Prof. Dr. Toker DERELİ

Prof. Dr. Toker DERELİ

Prof. Dr. Toker Dereli 1936 yılında Malkara’da doğdu. 1955 yılında Trabzon Lisesi’nden, 1959 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. 1960 yılında üniversitenin Sosyal Siyaset Kürsüsü’nde asistan oldu. 1962 yılında Fullbright Bursu ile ABD’ ye giderek Cornell Üniversitesi Endüstri İlişkileri Fakültesi’nde yüksek lisans yaptı. 1965 yılında İstanbul Üniversitesi’nde doktor, 1969 yılında doçent oldu. 1971-1973 yılları arasında iki ders yılı Fullbright Bursiyeri olarak Temple Üniversitesi’nde ders verdi ve araştırmalar yaptı. 1975 yılında da profesör oldu. 1981 yılında Belçika Leuven Üniversitesi’nde bir sömestre, 1982-1984 yılları arasında Temple Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde konuk öğretim üyesi olarak ders verdi.   1991-1992 ders yılında Kanada McMaster Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde konuk öğretim üyesi olarak çalıştı. Ayrıca Uludağ, Boğaziçi, Marmara, Yıldız Teknik, Ege ve Bilgi Üniversitelerinde de kısmi süreli olarak çalıştı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi dekanı, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölüm başkanı, İstanbul Üniversitesi Yönetim Kurulu ve Uluslararası Akademik İlişkiler Kurulu üyesi, 2002-2005 yılları arasında İş Bankası Yönetim Kurulu üyesi olarak da görev yapmıştır. Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yasa çalışmalarında görev almış, 1989 sonrası ILO nezdinde Türkiye’yi temsil etmiş,  resmi arabulucu olarak görev yapmıştır. 2003 yılında ise yaş haddinden emekli olmuştur. Emeklilik sonrası Işık Üniversitesi’nde İİBF dekanlığı yapmış, bu Üniversite’de bir süre tam, bir süre kısmi süreli öğretim üyesi olarak çalışmıştır. Prof. Dr. Toker Dereli’nin Endüstri İlişkileri, Çalışma Hukuku, Karşılaştırmalı Çalışma İlişkileri, Örgütsel Davranış ve İnsan Kaynakları Yönetimi konularında Türkçe ve İngilizce basılmış kitap ve makaleleri bulunmaktadır.

Kişiye ilişkin bilgiler için tıklayınız;

file:///C:/Users/A.Tokol/Documents/Prof.%20Dr.%20Toker%20DEREL__'nin%20__zge__mi__i%20ve%20Yay__nlar__[%238806]-8033.pdf    

Anasayfaya Dön

İçerik Ekleme Tarihi : [26-Ara-2019]

İçerik Görüntüleme : [2.009]