Springer Nature Dergilerinde Ücretsiz Yayın Yapabilirsiniz!

TÜBİTAK ULAKBİM tarafından yürütülen EKUAL Projesi kapsamında, Springer Nature yayınevine ait 2.300’den fazla elektronik dergiye erişim sağlanmaktadır.

Bir erişim (Read) anlaşması olan mevcut 2022-2024 Springer Nature anlaşması, 2024-2026 dönemini kapsayacak şekilde 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren “Oku & Yayımla” (Read & Publish) modeline dönüştürülmüştür.

Ulusal düzeydeki bu ikinci “açık erişim makale yayınlama anlaşması” kapsamında, Türkiye’deki EKUAL üyesi tüm kurumlar, Springer Nature yayınevinin 2.300’den fazla e-dergisine erişim sağlamaya devam edecektir.

Bununla birlikte, EKUAL Üyesi kurumların yazarlarının, Web of Science’da (SCI, SSCI, AHCI) yer alan, Q1 ve Q2 Grubu Springer Nature Hibrit DergilerindeOriginal Article”, “Review Article” ve “Continuing Education” türündeki yayınları AE desteği kapsamında olacaktır. 

Sorumlu yazarı EKUAL Üyesi (Bursa Uludağ Üniversitesi mensubu) olan, kapsam içindeki Springer Nature hibrit dergilerine gönderilmiş ve kabul edilmiş yayınların, yazarın istemesi halinde, Makale İşlem Ücreti (APC) ödenmeden, “Açık Erişim”li yayımlanması mümkün olacaktır.

Söz konusu anlaşma kapsamında yıllık AE (Açık Erişim) makale yayımlama kotası bulunmaktadır. Yıllık AE makale yayımlama kotasının bitmesi durumunda, ilgili yayının yazarı, makalesini AE olarak yayımlatmak isterse APC ücretini kendisinin ya da fon sağlayıcı kurumunun ödemesi gerekecektir. 

Anlaşma şartlarına göre, kurumlar için bir “AE makale kota tahsisi” yapılmayacaktır. Söz konusu dergilerde makalesi kabul edilen sorumlu yazarın yayını, yazarın istemesi halinde, yayının geliş sırasına göre sıraya girecek ve kota bulunması durumunda, kriterlere uyan makalelerin AE yayımlanması için ULAKBİM tarafından onay verilecektir.

AE makale yayımlama desteği yapılacak (810 adet) dergi listesi (01.01.2024 – 31.12.2024 arası geçerli olan) için tıklayınız!

01.07.2024 tarihinde JCR’da yayınlanacak Q1/Q2 listesi 31.12.2025’e kadar geçerli olacaktır.

Yukarıda bahsedilen dergi grubu ve yayın türünde olan ve kota olması halinde AE desteği sağlanacak yayının, sorumlu yazarının (corresponding author) EKUAL Üyesi kurum çalışanı olması ve yayındaki ismi altında üye kurum adının geçmesi yeterli olacaktır.

Makale başvurusu yaparken, kurumsal e-postaların (@uludag.edu.tr) kullanılması AE onay süreçlerinin sorunsuz işlemesi açısından önemlidir.

Yazarların Bilmesi Gerekenler:

FAYDALI LİNKLER

Springer Nature-Türkiye OA Agreement

Springer Nature Türkiye AE Anlaşması (Türkçe rehber)

Yazar Rehberi

Anlaşmanın tanıtımının yapıldığı 29 Ocak 2024 tarihli eğitimi izlemek için tıklayınız!

Anasayfaya Dön Güncel Duyurular

İçerik Ekleme Tarihi : [22-Oca-2024]

Duyuru Görüntüleme : [1.664]