MAZERET ARA SINAV BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR

SINAV ÇAKIŞMASI VE HASTALIK İÇİN MAZERET SINAV HAKKI:

  1. Sınav Çakışması Sebebiyle Mazeret Sınav Hakkı: Bir günde aynı yarıyıldan olmak koşuluyla, (5/i dersleri hariç) 3 ve üstü dersten sınava girecek öğrenciler ile sınav programında aynı gün ve aynı saatte olmak kaydıyla çakışan dersleri olan öğrenciler mazeret sınavından yararlanabileceklerdir. Sınav Çakışması sebebiyle , en geç 17 KASIM 2023 Cuma   günü mesai bitimine kadar, yada sağlık nedeniyle sınava giremeyecekler  mazeretin bitim tarihini izleyen en geç 5 iş günü içinde .mazeret sınav talep formunu doldurup, imzalayarak, (sınavı çakışanlar sınav programını, sağlık problemi olanlar sağlık raporunu ekleyerek)  egtogis@uludag.edu.tr adresine mail atmaları ya da elden evrak kayıt bürosuna teslim etmeleri gerekmektedir. 
  2. Hastalık Nedeniyle Mazeret Sınav Hakkı : Sağlık raporlarının Hastane olarak faaliyet gösteren sağlık kuruluşlarından alınması gerekmektedir. (Sağlık Ocağı, muayenehane, sağlık merkezi, tıp merkezi vb. etiketlerle faaliyet gösteren sağlık kuruluşlarının verdiği raporlar kabul edilmemektedir)

     a-Mazeret sınavı kabul edilenlerin listesi Web sitemiz duyurular kısmında yayımlanacaktır.

     b-Mazeret sınav programlarının tarihleri belli olduğunda, her anabilimdalı web sayfasında yayımlayacaktır.

 BUU ÖNLİSAN VE LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ

Mazeret sınav hakkı

MADDE 30 – (1) Ara sınavlara katılamayan öğrencilere ilgili kurul tarafından mazeret sınav hakkı verilebilir. (2) Öğrencinin, tam teşekküllü bir sağlık kurumu/kuruluşu tarafından düzenlenen sağlık kurulu raporu ile belgelediği sağlık sorunu veya Türkiye’yi, Üniversiteyi veya kayıtlı olduğu birimi temsil etmek üzere ilgili kurul kararı ile görevlendirilmesi ya da yakalama, gözaltı, tutuklama gibi adlî bir işleme muhatap olması veya ev, iş yahut trafik kazasına uğraması ya da bir yakınının vefatı veya öngörülemeyen ağır sağlık sorunu gibi haklı ve geçerli diğer bir nedenle ara sınava katılamamış olması, mazeret olarak kabul edilebilir. (3) İkinci fıkrada sayılan nedenlerden dolayı ara sınava giremeyen öğrencilerin mazeretin bitim tarihini izleyen en geç 5 iş günü içinde kayıtlı oldukları birime mazeretini ispata elverişli belgelerle birlikte yazılı olarak başvurması gerekir. (4) Bu maddeye göre mazeret sınav hakkı tanınan öğrenciler için her yarıyılın/yılın en geç son haftasına kadar mazeret ara sınavları yapılır. İlan edilen mazeret sınavı tarihinde de mazereti olduğunu beyan eden öğrenciye başka bir mazeret sınavı hakkı verilmez. (5) Sınav programdaki çakışmalar haklı ve geçerli neden kabul edilir. Çakışma nedeniyle mazeret sınavı yapılacak olması halinde sınav tarihleri ilgili birim/bölüm tarafından duyurulur. (6) Beşinci fıkra hükmü saklı kalmak kaydıyla yarıyıl/yıl sonu sınavları, bütünleme sınavları ve ek sınavlar için öğrenciye mazeret sınav hakkı verilmez.

Sosyal-Paylaşım

Anasayfaya Dön Güncel Duyurular

İçerik Ekleme Tarihi : [06-Kas-2023 11:01]

İçerik Son Değişiklik Tarihi : [07-Kas-2023 08:19]

Duyuru Görüntüleme : [764]