 

Hakkında: 

Tıp ve sağlık bilimleri alanındaki temel danışma kaynağıdır. PubMed arayüzü üzerinden taranabilen MEDLINE indeksi aynı zamanda EBSCO’nun EBSCOhost platformu üzerinden de taranabilir ve kütüphane koleksiyonundaki tam metinler için bağlantı fonksiyonu sunar.  MEDLINE, National Library of Medicine tarafından oluşturulmuş MeSH (Medical Subject Headings) yani tıbbi konu terimlerini kullanır. Ağaç diagramı şeklinde ve hiyerarşik bir yapı sunan MeSH kullanılarak 5,600’den fazla PubMed dergisinin künye bilgileri taranabilir. MEDLINE içerisinde yer alan 5,600’den fazla dergi, 1809’a kadar uzanan 23 milyonun üzerinde kayıt içerir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim 

Hakkında: 

Dünyadaki önemli haberler için tam metin içerik sağlayan bu veri tabanı, gazetelerden, haber bültenlerinden ve haber dergilerinden milyonlarca kayıt içerir. Ek olarak, televizyon ve radyo haberlerinin metinlerini ve popüler haber kaynaklarından günlük bilgileri içerir. 1,200+ tam metin gazete, 130 haber bülteninden haber, 67 milyona yakın tam metin makale içeriğiyle genş bir kapsam sunan veritabanı, Regional Business News, The Washington Post, PR Newswire US ve diğer birçok önemli kaynakların haberlerini içerir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim 

Hakkında: 

Newswires veritabanı, Associated Press, United Press International, PR Newswire, Xinhua, CNN Wire ve Business Wire'ın başlıca dünya haberlerine sürekli olarak ve neredeyse gerçek zamanlı erişim sağlar. Bu içerik EBSCO tarafından düzenlenir ve kullanıcılara sunulur. Bu koleksiyon, AP Financial News, AP Top News, AP WorldStream, AP U.S. Politics & Government, AP 50 State Reports, UPI Security Industry, UPI Emerging Threats, UPI Business, UPI Entertainment, UPI Sports, UPI Top News, Arabia 2000 ve daha birçok haber kaynağından haberler içerir. Son kullanıcılar, kayıttaki bağlantıyı takip ederek internet içeriğinin tam metnine anında erişebilirler. Newswires'ın tam metin içeriğinin dizini, EBSCO tarafından 30 günlük olarak arşivlenir, böylece kullanıcılar araştırdıkları konuyla ilgili son 30 günde çıkan haberleri rahatlıkla okuyabilirler.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim 

Hakkında: 

Eski ismi American Doctoral Dissertations olan ve de EBSCO-BiblioLabs iş birliği ile yeniden oluşturulan, 1.150.000'den fazla teze erişim sağlayan tez veritabanıdır. Orjinal basılı indeksi tam sayfa resim olarak gösterir ve yazar adı, başlık adı, konu adı ve üniversite adı taraması yapılabilir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Business Source Complete ile birlikte gelen bu veri tabanı özellikle Birleşik Devletler ve Kanada kaynaklı, 100’den fazla yerel işletme yayınlarından gelen tam metinleri sunar. 20 yılı aşkın bir kapsam sunan Regional Business News, The Washington Post, PR Newswire US ve diğer önemli kaynakların haberlerini içerir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim 

Hakkında: 

Sosyal bilimler ile ilgili olan bu danışma kaynağı, 1900’lü yıllara dayanan beşeri bilimler ve sosyal bilimlerdeki geniş yelpazeli ve önemli dergiler için üstün nitelikli indeksleme sağlar. 

İçeriği; Kitap eleştirilerini de içeren 1 milyona yakın indeks, International Index, Social Sciences & Humanities Index, and Social Sciences Index’in de içinde bulunduğu kapsamlı içerik,  1900’lü yıllara dayanan indeksleme.

İçerdiği Bazı Konu Başlıklar: Bağımlılık çalışmaları, Antropoloji, İletişim, İktisat, Etik, Aile çalışmaları, Cinsiyet çalışmaları, Uluslararası ilişkiler, Hukuk, Görsel Basın, Azınlık çalışmaları, Siyaset bilimi, Psikoloji, Kamu refahı, Sosyal hizmet, Şehir çalışmaları

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Profesyonel eğitimcilere yardımcı olmak amacıyla, 220’den fazla hakemli öğretmen ve yönetici dergisini özetleri ile birlikte indeksler. 

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim 

Hakkında: 

“Bir Kuşak, Bir Yol” çalışmalarını destekleyen bu eşsiz, tam metin veri tabanı, onlarca ülkede yayınlanmış binlerce akademik dergi içerir. Türkiye, Çin, Romanya, Rusya Federasyonu, Çekya, Pakistan, İran, Litvanya ve İpek Yolu ile bağlantılı tüm ülkelerin dergilerinden derlenen bu kaynağın kapsadığı konulardan bazıları şunlardır; Bilim, coğrafya, çevre, ekonomi ve finans, hukuk, internet ve telekominikasyon, inşaat mühendisliği, lojistik, mimarlık, siyaset, sürdürülebilir gelişim, tarım, teknoloji, ticaret, yapılar, v.s. “Bir Kuşak, Bir Yol” girişiminde görev alan araştırmacılara yardımcı olan bu kaynak, girişimin başarı ile tamamlanmasına katkı sağlar.
İçerik:
•5,000’e yakın tam metin dergi
•50’den fazla gazete ve haber bülteni
•260’ın üzerinde rapor ve konferans bildirisi
•1965’e kadar uzanan arşiv sayıları

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim 

Hakkında: 

Web News veritabanı, tüm dünyadan binlerce önemli haber beslemesine neredeyse gerçek zamanlı erişim sağlar. Bu koleksiyon farklı konularda 14.000'den fazla haber beslemesi içermektedir. Son kullanıcılar, kayıttaki bağlantıyı takip ederek internet içeriğinin tam metnine anında erişebilirler.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim 

Hakkında: 

Education Source veritabanı, okul öncesi eğitimden yüksek öğretime kadar tüm düzeylerde eğitim konularının yanı sıra; çok dilde eğitim, sağlık eğitimi ve test sistemi gibi özel konuları  da kapsamaktadır.  Veritabanı etki değeri yüksek 2.000’den fazla tam metin dergi, 550’den fazla kitap, monograf ve eğitim konulu konferans bildirileri içermektedir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   

Hakkında: 

Faklı konularda Elsevier yayınevine ait e-kitap veritabanı.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

Emerald yayınevine ait e-kitaplardan (1991-2017) oluşmaktadır. Emerald yayınevi, merkezi İngiltere’de bulunan işletme, yönetim, ekonomi ve ilgili konularda, dergi, kitap ve vaka çalışmaları yayımlayan uluslararası bir yayınevidir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Muhasebe, maliye ve yasalar, eğitim, sağlık yönetimi, insan kaynakları yönetimi, endüstri sektörleri ve inovasyon, bilgi yönetimi, uluslararası işletme, mühendislik, kütüphane yönetimi ve kütüphanecilik, yönetim bilimleri, ekonomi ve sosyal politika, kalite yönetimi, pazarlama, faaliyet yönetimi, emlak ve mülkiyet, strateji ve genel yönetim ve birçok farklı disiplinde yaklaşık 300+ dergiye tam metin erişim sağlar.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   Kullanım Kılavuzu

Hakkında: 

Bilişim konusunu içermektedir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

Essential Science Indicators ile; yüzlerce disiplinde etkili bireyleri, kurumları, makaleleri, yayınları, ve ülkeleri belirleyin. Bununla birlikte gelecekteki çalışmaları etkileyebilecek yeni araştırma alanları oraya çıkarın.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim 

Kullanım Kılavuzu (Video) izlemek için tıklayınız!

Hakkında: 

Teorik ve uygulamalı matematik ve istatistik alanlarındaki 26 e-dergiyi kapsayan, özellikle matematikçiler tarafından tasarlanmış çevrimiçi bir platformdur.

Veritabanı içerisindeki dergilerin 2012-2018 yılları arasındaki sayılarına erişim sağlanmaktadır.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Grammarly öğrenci ve akademisyenlerin dil bilgisi, noktalama işaretleri, cümle yapısı ve kelime kullanımı gibi İngilizce dilinde yazım yeteneklerinin geliştirilmesine yardımcı olan bir öğrenme uygulamasıdır. Yaklaşık binden fazla kurum müfredatları çerçevesinde yazım kabiliyetlerini geliştirmek için Grammarly'i kullanmaktadır. 1 milyondan fazla öğrenci yazı yazma yeteneklerini geliştirmek ve intihal yapmamak için Grammarly'den yararlanmaktadır. Grammarly'i kullanan kurumlar arasında Penn State, California State, Central Michigan ve Phoenix Üniversiteleri bulunmaktadır.

Grammarly'nin eğitim kurumları kurumsal lisansı şunları içermektedir.

- Yapay zeka desteği
- Çevrimiçi Editör
- Orijinallik Testi
- Microsoft Office Eklentisi
- Tarayıcı Eklentileri (Chrome, Safari, Firefox, Edge)
- Masaüstü Uygulamaları (MAC OS, Windows)
- Yönetici Erişimi
- 7/24 E-posta desteği

Kullanıcı limiti nedeniyle sadece akademisyenlere kullanım hakkı verilmektedir.

Kayıt olmak için @uludag.edu.tr uzantılı mail adresinizden ad-soyad, bölüm ve ünvan bilgileri ile birlikte "Grammarly programına kayıt olmak istiyorum" yazarak ekaynaklar@uludag.edu.tr adresine mail gönderebilirsiniz.

Hakkında: 

Hein’in birincil araştırma kaynağı olan HeinOnline, hukuk, hukuk tarihi ve ilişkili alanlarda 100 milyondan fazla sayfayı online, tümüyle aranabilir ve görsel tabanlı formatta sunar.

HeinOnline, içerdiği 2,000’den fazla süreli yayını en geniş kapsamları ile sağlayarak hukuk tarihi alanındaki kaynak boşluğunu doldurur.

HeinOnline, büyük bir hukuk dergisi koleksiyonuna ek olarak, Congressional Record Bound ciltlerinin tamamını, U.S. Reports’un 1754’e kadar uzanan içeriğinin tamamını, 1700’lerin başlarına kadar uzanan ünlü davaları, 16. Yüzyıl ile 20. yüzyıl arasındaki hukuk klasiklerini, the United Nations and League of Nations Treaty Series’i, kapsamı 1936’ya kadar uzanacak şekilde the Federal Register’ı, 1938’den itibaren CFR’yi ve çok daha fazlasını erişilebilir hale getirir. HeinOnline, basılı dokümanlardaki sayfaları orijinal görünümünde PDF formatında sunar. Bu da şu anlama gelmektedir: tüm tablolar, grafikler, resimler, el ile yazılmış notlar, fotoğraflar ve dipnotlar ait oldukları yerde yani orijinal basılı dokümandaki yerlerinde durmaktadırlar. Görsel tabanlı PDF içeriği dışında HeinOnline’ı eşsiz yapan bir başka özellik de tarihi değeri ve başlıklara ilk yayınlanma tarihinden itibaren eriştirebilmesidir. 175’in üzerindeki ülkenin 3,200’den farklı konumunda kullanılan HeinOnline, dünyanın en büyük görsel tabanlı hukuk araştırma koleksiyonudur ve hukuk tarihine dair 9 yüzyıllık içerik barındırır. HeinOnline, hukuk alanındaki süreli yayınlar için dünyanın en büyük distribütörü olan ve 90 yıla yakın bir süredir kütüphane dünyasına hizmet eden William S. Hein & Co. Inc. kuruluşunun bir ürünüdür.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

Birbirine hiper linklerle bağlanmış T.C. Mevzuatı (Kanunlar, Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri, Kanun Hükmünde Kararnameler, Tüzükler, Yönetmelikler, Genelgeler), Kanun maddeleri ve konuları ile ilişkilendirilmiş sürekli güncellen milyonlarca İçtihat (Yargıtay, Danıştay, Anayasa Mahkemesi-Genel Kurul/Bireysel Başvuru-Uyuşmazlık Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararları), T.C. Resmî Gazete günlük olarak sisteme girilmekte ve değişiklikler aynı gün yerlerine işlenmektedir.

Dilekçe ve Sözleşme örnekleri, Kanun Gerekçeleri gibi servisleri bünyesinde bulunduran bir veritabanıdır.

Ayrıca oldukça ayrıntılı İngilizce ara yüzü de bulunmaktadır.

Uzun yıllardır hazırlığı yapılan ve Proje Danışmanlığını Prof. Dr. Feridun Yenisey’in yürüttüğü TÜRK HUKUK KAYNAKÇASI Eylül/2021 de tamamlanmıştır.

1928’den günümüze yaklaşık 300.000 kaynakça, Başta HUKUK olmak üzere ULUSLARARASI İLİŞKİLER, İKTİSAT, İŞLETME, SİYASİ BİLİMLER, EKONOMİ ve KAMU YÖNETİMİ gibi temel alanları içermektedir ve ülkemizin en kapsamlı ürünüdür.

Bütün içerik; KİTAP, MAKALE, TEZ (Doktora/Lisansüstü) ve DİĞER başlıkları altında tasniflenmiştir ve SÜREKLİ GÜNCELLENMEKTEDİR.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    Tanıtım Videosu

Hakkında: 

İdealonline; sosyal bilimler, iktisat, işletme, mimarlık ve sağlık bilimlerinde yayınlanmış çok sayıda akademik ve popüler dergiye tam metin erişim imkanı veren kapsamlı bir Türkçe elektronik veritabanıdır. Bugün itibariyle 650+ dergi, 80.000+ makaleden oluşan veritabanı araştırmacıların kullanımına sunulmuştur.

İdealOnline veritabanı içerisindeki dergilerden bazıları; Andante, Bilim ve Ütopya, Hece, Mesele, Notos öykü, Sözcükler, Tasarım, Tekstil-Teknik, Türk Edebiyatı, Varlık, Yedi Kıta, İnsan ve Hayat, Folklor/Edebiyat, Liberal Düşünce, Toplumsal tarih, Uluslararası İlişkiler, İktisat ve toplum, Eğitim ve bilim, Leges hukuk dergileri, Milli Folklor, Yedi iklim, Vergi Sorunları Dergisi ve daha fazlası...

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

Elektrik ve elektronik, bilgisayar, bilgi teknolojileri, bioteknoloji, fizik ve ilgili diğer bilimlerde ve teknoloji alanlarındaki yayınları kapsamaktadır. Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) ve Institute for Electrical Engineers (IEE) tarafından 1988’den günümüze yayınlanmış bütün süreli yayınlarına (journal, transaction, magazine, letter), IEEE ve IEE tarafından 1988’den günümüze kadar gerçekleştirilmiş bütün konferanslarına ait bildirilere, bütün güncel IEEE Standartlarına, 1950-1988 arasında yayınlanmış IEEE dergileri ve konferans bildirilerinden seçilmiş makalelere, tam metin olarak erişilmektedir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    Kullanım Kılavuzu

IGI Global (e-Kitap)

Hakkında: 

IGI Global yayınevinin InfoSci-Books platformundaki e-kitapları (2000-2022 arası kitaplar) satın alınarak (6.371 e-kitap) erişime açılmıştır. 

Söz konusu veritabanı ile aşağıdaki konularda 6.371+ e-kitap (2000-2022) erişimi sağlanmaktadır.

Mühendislik ve mühendislik teknolojileri, Çevre mühendisliği ve teknolojisi, Bilgisayar mühendisliği ve teknolojisi, E-devlet uygulamaları ve teknolojisi, Eğitim bilimleri ve teknolojisi, İş idaresi ve işletme bilimi teknolojileri, Bilgi Belge yönetimi ve teknolojileri, Basın, yayın ve iletişim bilimleri ve teknolojileri, Tıp, sağlık bilim ve hayat bilimleri teknolojileri, Güvenlik ve adli tıp teknolojileri, Sosyal bilimler ve online davranış teknolojileri

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   

Hakkında: 

Küresel ekonomi, finans, gelişen pazarlar, ticaret vb. konularda süreli yayınlara, e-kitaplara ve istatistiklere erişim imkanı sunan IMF eLibrary veri tabanı, yaklaşık bir milyondan fazla veri serisine erişim sağlamaktadır. 

IMF e-Library veritabanı tüm içeriği 2020 yılı başından itibaren açık erişim olmuştur.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   

Hakkında:

Araştırma girdi ve çıktılarının ölçümü, güncel trendlerin takibi ve makalelerin, dergilerin, kurumların, kişilerin ve bölgelerin karşılaştırılması imkanını sunan, bütünleşik web tabanlı tek akademik platformdur.

INCITES İLE ÇOK DAHA FAZLASINI YAPIN! 

 • Kuruluşunuza eş değer diğer kuruluşlar kimler ve onlara göre performansınız ne durumda? 

 • Kurumunuzdaki yüksek performans gösteren araştırmacılar kimler ve kimlere istihdam sağlamalısınız? 

 • Başarılı işbirlikleriniz hangileri ve hangilerini geliştirmeniz gerekir? 

 • Hangi departmanlar kendi alanlarında etkilerini gösterebilmiş ve buna göre güncel kaynak analizi nasıl olmalıdır?

Not: Incites veritabanını kullanabilmek için kayıt olmanız gerekmektedir. (Öncesinden Web of Science kullanıcı adı-şifreniz varsa o bilgilerle giriş yapabilirsiniz.)

Önceden kaydınız yoksa "Register an email adress" bağlantısına tıklayarak kayıt olabilirsiniz.

Kaydınız var ve şifrenizi unuttuysanız "Forgot Password" tıklayarak şifrenizi yenileyebilirsiniz. (Şifre sıfırlama maili için spam, önemsiz posta vb. kutusunu da kontrol ediniz.) Şifre Sıfırlama Yardımı İçin Bkz.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   Kullanım Kılavuzu   Incites Nasıl Kullanılır? (Video)

Incites TÜRKÇE Eğitim Portalı ve Eğitim Videoları 

Hakkında:

Önemli:

intihal.Net üzerinden alınan rapor; üniversitemizde resmi olarak kullanılan ve kabul edilen Turnitin programından alınan rapor yerine geçmez. 

İntihal.Net veritabanına kayıt olmak isteyen akademisyenlerimiz öncesinde @uludag.edu.tr uzantılı kurumsal mail hesapları ile https://intihal.net/ üzerinden ücretiz bir hesap (akademisyen) oluşturmaları gerekmektedir. Hesap oluşturulduktan bir süre sonra kütüphane yetkilisi tarafından onay verilecek ve kullanıma başlayabileceklerdir. Uzun bir süre (24 saat içerisinde) onay verilmemesi durumunda kütüphanemiz ilgili birimi ile iletişime geçiniz.

Bu yazılımı kullanmak isteyen öğrencilerimiz ise yine @ogr.uludag.edu.tr uzantılı kurumsal mail hesapları ile yine https://intihal.net/ üzerinden ücretsiz bir "öğrenci" hesabı oluşturduktan sonra, hocalarının kendilerine vereceği sınıf klasör numarasını öğrenerek yükleme yapabilirler. 

Önemli Not: Öğrenci numaranız ile başlayıp @ogr.uludag.edu.tr uzantısı ile devam eden mail adresi tüm öğrencilerimize (önlisans, lisans, yüksek lisans, doktora) tanımlanmıştır. Üniversitemiz ana web sayfasında sol üstte bulunan Öğrenci başlığına tıkladığınızda karşınıza gelen Öğrenci Mail linkinden otomasyon şifrenizle erişebilirsiniz.

İntihal.Net birçok intihal tipini tespit etmek için özelleşmiş internet tabanlı bir intihal tespit ve raporlama yazılımıdır. 

İntihal.Net Türkiye'de yayın yapan dergilerin %90'ından fazlasını ve on binlerce basılı kitap içeriği içerisinde tarama yapar. Ayrıca YÖK Tez Merkezi açık erişimde bulunan tezlerin tam metinlerini, DergiPark içeriğini, SOBİAD (Sosyal Bilimler Atıf Dizini) içeriğini, Türkiye'de bulunan üniversitelerin açık erişime sunduğu kaynakları, HiperKitap (Türkçe e-Kitap) veritabanını, 500 milyondan fazla İngilizce doküman ve Türkçe web siteleri içerisinden tarama yaparak benzerlik tespiti yapmaktadır.

Kampüs İçi Erişim       Kampüs Dışı Erişim    Kullanım Kılavuzu Erişim  Kullanım Kılavuzu (Video)

Hakkında: 

IOP yayınevine ait Fizik ve Astronomi gibi alanlarda 240 adet e-kitaptan oluşmaktadır.

İlgili kitapların (240 adet) listesi için Tıklayınız...

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim

Hakkında: 

Akademik düzeyde üretilecek makalelerdeki kopyacılık (intihal) oranının otomatik olarak tespiti için kullanılmaktadır. Veritabanına erişim için kayıt olmak gereklidir.

Kayıt olmak için @uludag.edu.tr uzantılı mail adresinizden ad-soyad, bölüm ve ünvan bilgileri ile birlikte "iThenticate programı için şifre talep ediyorum" yazarak  ekaynaklar@uludag.edu.tr  adresine mail gönderebilirsiniz.

iThenticate, 62 milyardan fazla arşivlenmiş web sayfası, 165 milyondan fazla e-kitap, süreli yayın, 60 milyondan fazla makale ve içerik barındıran 800 akademik yayıncıdan içerik sağlayan Crossref içerisinden tarama yaparak rapor oluşturmaktadır.


Not: Sadece Doktora derecesi ve üzerinde akademik yetkinliğe sahip öğretim üyelerine kullanım hakkı verilmektedir. 

Sadece makalelerin intihal tespitinde kullanılmaktadır. 

 

Erişim Linki     Kullanım Kılavuzu

Hakkında: 

Bilimsel dergilere ait etki faktörlerini ve performans ölçümlerini içeren detaylı bir veri tabanıdır. Journal Citation Reports, eleştirel ve atıf verilerine dayalı dünyanın önde gelen dergilerini değerlendirmek için tarafsız, sistematik ve objektif araçlar sunan, ölçülebilir istatistiki bilgiler içeren kapsamlı bir veritabanıdır. Web of Science’dan alınan dergi verileri işlenir, değerlendirilir, hesaplanır ve “Dünyanın En Önemli Dergileri” Journal Citation Reports aracılığı ile sunulur. 

InCites platformunun da bir parçası olan InCites: Journal Citation Reports®, makalelerin atıf yaptığı referansları derler, araştırma etkinliğini ve dergi ve kategori düzeyindeki etkisini ölçmeye yardımcı olur, atıf yapılan ve atıfta bulunulan dergiler arasındaki ilişkiyi gösterir. Journal Citation Reports, etki ve etkinlik ölçümlerinin bir kombinasyonunu ve dergi atıf ağının tümünü oluşturan milyonlarca atıf yapılan ve atıf yapan dergi veri noktalarını kullanarak, bir derginin dünya bilim literatüründeki gerçek yerinin anlaşılmasını sağlar. Bu temel analiz aracı Web of Science veri tabanındaki bilim ve sosyal bilimler dergilerinden ve bildirilerden yapılan atıfları özetler. Atıf performanslarına, atıf ağına ve yayınlanan materyallerin sayı ve türüne ilişkin detaylı raporlar sağlar.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    Kullanım Kılavuzu    Kullanım Kılavuzu (Video)

 

TÜRKÇE Eğitim Portalı ve Eğitim Videoları  

Hakkında: 

Bilimsel çalışmaların, deneylerin ve araştırmaların video ortamına aktarıldığı ve görsel olarak açıklandığı, dünyanın ilk hakem heyetli bilimsel video veritabanıdır. Makaleler, Pub/Medline, SciFinder, Web of Science ve Scopus tarafından indekslenmiştir ve dünyada impact faktörü olan tek video veritabanıdır. Bugün itibariyle JoVE içerisinde 10.000+ video makale mevcut olup; her ay ortalama 100 yeni video eklenmektedir.

Abone olunan bölümler;

JoVE Journal:

Biology, Neuroscience, Medicine, Bioengineering, Engineering, Immunology and Infection, Chemistry

(2018 yılı sonuna kadar olan ve 08 Temmuz 2019-08 Ocak 2020 arası tüm videolar)

Behavior (2016 yılı sonuna kadar olan tüm videolar),

Environment (2016 yılı sonuna kadar olan tüm videolar), 

Developmental Biology (2016 yılı sonuna kadar olan tüm videolar) mevcuttur. 

Science Education başlığı altında bulunan videolara aboneliğimiz bulunmamaktadır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    Kullanıcı Eğitimi (Video)

Hakkında: 

Çeşitli disiplinlerde (sosyal bilimler ağırlıklı) yayınlanmış dergilerde (3900+ dergi) yer alan tam metin makaleleri içerir. Dergilerin ilk sayısından başlayarak 1990’lı yılların sonlarına kadar olan arşivlerine erişilmektedir. Erişim yılları farklılık göstermekle birlikte; 1880'li yıllardan, günümüzün 2 ila 5 yıl gerisine kadar olan sayılara erişilebilir. Arşiv koleksiyonları dergilerin tüm sayılarını içeren multi-disipliner ve disipline özel koleksiyonlardır. Koleksiyonlar 50’den fazla disiplin ile ilgili akademik içeriği kapsar. Bugün itibariyle toplam 15 bilim ve sanat koleksiyonu ve işletme, matematik ve istatistik ve yaşam bilimleri gibi bazı diğer disiplinlere özel koleksiyonları bünyesinde barındırır. Abonelik; Arts and Sciences I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI, XII, XIII, XIV, XV. Life Sciences, Business IV, Ecology & Botany II, Ireland Collection, Jewish Studies Collection, Hebrew Journals Collection, Sustainability Collection,  ve Global Plants koleksiyonlarını kapsamaktadır. Ayrıca ilgili koleksiyonlar içerisinde özel konu paketlerine erişim bulunmaktadır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında:

Karger yayınevine ait e-kitaplardan (1998-2020 tüm koleksiyon) oluşmaktadır.

Kitapların tam metnine erişim için TABLE OF CONTENT içeriğine bakınız.

E-Kitap listesi için tıklayınız!

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Her kademedeki tıp uzmanları ve öğrencileri için nitelikli birer eğitim kaynağı olan dergilerden oluşan bir koleksiyondur.

Veritabanı içerisindeki dergilerin sadece 1998 - 2018 yılı arasındaki sayılarına erişim sağlanmaktadır.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında:

kelime.com;10 dile ait onlarca sözlük içerisinde aradığınız kelimenin dil, tür, anlam, sınıf, etimolojik bilgisini sunan, aranan kelimenin benzerlerini ve türevlerini bulan, online çeviri yapılabilen, aynı zamanda yıpranma ve silinmeden dolayı okunamayan kelimeyi bulmayı sağlayan devasa kelime arama motorudur.

Başlıca özellikleri ve sağladığı kazanımlar şunlardır:

10 dile ait 820.000 veri satırı içerisinde kelimelerin eş ve zıt, tamlama, köken bilgisi, anlam ve imlalarını bulma.

Aradığınız kelimenin tüm sözlüklerdeki anlamını indexleme.

Aradığınız kelime ile türetilmiş tamlama, deyim ve kelimeleri listeleme.

Çözümleyici özelliği ile kelimelerin yıpranması, silinmesi veya okunamaması gibi durumlarda kelime çözümleyebilme.

Çözümleyici kısmında gelen sonuçlara tıklayarak kelimenin detayına gitme.

Veri tabanında bulunan sözlükler (21 sözlük):

Türkçe; Genel Türkçe Sözlüğü, Derleme Sözlüğü, Ansiklopedik İsimler Sözlüğü, TDK – 1945, Akvaryum Türkçe Sözlük.

İngilizce; Genel İngilizce Sözlüğü, Tomurcuk İngilizce Sözlük.

Osmanlıca; Genel Osmanlıca Sözlüğü, Redhouse (A Turkish and English Lexicon), Kamusu’l-Muhit, Kamus-i Türki, Vankulu Lügatı.

Fransızca: Genel Fransızca Sözlüğü, Hazine-i Lügat (Dictionnaire Français – Turc), Fransızca Türkçe Sözlük (Dictionnaire General Francis Turc), Kamus-i Fransevi.

Genel Almanca Sözlüğü,

Genel Rusça Sözlüğü,

Genel Farsça Sözlüğü,

Genel Çince Sözlüğü,

Genel İspanyolca Sözlüğü.

Veri girişi devam eden sözlükler (20 sözlük):

Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü (Türkçe),

Yeni Talebe Lügatı (Türkçe),

Yazarlar ve Şairler Sözlüğü (Türkçe),

Açıklamalı Deyimler Sözlüğü (Türkçe),

İngilizce Türkçe Büyük Sözlük (İngilizce),

Tamlama Sözlüğü (Osmanlıca),

Resimli Türkçe Kamus (Osmanlıca),

Mükemmel Osmanlı Lügatı (Osmanlıca),

Lügat-i Naci (Osmanlıca),

Yeni Türkçe Lügat (Osmanlıca),

Lehcetü’l-Lugat (Osmanlıca),

Ahteri-yi Kebir (Arapça),

Genel Terimler Sözlüğü (Arapça),

Parıltı Almanca Sözlük (Almanca),

Rusça Türkçe Sözlük (Rusça),

Ferhengi Ziya (Farsça) Lugat-i Halimi (Farsça),

Ferhengi Şuuri (Farsça),

Lugat-i Nimetullah (Farsça),

Çince Türkçe Sözlük (Çince).

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Tanıtım videosu için bkz. https://www.youtube.com/watch?v=OVh_lpRmxUE&t=6s

07 Mart 2023 Salı günü gerçekleştirilen Bursa Uludağ Üniversitesi kullanıcılarına özel eğitim için tıklayınız!

Hakkında: 

Legal Yayıncılık yayınladığı akademik ve uygulamaya yönelik onu aşkın hakemli hukuk dergisi ve Legalbank isimli elektronik hukuk bilgi bankası ile Türkiye'nin hukuk alanındaki en büyük basın-yayın organı konumundadır. Legal Yayıncılık yayınladığı araştırma, tez, mevzuat, ders, uygulama ve doktrin içerikli kitaplar, organize ettiği hukuki seminer, sempozyum vb. etkinlikler ve düzenlediği makale yarışmaları ile hukukçular arasında saygın bir konuma sahiptir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

Legal Yayıncılık yayınladığı akademik ve uygulamaya yönelik onu aşkın hakemli hukuk dergisi ve Legalbank isimli elektronik hukuk bilgi bankası ile Türkiye'nin hukuk alanındaki en büyük basın-yayın organı konumundadır. Legal Yayıncılık yayınladığı araştırma, tez, mevzuat, ders, uygulama ve doktrin içerikli kitaplar, organize ettiği hukuki seminer, sempozyum vb. etkinlikler ve düzenlediği makale yarışmaları ile hukukçular arasında saygın bir konuma sahiptir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

LEXPERA Yeni Nesil Hukuk Bilgi Sistemi içeriğinde mevzuat, içtihat, sözleşme örnekleri, tam metin hukuk kitapları, makaleler ve yorumlar gibi literatür kaynaklarının olduğu kapsamlı bir hukuk bilgi sistemidir. LEXPERA teknolojisi ile sayısı hızla artan ve her gün değişikliğe uğrayan hukuki düzenlemeler arasındaki karmaşık bağlantılar sistematize edilerek, güncel hukuk kaynakları, etkileşim içinde olduğu diğer kaynaklarla ilişkili olarak erişilebilir hale getirilmiştir. Bilgi kaynaklarının yenilikçi bir şekilde işlenmesi, kullanıcı dostu tasarımı ve multi-platform erişim imkânı ile LEXPERA uygulamacılara, akademisyenlere ve öğrencilere yenilikçi çözümler sunmaktadır.

Kapsam:

 • Güncel Mevzuat
 • İçtihat
 • Tam metin hukuk kitapları, makaleler, kanun yorumları ve bibliyografik bilgiler
 • Sözleşme Örnekleri
 • Genel İnternet Arama Sonuçları

Not: Lexpera içerisindeki kitaplara erişim bulunmakla birlikte PDF formatında indirilememekte sadece HTML biçiminde sayfa görüntülemesi yapılmaktadır.

Öne Çıkan Özellikler:

 • Merkezi arama çubuğu ile aynı anda farklı kaynaklar içerisinde arama yapma imkânı
 • Farklı hukuk kaynaklarını ilişkilendiren gelişmiş çapraz bağlantılar
 • Mevzuat değişikliklerini gösteren zaman çizelgeleri
 • Sürüm ve madde karşılaştırma tabloları
 • Mevzuat değişikliklerinin takibini kolaylaştıran günlük Resmi Gazete bülteni
 • Kişisel bildirim ayarları
 • Favori dosyalar oluşturma ve arama kaydetme özelliği
 • Görüntüleme ve yazdırma seçenekleri
 • Filtreleme ve gelişmiş arama seçenekleri
 • Arama geçmişi kayıtları
 • Mobil cihazlardan erişim

 

Kampüs İçi Erişim  Kampüs Dışı Erişim  Başlangıç Rehberi  Lexpera (Hukuk) Veritabanı Nasıl Kullanılır? (Kılavuz Video)

Lexpera veritabanına e-Kütüphane portalı dışında alternatif bir yolla uzaktan erişmek isterseniz; https://www.lexpera.com.tr/kutuphane-girisi/bursa-uludag-universitesi-kutuphanesi adresine kampüs dışındaki bir ağdan tıkladıktan sonra açılan ekrana @uludag.edu.tr ya da @ogr.uludag.edu.tr uzantılı kurumsal e-posta adresinizi girerek erişim sağlayabilirsiniz.

Hakkında: 

1888 yılında kurulan American Mathematical Society, araştırmalara öncülük eder ve dünya çapındaki matematikçileri yayınlar, toplantı ve konferanslar, profesyonel hizmetler ve bilgilendirme programları aracılığıyla bir araya getirir.

MathSciNet, matematik literatürünün büyük bir kısmına dair bibliyografik bilgiler, özetler ve değerlendirmelerden oluşan kullanıcı dostu arayüze sahip bir veritabanıdır.

Her yıl eklenen 125.000’i aşkın içeriğin büyük kısmı, Matematik Konu Sınıflandırmasına (MSC) göre sınıflandırılmıştır.

4.148.919 yayın, 1.145.496 yazar, 1.650+ dergi, 25.560 aktif hakem, 2.816.640 orijinal çalışmaya direkt bağlantı, 20.378.713 atıf eşleşmesi, 1991.055 içeriğe atıf, 531.551 yazara atıf, 4.257 dergiye atıf

Dernek, MathSciNet’in yanı sıra çeşitli koleksiyonlar altında 27 adet de dergi yayımlar. • Member Journals • Research Journals • Translation Journals • Distributed Journals

Bu koleksiyonların tümü sürekli erişim kapsamında olduğundan, abone olunan içeriklere erişim, iptal sonrasında da kesilmez.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

Mendeley, araştırmacıların verimliliğini ve araştırmacı işbirliklerini artıran bir referans yönetim aracı ve akademik işbirliği ağıdır. Mendeley aynı zamanda referans kaynaklarınızı kolay ve hızlı bir şekilde organize etmenizi, not almanızı ve tek tıkla atıf/kaynakça oluşturmanızı sağlayan etkin bir referans yönetim sistemidir. Bununla birlikte, benzer alanlardaki araştırmacıların biraraya gelmesine, işbirliği olanakları yaratılmasına ve yeni araştırma trendlerini takip etmelerine olanak sağlayan, dünyada 6,5 milyondan fazla kullanıcısı olan bir akademik işbirliği ağıdır.

TUBİTAK ULAKBİM EKUAL projesi kapsamında kurumumuz üyeleri Mendeley Kurumsal Versiyon avantajlarından yararlanabilmektedir.

Kitap, Tez, Makale vb. Hazırlarken Araştırmalarınızı Yönetin

 • 100 GB depolama alanı ile kendi kütüphanenizi oluşturun ve bulutta saklayın
 • 100 kişiye kadar üyeli ve 100 GB depolama alanına sahip sınırsız sayıda kapalı grup oluşturun
 • Otomatik olarak atıf verme ve kaynakça oluşturma (8000 + stil seçeneği içerisinden) (Bursa Uludağ Üniversitesi Enstitüleri Atıf Stilleri Dahil)
 • Mendeley üzerinde belge okuma, not alma, tarama
 • Profil oluşturma, etki istatistikleri ve görünürlük
 • Uluslararası işbirlikleri
 • Kapalı gruplar içinde belge paylaşımı ve ortak yazımlar
 • Web, bilgisayar ve mobil üzerinde senkronize çalışma

Not:

Mendeley Kurumsal Sürüm’den ve yükseltilmiş haklardan yararlanabilmek için kurumsal e-posta adresinizi (@uludag.edu.tr ya da @ogr.uludag.edu.tr) ya da kişisel mail adresinizi (gmail, yahoo vs.) kullanarak (sadece ilk seferliğine mahsus olmak üzere) kurum IP leri üzerinden ya da http://ekutuphane.uludag.edu.tr/ platformu üzerinden kayıt oluşturulması gerekmektedir.

Sonrasında kayıt oluştururken kullandığınız mail adresine bilgilendirme maili gelecektir. Hesabınız oluşturulduktan sonra otomatik olarak kurumsal grubumuza dahil edilerek yükseltilmiş haklardan yararlanabileceksiniz. 12 ay boyunca ilgili kullanıcı adı-şifre bilgileri ile dilediğiniz yerden giriş yaparak kurumsal kullanıcı avantajlarından yararlanabileceksiniz.

Mendeley Kurumsal Sürüm aktivasyonunun devamlılığı için 12 ay dolmadan en az 1 kere kurum IP leri üzerinden ya da http://ekutuphane.uludag.edu.tr/ platformu üzerinden giriş yapılması yeterli olacaktır. Mendeley Kurumsal Sürüm aktivasyon süresi dolmadan 10 gün önce kullanıcıların kayıt yaptırdıkları e-posta adresine uyarı maili gönderilecektir.

 

Erişim Linki    Hızlı Kullanım Kılavuzu   Atıf-Kaynakça Oluşturma (Video)

 

09 Nisan 2018 tarihinde gerçekleştirilen Mendeley kullanımına yönelik Türkçe online eğitimi izlemek için aşağıdaki linki tıkladıktan sonra bir seferliğine mahsus olmak üzere kayıt oluşturarak 7/24 eğitimi ücretsiz olarak izleyebilirsiniz.

Online Webinar Eğitimi (Video)

 

Faydalı Linkler

Mendeley Genel

https://www.youtube.com/user/MendeleyResearch
https://www.elsevier.com/solutions/mendeley/support/webinars
https://blog.mendeley.com/
https://service.elsevier.com/app/home/supporthub/mendeley/

MENDELEY CSL -StilYaratma

Mendeleyde Yeni Stil Oluşturma (Video)

CSL Video 
https://www.mendeley.com/guides/csl-editor
https://service.elsevier.com/app/answers/detail/a_id/19606/kw/CSL/supporthub/mendeley/
https://service.elsevier.com/app/answers/detail/a_id/14941/kw/CSL/supporthub/mendeley/
https://service.elsevier.com/app/answers/detail/a_id/22175/kw/CSL/supporthub/mendeley/

Hakkında:

Military Big Data; kara, deniz ve hava platformlarına yönelik yüksek hacimli ve çeşitli bilgiyi, ülke detaylarıyla birlikte en üst seviye doğruluk ve süratle kullanıcısına ulaştırarak; harekât, teşhis, tanımlama, iş geliştirme, uluslararası ticaret, eğitim ve karar verme süreçlerinin tamamında katma değer yaratmayı hedeflemektedir.

Kampüs İçinden erişim sağlıyorsanız; Kampüs İçi Erişim linkine tıklayıp ardından açılan ekrandan sağ üstteki login butonuna tıklayınız ardından sayfanın solunda yer alan IP Login panelini aktif etmek için gizlilik sözleşmesini kabul ediniz. Bu işlemin ardından erişim sağlayabilirsiniz.

Kampüs Dışından Erişim sağlıyorsanız; Kampüs Dışı Erişim linkine tıklayıp Sisteme Giriş sekmesi üzerinden otomasyon bilgilerinizle sisteme giriş yaptıktan sonra Tüm Kaynaklar sekmesine ardından M harfinden Military Big Data sonrasında ise hemen altında bulunan Erişim için Tıklayın linkine tıklayınız. Son olarak açılan sayfada sağ üstte bulunan login butonuna tıklayınız ardından sayfanın solunda yer alan IP Login panelini aktif etmek için gizlilik sözleşmesini kabul ediniz. Bu işlemin ardından erişim sağlayabilirsiniz.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim 

Hakkında: 

Nature dergisi 1869 yılında yayınlanmış, multi-disipliner alanda en önde gelen, haftalık, uluslararası bilimsel bir dergidir ve ‘’Nature Journals All ‘’ Dergi Koleksiyonu’nun merkezinde yer almaktadır. Nature Journals All Dergi Koleksiyonu klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında, isminde ‘‘Nature‘‘ ibaresi geçen diğer yayınlar ile genişlemiş ve toplamda 46 dergiye ulaşmıştır. Nature Protocols ve Nature Methods yayınları da bu grupta yer almaktadır. Nature Journals Dünya’nın en yüksek etki faktörüne sahip dergi paketidir. Abonelik ile birlikte 2007 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanabilmektedir. 

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Palgrave Macmillan Dergileri, Nature Dergi Grubu’nun ’’PMJ All’’ dergi paketini oluşturmaktadır. İktisat, ekonomi, finans, sosyal bilimler, hukuk, yönetim bilimleri, filozofi ve hukuk alanlarında yayın yapan 47 dergiden oluşmaktadır. 1997 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanmaktadır. Erişim SpringerLink platformu üzerinden sağlanmaktadır. 

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Nature Dergi Grubu tarafından isminde ‘’Nature‘‘ ibaresi geçmeyen ve bir paralel segmentte yayın hayatına devam eden ‘’Academic Journals All’’ koleksiyonu oluşturulmuştur. Klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında toplamda 40 dergi içermektedir. Bu koleksiyon , bir çok önde gelen akademik dernek/kuruluş ortaklıkları ile beraber yönetilmekte ve genişlemektedir. Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanabilmektedir. 

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Ekonomik kalkınma ve İşbirliği örgütü (OECD) tarafından yayınlanan kitapları, dergileri, istatistikleri, konferans bildirilerini ve referans kaynaklarını içeren bir kaynaktır. İstatistiklere erişimde kişisel tablo ve grafikler oluşturmayı olanaklı kılar. İçeriğindeki tüm kaynaklar tam metin erişilebilir durumdadır. Veritabanı OECD’nin yayınlarını kapsayan bir sistemdir ve bu sistem ile iktisat, finans, işletme ve ilgili diğer sosyal bilim alanlarını içermektedir.

Abonelik 2016 yılına kadar olan yayınları kapsamaktadır.  Kullanıcı Videosu

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   

Hakkında: 

Kardiyoloji, dermatoloji, mikrobiyoloji, hemşirelik, pediatri, üroloji, romatoloji vb. tıp alanlarında 400+ akademik dergiye tam metin erişim sağlamaktadır. Yüksek kaliteli tam metin tıbbi kaynaklarla dolu, birçok uzmanlık alanı içeren tıbbi bilgilere hızlı ve kolay erişim sağlamayı amaçlayan veritabanında koleksiyon, her kütüphanede bulunması gereken klinik dergileri içermenin yanı sıra uzmanlık alanlarına özel konu başlıklarıyla daha spesifik dergiler de içermektedir. Dünyanın önde gelen tıp uzmanlarından oluşan editör kurullarının, Ovid LWW içerik kalitesine ve güncelliğine odaklanması, bu koleksiyonun önemini daha da arttırmaktadır.

Kullanım Kılavuzu

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim 

Hakkında: 

Çeşitli disiplinlerde Oxford University Press tarafından yayımlanan 200 + dergiye tam metin erişim sağlar.

Abonelik sadece 2021 yılı ve önceki sayılarını kapsamaktadır. Geriye dönük erişim yılları dergiden dergiye farklılık gösterebilmektedir.

Bununla ilgili bizimle iletişime geçebilirsiniz. 0 224 294 04 85 - 86

ekaynaklar@uludag.edu.tr

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında:

İnsan anatomisine ait tüm katmanları interaktif bir şekilde modelleyerek tıp uzmanlarının çalışmalarında katkı sağlar. Aynı zamanda tıp eğitiminde kullanılabilecek ve tıp öğrencilerinin yetiştirilmesi sürecine destek verecek benzersiz bir kaynaktır. Koleksiyonları içerisinde; her yönüyle anatomi ve ilgili konu alanlarına ek olarak, konuşma ve dil patolojisi, dişçilik, kulak-burun-boğaz bilimi, üroloji ile spor ve terapi gibi başlıklar da yer almaktadır.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     Kullanım Kılavuzu

Project MUSE beşeri ve sosyal bilimler alanlarında 200'den fazla yayıncının 600’den fazla dergisine online tam metin erişim imkanı sağlar. Project MUSE, sosyal ve beşeri bilimler alanlarında dünyanın en saygın dijital yayıncılarındandır. Kitaplar ve dergiler kar amacı gütmeyen üniversite ve dernek yayınlarından oluşmaktadır.

Veritabanı içerisindeki dergilerin sadece 2018 yılına kadar olan (2018 ve öncesi) sayılarına erişim sağlanmaktadır. 

Söz konusu sayılara erişim için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

ekaynaklar@uludag.edu.tr

0 224 294 04 85 - 86

FTP Erişim

Not: FTP erişim linkini tıkladıktan sonra tarayıcı olarak Internet Explorer seçiniz.

Hakkında: 

Dünyanın en kapsamlı tez veritabanıdır. Dünyanın her tarafından 1743'den bugüne çeşitli disiplinlerde milyonlarca aranabilir tezin yanında PDF olarak indirilebilen iki milyondan fazla tam metin tez ve bitirme ödevi içerir.

ProQuest yaklaşık 100 ülkeden ve 50’den fazla dilden tezleri içermektedir. Son güncellemelerle birlikte ProQuest Dissertations&Theses veritabının içeriğindeki toplam tez sayısı 4.990.542'dir. Bu tezlerden tam metin olanların sayısı 2.626.291'dir.

Her geçen gün artan küresel üniversite ortakları ağı vasıtasıyla, yılda 120.000'den fazla yeni tez platforma eklenmektedir. Veritabanı 1997'den bu yana eklenen lisansüstü tezlerin çoğunun tam metnini ve geriye dönük güçlü bir içerik sunmaktadır. 1861'de kabul edilen ilk ABD tezinin yanı sıra, 17. yüzyıla kadar uzanan Avrupa tezlerinden son dönem güncel tezlere kadar kapsamlı bibliyografik atıflar da içermektedir.  

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    Kullanım Kılavuzu    Kullanıcı Eğitimi (Video)

Hakkında: 

Proquest e-Book Central içerisinden sadece geçmiş dönemde satın alınmış farklı yıllara ait e-kitaplara (681 + 11 adet) ve de Open Access Complete Collection içerisindeki 1000+ e-kitaba erişim bulunmaktadır.

İlgili Kitap Listesi (681+11 adet) İçin Tıklayınız!

Yaygın olan tüm bilimsel disiplinleri kapsayan ve kapsamı sürekli genişleyen bir e-kitap veritabanıdır. Kitapların tamamını indirmek için ebrary platformu üzerinden ücretsiz olarak hesap oluşturmanız ve dizüstü ya da masaüstü bilgisayarınıza Adobe Digital Edition yüklemeniz gerekmektedir.

Kitapları mobil cihazlarınızdan görüntülemek için ise yine platform üzerinden ücretsiz olarak hesap oluşturulması ve de uygulama marketlerinden ücretsiz olarak Adobe Digital Edition indirilmesi gerekmektedir.

Detaylı Bilgi İçin Bkz. Kullanım Kılavuzu (Türkçe)

Kampüs İçi Erişim    Kampüs Dışı Erişim     Kullanım Kılavuzu (Video)  

Türkçe Kullanım Kılavuzu

Hakkında:

Diğer veritabanlarını ve koleksiyonları tamamlamak üzere tasarlanan bu veritabanı, dünyanın dört bir yanından bir dizi farklı kaynaktan kamuya açık bilimsel içeriği bir araya getirir veya tam metinlerine erişim sağlar. Açık erişim dergilerinin yanı sıra arXiv gibi ana konu havuzlarından gelen içeriği içerir. İçerik, dergi makalelerini, ön baskıları, kitapları, konferans bildirilerini ve raporları içerir. İçerikte 29.500 den fazla bilimsel dergi, 26.100 den fazla kitap ve daha birçok kaynak türü ile birlikte toplamda 78.561 yayın yer almaktadır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     Kampüs Dışı Erişim Detaylı Bilgi ve Kılavuz     

 

Hakkında: 

Tıp bilimleri alanında bulunan makaleler için ücretsiz bir arayüz hizmeti vermektedir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   

Hakkında: 

Analitik kimya, biyomoleküler kimya, biyometal, biyoteknoloji, katalizörler, kimyasal biyoloji, kristal mühendisliği, çevre bilimi, yeşil kimya, inorganik kimya, malzeme bilimi, medikal bilimleri, nano bilimi, doğal ürünler, organik kimya, fotokimyasal bilimler, fotobiyolojik bilimler, fiziko-kimya, polimer bilimler, yumuşak malzemeler ve sistemler biyolojisi gibi birçok konu alanında yayınlanmış 300.000’den fazla makaleyi kapsayan bir Kimya veri tabanıdır.

Veritabanı içerisindeki dergilerin 2014-2018 yılı arası sayılarına erişim sağlanmaktadır.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   

Hakkında: 

Özellikle Sosyal Bilimler alanında güçlü olmak üzere; Siyasi Bilimler, İletişim, Kriminoloji ve Penoloji, Eğitim - Özel, Uluslararası İlişkiler ve İşgücü, Sosyal Sorunlar ve Disiplinlerarası Sosyoloji ve Kent Çalışmaları konularında 2019 itibariyle 1000+ tam metin e-dergi ile 1 milyon üstünde makale sunar. İçeriğinde aralarında 300’ün üzerinde akademik ve profesyonel dernek adına da yayımlanmakta olan yüksek faktörlü dergilerin de sunulduğu uluslararası hakemli dergiler bulunmaktadır. Özellikle son dönemlerde Tıp, Teknik Bilimler ve Fen Bilimleri alanlarında da içeriğini genişletmektedir. Her yıl pakete kaliteli yeni içerik eklenen SAGE Premier’de 1999’dan günümüze erişim açıktır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Önemli Not:

SAGE abone olan ANKOS üyelerine makaleleri indirimli olarak Açık Erişimli yayınlama fırsatı sunmaktadır. Yazarlarımız, SAGE Premier paketindeki SAGE Choice dergilerinde yayın yapmak için 200 £ tutarında indirimli bir APC (Makale İşleme Ücreti) alma hakkına sahiptir. Standart APC 2.400 £'dur.

Akademisyenlerimiz makalesini gönderirken sistemde otomatik olarak ilgili indirimli tutarı görebilecektir.

Bu anlaşma ile ilgili detayları aşağıdaki verilen linkte bulabilirsiniz:

https://us.sagepub.com/en-us/nam/sage-choice

 

Hakkında: 

Ağırlıklı olarak fen bilimleri (bilim, teknoloji, tıp) alanındaki binlerce kitap ve 2500'den fazla dergiye 1995 yılından günümüze kadar tam metin erişim imkanı verirken, önceki yıllara da bibliyografik erişim sağlamaktadır. Anahtar kelime ile aramanın dışında görüntü arama ve yayının değerini artıran ses, video ve veri setleri şeklindeki içerik de mevcuttur.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     Kullanım Kılavuzu  

Hakkında:

SciFinder özellikle Kimya ve Kimya ile ilgili bölümler; Biyoloji, Fizik, Eczacılık, Kimya Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Polimer Mühendisliği, Malzeme ve Metalürji Mühendisliği, Farmakoloji, Nanoteknoloji, Tekstil Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği, Biyomedikal Mühendisliği, Ziraat Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği vb. bölümlerin kullanabilecekleri önemli bir programdır.

SciFinder Chemical Abstracts Service (CAS) in bir ürünüdür. Basılı versiyonu olan Chemical Abstracts’la beraber toplam 5 CAS veritabanı ve Medline veritabanıyla; kimya, yaşam bilimleri, biyokimya, biyoloji, farmakoloji, tıp ve ilgili disiplinlere ait dergi, konferans, sempozyum, patent, kitap ve doktora tezlerini içermekte ve 1907’den günümüze kadar olan literatürü kapsamaktadır.

SciFinder Discovery Platformunu kullanmak için daha önce kaydınız yoksa öncelikle aşağıdaki kayıt linkinden kayıt oluşturulması gerekmektedir.

Kayıt Linki;  https://scifinder.cas.org/registration/index.html?corpKey=3F0CF7FBX86F3503FX733EEAB41F4B05ED38

Kayıt oluşturulduktan sonra bildirdiğiniz üniversite e-posta hesabınıza aktivasyon için bir e-posta düşecektir.

Gelen e-postadaki linke en geç 48 saat içinde tıklayarak hesabınızı onaylatmış olmalısınız.

Oluşturduğunuz hesabınızla https://scifinder-n.cas.org adresinden giriş yapınız.

Önemli Not: Kayıt formunu doldurma ve e-mail onaylama işlemi aynı bilgisayardan yapılmalıdır. 

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

 

Kayıt olurken dikkat edilmesi gerekenler

Kullanıcı Adı:

5-15 karakterli, sadece harflerden oluşabilir ya da harf sayı kombinasyonu yapılabilir. İngilizce karakterler kullanılmalıdır (İ, ö, Ö, Ü, ü, ğ, Ğ, ç, Ç kullanılmamalıdır)

Şifre:

7-15 karakterli ve aşağıdakilerden en az üçünü içeren bir kombinasyondan oluşmalıdır.

-harf,

-büyük-küçük harf karışık,

-sayı -alfa numerik olmayan karakter, örneğin; (*,#,@,%,&)

ÖRNEK: Ahmet2021 ya da Ahmet#2021

Kullanıcı adı ve şifre aynı olamaz; şifrenin 2 karakteri kullanıcı adından farklı olmalıdır.

e-Posta Adresi:

e-posta adresi olarak personel iseniz @uludag.edu.tr öğrenci iseniz @ogr.uludag.edu.tr uzantılı e-posta adresi girilmesi gerekmektedir. ÖRNEK: abayraktar@uludag.edu.tr ya da 062004061@ogr.uludag.edu.tr

 

03.11.2022 tarihinde yeni arayüzün tanıtımına yönelik yapılan webinarı izlemek için tıklayınız.

Hakkında: 

Scopus, bibliyometrik araçlarla birlikte araştırmayı izlemeye, analiz etmeye ve görselleştirmeye yarayan, hakemli yayınlardan oluşan en büyük özet ve atıf veri tabanıdır. Bilimsel araştırmaların etkin ve verimli bir şekilde takip edilmesi hedeflenmektedir. Sanat ve insani bilimlerin yanı sıra fen bilimleri, teknoloji, tıp ve sosyal bilimler alanında tüm dünyadan 5000'in üzerinde yayıncının 18.500'ün üzerindeki dergisini kapsar. Scopus %70'i 1996 yılından beri yayınlanmış özetler, oldukça geniş ve kaliteli web sayfaları ve patent bilgisi olmak üzere 43 milyon kayıt içerir.

Scopus sayesinde;

 • Tam metinli kaynaklara Kütüphanemizin erişimi varsa Scopus içerisinden bulduğunuz kayıtların tam metinlerine tek bir tıkla bağlantı kurabilir,

 • Araştırmacıların değerlendirilmesi ve bilimsel araştırmaların sorguları için atıf analizi gerçekleştirebilir,

 • Araştırmacıların kurumlarını ve bilimsel kayıtlarını takip edebilir,

 • Kurumların bilimsel çıktılarını ve bilimsel eğilimlerini gözlemleyebilir,

 • Dergi analizi aracı sayesinde SNIP ve SJR verilerini kullanarak hangi bilimsel dergide yayın yapacağınızı  belirleyebilir,

 • Kendi alanlarınızdaki en çok atıf alan makaleyi görüntüleyebilir,

 • Hakemli dergilerde yayınlamış olduğunuz makalelerin performans analizlerini ve yazar analizlerini yapabilir,

 • Kendi alanlarınızdaki araştırmacıları görüntüleyebilir ve kimlerle ortak çalışmalar yapabileceğini araştırabilirsiniz.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    Kullanım Kılavuzu  

Elsevier Turkiye - YouTube

Hakkında:

Sobiad (Sosyal Bilimler Atıf Dizini https://atif.sobiad.com/); Türkiye merkezli 1000+ dergide yayınlanan 300.000+ makalenin yer aldığı ve 6.000.000+ atıfın bulunduğu bir veritabanıdır. Sobiad aynı zamanda Türkiye merkezli en çok sosyal bilimler makalesinin bulunduğu milli bir indekstir. Sobiad veritabanında hem makale başlığında arama hem de metin içinde arama yapılabilmektedir. Sobiad, aylık düzenli olarak güncellenmekte ve dergilerin yayınlanan sayıları veritabanına eklenmektedir. 

Sobiad; hem öğretim üyelerine yapılan atıfları göstermesi, hem öğretim üyelerinin ve öğrencilerin kaynak taraması noktasında bir veritabanı olması hem de üniversitelerin yaptığı yayın bilgisini kullanıcıları ile paylaşması bakımından Türkiye sosyal bilimleri alanında bir ilk olmaktadır. Sistemde atıf yapılan öğretim üyesine email yoluyla bilgi verilmektedir. SOBİAD ile akademisyenlerin “h indeksi” belirlenecek, Türkiye merkezli dergilerin impact faktörü (etki değeri) kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim

Astronomi ve astronomik optik, biomedikal optik ve medikal görüntüleme, iletişim ve bilgi teknolojileri, savunma ve endüstriyel algılama, elektronik görüntüleme ve işleme, mikro ve nano teknolojiler, optik ve elektronik optik konularında önemli dergileri içermektedir.

Veritabanı içerisindeki dergilerin sadece 2016-2018 arası sayılarına erişim sağlanmaktadır. 

Söz konusu sayılara erişim için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

ekaynaklar@uludag.edu.tr

0 224 294 04 85 - 86

FTP Erişim

Not: FTP erişim linkini tıkladıktan sonra tarayıcı olarak Internet Explorer seçiniz.

Hakkında: 

Springer yayınevine ait e-kitaplardan,

2004 ve öncesi biyomedikal ve yaşam bilimleri arşiv koleksiyonu

2005-2017 tüm koleksiyon (İngilizce kitaplar),

2018 yılı tıp, mühendislik, biyomedikal ve yaşam bilimleri, bilgisayar bilimleri, dünya ve çevre bilimleri koleksiyonu (İngilizce kitaplar)

2019-2022 yılı ise tıp, mühendislik, biyomedikal ve yaşam bilimleri, bilgisayar bilimleri, dünya ve çevre bilimleri, akıllı teknolojiler ve robotik koleksiyonu (İngilizce kitaplar)

oluşmaktadır.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   

Hakkında: 

Springer Yayınevi'ne ait sosyal bilimler ve fen bilimleri alanlarında ve de birçok farklı disiplinde 2300'ün üzerinde dergiye tam metin erişim olanağı sağlamaktadır. 

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    Kullanım Kılavuzu      Kullanım Kılavuzu (Video)

Hakkında: 

Taylor & Francis yayınevi tarafından yayınlanan birçok farklı disiplinde 2000'in üzerinde dergiye tam metin erişim imkanı sağlar. 

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   Kullanım Kılavuzu

Hakkında: 

Thieme yayınevine ait tıp alanında toplam 59 adet dergiye tam metin erişim imkanı sağlar.

Veritabanı içerisindeki dergilerin 2000-2019 yılları arasındaki sayılarına erişim sağlanmaktadır.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Bursa Uludağ Üniversitesi'nin abone olduğu tüm e-kaynaklarda aynı anda arayın ! (e-kitap, e-dergi, makale vb.) 

Burada yaptığınız arama ile aynı zamanda kütüphanemiz basılı kaynakları içerisinde de arama yapmış olursunuz.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     Kampüs Dışı Erişim Detaylı Bilgi ve Kılavuz     

Toplu Arama Kılavuzu (Video)     Arama Hatırlatması Oluşturma (Video)      Dergi Hatırlatması Oluşturma (Video)

Kütüphanemizin abone olduğu ve/veya satın alınmış olan tüm e-Kitaplar içerisinden arama yapmak için aşağıdaki linkleri kullanın.

Önemli not: "Bu kitabı 10 dakika boyunca okuyabilirsiniz" ibaresi olan kitapların 10 dakikalık okuma süresi, her oturum açtığınızda yenilenmektedir.

e-Kitap platformu içerisinde toplamda yaklaşık olarak 49.500.000 kayıt bulunmaktadır.

"Bu kitabı 10 dakika boyunca okuyabilirsiniz" ibaresi olan yaklaşık 1.500.000 e-Kitap bulunmaktadır.

e-Kitap platformu içerisindeki aboneliğimiz bulunan ve/veya satın aldığımız yaklaşık 1.000.000 e-kitaba ise (kitap bölümleri ve geçici aboneliklerden gelen kitaplarla birlikte 4,5 milyon) tam metin olarak erişilebilmektedir. Not:  Aramanızı yaptıktan sonra sonuç ekranında sol tarafta bulunan "Kütüphane Koleksiyonu’nda Tam Metin Bulunur" kutucuğunu işaretleyerek sadece aboneliğimiz bulunan ve/veya satın aldığımız kitapları görebilirsiniz.

Tam Metin erişimi olmayan ya da "Bu kitabı 10 dakika boyunca okuyabilirsiniz" ibaresi bulunmayan kitapları (yaklaşık 47 milyon) kütüphanemizden talep edebilirsiniz.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     Kampüs Dışı Erişim Detaylı Bilgi ve Kılavuz     

e-Kitap Arama Platformu Nasıl Kullanılır? (Video)

Hakkında: 

Akademik düzeyde tezler ve ödevlerin benzerlik (intihal) tespitinde kullanılmaktadır. Veritabanına erişim için kayıt olmak gereklidir.

Kayıt olmak için @uludag.edu.tr uzantılı mail adresinizden ad-soyad, bölüm ve ünvan bilgileri ile birlikte "Turnitin İntihal programı için şifre talep ediyorum" yazarak  ekaynaklar@uludag.edu.tr  adresine mail gönderebilirsiniz.

Turnitin, 62 milyardan fazla arşivlenmiş web sayfası, 165 milyondan fazla e-kitap, süreli yayın, 734 milyondan fazla doküman (öğrenci ödevi, tez, rapor, proje...) içerisinden tarama yaparak belge analizi ve intihal raporu oluşturmaktadır.

Tüm dosya türleri (Microsoft Word, PDF) yüklenebilmekle birlikte, dosya boyutu 40 MB'den küçük olmalı ve ödev (tez) uzunluğu maksimum 400 sayfa olmalıdır.

Not: Tüm akademik personelimize kullanım hakkı verilmektedir.

Sadece Tezler ve Ödevlerin İntihal tespitinde kullanılmaktadır.

Ödevler (Tezler) ilgili tezin danışmanı (Prof.Dr., Doç.Dr., Dr. Öğr. Üyesi ya da bunun için görevlendirilen bir Asistan) tarafından taranması gerekmektedir. Öğrenci iseniz lütfen tez danışmanınız ile iletişime geçiniz.

 

Erişim Linki    Hızlı Kullanım Kılavuzu    Hızlı Kullanım Kılavuzu (Video)  

 

2023 yılı Nisan ayı itibariyle Turnitin’in “Yapay Zeka Yazma Tespit Aracı” (AI Writing Detection Tool) uygulaması tüm Turnitin üyelerinin kullanımına sunulmuştur. Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız!

 

 

 

Hakkında: 

ULAKBİM tarafından,Türkiye adresli süreli yayınların TR Dizin Dergi Değerlendirme Kriterleri doğrultusunda değerlendirilmesi ile belirlenen yayınlarda yer alan içeriğe ve atıf bilgilerine erişim sağlanan veri tabanıdır. Dizinde dergilerin yanısıra TÜBİTAK tarafından desteklenen projeler de yer almaktadır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

UpToDate, sahip olduğu 360.000’den fazla kullanıcısı ile dünyanın en güvenilen medikal bilgi kaynaklarından birisidir. UpToDate veri tabanı, 24 Uzmanlık alanında, 6500’den fazla uzman doktor tarafından hazırlanan 10.500’den fazla konu içeriğine erişim sunmakta olan kanıta dayalı bir klinik karar destek sistemidir. UpToDate; sürekli güncellenen, kanıta dayalı klinik bilgilerle donatılmış ve kullanımı kolay arayüzü ile dünyanın en çok kullanılan klinik bilgi kaynakları arasında yer almaktadır. Doktorlar tarafından hastalık teşhisinde bulunulması, tedavi planı hazırlanması ve klinik bilgilerin hızlı ve etkin şekilde paylaşılmasına olanak verecek şekilde tasarlanmıştır. UpToDate veri tabanı dergi içermemekle birlikte dünya çapında 180 ülkede 32 .000’den fazla hastanede, 1.1 milyondan fazla doktor tarafından yılda 26 milyon defadan fazla erişilmesi ile doktorların daha iyi teşhis ve tedavi kararları almalarına yardımcı olmaktadır. Dünya çapında yapılan birbirinden bağımsız 80 ayrı çalışmada UpToDate’in; hastane kalitesinin arttırılması, hasta yatış sürelerinin, ölüm oranlarının ve hastane harcamaların azaltılmasına yaptığı olumlu etkiler gösterilmektedir.

Önemli Not: UpToDate Anywhere kinik karar destek sistemine uzaktan erişim (ev/ofis/ cep telefonlarınızdan, mobil cihazlardan) sağlayabilirsiniz. Bunu Kampüs Dışı Erişim linkini kullanarak YA DA kurum içi IP tanımlı bir bilgisayardan kullanıcı adı-şifre oluşturarak (herhangi bir e-posta adresi ile) yapabilirsiniz. Kişisel hesabiniza 90 günde bir kez kurum bilgisayarlarından (ya da Kampüs Dışı Erişim linki üzerinden) Log In/Giriş yapmak gerekmektedir. Yapılan her girişten sonra erişim süresi otomatik olarak 90 gün uzamaktadır. Erişim linkleri ve kılavuzlar aşağıda sunulmaktadır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     Kayıt-Mobil Cihaz Erişim Kılavuzu   Kullanıcı Eğitimi (Video)

 

 

Hakkında: 

Çeşitli disiplinlerde yayın yapan bilimsel dergilerin etki gücünü, yayınlanan makalelerin aldığı atıf sayısını gösteren ve ayrıca yazarların makaleleri ve makalelerin kaynakçalarını listeleyen bibliyografik bir veri tabanıdır. Web of Science fen bilimleri, sosyal bilimler, sanat ve insani bilimlerini konu alan dergileri ve konferans bildirilerini düzenli olarak tarayarak araştırma alanınızla en ilgili ve prestijli yayınlara ulaşmanızı sağlar. Araştırma alanınızda yayın üreten uzman araştırmacıların çalışmalarındaki referans bilgilerini ve konu ilişkilerini kullanarak birbiriyle ilgili tüm kayıtlara linkler verir.

Web of Science Core Collection kapsamında 2019 yılında erişime açılan Book Citation Index ise; güçlü ve yeni keşif araçlarıyla daha hızlı ve kolay bir şekilde kitaplara erişim olanağı sunan, bir kütüphanenin kitap koleksiyonu için gerekli en önemli  indekstir. Kullanıcılar, bu platformada araştırmaları için gerekli en ilgili bilgileri (90,000’den fazla kitap ve her yıl eklenen 10,000 yeni başlık) sorunsuz bir şekilde arayıp bulabilirler.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   Kullanım Kılavuzu  ResearcherID Kullanımı  WOS Atıf Analizi Kılavuzu   

WOS TÜRKÇE Eğitim Portalı ve Eğitim Videoları  Kullanım Kılavuzları (Video)

Hakkında:

Osmanlı ve Erken Cumhuriyet Dönemi arşivlerine bir tık ile erişin.

Sosyal bilimler başta olmak üzere hemen hemen tüm kategorilerde Osmanlı ve Erken Cumhuriyet dönemine ait (1729-1950) gazete, dergi ve kitaplara erişim sağlayan Wikilala veritabanı üniversitemizin erişimine açılmıştır.

Ceride-i Havadis, Cumhuriyet, Tasvir-i Efkâr, Servet-i Fünun, Ulus, Vatan ve Milliyet gibi Osmanlı ve Erken Cumhuriyet dönemi süreli yayınlarına ulaşabilir ve tüm gazeteler içerisinde günümüz Türkçesiyle arama yapabilirsiniz.

Toplamda 2 milyon sayfayı aşan 67 süreli yayın ve yüzlerce kitaba erişim sağlayan Wikilala, 1729’dan 1950 yılına kadar basılmış tüm gazete, dergi, kitap ve yazma eserleri bir araya toplamayı hedeflemekte ve içeriğini her geçen gün zenginleştirmektedir.

 • Gazeteler: 1 milyon sayfaya yakın ulusal ve yerel Osmanlıca ve Türkçe gazeteler içerisinde günümüz Türkçesiyle tam metin arama yapabilirsiniz.
 • Dergiler: Mizahtan ekonomiye, sosyolojiden teknolojiye onlarca kategoride 750 bine yakın dergi sayfasına erişin. Servet-i Fünun, Demet, Diyojen, Futbol, Şehbal ve Felsefe mecmuası ve dahası hepsi bir arada.
 • Kitaplar: Edebiyattan sanata, tarihten bilime onlarca kategoride 500 bine yakın kitap sayfasında tam metin arama yapabilirsiniz.
 • MakalelerYazmalarBelgeler ve tüm Osmanlıca materyaller içerisinde arama yapın.

Kısa Tanıtım Videosu için: https://bit.ly/3e5EHur

07 Mart 2023 Salı günü gerçekleştirilen Bursa Uludağ Üniversitesi kullanıcılarına özel eğitim için tıklayınız!

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Wiley yayınevine ait (2009-2011, 2013-2014 koleksiyonu ve de farklı yılları kapsayan) e-kitaplardan oluşmaktadır.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

Ticaret, maliye, yönetim, kimya, bilgisayar bilimi, yerbilim, eğitim, mühendislik, hukuk, yaşam bilimleri, tıp, matematik, istatistik, fizik, psikoloji, veterinerlik, ziraat vb. alanlarda 1997'den günümüze Wiley-Blackwell tarafından yayımlanan 1400'ün üzerinde dergiye tam metin erişim imkanı sağlar.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim  

 • YÖK Ulusal Tez Merkezi hizmetlerinin tamamı internet üzerinden verilmektedir.
 • Yazarları tarafından erişimine izin verilen tezler (Bursa Uludağ Üniversitesi ya da başka üniversitelerde yapılmış) Ulusal Tez Merkezinde herkese açıktır.
 • YÖK Tez Merkezinden tez araması yaptığınızda “Bu tezin, veri tabanı üzerinden yayınlanma izni bulunmamaktadır. Yayınlanma izni olmayan tezlerin basılı kopyalarına Üniversite kütüphaneniz aracılığıyla (TÜBESS üzerinden) erişebilirsiniz” ibaresi gördüğünüz tezleri, BUÜ Kütüphanesi Danışma Birimi Tübess Hizmeti aracılığıyla temin edebilirsiniz.
 • Bursa Uludağ Üniversitesi’nde yapılmış tezlerin basılı kopyalarını sorgulamak için BUÜ Kütüphane Katalog Sorgu sayfasını kullanabilirsiniz. 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   


Veritabanı Listesi [Tüm Liste]

Hakkında: 

ACSESS Digital Library, American Society of Agronomy, Crop Science Society of America ve Soil Science Society of America derneklerinin desteği ile hazırlanmış bir koleksiyon sunar. 

Veritabanı içerisindeki dergilere geçmiş yıllardaki aboneliklerimizden dolayı 2012-2018 yılları arasındaki sayılarına sürekli erişim sağlanmaktadır. Bununla birlikte söz konusu dergilerin Wiley yayınevine geçmesi ve de ULAKBİM-Wiley arasında yapılan ulusal lisanslama anlaşması gereğince güncel sayılarına da erişim bulunmaktadır.

Agronomy Journal (2013-2018), Crop Science (2013-2018), Soil Science Society of America Journal (2012-2018), Journal of Environmental Quality (2012, 2015-2018), Crop, Forage & Turfgrass Management (2015-2018), Natural Sciences Education (2012, 2015-2018), Journal of Plant Registrations (2012, 2015-2018)

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim 

Hakkında: 

Dünya çapında 60.000 pediatri uzmanının üyesi olduğu American Academy of Pediactrics derneğinin AAP Gateway platformu altında yayınladığı 6 dergiye tek bir platform üzerinden ulaşabilirsiniz. Platform içerisindeki dergiler: AAP News, Pediatrics, Pediatrics in Review, Hospital Pediatrics, NeoReviews ve AAP Grand Rounds. 

Veritabanı içerisindeki dergilere erişim, abone olunan yıllara göre farklılıklar göstermektedir.

Pediatrics: 11/8/2006 – 12/31/2018

AAP Grand Rounds, NeoReviews, AAP News, Pediatrics in Review: 2012 Şubat - 2018 Temmuz-Aralık (2018 Ocak-Haziran yok)

Hospital Pediatrics: 2015 Ağustos-2018 Aralık

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim  

Hakkında: 

American Medical Association (AMA)'nın yayınladığı JAMA (The Journal of the American Medical Association) ve 9 tıbbi uzmanlık alanına yönelik 11 adet arşiv dergilerini içerir. JAMA, JAMA Dermatology, JAMA Facial Plastic Surgery, JAMA Internal Medicine, JAMA Neurology, JAMA Ophthalmology, JAMA Otolaryngology–Head & Neck Surgery, JAMA Pediatrics, JAMA Psychiatry, JAMA Surgery, JAMA Oncology, JAMA Cardiology

Abonelik (JAMA + 9  dergi'nin 2013 – 2018 yılları arası sayılarını ve JAMA Oncology dergisinin 2016 – 2018 yılları arası sayılarını) kapsamaktadır.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim  

Hakkında:

Mikrobiyal bilimlere katkıda bulunmak ve geliştirmek amacıyla kurulan ASM bu amacı gerçekleştirmek için birçok ürün, hizmet ve etkinlik aracılığıyla çalışır. The American Society for Microbiology (ASM) mikrobiyoloji alanında en fazla atıf alan dergiler listesinin ilk 20 sırasında 5 dergisi yayınlamaktadır. ASM içerisinde bugün itibariyle 17 dergiye erişim sağlanmaktadır.

Abonelik sadece 2017 yılı ve önceki sayılarını kapsamaktadır. 

Not: Aboneliğimiz bulunmayan yıllara ait erişemediğiniz makaleler ile ilgili bizimle iletime geçebilirsiniz. ekaynaklar@uludag.edu.tr

Erişim sağlanan dergiler; Antimicrobial Agents and Chemotherapy (1972-2017) , Applied and Environmental Microbiology (1953-2017) , Clinical and Vaccine Immunology (1994-2017), Clinical Microbiology Reviews (1958-2017), Genome Announcements (Microbiology Resource Announcements) (1937-2017), Eukaryotic Cell (2002-2015), Infection and Immunity (1970-2017), Journal of Bacteriology (1930-2017), Journal of Clinical Microbiology (1975-2017), Journal of Microbiology & Biology Education (2000-2017), Journal of Virology (1967-2017), mBio (2010-2017), Microbiology and Molecular Biology Reviews (1937-2017), Microbiology Spectrum (2013-2015), Molecular and Cellular Biology (1981-2017), mSphere (2016-2017), mSystems (2016-2017)

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim

Hakkında: 

Dergilerin kapsamında yaşam bilimlerinden, biyomedikal bilimlerinden, fen bilimlerinden, tarım bilimlerinden, sosyal bilimlerden ve ekonomiden 51 konu yer almaktadır. Tıp ve Psikoloji Nobel ödülünü kazananların %56'sı ve Kimya Nobel ödülünü kazananların %42'si Annual Reviews yazarlarıdır. Annual Reviews Stanford'daki bilim insanları tarafından 1932 yılında kurulmuştur. Her bir Annual Reviews'da, bir alandaki en önemli konulara ilişkin 20+ makale bulunmaktadır. Tanıtım bölümüne sahip olan her makalede konu derinlemesine ele alınmaktadır ve en az 130 atıf vardır. Alıntılanan atıflar yazarlarımızca dikkatli bir biçimde seçilmektedir ve daha kapsamlı bir keşif sürecine giden birincil araştırmanın yolunu açmaktadırlar.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim 

Hakkında: 

ACM Digital Library (DL), bilgi işlem ve bilişim teknolojisi alanlarını kapsayan tam metin makalelerden ve bibliyografik kayıtlardan oluşan günümüzün en kapsamlı derlemesidir. Tam metin veri tabanı içinde, ACM’nin 1954’ten bu yana olan bütün yayınları: dergiler, konferans kayıtları, gazeteler, multimedya yayınlar ve bilgi işlem alanındaki en geniş bibliyografik veri tabanı olan Guide to Computing Literature yer almaktadır. İçerik Listesi İçin Tıklayınız!

Veritabanı içerisindeki dergilerin sadece 2011-2018 arası sayılarına erişim sağlanmaktadır.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

ASTM standartları küresel ekonomide imalat, tasarım ve ticaret yönlendirmelerindeki bilgi altyapısında büyük rol oynamaktadır.

Uzay mühendisliği, biyomedikal, kimya, çevre, jeolojik, halk sağlığı ve güvenliği, endüstriyel tasarım, tekstil, lastik, plastik, malzeme bilimi, mekanik, nükleer, petrol, toprak bilimi, vb. gibi önemli mühendislik alanlarında, ilgili standartları da kapsayan yol gösterici bir bilgi kaynağıdır.

ASTM Compass, her zamankinden daha kolay kullanım ve daha etkili arama için  tüm ASTM içeriklerine artı olarak ihtiyacınız olan güçlü araçları barındırarak 7/24 erişim sağlar. Bu araçlar şunlardır;

 • Standartlara kolay erişim,
 • Not, resim ve eklenti ekleme araçları
 • Standart değişikliklerini göstermek için, renkli vurgulamalar,
 • Bilgi paylaşım fonksiyonları
 • ASTM eğitim modülleri
 • ASTM Standards & Engineering Digital Library’de binlerce kitap ve çalışmaya erişim
 • Çeviri standartlar
 • Ve çok daha fazlası

 

ASTM standartlarına, teknik yayınlara, kitap ve kitap bölümlerine erişim!

Standartlar

· 13.000+ aktif standart

· 42,600+ arşivsel standart

· 24,400 “withdrawn” standart

· 9,700 “redline”

Dergiler

· 123,200+ sayfa - tümü hakemli makale

E-Kitaplar - El kitapları, Monograflar ve Veri Serileri

· 120+ volüm I 28,000 sayfa I 1965’ten günümüze

E-kitaplar - Seçilmiş Teknik Yayınlar

· ASTM Symposia

· 29,000 çalışma - tümü hakemli

· 1,550+ e-kitap I 400,000 sayfa I 1931’den günümüze

Diğer Temel Bilgiler

· Eşzamanlı kullanıcı veya indirme kısıtlamaları yok

· Online kullanım istatistikleri (COUNTER uyumlu)

· MARC kayıtları ve DOI referans bağlantıları mevcut

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    Kullanım Kılavuzu

Araştırma Yöntemleri Eğitim ve Uygulama Merkezi (AYEUM) sosyal, fen, sağlık ve eğitim bilimlerinde kullanılan nitel, nicel ve karma yöntemler hakkında araştırmacılara yönelik online eğitim, yüz yüze eğitim ve danışmanlık hizmeti vermek üzere kurulmuş akademik bir eğitim platformudur. Bu doğrultuda yüksek lisans, doktora öğrencilerine, doktora sonrası araştırmacılara, akademisyenlere, kamu kurum ve kuruluşlarındaki uzmanlara bilimsel araştırma yöntemlerini ve bilimsel araştırma sürecinde kullanılan bilgisayar yazılımlarını ayrıntılı bir şekilde öğretmeyi amaçlamaktadır.

AYEUM portalındaki bazı eğitimler;

AYEUM içerisindeki TÜM DERSLER, Bursa Uludağ Üniversitesi erişimine AÇILMIŞTIR.

Temel SPSS Eğitimi, İleri SPSS ve Veri Analizi, Karma Araştırma Yöntemleri, Makale Yazma Stratejileri, Temel Nvivo Kullanımı, İleri Nvivo Kullanımı ve Nitel Veri Analizi, MAXQDA Başlangıç ve İleri Düzey Eğitimi, Tez Yazım Stratejileri ve Akademik Yazma, Literatür Tarama ve Kaynaklara Ulaşma Stratejileri, Ölçek Geliştirme ve Uyarlama Eğitimi, Amos Eğitimi (Yapısal Eşitlik Modellemesi), Meta Analizi ve Comprehensive Meta-Analysis (CMA) Yazılımı Eğitimi, Zotero Eğitimi, Citavi Kullanımı, Araştırma Etiği, İntihal ve İntihalden Kaçınma Stratejileri, Sağlık Bilimleri için Veri Analizi-1, Coggle Kullanımı, Başarı Testleri için Test ve Madde Analizi Programı (TAP), Makalenize Uygun SSCI/SCI/AHCI İndexte ve TR DİZİN’de Dergi Bulma Yöntemleri, SSCI/SCI/AHCI ve ESCI İndexlerdeki Dergilere Yayın Gönderme Süreçleri, Mendeley Eğitimi, Nicel Araştırma Yöntemlerine Giriş, Nitel Araştırma Yöntemlerine Giriş, Nitel Araştırma Yöntemlerine Giriş 2, Sahte-Şaibeli (Predatory) Dergiler, Yayıncılar ve Konferanslar Eğitimi, Veri Analizinde Karar Verme Süreçleri (Uygun Analiz Yöntemini Belirleme Eğitimi)

AYEUM'a GİRİŞ yapmak için yapılması gerekenler aşağıda belirtilmiştir.

1.  Kampüs Dışı Erişim linkine tıklayınız.

2.  Kampüs Dışı Erişim portalına daha önceden kaydınız varsa giriş yapınız. Kaydınız yoksa kayıt olunuz. Kayıt İçin Tıklayınız!

3.  Portala giriş yaptıktan sonra BÜTÜN KAYNAKLAR sekmesinden alfabetik olarak aşağı doğru gelerek AYEUM erişim linkine tıklayınız.

4.  Açılan sayfadan kurumsal mail adresinizle (personel iseniz @uludag.edu.tr, öğrenci iseniz @ogr.uludag.edu.tr uzantılı mail adresi) bir kereliğine mahsus olmak üzere AYEUM platformuna üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

5.  Üyelik oluşturduktan sonra kurumsal mail adresinize aktivasyon maili gelecektir. Gelen maildeki linke tıklayarak mailinizi onaylayınız.

Yapılan bu işlemler sonrası kampüs dışından erişim sağlamak istiyorsanız her seferinde  Kampüs Dışı Erişim  linki üzerinden önce kampüs dışı erişim portalına ardından AYEUM'a ayrı ayrı üye girişi yapılması gerekmektedir.

Önemli Not: Öğrenci numaranız ile başlayıp @ogr.uludag.edu.tr uzantısı ile devam eden mail adresi tüm öğrencilerimize (önlisans, lisans, yüksek lisans, doktora) tanımlanmıştır. Üniversitemiz ana web sayfasında sol üstte bulunan Öğrenci başlığına tıkladığınızda karşınıza gelen Öğrenci Mail linkinden otomasyon şifrenizle erişebilirsiniz.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim    Kampüs Dışı Erişim Detaylı Bilgi ve Kılavuz    AYEUM Tanıtım (Video)

Hakkında: 

BioOne complete veritabanı ile biyoloji, ekoloji, çevrebilim, kök hücre araştırmaları, küresel ısınma ve tarım vb. konularında 200 ve üzeri dergiye tam metin erişim sağlanmaktadır. Günümüzde çok önemli hale gelen iklim değişikliği, ekolojik ve biyoçeşitliliğin korunması ve doğal kaynakların yönetimi gibi içerikleri sayesinde araştırmacılar için önemli bir kaynaktır.

Veritabanı içerisindeki dergilerin 2018 yılı sonuna kadar olan sayılarına erişim sağlanmaktadır.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Klinik uzmanlık alanları, halk sağlığı ve kanıta dayalı tıp alanlarında önde gelen 30 ve üzeri otorite tıp dergilerinden oluşan ve kanıta dayalı tedavi araçlarından çok farklı olarak kanıt sağlamanın yanı sıra, uygulamaların ve hastanelerin her gün karşılaşabildiği önemli ve maliyetli koşulların sistematik bir değerlendirmesini de sunan bir veritabanıdır.

Veritabanı içerisindeki belirli dergilerin sadece Ocak 2011 - Aralık 2020 yılı arası sayılarına erişim sağlanmaktadır.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu

Hakkında:

1683 yılında kurulmuş olan BRILL yayınevine ait Sosyal ve Beşeri Bilimler alanında yayınlanan 265 adet derginin 1999’dan günümüze erişimini kapsamaktadır. Dergilerden 155 tanesi Scopus’ta, 14 tanesi Social Science Citation Index (SSCI)’da, 12 tanesi Science Citation Index (SCI)’da, 11 tanesi Arts & Humanities Citation Index’de indekslenmektedir. 

Veritabanı içerisindeki dergilerin sadece 2018 yılı sayılarına erişim sağlanmaktadır.

Kampüs İçi Erişim      Kampüs Dışı Erişim

Hakkında: 

Tarım, ormancılık, insan sağlığı, beslenme, hayvan sağlığı ve yönetimi, doğal kaynakların korunması ve çevre alanlarında araştırma ve gelişmelerle ilgili literatürü içerir. Bununla birlikte atıf almış dergilerin listesi görülebilmektedir. 1973’den geriye milyonlarca kayıt içeren CAB Direct söz konusu alanlarda en ilgili kayıtları bulmanıza yardımcı olur. CAB Abstracts ve Global Health gibi temel bibliyografik veritabanlarını pratik yaşam bilimlerinin içine dahil ederek güncel ve güvenilir bilgi sağlar. CAB Direct, CAB yayınevindeki bu kaynaklara doğrudan erişim sağlar. Tarım ve uygulamalı yaşam bilimleri alanlarında en yüksek sayıda süreli yayın koleksiyonunu kapsayan veritabanı, bununla birlikte güncel ve az bulunan konularda eşsiz bir kaynaktır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   Kullanım Kılavuzu

Hakkında: 

Sosyal ve beşeri bilimler, fen bilimleri, eczacılık, din, müzik, dil, teknoloji, hukuk, eğitim, mühendislik ve mimarlık gibi birçok alanda Cambridge University Press yayınevinin çıkardığı 300'ün üzerinde dergiden tam metin erişim içerir.

Veritabanı içerisindeki dergilerin güncel ve geriye dönük sayılarına erişim sağlanmaktadır.

Veritabanı içerisindeki dergilerin sadece 2013-2018 arası ve 2023 yılı sayılarına erişim sağlanmaktadır.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Cambridge University Press yayınevine ait çok kullanılan e-kitaplardan (40 adet) oluşmaktadır. Bunun yanı sıra aynı linkten, sosyal ve beşeri bilimler, fen bilimleri, eczacılık, din, müzik, dil, teknoloji, hukuk, eğitim, mühendislik ve mimarlık gibi birçok alanda Cambridge University Press yayınevinin çıkardığı 300'ün üzerinde dergiye tam metin erişimimiz bulunmaktadır.

İlgili kitapların (40 adet) listesi için Tıklayınız...

İlgili kitapların (65 adet) listesi için Tıklayınız...

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   

Hakkında: 

Arkeoloji alanında yapılmış kazı ve özellikle bulunan paralarla ilgili kayıtları içeren, öğrenci ve araştırmacılar için birçok yerde bulunamayacak düzeyde yararlı bilgiler barındıran, alanında dünyanın en kapsamlı veri tabanıdır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Eikon with Datastream veritabanına 2023 yılı için abone olunarak erişime açılmıştır.

Erişimi ile ilgili sorularınız ve kullanıcı adı-şifre bilgileri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kurumsal e-posta adresiniz üzerinden "DataStream için kullanıcı adı-şifre talep ediyorum" yazarak ekaynaklar@uludag.edu.tr adresine e-posta göndermeniz yeterlidir.

E-posta: ekaynaklar@uludag.edu.tr Dahili Tel: 40485

DataStream Erişim Linki 

DataStream eğitim videoları için Tıklayınız!

Güncel Türkçe eğitimler için tıklayınız!

Hakkında:

Eikon with Datastream; FX, para, hisse, tahvil, metal, enerji ve tarım piyasaları ile ilgili eşzamanlı ve geçmişe dönük fiyat bilgisi, haber, rapor, analiz ve tahminlerini içeren ve dünyanın en geniş kapsamlı, en güvenilir makroekonomik veritabanıdır.

Anlık ve geçmişe dönük olarak forex, bono, CDS, commodity ve enerji piyasalarına erişim,

Türkiye ile ilgili ekonomik, gündem, politik, sektörel ve şirket haberleri ile önemli dünya haberleri,

Dünyanın en geniş makroekonomik veri tabanına erişim (geçmişe dönük olarak en kapsamlı veri tabanı)

Makroekonomik tahminlerle ilgili uluslararası tahmin verilerine erişim,

Şirketlerle ilgili bilanço, rasyo, nakit akışı gibi verilerine erişim,

Şirketleri ve ülkeleri ekonomik bazda kıyaslamaya elverişli modellere erişim,

Anlık olarak Reuters haberlerine erişim,

Reuters’ın gerçekleştirdiği makroekonomik anketlere erişim

 

Kimler yararlanabilir;

•Bankacılık ve Finans bölümleri

•İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve bölümleri

•Ticaret ile ilgili bölümler ve MYO

Hakkında: 

DeGruyter yayınevine ait tarih, sanat, mühendislik gibi alanlarda 29 adet e-kitaptan oluşmaktadır.

İlgili kitapların (29 adet) listesi için Tıklayınız...

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim

Hakkında: 

National Science Foundation - NSF (ABD American Ulusal Bilim Vakfı ) desteği ile hekimler tarafından, hekimler ve diğer sağlık profesyonelleri için hasta başı bakıma yönelik tasarlanmış olan DynaMed dünyanın en kapsamlı ve en güncel kanıta dayalı klinik referans aracıdır. 5,700’den fazla başlık için hazırlanmış özetleri, en güncel, geçerli ve pratik içeriği sağlaması, DynaMed’i uygulama sırasında ortaya çıkabilecek en önemli sorulara cevap verebilen vazgeçilmez bir kaynak haline getirmektedir. Başlıklar içinde ilaç bilgileri de yer almaktadır. DynaMed’in içeriği en iyi kanıtlar ile belirlenir. 

DynaMed hakkında tanıtıcı bilgi ve kısa tanıtım videosu için Tıklayınız!

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   Kullanıcı Kılavuzu

Kütüphanemizin aboneliği bulunan A'dan Z'ye tüm elektronik dergilere (e-dergi) tek bir arayüzden erişebilirsiniz.

Aboneliğimiz bulunan tüm e-dergiler içerisinden dergi ismine göre arama yapabileceğiniz gibi, alfabetik olarak ya da konusuna göre detaylı arama yapabilirsiniz.

2018 yılı ve öncesinde veritabanı aboneliklerimiz dışında ayrıca abonelik yapılan muhtelif Yabancı E-Dergiler için Tıklayınız.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     Kampüs Dışı Erişim Detaylı Bilgi ve Kılavuz

Hakkında: 

Duke University Press tarafından yayınlanan, ağırlıklı olarak beşeri ve sosyal bilimler alanında 47 e-dergiyi kapsayan bir veritabanıdır. Veritabanı kapsamındaki 19 dergi Scopus, 18 dergi Arts & Humanities Citation Index, 9 dergi Social Sciences Citation Index de yeralmaktadır. Önemli dergilerden bazıları; American Literature, Ethnohistory, Hispanic American Historical Review, History of Political Economy, Journal of Health Politics, Policy and Law, Journal of Middle East Women’s Studies, Journal of Music Theory, Modern Language Quarterly, Philosophical Review, Public Culture, Radical History Review, Social Text, South Atlantic Quarterly, TSQ: Transgender Studies Quarterly, Twentieth-Century Literature

Veritabanı içerisindeki dergilerin 2013-2018 yılları arasındaki sayılarına erişim sağlanmaktadır.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında:

eOsmanlıca toplam 79 dersten oluşan Osmanlı Türkçesi eğitim platformudur.

“Doğru/yanlış, eşleştirme, şıklı ve gördüğünü yaz” tarzında testlerin olduğu oyun tadında bir uygulamadır.

Hazırladığımız dersler öğrencilere kişisel geri bildirim ve alıştırmalar sunarak Osmanlı Türkçesi derslerinden en iyi şekilde yararlanmaya hazırlıyor.

Başlıca özellikleri ve sağladığı kazanımlar kısaca şunlardır:

Kişiye Özel Eğitim; eOsmanlıca için hazırlanmış olan derslerin her biri temel seviyeden başlayıp ileri seviyelere kadar gitmektedir. Kullanıcı kendi seviyesini tespit ederek ileri seviyedeki derslerin kilitlerini açabilir. Unutulmaması gereken asıl konu ise eğer öğrendiğiniz derse hâkim değilseniz bir sonraki dersin kilidi asla açılmayacaktır. Özel İçerikli Kurslar; eOsmanlıca için özel olarak hazırladığımız derslerle 1000 kadar kelime öğretiyoruz. Toplam 79 ders konusu ile 1300’ün üzerinde soru ile ölçme ve değerlendirme yapıyoruz. Bunun yanı sıra yazı çeşitlerinden matbu eserlerde kullanılan nesih hattını, arşiv belgelerinde kullanılan rika hattı için kurslar hazırlamaktayız. Size uygun kursu seçerek eğitiminize en hızlı şekilde başlayabilirsiniz. Sertifika Sahibi Olun; eOsmanlıca ile Osmanlı Türkçesine ve yazı çeşitlerine olan hakimiyetinizi derecelendirin. A1 seviyesinden başlayarak C2 seviyesine kadar hazırlanmış testlere doğru cevaplar vererek ücretsiz eOsmanlıca Dil Sertifikasına sahip olun. İsminize özel olarak düzenlediğimiz sertifikanın isterseniz çıktısını alabilirsiniz. Akademik Ek Kaynaklar; Akademik alanda çalışma yapan akademisyenler için İmla Kılavuzu ile Türkçeden Osmanlıca Online Çeviri programını geliştirdik.

Aynı zamanda Çeviri sekmesinde kullanıcılar kategorilerine göre eklediğiniz metinlerin çevirilerini yaparak kendi gelişimine katkı sağladığı gibi çevrilmesini istediğiniz metnin tercümesine de ücretsiz ulaşabilirsiniz.

Kampüs Dışı Erişim ve Giriş Hakkında

Kampüs Dışı Erişim linkine tıklayın ardından Sisteme Giriş sekmesine tıklayın otomasyon bilgilerinizle giriş yaptıktan sonra Tüm Kaynaklar sekmesinden alfabetik olarak aşağı doğru gelerek E-Osmanlıca erişim linkine tıklayınız.

1- Açılan sayfada sağ üstte yer alan “kayıt ol” butonuna tıklayınız.

2- İlgili boşlukları eksiksiz doldurunuz. (e-posta kısmına kurum e-posta adresinizi yazınız.)

3- Kullanıcı sözleşmesini gözden geçiriniz.

4- “Üye Ol” butonuna tıklayarak kaydınızı tamamlayınız.

5- Son olarak kurumsal mail adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklayınız.

----------

1- Anasayfada yer alan “Oturum Aç” butonuna tıklayınız.

2- Kayıt oluştururken doldurduğunuz bilgileri ilgili yerlere yazınız.

3- Son olarak “Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

 

Not: Kampüs içerisinden erişiyorsanız tüm derslere erişim için yine kayıt olmanız gerekmektedir.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

 

Tanıtım Videosu (1 dakika):

https://www.youtube.com/watch?v=CYQwvSARQeU

Nasıl Üye Olunur? (Video):

https://www.youtube.com/watch?v=C67iWI9iSOE

Ders İşleme Nasıl Yapılır? (Video):

https://www.youtube.com/watch?v=OVXhhb_N6X0

07 Mart 2023 Salı günü gerçekleştirilen Bursa Uludağ Üniversitesi kullanıcılarına özel eğitim için tıklayınız!

Hakkında: 

Çeşitli disiplinlerde birçok kaynağı kapsayan veritabanlarından oluşmaktadır. Academic Search Complete (Ultimate), Applied Science & Business Periodicals Retrospective, Business Source Complete (Ultimate), DynaMed, Education Index Retrospective: 1929 – 1983, ERIC (Eğitim Bilimleri), European Views of the Americas: 1493-1750, GreenFILE (Çevre), Humanities & Social Sciences Index Retrospective, Library, Information Science & Technology Abstracts, MasterFILE Complete, MEDLINE, Newspaper Source Plus, Newswires, Open DissertationsRegional Business News, Teacher Reference Center, Web News, Central & Eastern European Academic Source, The Belt and Road Initiative Reference Source, Business Periodicals Index Retrospective: 1913-1982

Kullanım Kılavuzu

Kullanım Kılavuzu (Video)

EBSCO eBooks Kitap İndirme, Ödünç Alma (Kılavuz)

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Sosyal ve beşeri bilimlerde olduğu kadar bilim, teknoloji, mühendislik ve daha birçok alanda en değerli hakemli tam metin dergileri içeren lider veri tabanıdır. 9,000’e yakını tam metin olmak üzere 17,000’e yakın dergiyi özetleriyle birlikte indekslemektedir. Tam metin dergilerden 7,300 kadarı aynı zamanda hakemlidir. PDF içeriği 1887’ye kadar uzanır. Tam metin dergilere ek olarak, raporlar, kitaplar ve birçok farklı döküman türünü tam metin olarak içerir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

1913-1983 döneminde yayınlanmış olan 2,000’den fazla yayını indeksleyen yaşam bilimleri ve iktisadi idari bilimler alanındaki temel indekslerden biridir. Yaklaşık 4,5 milyondan fazla kayıtın yer aldığı veri tabanında, çevre mühendisliği, ekonomi, elektrik ve elektronik mühendisliği, enerji kaynakları ve araştırmaları, finans, havacılık ve uzay, endüstri mühendisliği, iletişim ve bilgi teknolojileri, iş sağlığı ve güvenliği, kimyasal maddeler ve eczacılık, maden mühendisliği, muhasebe, nükleer enerjisi ve mühendisliği, otomotiv mühendisliği, pazarlama ve satış, şirket birleşmeleri, ulaşım, uluslararası ticaret ve yayıncılık ve daha pek çok konuda birincil öneme sahip yayınları içerir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

1,400’den fazla süreli yayındaki 3 milyonun üzerinde makale barındıran Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983, aynı zamanda kitap incelemelerini özetleri ile indekslerken, Industrial Arts Index (1913-1957) tam dosyalarını da içerir.  Bu arşiv veri tabanı 1913 ve 1983 yılları arasındaki önemli bilimsel çalışmalara, tartışmalı konuların çözümlerine, yenilikçilerin bulgularına ve teknolojinin gelişmesine adına yapılan araştırmalara ışık tutan mükemmel bir referans kaynağıdır. 1,400’den fazla süreli yayındaki 3 milyonun üzerinde makale barındıran Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983, aynı zamanda kitap incelemelerini özetleri ile indekslerken, Industrial Arts Index (1913-1957) tam dosyalarını da içerir.   

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

İş ve işletme araştırmaları için değerli bir kaynak olan Business Periodicals Index Retrospective: 1913-1982, 70 yıllık akademik arşivinde akademik ve ticari dergileri indekslemektedir ve içerisinde Industrial Arts Index (1913-1957) veri tabanını da barındırır. 
İçerik:
•1,000’den fazla süreli yayın
•Aralarında kitap incelemelerinin de bulunduğu 2,500,000’in üzerinde makale

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim 

Hakkında: 

İktisadi ve İdari Bilimler alanında dünyanın en kapsamlı hakemli tam metin içeriği  sayesinde, bu alanda üretilen bütün veri tabanlarını geride bırakmaktadır. Harvard, Standford, Wharton, MIT, Oxford, Cambridge, London School of Economics gibi dünyanın en önemli üniversitelerinin birincil danışma kaynakları arasındadır. JSTOR Business Collection içindeki dergileri büyük oranda içeren bu veri tabanında yer alan makaleler 1886’ya kadar uzanır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde yayınlanan akademik dergilerin tam metinlerini içeren bu veri tabanı, hem çok disiplinlidir hem de birçok farklı dilde yayını kapsar. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 30’un üzerinde ülkeden 660’a yakın tam metin dergiden oluşan bir koleksiyon sunar.
İçerdiği konulardan bazıları: Edebiyat, fen bilimleri, hukuk, iş ve ekonomi, kütüphane ve bilgi bilimleri, mühendislik, siyaset bilimi, sosyoloji, tarih, tıp ve sağlık bilimleri, v.s.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim 

Hakkında:

EBSCO eBooks Super Collection (500bin E-kitap içermektedir)

Kullanıcı sınırı bulundurmadan 500.000’den fazla e-kitaba erişim sağlayan EBSCO E-kitap Koleksiyonu (Super Collection) hem sayı hem de içerik bakımından dünyadaki en geniş kapsamlı disiplinlerarası tam metin e-kitap veri tabanıdır. Kullanıcı dostu arayüzü ve kullanımı kolay yönetim araçları ile akademik kütüphaneler için vazgeçilmez bir kaynak olan koleksiyon, içerdiği tüm e-kitapları sınırsız kullanıcı erişimi ile sunmaktadır ve yeni kitaplar ek ücret ödenmeden koleksiyona düzenli olarak eklenmektedir.

İçeriğinde;

• Satın alma değeri 70 milyon doların üstünde olan 500.000’den fazla disiplinlerarası e-kitap

• Harvard University Press, Cambridge University Press, MITPress, Cornell University Press gibi önde gelen yayınevlerinin de içerisinde bulunduğu yüzlerce yayınevi tarafından yayımlanan 200.000’e yakın e-kitap

• Elsevier, Taylor & Francis, Sage, John Wiley & Sons gibi önde gelen yayıncılara ait binlerce e-kitap

• 5,000+ ödül almış kitap

1.500+ farklı yayıncıdan derlenen içerik:

•    ABC-CLIO • Bloomsbury •  Brill Academic Publishers • CRC Press • De Gruyter • Edward Elgar • Elsevier • Elsevier Health • F.A. Davis • Greenwood Publishing • Hachette Book Group • I.B. Tauris • IGI Global • John Benjamins •    John Wiley & Sons • Palgrave Macmillan • Random House • Sage Publishing • Springer Publishing • Springer Science & Business • Taylor & Francis Routledge •  World Scientific • Ve daha fazlası…

Üniversite yayınevlerinden sağlanan 200.000’e yakın başlık:

•  Cambridge University Press •  Cornell University Press •  Columbia University Press •  Duke University Press • Edinburgh University Press • Harvard University Press • Hong Kong University Press • Indiana University Press •  Johns Hopkins Uni Press • McGill-Queens Uni Press • MIT Press • New York University Press • Oxford University Press • Presses de L'Universite du Quebec •  Princeton University Press •  Stanford University Press • University of California Press •  University of Chicago Press • University of Illinois Press •    University of Minnesota Press • University of North Carolina Press •  University of Toronto Press  ve DAHA FAZLASI...

Not: Kütüphanemizin abone olduğu ve/veya satın alınmış olan tüm e-Kitaplar içerisinden arama yapmak için tıklayınız!

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     Kampüs Dışı Erişim Detaylı Bilgi ve Kılavuz     

 

Hakkında: 

Education Index Retrospective, ağırlıkla eğitim olmak üzere birçok konu başlığında birçoğu hakemli olmak üzere 800’den fazla yayını detaylı bir şekilde indeksleyerek 850,000’den fazla kayıt sunar. Arşiv niteliğindeki literatürde aranılan bilgi, güncellenmiş konu başlıkları sayesinde günümüzün anahtar kelimeleri ile rahatlıkla bulunabilir. Ayrıca, eski tarihlere ışık tutması açısından orijinal konu başlıkları da korunmuştur.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

ERIC (the Education Resource Information Center), eğitim literatürüne temel danışma kaynağıdır. Bu veri tabanı, Current Index of Journals in Education ve Resources in Education Index içerisinde yer alan dergilere erişim sağlar.

1966’dan günümüze kadar 1.6 milyondan fazla kayıt içeren ERIC, 631,000’den fazla tam metin dökümana bağlantı verir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

1750’den önce Avrupa’da Amerika hakkında yazılan basılı kayıtlar için kapsamlı bir rehber niteliği taşıyan veritabanında toplamda 32,000’den fazla kayıt bulunmaktadır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Doğa ile ilgili multidisipliner bir veri tabanı olan GreenFILE, çevre, tarım, eğitim, hukuk ve teknoloji gibi çeşitli disiplinler arasındaki bağlara dikkat çeker. Kapsadığı başlıklardan bazıları şunlardır; küresel ısınma, iklim değişiklikleri, kirlilik, ağaçlandırma, tarım, yenilenebilir enerji ve geri dönüşüm. 13,000’e yakın açık erişim tam metin kayıt içeren içeren bu veri tabanında, 850,000’in üzerinde kayıt özetleriyle birlikte indekslenmektedir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Beşeri ve sosyal bilimlerin farklı alanlarındaki önemli dergileri indeksleyen Humanities & Social Sciences Index Retrospective: 1907-1984, 1,200’e yakın süreli yayın, 1,300,000’den fazla kayıt ve 240,000’den fazla kitap incelemesi indekslemektedir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   

Hakkında: 

1960 kadar uzanan içeriği ile LISTA, 600'den fazla çekirdek dergiye ek olarak 120’den fazla özel seçim ve öncelikli dergiyi indeksler.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   

Hakkında: 

Dünyanın önde gelen yayıncılardan derlenmiş ve genel ilgi alanlarına dair kaynakları barındıran dünyanın en kapsamlı tam metin popüler dergi kaynağıdır. Ek olarak, referans kitapları ve kapsamlı bir görsel koleksiyonu sunar. MasterFILE Complete; işletmeden sağlığa, fitness ve spordan dinlenme ve eğlenceye, bilimden kültürel çalışmalara, eğitimden modaya kadar birçok konuyu kapsar. 1922’ye kadar uzanan içeriğinde 2,400’den fazla tam metin dergiye ek olarak, 850’nin üzerinde referans kitabı, 73,000’i aşkın birincil kaynak dökümanı ve 1.4 milyon civarında görsel (fotoğraf, harita, bayrak) yer almaktadır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim 

Hakkında: 

Tıp ve sağlık bilimleri alanındaki temel danışma kaynağıdır. PubMed arayüzü üzerinden taranabilen MEDLINE indeksi aynı zamanda EBSCO’nun EBSCOhost platformu üzerinden de taranabilir ve kütüphane koleksiyonundaki tam metinler için bağlantı fonksiyonu sunar.  MEDLINE, National Library of Medicine tarafından oluşturulmuş MeSH (Medical Subject Headings) yani tıbbi konu terimlerini kullanır. Ağaç diagramı şeklinde ve hiyerarşik bir yapı sunan MeSH kullanılarak 5,600’den fazla PubMed dergisinin künye bilgileri taranabilir. MEDLINE içerisinde yer alan 5,600’den fazla dergi, 1809’a kadar uzanan 23 milyonun üzerinde kayıt içerir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim 

Hakkında: 

Dünyadaki önemli haberler için tam metin içerik sağlayan bu veri tabanı, gazetelerden, haber bültenlerinden ve haber dergilerinden milyonlarca kayıt içerir. Ek olarak, televizyon ve radyo haberlerinin metinlerini ve popüler haber kaynaklarından günlük bilgileri içerir. 1,200+ tam metin gazete, 130 haber bülteninden haber, 67 milyona yakın tam metin makale içeriğiyle genş bir kapsam sunan veritabanı, Regional Business News, The Washington Post, PR Newswire US ve diğer birçok önemli kaynakların haberlerini içerir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim 

Hakkında: 

Newswires veritabanı, Associated Press, United Press International, PR Newswire, Xinhua, CNN Wire ve Business Wire'ın başlıca dünya haberlerine sürekli olarak ve neredeyse gerçek zamanlı erişim sağlar. Bu içerik EBSCO tarafından düzenlenir ve kullanıcılara sunulur. Bu koleksiyon, AP Financial News, AP Top News, AP WorldStream, AP U.S. Politics & Government, AP 50 State Reports, UPI Security Industry, UPI Emerging Threats, UPI Business, UPI Entertainment, UPI Sports, UPI Top News, Arabia 2000 ve daha birçok haber kaynağından haberler içerir. Son kullanıcılar, kayıttaki bağlantıyı takip ederek internet içeriğinin tam metnine anında erişebilirler. Newswires'ın tam metin içeriğinin dizini, EBSCO tarafından 30 günlük olarak arşivlenir, böylece kullanıcılar araştırdıkları konuyla ilgili son 30 günde çıkan haberleri rahatlıkla okuyabilirler.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim 

Hakkında: 

Eski ismi American Doctoral Dissertations olan ve de EBSCO-BiblioLabs iş birliği ile yeniden oluşturulan, 1.150.000'den fazla teze erişim sağlayan tez veritabanıdır. Orjinal basılı indeksi tam sayfa resim olarak gösterir ve yazar adı, başlık adı, konu adı ve üniversite adı taraması yapılabilir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Business Source Complete ile birlikte gelen bu veri tabanı özellikle Birleşik Devletler ve Kanada kaynaklı, 100’den fazla yerel işletme yayınlarından gelen tam metinleri sunar. 20 yılı aşkın bir kapsam sunan Regional Business News, The Washington Post, PR Newswire US ve diğer önemli kaynakların haberlerini içerir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim 

Hakkında: 

Sosyal bilimler ile ilgili olan bu danışma kaynağı, 1900’lü yıllara dayanan beşeri bilimler ve sosyal bilimlerdeki geniş yelpazeli ve önemli dergiler için üstün nitelikli indeksleme sağlar. 

İçeriği; Kitap eleştirilerini de içeren 1 milyona yakın indeks, International Index, Social Sciences & Humanities Index, and Social Sciences Index’in de içinde bulunduğu kapsamlı içerik,  1900’lü yıllara dayanan indeksleme.

İçerdiği Bazı Konu Başlıklar: Bağımlılık çalışmaları, Antropoloji, İletişim, İktisat, Etik, Aile çalışmaları, Cinsiyet çalışmaları, Uluslararası ilişkiler, Hukuk, Görsel Basın, Azınlık çalışmaları, Siyaset bilimi, Psikoloji, Kamu refahı, Sosyal hizmet, Şehir çalışmaları

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Profesyonel eğitimcilere yardımcı olmak amacıyla, 220’den fazla hakemli öğretmen ve yönetici dergisini özetleri ile birlikte indeksler. 

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim 

Hakkında: 

“Bir Kuşak, Bir Yol” çalışmalarını destekleyen bu eşsiz, tam metin veri tabanı, onlarca ülkede yayınlanmış binlerce akademik dergi içerir. Türkiye, Çin, Romanya, Rusya Federasyonu, Çekya, Pakistan, İran, Litvanya ve İpek Yolu ile bağlantılı tüm ülkelerin dergilerinden derlenen bu kaynağın kapsadığı konulardan bazıları şunlardır; Bilim, coğrafya, çevre, ekonomi ve finans, hukuk, internet ve telekominikasyon, inşaat mühendisliği, lojistik, mimarlık, siyaset, sürdürülebilir gelişim, tarım, teknoloji, ticaret, yapılar, v.s. “Bir Kuşak, Bir Yol” girişiminde görev alan araştırmacılara yardımcı olan bu kaynak, girişimin başarı ile tamamlanmasına katkı sağlar.
İçerik:
•5,000’e yakın tam metin dergi
•50’den fazla gazete ve haber bülteni
•260’ın üzerinde rapor ve konferans bildirisi
•1965’e kadar uzanan arşiv sayıları

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim 

Hakkında: 

Web News veritabanı, tüm dünyadan binlerce önemli haber beslemesine neredeyse gerçek zamanlı erişim sağlar. Bu koleksiyon farklı konularda 14.000'den fazla haber beslemesi içermektedir. Son kullanıcılar, kayıttaki bağlantıyı takip ederek internet içeriğinin tam metnine anında erişebilirler.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim 

Hakkında: 

Education Source veritabanı, okul öncesi eğitimden yüksek öğretime kadar tüm düzeylerde eğitim konularının yanı sıra; çok dilde eğitim, sağlık eğitimi ve test sistemi gibi özel konuları  da kapsamaktadır.  Veritabanı etki değeri yüksek 2.000’den fazla tam metin dergi, 550’den fazla kitap, monograf ve eğitim konulu konferans bildirileri içermektedir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   

Hakkında: 

Faklı konularda Elsevier yayınevine ait e-kitap veritabanı.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

Emerald yayınevine ait e-kitaplardan (1991-2017) oluşmaktadır. Emerald yayınevi, merkezi İngiltere’de bulunan işletme, yönetim, ekonomi ve ilgili konularda, dergi, kitap ve vaka çalışmaları yayımlayan uluslararası bir yayınevidir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Muhasebe, maliye ve yasalar, eğitim, sağlık yönetimi, insan kaynakları yönetimi, endüstri sektörleri ve inovasyon, bilgi yönetimi, uluslararası işletme, mühendislik, kütüphane yönetimi ve kütüphanecilik, yönetim bilimleri, ekonomi ve sosyal politika, kalite yönetimi, pazarlama, faaliyet yönetimi, emlak ve mülkiyet, strateji ve genel yönetim ve birçok farklı disiplinde yaklaşık 300+ dergiye tam metin erişim sağlar.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   Kullanım Kılavuzu

Hakkında: 

Bilişim konusunu içermektedir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

Essential Science Indicators ile; yüzlerce disiplinde etkili bireyleri, kurumları, makaleleri, yayınları, ve ülkeleri belirleyin. Bununla birlikte gelecekteki çalışmaları etkileyebilecek yeni araştırma alanları oraya çıkarın.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim 

Kullanım Kılavuzu (Video) izlemek için tıklayınız!

Hakkında: 

Teorik ve uygulamalı matematik ve istatistik alanlarındaki 26 e-dergiyi kapsayan, özellikle matematikçiler tarafından tasarlanmış çevrimiçi bir platformdur.

Veritabanı içerisindeki dergilerin 2012-2018 yılları arasındaki sayılarına erişim sağlanmaktadır.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Grammarly öğrenci ve akademisyenlerin dil bilgisi, noktalama işaretleri, cümle yapısı ve kelime kullanımı gibi İngilizce dilinde yazım yeteneklerinin geliştirilmesine yardımcı olan bir öğrenme uygulamasıdır. Yaklaşık binden fazla kurum müfredatları çerçevesinde yazım kabiliyetlerini geliştirmek için Grammarly'i kullanmaktadır. 1 milyondan fazla öğrenci yazı yazma yeteneklerini geliştirmek ve intihal yapmamak için Grammarly'den yararlanmaktadır. Grammarly'i kullanan kurumlar arasında Penn State, California State, Central Michigan ve Phoenix Üniversiteleri bulunmaktadır.

Grammarly'nin eğitim kurumları kurumsal lisansı şunları içermektedir.

- Yapay zeka desteği
- Çevrimiçi Editör
- Orijinallik Testi
- Microsoft Office Eklentisi
- Tarayıcı Eklentileri (Chrome, Safari, Firefox, Edge)
- Masaüstü Uygulamaları (MAC OS, Windows)
- Yönetici Erişimi
- 7/24 E-posta desteği

Kullanıcı limiti nedeniyle sadece akademisyenlere kullanım hakkı verilmektedir.

Kayıt olmak için @uludag.edu.tr uzantılı mail adresinizden ad-soyad, bölüm ve ünvan bilgileri ile birlikte "Grammarly programına kayıt olmak istiyorum" yazarak ekaynaklar@uludag.edu.tr adresine mail gönderebilirsiniz.

Hakkında: 

Hein’in birincil araştırma kaynağı olan HeinOnline, hukuk, hukuk tarihi ve ilişkili alanlarda 100 milyondan fazla sayfayı online, tümüyle aranabilir ve görsel tabanlı formatta sunar.

HeinOnline, içerdiği 2,000’den fazla süreli yayını en geniş kapsamları ile sağlayarak hukuk tarihi alanındaki kaynak boşluğunu doldurur.

HeinOnline, büyük bir hukuk dergisi koleksiyonuna ek olarak, Congressional Record Bound ciltlerinin tamamını, U.S. Reports’un 1754’e kadar uzanan içeriğinin tamamını, 1700’lerin başlarına kadar uzanan ünlü davaları, 16. Yüzyıl ile 20. yüzyıl arasındaki hukuk klasiklerini, the United Nations and League of Nations Treaty Series’i, kapsamı 1936’ya kadar uzanacak şekilde the Federal Register’ı, 1938’den itibaren CFR’yi ve çok daha fazlasını erişilebilir hale getirir. HeinOnline, basılı dokümanlardaki sayfaları orijinal görünümünde PDF formatında sunar. Bu da şu anlama gelmektedir: tüm tablolar, grafikler, resimler, el ile yazılmış notlar, fotoğraflar ve dipnotlar ait oldukları yerde yani orijinal basılı dokümandaki yerlerinde durmaktadırlar. Görsel tabanlı PDF içeriği dışında HeinOnline’ı eşsiz yapan bir başka özellik de tarihi değeri ve başlıklara ilk yayınlanma tarihinden itibaren eriştirebilmesidir. 175’in üzerindeki ülkenin 3,200’den farklı konumunda kullanılan HeinOnline, dünyanın en büyük görsel tabanlı hukuk araştırma koleksiyonudur ve hukuk tarihine dair 9 yüzyıllık içerik barındırır. HeinOnline, hukuk alanındaki süreli yayınlar için dünyanın en büyük distribütörü olan ve 90 yıla yakın bir süredir kütüphane dünyasına hizmet eden William S. Hein & Co. Inc. kuruluşunun bir ürünüdür.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

Birbirine hiper linklerle bağlanmış T.C. Mevzuatı (Kanunlar, Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri, Kanun Hükmünde Kararnameler, Tüzükler, Yönetmelikler, Genelgeler), Kanun maddeleri ve konuları ile ilişkilendirilmiş sürekli güncellen milyonlarca İçtihat (Yargıtay, Danıştay, Anayasa Mahkemesi-Genel Kurul/Bireysel Başvuru-Uyuşmazlık Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararları), T.C. Resmî Gazete günlük olarak sisteme girilmekte ve değişiklikler aynı gün yerlerine işlenmektedir.

Dilekçe ve Sözleşme örnekleri, Kanun Gerekçeleri gibi servisleri bünyesinde bulunduran bir veritabanıdır.

Ayrıca oldukça ayrıntılı İngilizce ara yüzü de bulunmaktadır.

Uzun yıllardır hazırlığı yapılan ve Proje Danışmanlığını Prof. Dr. Feridun Yenisey’in yürüttüğü TÜRK HUKUK KAYNAKÇASI Eylül/2021 de tamamlanmıştır.

1928’den günümüze yaklaşık 300.000 kaynakça, Başta HUKUK olmak üzere ULUSLARARASI İLİŞKİLER, İKTİSAT, İŞLETME, SİYASİ BİLİMLER, EKONOMİ ve KAMU YÖNETİMİ gibi temel alanları içermektedir ve ülkemizin en kapsamlı ürünüdür.

Bütün içerik; KİTAP, MAKALE, TEZ (Doktora/Lisansüstü) ve DİĞER başlıkları altında tasniflenmiştir ve SÜREKLİ GÜNCELLENMEKTEDİR.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    Tanıtım Videosu

Hakkında: 

İdealonline; sosyal bilimler, iktisat, işletme, mimarlık ve sağlık bilimlerinde yayınlanmış çok sayıda akademik ve popüler dergiye tam metin erişim imkanı veren kapsamlı bir Türkçe elektronik veritabanıdır. Bugün itibariyle 650+ dergi, 80.000+ makaleden oluşan veritabanı araştırmacıların kullanımına sunulmuştur.

İdealOnline veritabanı içerisindeki dergilerden bazıları; Andante, Bilim ve Ütopya, Hece, Mesele, Notos öykü, Sözcükler, Tasarım, Tekstil-Teknik, Türk Edebiyatı, Varlık, Yedi Kıta, İnsan ve Hayat, Folklor/Edebiyat, Liberal Düşünce, Toplumsal tarih, Uluslararası İlişkiler, İktisat ve toplum, Eğitim ve bilim, Leges hukuk dergileri, Milli Folklor, Yedi iklim, Vergi Sorunları Dergisi ve daha fazlası...

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

Elektrik ve elektronik, bilgisayar, bilgi teknolojileri, bioteknoloji, fizik ve ilgili diğer bilimlerde ve teknoloji alanlarındaki yayınları kapsamaktadır. Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) ve Institute for Electrical Engineers (IEE) tarafından 1988’den günümüze yayınlanmış bütün süreli yayınlarına (journal, transaction, magazine, letter), IEEE ve IEE tarafından 1988’den günümüze kadar gerçekleştirilmiş bütün konferanslarına ait bildirilere, bütün güncel IEEE Standartlarına, 1950-1988 arasında yayınlanmış IEEE dergileri ve konferans bildirilerinden seçilmiş makalelere, tam metin olarak erişilmektedir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    Kullanım Kılavuzu

IGI Global (e-Kitap)

Hakkında: 

IGI Global yayınevinin InfoSci-Books platformundaki e-kitapları (2000-2022 arası kitaplar) satın alınarak (6.371 e-kitap) erişime açılmıştır. 

Söz konusu veritabanı ile aşağıdaki konularda 6.371+ e-kitap (2000-2022) erişimi sağlanmaktadır.

Mühendislik ve mühendislik teknolojileri, Çevre mühendisliği ve teknolojisi, Bilgisayar mühendisliği ve teknolojisi, E-devlet uygulamaları ve teknolojisi, Eğitim bilimleri ve teknolojisi, İş idaresi ve işletme bilimi teknolojileri, Bilgi Belge yönetimi ve teknolojileri, Basın, yayın ve iletişim bilimleri ve teknolojileri, Tıp, sağlık bilim ve hayat bilimleri teknolojileri, Güvenlik ve adli tıp teknolojileri, Sosyal bilimler ve online davranış teknolojileri

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   

Hakkında: 

Küresel ekonomi, finans, gelişen pazarlar, ticaret vb. konularda süreli yayınlara, e-kitaplara ve istatistiklere erişim imkanı sunan IMF eLibrary veri tabanı, yaklaşık bir milyondan fazla veri serisine erişim sağlamaktadır. 

IMF e-Library veritabanı tüm içeriği 2020 yılı başından itibaren açık erişim olmuştur.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   

Hakkında:

Araştırma girdi ve çıktılarının ölçümü, güncel trendlerin takibi ve makalelerin, dergilerin, kurumların, kişilerin ve bölgelerin karşılaştırılması imkanını sunan, bütünleşik web tabanlı tek akademik platformdur.

INCITES İLE ÇOK DAHA FAZLASINI YAPIN! 

 • Kuruluşunuza eş değer diğer kuruluşlar kimler ve onlara göre performansınız ne durumda? 

 • Kurumunuzdaki yüksek performans gösteren araştırmacılar kimler ve kimlere istihdam sağlamalısınız? 

 • Başarılı işbirlikleriniz hangileri ve hangilerini geliştirmeniz gerekir? 

 • Hangi departmanlar kendi alanlarında etkilerini gösterebilmiş ve buna göre güncel kaynak analizi nasıl olmalıdır?

Not: Incites veritabanını kullanabilmek için kayıt olmanız gerekmektedir. (Öncesinden Web of Science kullanıcı adı-şifreniz varsa o bilgilerle giriş yapabilirsiniz.)

Önceden kaydınız yoksa "Register an email adress" bağlantısına tıklayarak kayıt olabilirsiniz.

Kaydınız var ve şifrenizi unuttuysanız "Forgot Password" tıklayarak şifrenizi yenileyebilirsiniz. (Şifre sıfırlama maili için spam, önemsiz posta vb. kutusunu da kontrol ediniz.) Şifre Sıfırlama Yardımı İçin Bkz.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   Kullanım Kılavuzu   Incites Nasıl Kullanılır? (Video)

Incites TÜRKÇE Eğitim Portalı ve Eğitim Videoları 

Hakkında:

Önemli:

intihal.Net üzerinden alınan rapor; üniversitemizde resmi olarak kullanılan ve kabul edilen Turnitin programından alınan rapor yerine geçmez. 

İntihal.Net veritabanına kayıt olmak isteyen akademisyenlerimiz öncesinde @uludag.edu.tr uzantılı kurumsal mail hesapları ile https://intihal.net/ üzerinden ücretiz bir hesap (akademisyen) oluşturmaları gerekmektedir. Hesap oluşturulduktan bir süre sonra kütüphane yetkilisi tarafından onay verilecek ve kullanıma başlayabileceklerdir. Uzun bir süre (24 saat içerisinde) onay verilmemesi durumunda kütüphanemiz ilgili birimi ile iletişime geçiniz.

Bu yazılımı kullanmak isteyen öğrencilerimiz ise yine @ogr.uludag.edu.tr uzantılı kurumsal mail hesapları ile yine https://intihal.net/ üzerinden ücretsiz bir "öğrenci" hesabı oluşturduktan sonra, hocalarının kendilerine vereceği sınıf klasör numarasını öğrenerek yükleme yapabilirler. 

Önemli Not: Öğrenci numaranız ile başlayıp @ogr.uludag.edu.tr uzantısı ile devam eden mail adresi tüm öğrencilerimize (önlisans, lisans, yüksek lisans, doktora) tanımlanmıştır. Üniversitemiz ana web sayfasında sol üstte bulunan Öğrenci başlığına tıkladığınızda karşınıza gelen Öğrenci Mail linkinden otomasyon şifrenizle erişebilirsiniz.

İntihal.Net birçok intihal tipini tespit etmek için özelleşmiş internet tabanlı bir intihal tespit ve raporlama yazılımıdır. 

İntihal.Net Türkiye'de yayın yapan dergilerin %90'ından fazlasını ve on binlerce basılı kitap içeriği içerisinde tarama yapar. Ayrıca YÖK Tez Merkezi açık erişimde bulunan tezlerin tam metinlerini, DergiPark içeriğini, SOBİAD (Sosyal Bilimler Atıf Dizini) içeriğini, Türkiye'de bulunan üniversitelerin açık erişime sunduğu kaynakları, HiperKitap (Türkçe e-Kitap) veritabanını, 500 milyondan fazla İngilizce doküman ve Türkçe web siteleri içerisinden tarama yaparak benzerlik tespiti yapmaktadır.

Kampüs İçi Erişim       Kampüs Dışı Erişim    Kullanım Kılavuzu Erişim  Kullanım Kılavuzu (Video)

Hakkında: 

IOP yayınevine ait Fizik ve Astronomi gibi alanlarda 240 adet e-kitaptan oluşmaktadır.

İlgili kitapların (240 adet) listesi için Tıklayınız...

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim

Hakkında: 

Akademik düzeyde üretilecek makalelerdeki kopyacılık (intihal) oranının otomatik olarak tespiti için kullanılmaktadır. Veritabanına erişim için kayıt olmak gereklidir.

Kayıt olmak için @uludag.edu.tr uzantılı mail adresinizden ad-soyad, bölüm ve ünvan bilgileri ile birlikte "iThenticate programı için şifre talep ediyorum" yazarak  ekaynaklar@uludag.edu.tr  adresine mail gönderebilirsiniz.

iThenticate, 62 milyardan fazla arşivlenmiş web sayfası, 165 milyondan fazla e-kitap, süreli yayın, 60 milyondan fazla makale ve içerik barındıran 800 akademik yayıncıdan içerik sağlayan Crossref içerisinden tarama yaparak rapor oluşturmaktadır.


Not: Sadece Doktora derecesi ve üzerinde akademik yetkinliğe sahip öğretim üyelerine kullanım hakkı verilmektedir. 

Sadece makalelerin intihal tespitinde kullanılmaktadır. 

 

Erişim Linki     Kullanım Kılavuzu

Hakkında: 

Bilimsel dergilere ait etki faktörlerini ve performans ölçümlerini içeren detaylı bir veri tabanıdır. Journal Citation Reports, eleştirel ve atıf verilerine dayalı dünyanın önde gelen dergilerini değerlendirmek için tarafsız, sistematik ve objektif araçlar sunan, ölçülebilir istatistiki bilgiler içeren kapsamlı bir veritabanıdır. Web of Science’dan alınan dergi verileri işlenir, değerlendirilir, hesaplanır ve “Dünyanın En Önemli Dergileri” Journal Citation Reports aracılığı ile sunulur. 

InCites platformunun da bir parçası olan InCites: Journal Citation Reports®, makalelerin atıf yaptığı referansları derler, araştırma etkinliğini ve dergi ve kategori düzeyindeki etkisini ölçmeye yardımcı olur, atıf yapılan ve atıfta bulunulan dergiler arasındaki ilişkiyi gösterir. Journal Citation Reports, etki ve etkinlik ölçümlerinin bir kombinasyonunu ve dergi atıf ağının tümünü oluşturan milyonlarca atıf yapılan ve atıf yapan dergi veri noktalarını kullanarak, bir derginin dünya bilim literatüründeki gerçek yerinin anlaşılmasını sağlar. Bu temel analiz aracı Web of Science veri tabanındaki bilim ve sosyal bilimler dergilerinden ve bildirilerden yapılan atıfları özetler. Atıf performanslarına, atıf ağına ve yayınlanan materyallerin sayı ve türüne ilişkin detaylı raporlar sağlar.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    Kullanım Kılavuzu    Kullanım Kılavuzu (Video)

 

TÜRKÇE Eğitim Portalı ve Eğitim Videoları  

Hakkında: 

Bilimsel çalışmaların, deneylerin ve araştırmaların video ortamına aktarıldığı ve görsel olarak açıklandığı, dünyanın ilk hakem heyetli bilimsel video veritabanıdır. Makaleler, Pub/Medline, SciFinder, Web of Science ve Scopus tarafından indekslenmiştir ve dünyada impact faktörü olan tek video veritabanıdır. Bugün itibariyle JoVE içerisinde 10.000+ video makale mevcut olup; her ay ortalama 100 yeni video eklenmektedir.

Abone olunan bölümler;

JoVE Journal:

Biology, Neuroscience, Medicine, Bioengineering, Engineering, Immunology and Infection, Chemistry

(2018 yılı sonuna kadar olan ve 08 Temmuz 2019-08 Ocak 2020 arası tüm videolar)

Behavior (2016 yılı sonuna kadar olan tüm videolar),

Environment (2016 yılı sonuna kadar olan tüm videolar), 

Developmental Biology (2016 yılı sonuna kadar olan tüm videolar) mevcuttur. 

Science Education başlığı altında bulunan videolara aboneliğimiz bulunmamaktadır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    Kullanıcı Eğitimi (Video)

Hakkında: 

Çeşitli disiplinlerde (sosyal bilimler ağırlıklı) yayınlanmış dergilerde (3900+ dergi) yer alan tam metin makaleleri içerir. Dergilerin ilk sayısından başlayarak 1990’lı yılların sonlarına kadar olan arşivlerine erişilmektedir. Erişim yılları farklılık göstermekle birlikte; 1880'li yıllardan, günümüzün 2 ila 5 yıl gerisine kadar olan sayılara erişilebilir. Arşiv koleksiyonları dergilerin tüm sayılarını içeren multi-disipliner ve disipline özel koleksiyonlardır. Koleksiyonlar 50’den fazla disiplin ile ilgili akademik içeriği kapsar. Bugün itibariyle toplam 15 bilim ve sanat koleksiyonu ve işletme, matematik ve istatistik ve yaşam bilimleri gibi bazı diğer disiplinlere özel koleksiyonları bünyesinde barındırır. Abonelik; Arts and Sciences I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI, XII, XIII, XIV, XV. Life Sciences, Business IV, Ecology & Botany II, Ireland Collection, Jewish Studies Collection, Hebrew Journals Collection, Sustainability Collection,  ve Global Plants koleksiyonlarını kapsamaktadır. Ayrıca ilgili koleksiyonlar içerisinde özel konu paketlerine erişim bulunmaktadır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında:

Karger yayınevine ait e-kitaplardan (1998-2020 tüm koleksiyon) oluşmaktadır.

Kitapların tam metnine erişim için TABLE OF CONTENT içeriğine bakınız.

E-Kitap listesi için tıklayınız!

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Her kademedeki tıp uzmanları ve öğrencileri için nitelikli birer eğitim kaynağı olan dergilerden oluşan bir koleksiyondur.

Veritabanı içerisindeki dergilerin sadece 1998 - 2018 yılı arasındaki sayılarına erişim sağlanmaktadır.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında:

kelime.com;10 dile ait onlarca sözlük içerisinde aradığınız kelimenin dil, tür, anlam, sınıf, etimolojik bilgisini sunan, aranan kelimenin benzerlerini ve türevlerini bulan, online çeviri yapılabilen, aynı zamanda yıpranma ve silinmeden dolayı okunamayan kelimeyi bulmayı sağlayan devasa kelime arama motorudur.

Başlıca özellikleri ve sağladığı kazanımlar şunlardır:

10 dile ait 820.000 veri satırı içerisinde kelimelerin eş ve zıt, tamlama, köken bilgisi, anlam ve imlalarını bulma.

Aradığınız kelimenin tüm sözlüklerdeki anlamını indexleme.

Aradığınız kelime ile türetilmiş tamlama, deyim ve kelimeleri listeleme.

Çözümleyici özelliği ile kelimelerin yıpranması, silinmesi veya okunamaması gibi durumlarda kelime çözümleyebilme.

Çözümleyici kısmında gelen sonuçlara tıklayarak kelimenin detayına gitme.

Veri tabanında bulunan sözlükler (21 sözlük):

Türkçe; Genel Türkçe Sözlüğü, Derleme Sözlüğü, Ansiklopedik İsimler Sözlüğü, TDK – 1945, Akvaryum Türkçe Sözlük.

İngilizce; Genel İngilizce Sözlüğü, Tomurcuk İngilizce Sözlük.

Osmanlıca; Genel Osmanlıca Sözlüğü, Redhouse (A Turkish and English Lexicon), Kamusu’l-Muhit, Kamus-i Türki, Vankulu Lügatı.

Fransızca: Genel Fransızca Sözlüğü, Hazine-i Lügat (Dictionnaire Français – Turc), Fransızca Türkçe Sözlük (Dictionnaire General Francis Turc), Kamus-i Fransevi.

Genel Almanca Sözlüğü,

Genel Rusça Sözlüğü,

Genel Farsça Sözlüğü,

Genel Çince Sözlüğü,

Genel İspanyolca Sözlüğü.

Veri girişi devam eden sözlükler (20 sözlük):

Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü (Türkçe),

Yeni Talebe Lügatı (Türkçe),

Yazarlar ve Şairler Sözlüğü (Türkçe),

Açıklamalı Deyimler Sözlüğü (Türkçe),

İngilizce Türkçe Büyük Sözlük (İngilizce),

Tamlama Sözlüğü (Osmanlıca),

Resimli Türkçe Kamus (Osmanlıca),

Mükemmel Osmanlı Lügatı (Osmanlıca),

Lügat-i Naci (Osmanlıca),

Yeni Türkçe Lügat (Osmanlıca),

Lehcetü’l-Lugat (Osmanlıca),

Ahteri-yi Kebir (Arapça),

Genel Terimler Sözlüğü (Arapça),

Parıltı Almanca Sözlük (Almanca),

Rusça Türkçe Sözlük (Rusça),

Ferhengi Ziya (Farsça) Lugat-i Halimi (Farsça),

Ferhengi Şuuri (Farsça),

Lugat-i Nimetullah (Farsça),

Çince Türkçe Sözlük (Çince).

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Tanıtım videosu için bkz. https://www.youtube.com/watch?v=OVh_lpRmxUE&t=6s

07 Mart 2023 Salı günü gerçekleştirilen Bursa Uludağ Üniversitesi kullanıcılarına özel eğitim için tıklayınız!

Hakkında: 

Legal Yayıncılık yayınladığı akademik ve uygulamaya yönelik onu aşkın hakemli hukuk dergisi ve Legalbank isimli elektronik hukuk bilgi bankası ile Türkiye'nin hukuk alanındaki en büyük basın-yayın organı konumundadır. Legal Yayıncılık yayınladığı araştırma, tez, mevzuat, ders, uygulama ve doktrin içerikli kitaplar, organize ettiği hukuki seminer, sempozyum vb. etkinlikler ve düzenlediği makale yarışmaları ile hukukçular arasında saygın bir konuma sahiptir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

Legal Yayıncılık yayınladığı akademik ve uygulamaya yönelik onu aşkın hakemli hukuk dergisi ve Legalbank isimli elektronik hukuk bilgi bankası ile Türkiye'nin hukuk alanındaki en büyük basın-yayın organı konumundadır. Legal Yayıncılık yayınladığı araştırma, tez, mevzuat, ders, uygulama ve doktrin içerikli kitaplar, organize ettiği hukuki seminer, sempozyum vb. etkinlikler ve düzenlediği makale yarışmaları ile hukukçular arasında saygın bir konuma sahiptir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

LEXPERA Yeni Nesil Hukuk Bilgi Sistemi içeriğinde mevzuat, içtihat, sözleşme örnekleri, tam metin hukuk kitapları, makaleler ve yorumlar gibi literatür kaynaklarının olduğu kapsamlı bir hukuk bilgi sistemidir. LEXPERA teknolojisi ile sayısı hızla artan ve her gün değişikliğe uğrayan hukuki düzenlemeler arasındaki karmaşık bağlantılar sistematize edilerek, güncel hukuk kaynakları, etkileşim içinde olduğu diğer kaynaklarla ilişkili olarak erişilebilir hale getirilmiştir. Bilgi kaynaklarının yenilikçi bir şekilde işlenmesi, kullanıcı dostu tasarımı ve multi-platform erişim imkânı ile LEXPERA uygulamacılara, akademisyenlere ve öğrencilere yenilikçi çözümler sunmaktadır.

Kapsam:

 • Güncel Mevzuat
 • İçtihat
 • Tam metin hukuk kitapları, makaleler, kanun yorumları ve bibliyografik bilgiler
 • Sözleşme Örnekleri
 • Genel İnternet Arama Sonuçları

Not: Lexpera içerisindeki kitaplara erişim bulunmakla birlikte PDF formatında indirilememekte sadece HTML biçiminde sayfa görüntülemesi yapılmaktadır.

Öne Çıkan Özellikler:

 • Merkezi arama çubuğu ile aynı anda farklı kaynaklar içerisinde arama yapma imkânı
 • Farklı hukuk kaynaklarını ilişkilendiren gelişmiş çapraz bağlantılar
 • Mevzuat değişikliklerini gösteren zaman çizelgeleri
 • Sürüm ve madde karşılaştırma tabloları
 • Mevzuat değişikliklerinin takibini kolaylaştıran günlük Resmi Gazete bülteni
 • Kişisel bildirim ayarları
 • Favori dosyalar oluşturma ve arama kaydetme özelliği
 • Görüntüleme ve yazdırma seçenekleri
 • Filtreleme ve gelişmiş arama seçenekleri
 • Arama geçmişi kayıtları
 • Mobil cihazlardan erişim

 

Kampüs İçi Erişim  Kampüs Dışı Erişim  Başlangıç Rehberi  Lexpera (Hukuk) Veritabanı Nasıl Kullanılır? (Kılavuz Video)

Lexpera veritabanına e-Kütüphane portalı dışında alternatif bir yolla uzaktan erişmek isterseniz; https://www.lexpera.com.tr/kutuphane-girisi/bursa-uludag-universitesi-kutuphanesi adresine kampüs dışındaki bir ağdan tıkladıktan sonra açılan ekrana @uludag.edu.tr ya da @ogr.uludag.edu.tr uzantılı kurumsal e-posta adresinizi girerek erişim sağlayabilirsiniz.

Hakkında: 

1888 yılında kurulan American Mathematical Society, araştırmalara öncülük eder ve dünya çapındaki matematikçileri yayınlar, toplantı ve konferanslar, profesyonel hizmetler ve bilgilendirme programları aracılığıyla bir araya getirir.

MathSciNet, matematik literatürünün büyük bir kısmına dair bibliyografik bilgiler, özetler ve değerlendirmelerden oluşan kullanıcı dostu arayüze sahip bir veritabanıdır.

Her yıl eklenen 125.000’i aşkın içeriğin büyük kısmı, Matematik Konu Sınıflandırmasına (MSC) göre sınıflandırılmıştır.

4.148.919 yayın, 1.145.496 yazar, 1.650+ dergi, 25.560 aktif hakem, 2.816.640 orijinal çalışmaya direkt bağlantı, 20.378.713 atıf eşleşmesi, 1991.055 içeriğe atıf, 531.551 yazara atıf, 4.257 dergiye atıf

Dernek, MathSciNet’in yanı sıra çeşitli koleksiyonlar altında 27 adet de dergi yayımlar. • Member Journals • Research Journals • Translation Journals • Distributed Journals

Bu koleksiyonların tümü sürekli erişim kapsamında olduğundan, abone olunan içeriklere erişim, iptal sonrasında da kesilmez.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

Mendeley, araştırmacıların verimliliğini ve araştırmacı işbirliklerini artıran bir referans yönetim aracı ve akademik işbirliği ağıdır. Mendeley aynı zamanda referans kaynaklarınızı kolay ve hızlı bir şekilde organize etmenizi, not almanızı ve tek tıkla atıf/kaynakça oluşturmanızı sağlayan etkin bir referans yönetim sistemidir. Bununla birlikte, benzer alanlardaki araştırmacıların biraraya gelmesine, işbirliği olanakları yaratılmasına ve yeni araştırma trendlerini takip etmelerine olanak sağlayan, dünyada 6,5 milyondan fazla kullanıcısı olan bir akademik işbirliği ağıdır.

TUBİTAK ULAKBİM EKUAL projesi kapsamında kurumumuz üyeleri Mendeley Kurumsal Versiyon avantajlarından yararlanabilmektedir.

Kitap, Tez, Makale vb. Hazırlarken Araştırmalarınızı Yönetin

 • 100 GB depolama alanı ile kendi kütüphanenizi oluşturun ve bulutta saklayın
 • 100 kişiye kadar üyeli ve 100 GB depolama alanına sahip sınırsız sayıda kapalı grup oluşturun
 • Otomatik olarak atıf verme ve kaynakça oluşturma (8000 + stil seçeneği içerisinden) (Bursa Uludağ Üniversitesi Enstitüleri Atıf Stilleri Dahil)
 • Mendeley üzerinde belge okuma, not alma, tarama
 • Profil oluşturma, etki istatistikleri ve görünürlük
 • Uluslararası işbirlikleri
 • Kapalı gruplar içinde belge paylaşımı ve ortak yazımlar
 • Web, bilgisayar ve mobil üzerinde senkronize çalışma

Not:

Mendeley Kurumsal Sürüm’den ve yükseltilmiş haklardan yararlanabilmek için kurumsal e-posta adresinizi (@uludag.edu.tr ya da @ogr.uludag.edu.tr) ya da kişisel mail adresinizi (gmail, yahoo vs.) kullanarak (sadece ilk seferliğine mahsus olmak üzere) kurum IP leri üzerinden ya da http://ekutuphane.uludag.edu.tr/ platformu üzerinden kayıt oluşturulması gerekmektedir.

Sonrasında kayıt oluştururken kullandığınız mail adresine bilgilendirme maili gelecektir. Hesabınız oluşturulduktan sonra otomatik olarak kurumsal grubumuza dahil edilerek yükseltilmiş haklardan yararlanabileceksiniz. 12 ay boyunca ilgili kullanıcı adı-şifre bilgileri ile dilediğiniz yerden giriş yaparak kurumsal kullanıcı avantajlarından yararlanabileceksiniz.

Mendeley Kurumsal Sürüm aktivasyonunun devamlılığı için 12 ay dolmadan en az 1 kere kurum IP leri üzerinden ya da http://ekutuphane.uludag.edu.tr/ platformu üzerinden giriş yapılması yeterli olacaktır. Mendeley Kurumsal Sürüm aktivasyon süresi dolmadan 10 gün önce kullanıcıların kayıt yaptırdıkları e-posta adresine uyarı maili gönderilecektir.

 

Erişim Linki    Hızlı Kullanım Kılavuzu   Atıf-Kaynakça Oluşturma (Video)

 

09 Nisan 2018 tarihinde gerçekleştirilen Mendeley kullanımına yönelik Türkçe online eğitimi izlemek için aşağıdaki linki tıkladıktan sonra bir seferliğine mahsus olmak üzere kayıt oluşturarak 7/24 eğitimi ücretsiz olarak izleyebilirsiniz.

Online Webinar Eğitimi (Video)

 

Faydalı Linkler

Mendeley Genel

https://www.youtube.com/user/MendeleyResearch
https://www.elsevier.com/solutions/mendeley/support/webinars
https://blog.mendeley.com/
https://service.elsevier.com/app/home/supporthub/mendeley/

MENDELEY CSL -StilYaratma

Mendeleyde Yeni Stil Oluşturma (Video)

CSL Video 
https://www.mendeley.com/guides/csl-editor
https://service.elsevier.com/app/answers/detail/a_id/19606/kw/CSL/supporthub/mendeley/
https://service.elsevier.com/app/answers/detail/a_id/14941/kw/CSL/supporthub/mendeley/
https://service.elsevier.com/app/answers/detail/a_id/22175/kw/CSL/supporthub/mendeley/

Hakkında:

Military Big Data; kara, deniz ve hava platformlarına yönelik yüksek hacimli ve çeşitli bilgiyi, ülke detaylarıyla birlikte en üst seviye doğruluk ve süratle kullanıcısına ulaştırarak; harekât, teşhis, tanımlama, iş geliştirme, uluslararası ticaret, eğitim ve karar verme süreçlerinin tamamında katma değer yaratmayı hedeflemektedir.

Kampüs İçinden erişim sağlıyorsanız; Kampüs İçi Erişim linkine tıklayıp ardından açılan ekrandan sağ üstteki login butonuna tıklayınız ardından sayfanın solunda yer alan IP Login panelini aktif etmek için gizlilik sözleşmesini kabul ediniz. Bu işlemin ardından erişim sağlayabilirsiniz.

Kampüs Dışından Erişim sağlıyorsanız; Kampüs Dışı Erişim linkine tıklayıp Sisteme Giriş sekmesi üzerinden otomasyon bilgilerinizle sisteme giriş yaptıktan sonra Tüm Kaynaklar sekmesine ardından M harfinden Military Big Data sonrasında ise hemen altında bulunan Erişim için Tıklayın linkine tıklayınız. Son olarak açılan sayfada sağ üstte bulunan login butonuna tıklayınız ardından sayfanın solunda yer alan IP Login panelini aktif etmek için gizlilik sözleşmesini kabul ediniz. Bu işlemin ardından erişim sağlayabilirsiniz.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim 

Hakkında: 

Nature dergisi 1869 yılında yayınlanmış, multi-disipliner alanda en önde gelen, haftalık, uluslararası bilimsel bir dergidir ve ‘’Nature Journals All ‘’ Dergi Koleksiyonu’nun merkezinde yer almaktadır. Nature Journals All Dergi Koleksiyonu klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında, isminde ‘‘Nature‘‘ ibaresi geçen diğer yayınlar ile genişlemiş ve toplamda 46 dergiye ulaşmıştır. Nature Protocols ve Nature Methods yayınları da bu grupta yer almaktadır. Nature Journals Dünya’nın en yüksek etki faktörüne sahip dergi paketidir. Abonelik ile birlikte 2007 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanabilmektedir. 

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Palgrave Macmillan Dergileri, Nature Dergi Grubu’nun ’’PMJ All’’ dergi paketini oluşturmaktadır. İktisat, ekonomi, finans, sosyal bilimler, hukuk, yönetim bilimleri, filozofi ve hukuk alanlarında yayın yapan 47 dergiden oluşmaktadır. 1997 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanmaktadır. Erişim SpringerLink platformu üzerinden sağlanmaktadır. 

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Nature Dergi Grubu tarafından isminde ‘’Nature‘‘ ibaresi geçmeyen ve bir paralel segmentte yayın hayatına devam eden ‘’Academic Journals All’’ koleksiyonu oluşturulmuştur. Klinik bilimler, fizik bilimleri ve yaşam bilimleri alanında toplamda 40 dergi içermektedir. Bu koleksiyon , bir çok önde gelen akademik dernek/kuruluş ortaklıkları ile beraber yönetilmekte ve genişlemektedir. Abonelik ile birlikte 1997 yılına kadar geriye dönük erişim sağlanabilmektedir. 

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Ekonomik kalkınma ve İşbirliği örgütü (OECD) tarafından yayınlanan kitapları, dergileri, istatistikleri, konferans bildirilerini ve referans kaynaklarını içeren bir kaynaktır. İstatistiklere erişimde kişisel tablo ve grafikler oluşturmayı olanaklı kılar. İçeriğindeki tüm kaynaklar tam metin erişilebilir durumdadır. Veritabanı OECD’nin yayınlarını kapsayan bir sistemdir ve bu sistem ile iktisat, finans, işletme ve ilgili diğer sosyal bilim alanlarını içermektedir.

Abonelik 2016 yılına kadar olan yayınları kapsamaktadır.  Kullanıcı Videosu

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   

Hakkında: 

Kardiyoloji, dermatoloji, mikrobiyoloji, hemşirelik, pediatri, üroloji, romatoloji vb. tıp alanlarında 400+ akademik dergiye tam metin erişim sağlamaktadır. Yüksek kaliteli tam metin tıbbi kaynaklarla dolu, birçok uzmanlık alanı içeren tıbbi bilgilere hızlı ve kolay erişim sağlamayı amaçlayan veritabanında koleksiyon, her kütüphanede bulunması gereken klinik dergileri içermenin yanı sıra uzmanlık alanlarına özel konu başlıklarıyla daha spesifik dergiler de içermektedir. Dünyanın önde gelen tıp uzmanlarından oluşan editör kurullarının, Ovid LWW içerik kalitesine ve güncelliğine odaklanması, bu koleksiyonun önemini daha da arttırmaktadır.

Kullanım Kılavuzu

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim 

Hakkında: 

Çeşitli disiplinlerde Oxford University Press tarafından yayımlanan 200 + dergiye tam metin erişim sağlar.

Abonelik sadece 2021 yılı ve önceki sayılarını kapsamaktadır. Geriye dönük erişim yılları dergiden dergiye farklılık gösterebilmektedir.

Bununla ilgili bizimle iletişime geçebilirsiniz. 0 224 294 04 85 - 86

ekaynaklar@uludag.edu.tr

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında:

İnsan anatomisine ait tüm katmanları interaktif bir şekilde modelleyerek tıp uzmanlarının çalışmalarında katkı sağlar. Aynı zamanda tıp eğitiminde kullanılabilecek ve tıp öğrencilerinin yetiştirilmesi sürecine destek verecek benzersiz bir kaynaktır. Koleksiyonları içerisinde; her yönüyle anatomi ve ilgili konu alanlarına ek olarak, konuşma ve dil patolojisi, dişçilik, kulak-burun-boğaz bilimi, üroloji ile spor ve terapi gibi başlıklar da yer almaktadır.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     Kullanım Kılavuzu

Project MUSE beşeri ve sosyal bilimler alanlarında 200'den fazla yayıncının 600’den fazla dergisine online tam metin erişim imkanı sağlar. Project MUSE, sosyal ve beşeri bilimler alanlarında dünyanın en saygın dijital yayıncılarındandır. Kitaplar ve dergiler kar amacı gütmeyen üniversite ve dernek yayınlarından oluşmaktadır.

Veritabanı içerisindeki dergilerin sadece 2018 yılına kadar olan (2018 ve öncesi) sayılarına erişim sağlanmaktadır. 

Söz konusu sayılara erişim için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

ekaynaklar@uludag.edu.tr

0 224 294 04 85 - 86

FTP Erişim

Not: FTP erişim linkini tıkladıktan sonra tarayıcı olarak Internet Explorer seçiniz.

Hakkında: 

Dünyanın en kapsamlı tez veritabanıdır. Dünyanın her tarafından 1743'den bugüne çeşitli disiplinlerde milyonlarca aranabilir tezin yanında PDF olarak indirilebilen iki milyondan fazla tam metin tez ve bitirme ödevi içerir.

ProQuest yaklaşık 100 ülkeden ve 50’den fazla dilden tezleri içermektedir. Son güncellemelerle birlikte ProQuest Dissertations&Theses veritabının içeriğindeki toplam tez sayısı 4.990.542'dir. Bu tezlerden tam metin olanların sayısı 2.626.291'dir.

Her geçen gün artan küresel üniversite ortakları ağı vasıtasıyla, yılda 120.000'den fazla yeni tez platforma eklenmektedir. Veritabanı 1997'den bu yana eklenen lisansüstü tezlerin çoğunun tam metnini ve geriye dönük güçlü bir içerik sunmaktadır. 1861'de kabul edilen ilk ABD tezinin yanı sıra, 17. yüzyıla kadar uzanan Avrupa tezlerinden son dönem güncel tezlere kadar kapsamlı bibliyografik atıflar da içermektedir.  

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    Kullanım Kılavuzu    Kullanıcı Eğitimi (Video)

Hakkında: 

Proquest e-Book Central içerisinden sadece geçmiş dönemde satın alınmış farklı yıllara ait e-kitaplara (681 + 11 adet) ve de Open Access Complete Collection içerisindeki 1000+ e-kitaba erişim bulunmaktadır.

İlgili Kitap Listesi (681+11 adet) İçin Tıklayınız!

Yaygın olan tüm bilimsel disiplinleri kapsayan ve kapsamı sürekli genişleyen bir e-kitap veritabanıdır. Kitapların tamamını indirmek için ebrary platformu üzerinden ücretsiz olarak hesap oluşturmanız ve dizüstü ya da masaüstü bilgisayarınıza Adobe Digital Edition yüklemeniz gerekmektedir.

Kitapları mobil cihazlarınızdan görüntülemek için ise yine platform üzerinden ücretsiz olarak hesap oluşturulması ve de uygulama marketlerinden ücretsiz olarak Adobe Digital Edition indirilmesi gerekmektedir.

Detaylı Bilgi İçin Bkz. Kullanım Kılavuzu (Türkçe)

Kampüs İçi Erişim    Kampüs Dışı Erişim     Kullanım Kılavuzu (Video)  

Türkçe Kullanım Kılavuzu

Hakkında:

Diğer veritabanlarını ve koleksiyonları tamamlamak üzere tasarlanan bu veritabanı, dünyanın dört bir yanından bir dizi farklı kaynaktan kamuya açık bilimsel içeriği bir araya getirir veya tam metinlerine erişim sağlar. Açık erişim dergilerinin yanı sıra arXiv gibi ana konu havuzlarından gelen içeriği içerir. İçerik, dergi makalelerini, ön baskıları, kitapları, konferans bildirilerini ve raporları içerir. İçerikte 29.500 den fazla bilimsel dergi, 26.100 den fazla kitap ve daha birçok kaynak türü ile birlikte toplamda 78.561 yayın yer almaktadır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     Kampüs Dışı Erişim Detaylı Bilgi ve Kılavuz     

 

Hakkında: 

Tıp bilimleri alanında bulunan makaleler için ücretsiz bir arayüz hizmeti vermektedir.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   

Hakkında: 

Analitik kimya, biyomoleküler kimya, biyometal, biyoteknoloji, katalizörler, kimyasal biyoloji, kristal mühendisliği, çevre bilimi, yeşil kimya, inorganik kimya, malzeme bilimi, medikal bilimleri, nano bilimi, doğal ürünler, organik kimya, fotokimyasal bilimler, fotobiyolojik bilimler, fiziko-kimya, polimer bilimler, yumuşak malzemeler ve sistemler biyolojisi gibi birçok konu alanında yayınlanmış 300.000’den fazla makaleyi kapsayan bir Kimya veri tabanıdır.

Veritabanı içerisindeki dergilerin 2014-2018 yılı arası sayılarına erişim sağlanmaktadır.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   

Hakkında: 

Özellikle Sosyal Bilimler alanında güçlü olmak üzere; Siyasi Bilimler, İletişim, Kriminoloji ve Penoloji, Eğitim - Özel, Uluslararası İlişkiler ve İşgücü, Sosyal Sorunlar ve Disiplinlerarası Sosyoloji ve Kent Çalışmaları konularında 2019 itibariyle 1000+ tam metin e-dergi ile 1 milyon üstünde makale sunar. İçeriğinde aralarında 300’ün üzerinde akademik ve profesyonel dernek adına da yayımlanmakta olan yüksek faktörlü dergilerin de sunulduğu uluslararası hakemli dergiler bulunmaktadır. Özellikle son dönemlerde Tıp, Teknik Bilimler ve Fen Bilimleri alanlarında da içeriğini genişletmektedir. Her yıl pakete kaliteli yeni içerik eklenen SAGE Premier’de 1999’dan günümüze erişim açıktır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Önemli Not:

SAGE abone olan ANKOS üyelerine makaleleri indirimli olarak Açık Erişimli yayınlama fırsatı sunmaktadır. Yazarlarımız, SAGE Premier paketindeki SAGE Choice dergilerinde yayın yapmak için 200 £ tutarında indirimli bir APC (Makale İşleme Ücreti) alma hakkına sahiptir. Standart APC 2.400 £'dur.

Akademisyenlerimiz makalesini gönderirken sistemde otomatik olarak ilgili indirimli tutarı görebilecektir.

Bu anlaşma ile ilgili detayları aşağıdaki verilen linkte bulabilirsiniz:

https://us.sagepub.com/en-us/nam/sage-choice

 

Hakkında: 

Ağırlıklı olarak fen bilimleri (bilim, teknoloji, tıp) alanındaki binlerce kitap ve 2500'den fazla dergiye 1995 yılından günümüze kadar tam metin erişim imkanı verirken, önceki yıllara da bibliyografik erişim sağlamaktadır. Anahtar kelime ile aramanın dışında görüntü arama ve yayının değerini artıran ses, video ve veri setleri şeklindeki içerik de mevcuttur.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     Kullanım Kılavuzu  

Hakkında:

SciFinder özellikle Kimya ve Kimya ile ilgili bölümler; Biyoloji, Fizik, Eczacılık, Kimya Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Polimer Mühendisliği, Malzeme ve Metalürji Mühendisliği, Farmakoloji, Nanoteknoloji, Tekstil Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği, Biyomedikal Mühendisliği, Ziraat Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği vb. bölümlerin kullanabilecekleri önemli bir programdır.

SciFinder Chemical Abstracts Service (CAS) in bir ürünüdür. Basılı versiyonu olan Chemical Abstracts’la beraber toplam 5 CAS veritabanı ve Medline veritabanıyla; kimya, yaşam bilimleri, biyokimya, biyoloji, farmakoloji, tıp ve ilgili disiplinlere ait dergi, konferans, sempozyum, patent, kitap ve doktora tezlerini içermekte ve 1907’den günümüze kadar olan literatürü kapsamaktadır.

SciFinder Discovery Platformunu kullanmak için daha önce kaydınız yoksa öncelikle aşağıdaki kayıt linkinden kayıt oluşturulması gerekmektedir.

Kayıt Linki;  https://scifinder.cas.org/registration/index.html?corpKey=3F0CF7FBX86F3503FX733EEAB41F4B05ED38

Kayıt oluşturulduktan sonra bildirdiğiniz üniversite e-posta hesabınıza aktivasyon için bir e-posta düşecektir.

Gelen e-postadaki linke en geç 48 saat içinde tıklayarak hesabınızı onaylatmış olmalısınız.

Oluşturduğunuz hesabınızla https://scifinder-n.cas.org adresinden giriş yapınız.

Önemli Not: Kayıt formunu doldurma ve e-mail onaylama işlemi aynı bilgisayardan yapılmalıdır. 

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

 

Kayıt olurken dikkat edilmesi gerekenler

Kullanıcı Adı:

5-15 karakterli, sadece harflerden oluşabilir ya da harf sayı kombinasyonu yapılabilir. İngilizce karakterler kullanılmalıdır (İ, ö, Ö, Ü, ü, ğ, Ğ, ç, Ç kullanılmamalıdır)

Şifre:

7-15 karakterli ve aşağıdakilerden en az üçünü içeren bir kombinasyondan oluşmalıdır.

-harf,

-büyük-küçük harf karışık,

-sayı -alfa numerik olmayan karakter, örneğin; (*,#,@,%,&)

ÖRNEK: Ahmet2021 ya da Ahmet#2021

Kullanıcı adı ve şifre aynı olamaz; şifrenin 2 karakteri kullanıcı adından farklı olmalıdır.

e-Posta Adresi:

e-posta adresi olarak personel iseniz @uludag.edu.tr öğrenci iseniz @ogr.uludag.edu.tr uzantılı e-posta adresi girilmesi gerekmektedir. ÖRNEK: abayraktar@uludag.edu.tr ya da 062004061@ogr.uludag.edu.tr

 

03.11.2022 tarihinde yeni arayüzün tanıtımına yönelik yapılan webinarı izlemek için tıklayınız.

Hakkında: 

Scopus, bibliyometrik araçlarla birlikte araştırmayı izlemeye, analiz etmeye ve görselleştirmeye yarayan, hakemli yayınlardan oluşan en büyük özet ve atıf veri tabanıdır. Bilimsel araştırmaların etkin ve verimli bir şekilde takip edilmesi hedeflenmektedir. Sanat ve insani bilimlerin yanı sıra fen bilimleri, teknoloji, tıp ve sosyal bilimler alanında tüm dünyadan 5000'in üzerinde yayıncının 18.500'ün üzerindeki dergisini kapsar. Scopus %70'i 1996 yılından beri yayınlanmış özetler, oldukça geniş ve kaliteli web sayfaları ve patent bilgisi olmak üzere 43 milyon kayıt içerir.

Scopus sayesinde;

 • Tam metinli kaynaklara Kütüphanemizin erişimi varsa Scopus içerisinden bulduğunuz kayıtların tam metinlerine tek bir tıkla bağlantı kurabilir,

 • Araştırmacıların değerlendirilmesi ve bilimsel araştırmaların sorguları için atıf analizi gerçekleştirebilir,

 • Araştırmacıların kurumlarını ve bilimsel kayıtlarını takip edebilir,

 • Kurumların bilimsel çıktılarını ve bilimsel eğilimlerini gözlemleyebilir,

 • Dergi analizi aracı sayesinde SNIP ve SJR verilerini kullanarak hangi bilimsel dergide yayın yapacağınızı  belirleyebilir,

 • Kendi alanlarınızdaki en çok atıf alan makaleyi görüntüleyebilir,

 • Hakemli dergilerde yayınlamış olduğunuz makalelerin performans analizlerini ve yazar analizlerini yapabilir,

 • Kendi alanlarınızdaki araştırmacıları görüntüleyebilir ve kimlerle ortak çalışmalar yapabileceğini araştırabilirsiniz.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    Kullanım Kılavuzu  

Elsevier Turkiye - YouTube

Hakkında:

Sobiad (Sosyal Bilimler Atıf Dizini https://atif.sobiad.com/); Türkiye merkezli 1000+ dergide yayınlanan 300.000+ makalenin yer aldığı ve 6.000.000+ atıfın bulunduğu bir veritabanıdır. Sobiad aynı zamanda Türkiye merkezli en çok sosyal bilimler makalesinin bulunduğu milli bir indekstir. Sobiad veritabanında hem makale başlığında arama hem de metin içinde arama yapılabilmektedir. Sobiad, aylık düzenli olarak güncellenmekte ve dergilerin yayınlanan sayıları veritabanına eklenmektedir. 

Sobiad; hem öğretim üyelerine yapılan atıfları göstermesi, hem öğretim üyelerinin ve öğrencilerin kaynak taraması noktasında bir veritabanı olması hem de üniversitelerin yaptığı yayın bilgisini kullanıcıları ile paylaşması bakımından Türkiye sosyal bilimleri alanında bir ilk olmaktadır. Sistemde atıf yapılan öğretim üyesine email yoluyla bilgi verilmektedir. SOBİAD ile akademisyenlerin “h indeksi” belirlenecek, Türkiye merkezli dergilerin impact faktörü (etki değeri) kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim

Astronomi ve astronomik optik, biomedikal optik ve medikal görüntüleme, iletişim ve bilgi teknolojileri, savunma ve endüstriyel algılama, elektronik görüntüleme ve işleme, mikro ve nano teknolojiler, optik ve elektronik optik konularında önemli dergileri içermektedir.

Veritabanı içerisindeki dergilerin sadece 2016-2018 arası sayılarına erişim sağlanmaktadır. 

Söz konusu sayılara erişim için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

ekaynaklar@uludag.edu.tr

0 224 294 04 85 - 86

FTP Erişim

Not: FTP erişim linkini tıkladıktan sonra tarayıcı olarak Internet Explorer seçiniz.

Hakkında: 

Springer yayınevine ait e-kitaplardan,

2004 ve öncesi biyomedikal ve yaşam bilimleri arşiv koleksiyonu

2005-2017 tüm koleksiyon (İngilizce kitaplar),

2018 yılı tıp, mühendislik, biyomedikal ve yaşam bilimleri, bilgisayar bilimleri, dünya ve çevre bilimleri koleksiyonu (İngilizce kitaplar)

2019-2022 yılı ise tıp, mühendislik, biyomedikal ve yaşam bilimleri, bilgisayar bilimleri, dünya ve çevre bilimleri, akıllı teknolojiler ve robotik koleksiyonu (İngilizce kitaplar)

oluşmaktadır.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   

Hakkında: 

Springer Yayınevi'ne ait sosyal bilimler ve fen bilimleri alanlarında ve de birçok farklı disiplinde 2300'ün üzerinde dergiye tam metin erişim olanağı sağlamaktadır. 

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    Kullanım Kılavuzu      Kullanım Kılavuzu (Video)

Hakkında: 

Taylor & Francis yayınevi tarafından yayınlanan birçok farklı disiplinde 2000'in üzerinde dergiye tam metin erişim imkanı sağlar. 

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   Kullanım Kılavuzu

Hakkında: 

Thieme yayınevine ait tıp alanında toplam 59 adet dergiye tam metin erişim imkanı sağlar.

Veritabanı içerisindeki dergilerin 2000-2019 yılları arasındaki sayılarına erişim sağlanmaktadır.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Bursa Uludağ Üniversitesi'nin abone olduğu tüm e-kaynaklarda aynı anda arayın ! (e-kitap, e-dergi, makale vb.) 

Burada yaptığınız arama ile aynı zamanda kütüphanemiz basılı kaynakları içerisinde de arama yapmış olursunuz.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     Kampüs Dışı Erişim Detaylı Bilgi ve Kılavuz     

Toplu Arama Kılavuzu (Video)     Arama Hatırlatması Oluşturma (Video)      Dergi Hatırlatması Oluşturma (Video)

Kütüphanemizin abone olduğu ve/veya satın alınmış olan tüm e-Kitaplar içerisinden arama yapmak için aşağıdaki linkleri kullanın.

Önemli not: "Bu kitabı 10 dakika boyunca okuyabilirsiniz" ibaresi olan kitapların 10 dakikalık okuma süresi, her oturum açtığınızda yenilenmektedir.

e-Kitap platformu içerisinde toplamda yaklaşık olarak 49.500.000 kayıt bulunmaktadır.

"Bu kitabı 10 dakika boyunca okuyabilirsiniz" ibaresi olan yaklaşık 1.500.000 e-Kitap bulunmaktadır.

e-Kitap platformu içerisindeki aboneliğimiz bulunan ve/veya satın aldığımız yaklaşık 1.000.000 e-kitaba ise (kitap bölümleri ve geçici aboneliklerden gelen kitaplarla birlikte 4,5 milyon) tam metin olarak erişilebilmektedir. Not:  Aramanızı yaptıktan sonra sonuç ekranında sol tarafta bulunan "Kütüphane Koleksiyonu’nda Tam Metin Bulunur" kutucuğunu işaretleyerek sadece aboneliğimiz bulunan ve/veya satın aldığımız kitapları görebilirsiniz.

Tam Metin erişimi olmayan ya da "Bu kitabı 10 dakika boyunca okuyabilirsiniz" ibaresi bulunmayan kitapları (yaklaşık 47 milyon) kütüphanemizden talep edebilirsiniz.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     Kampüs Dışı Erişim Detaylı Bilgi ve Kılavuz     

e-Kitap Arama Platformu Nasıl Kullanılır? (Video)

Hakkında: 

Akademik düzeyde tezler ve ödevlerin benzerlik (intihal) tespitinde kullanılmaktadır. Veritabanına erişim için kayıt olmak gereklidir.

Kayıt olmak için @uludag.edu.tr uzantılı mail adresinizden ad-soyad, bölüm ve ünvan bilgileri ile birlikte "Turnitin İntihal programı için şifre talep ediyorum" yazarak  ekaynaklar@uludag.edu.tr  adresine mail gönderebilirsiniz.

Turnitin, 62 milyardan fazla arşivlenmiş web sayfası, 165 milyondan fazla e-kitap, süreli yayın, 734 milyondan fazla doküman (öğrenci ödevi, tez, rapor, proje...) içerisinden tarama yaparak belge analizi ve intihal raporu oluşturmaktadır.

Tüm dosya türleri (Microsoft Word, PDF) yüklenebilmekle birlikte, dosya boyutu 40 MB'den küçük olmalı ve ödev (tez) uzunluğu maksimum 400 sayfa olmalıdır.

Not: Tüm akademik personelimize kullanım hakkı verilmektedir.

Sadece Tezler ve Ödevlerin İntihal tespitinde kullanılmaktadır.

Ödevler (Tezler) ilgili tezin danışmanı (Prof.Dr., Doç.Dr., Dr. Öğr. Üyesi ya da bunun için görevlendirilen bir Asistan) tarafından taranması gerekmektedir. Öğrenci iseniz lütfen tez danışmanınız ile iletişime geçiniz.

 

Erişim Linki    Hızlı Kullanım Kılavuzu    Hızlı Kullanım Kılavuzu (Video)  

 

2023 yılı Nisan ayı itibariyle Turnitin’in “Yapay Zeka Yazma Tespit Aracı” (AI Writing Detection Tool) uygulaması tüm Turnitin üyelerinin kullanımına sunulmuştur. Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız!

 

 

 

Hakkında: 

ULAKBİM tarafından,Türkiye adresli süreli yayınların TR Dizin Dergi Değerlendirme Kriterleri doğrultusunda değerlendirilmesi ile belirlenen yayınlarda yer alan içeriğe ve atıf bilgilerine erişim sağlanan veri tabanıdır. Dizinde dergilerin yanısıra TÜBİTAK tarafından desteklenen projeler de yer almaktadır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

UpToDate, sahip olduğu 360.000’den fazla kullanıcısı ile dünyanın en güvenilen medikal bilgi kaynaklarından birisidir. UpToDate veri tabanı, 24 Uzmanlık alanında, 6500’den fazla uzman doktor tarafından hazırlanan 10.500’den fazla konu içeriğine erişim sunmakta olan kanıta dayalı bir klinik karar destek sistemidir. UpToDate; sürekli güncellenen, kanıta dayalı klinik bilgilerle donatılmış ve kullanımı kolay arayüzü ile dünyanın en çok kullanılan klinik bilgi kaynakları arasında yer almaktadır. Doktorlar tarafından hastalık teşhisinde bulunulması, tedavi planı hazırlanması ve klinik bilgilerin hızlı ve etkin şekilde paylaşılmasına olanak verecek şekilde tasarlanmıştır. UpToDate veri tabanı dergi içermemekle birlikte dünya çapında 180 ülkede 32 .000’den fazla hastanede, 1.1 milyondan fazla doktor tarafından yılda 26 milyon defadan fazla erişilmesi ile doktorların daha iyi teşhis ve tedavi kararları almalarına yardımcı olmaktadır. Dünya çapında yapılan birbirinden bağımsız 80 ayrı çalışmada UpToDate’in; hastane kalitesinin arttırılması, hasta yatış sürelerinin, ölüm oranlarının ve hastane harcamaların azaltılmasına yaptığı olumlu etkiler gösterilmektedir.

Önemli Not: UpToDate Anywhere kinik karar destek sistemine uzaktan erişim (ev/ofis/ cep telefonlarınızdan, mobil cihazlardan) sağlayabilirsiniz. Bunu Kampüs Dışı Erişim linkini kullanarak YA DA kurum içi IP tanımlı bir bilgisayardan kullanıcı adı-şifre oluşturarak (herhangi bir e-posta adresi ile) yapabilirsiniz. Kişisel hesabiniza 90 günde bir kez kurum bilgisayarlarından (ya da Kampüs Dışı Erişim linki üzerinden) Log In/Giriş yapmak gerekmektedir. Yapılan her girişten sonra erişim süresi otomatik olarak 90 gün uzamaktadır. Erişim linkleri ve kılavuzlar aşağıda sunulmaktadır.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     Kayıt-Mobil Cihaz Erişim Kılavuzu   Kullanıcı Eğitimi (Video)

 

 

Hakkında: 

Çeşitli disiplinlerde yayın yapan bilimsel dergilerin etki gücünü, yayınlanan makalelerin aldığı atıf sayısını gösteren ve ayrıca yazarların makaleleri ve makalelerin kaynakçalarını listeleyen bibliyografik bir veri tabanıdır. Web of Science fen bilimleri, sosyal bilimler, sanat ve insani bilimlerini konu alan dergileri ve konferans bildirilerini düzenli olarak tarayarak araştırma alanınızla en ilgili ve prestijli yayınlara ulaşmanızı sağlar. Araştırma alanınızda yayın üreten uzman araştırmacıların çalışmalarındaki referans bilgilerini ve konu ilişkilerini kullanarak birbiriyle ilgili tüm kayıtlara linkler verir.

Web of Science Core Collection kapsamında 2019 yılında erişime açılan Book Citation Index ise; güçlü ve yeni keşif araçlarıyla daha hızlı ve kolay bir şekilde kitaplara erişim olanağı sunan, bir kütüphanenin kitap koleksiyonu için gerekli en önemli  indekstir. Kullanıcılar, bu platformada araştırmaları için gerekli en ilgili bilgileri (90,000’den fazla kitap ve her yıl eklenen 10,000 yeni başlık) sorunsuz bir şekilde arayıp bulabilirler.

 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim   Kullanım Kılavuzu  ResearcherID Kullanımı  WOS Atıf Analizi Kılavuzu   

WOS TÜRKÇE Eğitim Portalı ve Eğitim Videoları  Kullanım Kılavuzları (Video)

Hakkında:

Osmanlı ve Erken Cumhuriyet Dönemi arşivlerine bir tık ile erişin.

Sosyal bilimler başta olmak üzere hemen hemen tüm kategorilerde Osmanlı ve Erken Cumhuriyet dönemine ait (1729-1950) gazete, dergi ve kitaplara erişim sağlayan Wikilala veritabanı üniversitemizin erişimine açılmıştır.

Ceride-i Havadis, Cumhuriyet, Tasvir-i Efkâr, Servet-i Fünun, Ulus, Vatan ve Milliyet gibi Osmanlı ve Erken Cumhuriyet dönemi süreli yayınlarına ulaşabilir ve tüm gazeteler içerisinde günümüz Türkçesiyle arama yapabilirsiniz.

Toplamda 2 milyon sayfayı aşan 67 süreli yayın ve yüzlerce kitaba erişim sağlayan Wikilala, 1729’dan 1950 yılına kadar basılmış tüm gazete, dergi, kitap ve yazma eserleri bir araya toplamayı hedeflemekte ve içeriğini her geçen gün zenginleştirmektedir.

 • Gazeteler: 1 milyon sayfaya yakın ulusal ve yerel Osmanlıca ve Türkçe gazeteler içerisinde günümüz Türkçesiyle tam metin arama yapabilirsiniz.
 • Dergiler: Mizahtan ekonomiye, sosyolojiden teknolojiye onlarca kategoride 750 bine yakın dergi sayfasına erişin. Servet-i Fünun, Demet, Diyojen, Futbol, Şehbal ve Felsefe mecmuası ve dahası hepsi bir arada.
 • Kitaplar: Edebiyattan sanata, tarihten bilime onlarca kategoride 500 bine yakın kitap sayfasında tam metin arama yapabilirsiniz.
 • MakalelerYazmalarBelgeler ve tüm Osmanlıca materyaller içerisinde arama yapın.

Kısa Tanıtım Videosu için: https://bit.ly/3e5EHur

07 Mart 2023 Salı günü gerçekleştirilen Bursa Uludağ Üniversitesi kullanıcılarına özel eğitim için tıklayınız!

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim     

Hakkında: 

Wiley yayınevine ait (2009-2011, 2013-2014 koleksiyonu ve de farklı yılları kapsayan) e-kitaplardan oluşmaktadır.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim    

Hakkında: 

Ticaret, maliye, yönetim, kimya, bilgisayar bilimi, yerbilim, eğitim, mühendislik, hukuk, yaşam bilimleri, tıp, matematik, istatistik, fizik, psikoloji, veterinerlik, ziraat vb. alanlarda 1997'den günümüze Wiley-Blackwell tarafından yayımlanan 1400'ün üzerinde dergiye tam metin erişim imkanı sağlar.

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim  

 • YÖK Ulusal Tez Merkezi hizmetlerinin tamamı internet üzerinden verilmektedir.
 • Yazarları tarafından erişimine izin verilen tezler (Bursa Uludağ Üniversitesi ya da başka üniversitelerde yapılmış) Ulusal Tez Merkezinde herkese açıktır.
 • YÖK Tez Merkezinden tez araması yaptığınızda “Bu tezin, veri tabanı üzerinden yayınlanma izni bulunmamaktadır. Yayınlanma izni olmayan tezlerin basılı kopyalarına Üniversite kütüphaneniz aracılığıyla (TÜBESS üzerinden) erişebilirsiniz” ibaresi gördüğünüz tezleri, BUÜ Kütüphanesi Danışma Birimi Tübess Hizmeti aracılığıyla temin edebilirsiniz.
 • Bursa Uludağ Üniversitesi’nde yapılmış tezlerin basılı kopyalarını sorgulamak için BUÜ Kütüphane Katalog Sorgu sayfasını kullanabilirsiniz. 

Kampüs İçi Erişim   Kampüs Dışı Erişim