Rektör'den

Prof. Dr. A.Saim KILAVUZ

Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü

 

Üniversitemizin Saygıdeğer akademisyenleri, çalışanları ve öğrencileri;

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019 Nisan ayında uzun yıllardır görev yaptığımız Bursa Uludağ Üniversitesi’nin Rektörlüğü görevine layık görüldük.

Öncelikle; geçmiş yıllarda akademisyenlik, Dekanlık ve Rektör Yardımcılığı görevlerini yürüttüğüm üniversiteme Rektör olarak atanmış olmaktan dolayı büyük bir onur duyuyor, beni son derece önem verdiğim bu kurumun başına getiren başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, YÖK Başkanımıza ve destek veren herkese teşekkür ediyorum.

Sayın akademisyenlerimiz;

Üniversitemiz, kentimizin ve ülkemizin en önemli eğitim markalarından biridir. Markamızın hak ettiği en üst noktaya ulaşabilmesi için akademik anlamda ciddi bir emek gerektiğinin hepimiz farkındayız. Bizler, görev süremiz içerisinde gerekli altyapıların hazırlanması, desteklerin verilmesi ve motivasyonun sağlanması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bunu yaparken de akademisyenlerimizin tüm eleştirilerini dikkate alacak, değerlendirmelerimizi ona göre yapacağız. Üniversitemizin bilimsel marka değerinin arttırılması ve referans gösterilmesi için birlikte çalışacak ve dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasına girmesi için el birliğiyle gayret edeceğiz. Ayrıca ülkemizde de yine en iyi 10 üniversite arasında yer alabilmek için akademik ve bilimsel projeler üretmeye devam edeceğiz. Bunun yanı sıra Üniversite-Sanayi işbirliğinin güçlendirilmesi konusuna geçmişte olduğundan daha çok önem verecek ve ‘kentle bütünleşen bir üniversite’ modeli oluşturacağız. Tüm bunları yapabilmek için akademisyenlerimizin gayretine ve birlikteliğine ihtiyacımız var. Hep birlikte bunu başarabiliriz.

Saygıdeğer personelimiz;

Bursa Uludağ Üniversitesi’nin kentimizin en büyük markalarından birisi olmasında şüphesiz ki çalışanlarımızın gösterdiği gayret ve emek önemli bir yer tutmaktadır. Sizler, üniversitemizin her daim eli, kolu, gözü ve hafızası oldunuz. Kurumun işleyişini eksiksiz sürdürmek, akademisyenlerin çalışmalarını ve öğrencilerin ihtiyaçlarını yerine getirmek noktasında zaman mefhumu gözetmeksizin uğraş verdiniz. Bugünden sonra da aynı çabayı ve azmi göstereceğinizi biliyorum. Yukarıda da belirttiğim gibi; üniversitemiz için büyük hayallerimiz var. Bu hayallerimizin gerçek olması noktasında zamana, çalışmaya, üretmeye ve en önemlisi de birlikte olmaya ihtiyacımız var. Yeni dönemde bu ‘birliktelik ruhunu’ hep birlikte oluşturacağız. Yönetim, akademisyen ve personel çarklarının sorunsuz bir şekilde çalışması, üniversitemizi de kısa sürede istenilen seviyeye taşıyacaktır. Bu dönemde ‘liyakat esasına dayalı bir yönetim anlayışı’ ile sizlerle el ele verecek ve üniversitemizi hak ettiği noktaya taşıyacağız.

Sevgili öğrencilerimiz;

Üniversitelerin kurulma esası; geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza evrensel ve teorik bilginin aktarılmasıdır. Bursa Uludağ Üniversitesi de bu anlayış ile 44 yıldır öğrencilerini modern ortamlarda ve kaliteli akademisyen kadrosu ile eğitmeye devam etmektedir. Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında yer alan Bursa Uludağ Üniversitesi’nde eğitim almaktasınız. Sizlere daha iyi bir eğitim ortamı sağlamak, daha iyi akademisyenlerle buluşturmak ve daha iyi bir gelecek imkânı sunmak için çalışıyoruz. Bu çabamızı yeni dönemde daha da arttıracak ve her anlamda üniversitemizi bir marka haline getirmeye gayret edeceğiz. Buradan aldığınız eğitim ve diploma, iş hayatında sizlere kolaylıklar sağlayacaktır. Yarım yüzyıla yaklaşan mazisi ve verdiği eğitimin kalitesi ile Bursa Uludağ Üniversitesi, hemen hemen her sektörde ‘kaliteli eğitim veren kurum’ onayı almıştır. Eksiklerimiz veya aksayan yönlerimiz elbette vardır. Bu sorunlarımızı da ‘öğrenci dostu üniversite’ anlayışı ile hep birlikte çözecek, el ele daha iyi bir üniversite oluşturmanın yollarını bulacağız. Geleceğinizi şekillendirecek bu yükseköğretim yolunda bizleri tercih ettiğiniz için bir kez daha teşekkür ediyor, üniversite yönetimi olarak her zaman yanınızda olacağımızı unutmamanızı diliyoruz.

Saygı ve sevgi ile…


 

Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz

Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü

Anasayfaya Dön

İçerik Ekleme Tarihi : [07-Eki-2019]

İçerik Görüntüleme : 95.231 - 16.981