2021-2022 GÜZ DÖNEMİ ARA SINAVLARI MAZERET SINAV HAKKI İÇİN BİLGİLENDİRME

     

 SINAV ÇAKIŞMASI VE HASTALIK İÇİN MAZERET SINAV HAKKI:

  1. Sınav Çakışması Sebebiyle Mazeret Sınav Hakkı: Bir günde aynı yarıyıldan olmak koşuluyla, (5/i dersleri hariç) 3 ve üstü dersten sınava girecek öğrenciler ile sınav programında aynı gün ve aynı saatte olmak kaydıyla çakışan dersleri olan öğrenciler mazeret sınavından yararlanabileceklerdir. Sınav Çakışması sebebiyle yada sağlık nedeniyle sınava giremeyecekler mazeret sınavı hakkı talebinde bulunacak öğrenciler, en geç 26 kasım 2021 Cuma   günü mesai bitimine kadar  mazeret sınav talep formunu doldurup, imzalayarak, (sınavı çakışanlar sınav programını, sağlık problemi olanlar sağlık raporunu ekleyerek)  egtogis@uludag.edu.tr adresine mail atmaları ya da elden evrak kayıt bürosuna teslim etmeleri gerekmektedir.

       

 ON-LİNE (ÇEVRİMİÇİ YAPILAN SINAVLAR İÇİN ) MAZERET SINAV HAKKI:

  1. UKEY Teknik Aksaklık Sebebiyle Mazeret Sınav Hakkı: Bireysel düzeyde yaşanan Teknik Aksaklıklar sebebiyle mazeret sınav hakkı VERİLMEMEKTEDİR.  Öğrencilerimizin sınav öncesinde gerekli önlemleri almalarını önemle rica ederiz. Örneğin; Öğrencilerimizin masa üstü bilgisayarlarında yada cep telefonlarında sınav sırasında internet bağlantısı olmaması UKEY den kaynaklı teknik bir aksaklık değildir. Aynı şekilde elektrik kesintiside UKEY den kaynaklı teknik bir aksaklık değildir. Bu talepler kesinlikle kabul edilmeyecektir.   
    1. Öğrencilerin UKEY sisteminden kaynaklanan teknik aksaklık bildirimleri için sınavın bitimini takip eden ilk beş dakika içinde sistemsel hatayı kanıtlayıcı ekran görüntüsü ile birlikte (video olmayacak) mazeret sınav talep formunu doldurup, imzalayarak egtogis@uludag.edu.tr adresine mail atmalıdırlar. Öğrencilerden gelen ekran görüntüleri bilgi işlem daire başkanlığına iletilecek ve kontrolden sonra yönetim kurulu kararı ile teknik aksaklık için mazeret sınav hakkı tanınabilecektir. 
  2. Mazeret sınav talep formu doldurulmadan ve ekran görüntüsü olmadan yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır. Ekran görüntüsü yerine video atan öğrencilerimizin talepleri kabul edilmeyecektir.
  3. Mazeret sınavı kabul edilenlerin listesi Web sitemiz duyurular kısmında yayımlanacaktır.
  4. Mazeret sınav Programlarının tarihleri belli olduğunda, her anabilimdalı web sayfasında yayımlayacaktır.

 BUU ÖNLİSAN VE LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ

Mazeret sınav hakkı

MADDE 30 – (1) Ara sınavlara katılamayan öğrencilere ilgili kurul tarafından mazeret sınav hakkı verilebilir. (2) Öğrencinin, tam teşekküllü bir sağlık kurumu/kuruluşu tarafından düzenlenen sağlık kurulu raporu ile belgelediği sağlık sorunu veya Türkiye’yi, Üniversiteyi veya kayıtlı olduğu birimi temsil etmek üzere ilgili kurul kararı ile görevlendirilmesi ya da yakalama, gözaltı, tutuklama gibi adlî bir işleme muhatap olması veya ev, iş yahut trafik kazasına uğraması ya da bir yakınının vefatı veya öngörülemeyen ağır sağlık sorunu gibi haklı ve geçerli diğer bir nedenle ara sınava katılamamış olması, mazeret olarak kabul edilebilir. (3) İkinci fıkrada sayılan nedenlerden dolayı ara sınava giremeyen öğrencilerin mazeretin bitim tarihini izleyen en geç 5 iş günü içinde kayıtlı oldukları birime mazeretini ispata elverişli belgelerle birlikte yazılı olarak başvurması gerekir. (4) Bu maddeye göre mazeret sınav hakkı tanınan öğrenciler için her yarıyılın/yılın en geç son haftasına kadar mazeret ara sınavları yapılır. İlan edilen mazeret sınavı tarihinde de mazereti olduğunu beyan eden öğrenciye başka bir mazeret sınavı hakkı verilmez. (5) Sınav programdaki çakışmalar haklı ve geçerli neden kabul edilir. Çakışma nedeniyle mazeret sınavı yapılacak olması halinde sınav tarihleri ilgili birim/bölüm tarafından duyurulur. (6) Beşinci fıkra hükmü saklı kalmak kaydıyla yarıyıl/yıl sonu sınavları, bütünleme sınavları ve ek sınavlar için öğrenciye mazeret sınav hakkı verilmez.

Sosyal-Paylaşım

Anasayfaya Dön Güncel Duyurular

İçerik Ekleme Tarihi : [11-Kas-2021]

Duyuru Görüntüleme : [1.114]