YÖK’TEN ARAŞTIRMA GÖREVLİLERİNE 3500 TL YURTDIŞI BURS İMKÂNI

                                                                                                                                      

                                                                                                                                      07.06.2018

 

 

Ülkemizde doktoralı insan kaynağının nicelik olarak arttırılmasının yanı sıra nitelik olarak da iyileştirilmesi yolunda gerçekleştirdiğimiz projelerden biri olan “Araştırma Görevlileri için Yurt Dışı Araştırma Bursları (YÖK - YUDAB)” Programına başvurular devam ediyor.

 

17 Nisan 2018 tarihinde başlayan başvuruların 31 Temmuz 2018 (saat 17.00’ye kadar) tarihine kadar alınmasına devam edilecek. YÖK yetkilileri yükseköğretim tarihinde ilk kez başlatılan YÖK-YUDAB (Yurtdışı Doktora Araştırma Bursu) Programına şimdiye kadar çok yoğun bir başvuru alındığını belirttiler. 

 

Ülkemizin öncelikli alanlarından birinde doktora tez aşamasına geçmiş ve Devlet üniversitelerimizde görev yapmakta olan araştırma görevlileri http://www.yudab.yok.gov.tr  adresinden başvurularını gerçekleştirebilmekteler.

 

Bilindiği üzere “Yeni YÖK” tarafından yükseköğretim tarihinde yine ilk kez başlatılan YÖK-YUDAB (Yurtdışı Doktora Araştırma Bursu) Programı kapsamında, YÖK tarafından verilecek burslar sayesinde, başarı öncelenerek, doktora eğitiminde tez aşamasında olan araştırma görevlilerine kendi alanlarında yurtdışında araştırma yapma imkânı sunuluyor.

 

YÖK-YUDAB Programı ile; Başkanlığımızca belirlenen öncelikli alanlarda, devlet üniversitelerinin araştırma görevlisi kadrolarına atanan ve doktora eğitiminin tez aşamasındaki öğrenciler, mecburi hizmet yükümlülüğüne ilişkin hükümler uygulanmaksızın, en az 6 ay en fazla bir yıl süreyle tezleri ile ilgili araştırmalar yapmak üzere yurtdışına gönderilecek.

 

YÖK’ten 400 araştırma görevlisine 3500 TL’ye varan Yurtdışı Araştırma Bursu

 

Her yıl 400 araştırma görevlisinin bu destek programından faydalandırılması planlanırken, programdan faydalanacak araştırma görevlilerine, yurtdışına gidiş-dönüş yol masrafları da Başkanlığımız tarafından karşılanarak, aylık 2.750 - 3.500 TL arasında gittikleri ülkeye göre Başkanlığımızca belirlenecek tutarda YÖK-Yurtdışı Araştırma Bursu verilecek.

 

YÖK-YUDAB’a başvuru şartları neler?

 

Yükseköğretim Kurulunca belirlenmiş öncelikli alanlarda doktora derslerini tamamlamış, yeterlik sınavını geçmiş ve halen tez aşamasındaki 2547 sayılı Kanun uyarınca bir devlet üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalışan tüm T.C. vatandaşları aşağıdaki şartları taşımak kaydıyla başvuru yapabiliyor. Başvuru için gereken diğer şartlar:

 

 

 

 

 

 

Şartları taşıyan adaylar başvurularını YÖK’e yapacak

 

Bu şartları taşıyan araştırma görevlileri; yurtdışında eğitim almak istedikleri kurum, süre ve detaylı çalışma planlarını içeren başvurularını bireysel olarak Başkanlığımıza yapacaklar.

 

 

 

 

 

Sosyal-Paylaşım

Anasayfaya Dön Güncel Duyurular

İçerik Ekleme Tarihi : [09-Haz-2018 10:08]

İçerik Son Değişiklik Tarihi : [(Veri Yok)]

Duyuru Görüntüleme : [1.625]