Öğrenci
Personel
Rektör'den
Arşiv
Hızlı Erişim
Bilgi Paketi
Hastane Randevu Sistemi
ULUYÖS 2018
English

Uluslararası İlişkiler, Uludağ Üniversitesi’nde masaya yatırıldı

Haber Tarihi : 23-10-2017
Uludağ Üniversitesi

 

Uludağ Üniversitesi, 9.cu Uluslararası İlişkiler Kongresi’ne ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin en köklü kongreleri arasındaki yerini alan Uluslararası İlişkiler Kongresi’nde yerli ve yabancı onlarca akademisyen dünyadaki ve bölgedeki gelişmeleri değerlendirecek.

Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde başlatılan ve iki gün sürecek olan kongrenin açılışına UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayyar Arı, akademisyenler, bilim adamları ve öğrenciler katıldı.

DEVLETLERARASI İLİŞKİLERİ MENFAATLER BELİRLİYOR

Açılış töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Yusuf Ulcay, küreselleşmenin farklı boyutlar kazanmasıyla birlikte güç mücadelesinin ekonomik alana kaydığına işaret etti. Bu anlayışla yapılan ülkelerarası yeni ittifaklarla birlikte, global ve bölgesel siyaset ve ekonomilerin yeniden kurgulandığını söyleyen Rektör Yusuf Ulcay; “Zenginliğin paylaşımı noktasında birbirine zıt bildiğimiz ülkeler müttefik, yakın ilişki içerisinde olduğunu düşündüğümüz devletler de hasım konumuna gelebiliyor. Bu manzara bizlere bir kez daha göstermektedir ki devletlerarası ilişkilerde dostluklar değil menfaatler belirleyici olmaktadır. Çıkar hesapları ile karışıklık çıkartılarak yangın yerine döndürülen ülkelerde adını bile yeni duyduğumuz terör örgütleri üzerinden bir mücadele yürütülüyor. Birleşmiş Milletler ve NATO gibi küresel barışın ve istikrarın teminatı olarak görmek istediğimiz yapılar ise ne yazık ki bu yangına müdahale edemiyor” dedi.

Türkiye’nin coğrafyadaki bin yıllık varlığı ve bekası açısından tarihinin en kritik süreçlerinden birisini yaşadığını vurgulayan Rektör Yusuf Ulcay; “Jeopolitik olarak Türkiye kadar hassas konumda olan dünyada çok az ülke var. Bugünü doğru anlayabilmek ve sahnelenmek istenen oyunları okuyabilmek, daha güçlü bir gelecek inşa edebilmek adına büyük önem taşıyor. Karanlık odaklar tarafından düzenlenen terör eylemleriyle ülkemizin uluslararası itibarı ve güvenirlik algısı zedelenmek isteniyor. Güney sınırımızda bir terör koridoru oluşturma girişimleri var. Milli güvenliğimizi temin için kahraman askerimiz sınır ötesi operasyon yürütüyor. Sivil halkın korunması ve bölgenin terör örgütlerinden temizlenmesi amacıyla uluslararası koalisyonun 3 yıldır yapmadığını ya da yapamadığını Türkiye başarmıştır” diye konuştu.

ABD, TÜRKİYE’NİN BÖLGEDE BAŞARILI ALTERNATİF POLİTİKALAR YÜRÜTMESİNDEN RAHATSIZ

İİBF Dekanı Prof. Dr. Tayyar Arı, Kongre’de ‘Türkiye-ABD İlişkilerinde Kırılma Noktaları ve Bölgeye Yansımaları’ konulu bir konuşma yaptı. İki ülke arasında yaşanan krizlerin tarihsel panoraması hakkında kısa bir özet yapan Prof. Dr. Tayyar Arı, iki ülkenin krizli bir geçmişe sahip olduğunu ve bundan sonra da yeni krizlerin doğmasının mümkün olduğunu belirtti. 17-25 Aralık ve 15 Temmuz sürecinin ABD’nin bilgisi dışında yapılamayacağının altını çizen Prof. Dr. Tayyar Arı, ABD’de üs kuran ve orada yaşayan birisinin, ABD’nin bilgisi dışında böyle yapılanmalara girişemeyeceğine işaret etti.

Türkiye’nin bölgede ABD’ye rağmen yeni politikalar ürettiğini ve başarılı adımlar attığını kaydeden Tayyar Arı; “Türkiye’nin bölgede ABD’yi dışarıda bırakan politikalar üretmesi, ABD’yi rahatsız etti. İran ve Rusya ile yakınlaşılması da yine ABD’de rahatsızlık yarattı. ABD’nin bölgedeki ayrıştırıcı ve istikrarsızlaştırıcı politikasını ısrarla sürdürmek istemesi, Türkiye’yi farklı çözümlere yöneltti. Örneğin İblid operasyonunu eğer ABD yapsaydı, oradaki muhalif unsurlar ve çok sayıda sivil halk tarafından Türkiye’ye ciddi bir göç dalgası başlayacaktı. Bölgedeki ABD politikalarına karşı Türkiye sürekli alternatif üretti. Artık Türk-ABD ilişkilerinde stratejik ortaklık boyutu birbiriyle rekabet eden bir ilişki boyutuna evrildi. ABD, Türkiye’nin kurduğu her türlü ikili ilişkiden rahatsız oluyor. Çünkü Türkiye bu ilişkilerden ciddi askeri, siyasi ve iktisadi kazanımlar elde ediyor. Türkiye, ABD ile ilişkilerine öyle ya da böyle devam edecek. Ancak yeni krizlerle beraber devam edecek. Vize krizi büyük bir sorun değildir. En azından yolun sonu değil. Asıl sorun bana göre taraflar arasındaki çıkar farklılaşmasından kaynaklanıyor. Bu birçok yerde tezahür edecek. İkili ilişkileri zehirleyen temel sorunlar FETÖ ve PYD desteği. ABD, bu iki konuda adım atarsa ikili ilişkilerde bir normalleşme bekleyebiliriz aksi halde ilişkilerin yumuşaması oldukça zor görünür şeklinde konuştu.

İki gün sürecek kongrede yerli ve yabancı onlarca akademisyen dünyadaki ve bölgedeki politik gelişmeleriyle detaylarıyla ele alacak.HABER ARŞİVİ (Tüm Haberler)