Öğrenci
Personel
Rektör'den
Arşiv
Hızlı Erişim
Bilgi Paketi
Hastane Randevu Sistemi
ULUYÖS
English

Üniversiteden araştırmacılara bilgisayar desteği

Haber Tarihi : 23-08-2017
Uludağ Üniversitesi

 

“Bilimden Üretime, Üretimden Ekonomiye” sloganıyla “3. Nesil Üniversite” olmayı ve araştırma üniversiteleri arasında yer almayı  hedefleyerek altyapısını bu doğrultuda yenileyip geliştirmeye çalışan Uludağ Üniversitesi, daha kolay araştırma yapıp proje üretebilmesi için akademisyenlerinin teknolojik altyapısını yenileyip güçlendiriyor.

Uludağ Üniversitesi’nde bilgiye ulaşmada en önemli araçlardan biri olan bilgisayar altyapısının yenilenmesi çalışmaları devam ediyor. Uludağ Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) kapsamında gerçekleştirilen bir projeyle,  bilgisayarı olmayan veya 5 yaş üstünde bilgisayara sahip akademisyenlere 700 adet masaüstü ve 300 adet dizüstü bilgisayar alınarak teslim edildi. Böylece ilk etapta, akademisyenlerin yüzde 40’ı yeni bilgisayara kavuşmuş oldu.

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, iki yıl önce göreve geldiklerinde daha çok proje yapılmasını teşvik etmek ve üniversitede yapılan çalışmaların ticarileşmesini desteklemek amacıyla Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) yönergesinde önemli değişiklikler yaptıklarını, şimdi de 2 milyon 200 bin TL harcayarak araştırmacıların altyapılarını güçlendirdiklerini, böylelikle 3. Nesil üniversite hedefine ulaşma yolunda önemli bir yolu daha kat ettiklerini söyledi.  Ulcay ayrıca, bölümlerin araştırma altyapılarını geliştirmek amacıyla  BAP’tan proje destekleri sağladıklarını ve malzeme, enerji ve genetik gibi alanlarda araştırma merkezleri oluşturarak disiplinlerarası araştırmaları da teşvik ettiklerini kaydetti.

 HABER ARŞİVİ (Tüm Haberler)