BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ SINIF ÖĞRETMENİ ADAYLARI KÖY OKULLARINDA BİRLEŞTİRİLMİŞ SINIF DENEYİMİ YAŞADILAR
 BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ SINIF ÖĞRETMENİ ADAYLARI KÖY OKULLARINDA BİRLEŞTİRİLMİŞ SINIF  DENEYİMİ YAŞADILAR

Bursa Uludağ Üniversitesi ve KODA (Köy Okulları Değişim Ağı) işbirliği ile üniversitenin sınıf öğretmenliği sınıf öğrencileri köy okullarında görev yapmaları halinde, köyde çalışma koşullarına daha hazırlıklı olmaları ve daha nitelikli eğitim vermeleri amacıyla Orhaneli ilçesindeki okullarda uygulama yaptılar.

Bursa Uludağ Üniversitesi, Sınıf öğretmeni adaylarının köy okullarında görev yapmaları halinde, köyde çalışma koşullarına daha hazırlıklı olmalarını ve daha nitelikli eğitim vermeleri amacıyla KODA (Köy Okulları Değişim Ağı) işbirliği ile yürütülen Köye İlk Adım Programı kapsamında Orhaneli ilçesindeki okullarda uygulama yaptılar. 

Öğretmen adayları Alternatif Eğitim Modelleri dersi öğretim üyesi Prof. Dr. Rüyam Küçüksüleymanoğlu liderliğinde Orhaneli ilçesinde bulunan ve birleştirilmiş sınıfı (1, 2, 3 ve 4. Sınıf öğrencilerinin bir arada eğitim gördüğü) olan okullarda çeşitli atölyeler hayata geçirdiler. Atölyelerde çocukların sosyal ve duygusal becerilerini arttırmaya yönelik etkinliklere yer verilirken; sınıf öğretmeni adayları veli ziyaretlerine, köy muhtarı, imam ve köylerin ileri gelenleri ile görüşmelere de katıldılar. 

Bu projenin gerçekleştirilmesine destek veren Orhaneli Kaymakamı Muhammed Furkan, Orhaneli Belediye Başkanı Ali Aykurt, DAĞDER yöneticileri ile atölyelerin gerçekleştirildiği okul müdürleri ve öğretmenler bu tür projelerin Orhaneli’deki okullar ve öğrenciler açısından oldukça yararlı olduğunu belirttiler. Birleştirilmiş sınıflarda öğrenim gören çocuklar da tam katılım sağladıkları bu projenin devam etmesini istediklerini belirttiler. 

Uygulamaya program lideri olarak katılan Prof. Dr. Rüyam Küçüksüleymanoğlu konuyla ilgili “KODA işbirliği ile hayata geçirdiğimiz bu program ile sınıf öğretmeni adaylarına gerçek bir köy öğretmenliği deneyimi yaşatmayı hedefledik” dedi.

Öğretmen adaylarıda, Eğitim fakültesinde aldıkları teorik derslerin uygulamasını gerçek köy ortamında yapabilmenin, pek de alışık olmadıkları birleştirilmiş sınıf uygulamalarını yerinde deneyimleyebilmenin meslek hayatlarına başlarken onlara oldukça büyük katkı sağladığını ifade ettiler. 

 

Sosyal-Paylaşım

Anasayfaya Dön Güncel Haberler Haber Arşiv

Haber Tarihi : [16-Oca-2024]

Haber Görüntüleme : [760]