Öğrenci
Personel
Rektör'den
Arşiv
Hızlı Erişim
Bilgi Paketi
Hastane Randevu Sistemi
ULUYÖS 2018
English

Yabancı öğrenciler Türkçelerini konuşturdu

Haber Tarihi : 28-06-2017
Uludağ Üniversitesi

 

Uludağ Üniversitesi’nde öğrenim görmeye başlayacak olan 75 yabancı öğrenci, 1 yıl boyunca gördüğü Türkçe eğitimlerini başarı ile tamamlayarak sertifika almaya hak kazandı.

Dünyanın farklı ülkelerinden Uludağ Üniversitesi’ne gelen yabancı öğrenciler, 1 yıl süren Türkçe eğitimlerini başarı ile tamamladı. Uludağ Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (ULUTÖMER) tarafından Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen mezuniyet törenine UÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Tevfik Yücedoğru ve Prof. Dr. Mehmet Yüce, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık, ULUTÖMER Müdürü Prof. Dr. Salih Pay, akademisyenler, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve yabancı öğrenciler katıldı.

YÜCEDOĞRU: ÖĞRENDİĞİNİZ DİL 21. YÜZYILA IŞIK SAÇACAK

Törende konuşan UÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Yücedoğru, öğrencileri Türkçe öğretimlerini başarıyla tamamladıkları için tebrik etti. Türkçe’nin çok eski ve köklü bir dil olduğuna işaret eden Rektör Yardımcısı Yücedoğru; “Sizlerin öğrendiği dil; 21 yüzyılda insanlığa ışık saçacak medeniyetin dili olmaya en büyük taliptir. O dil size eğer zihni birleşmemizi tamamlayabilirsek; dünya hâkimiyeti getirecektir. Sizler bir medeniyetin kapısının kolundan tuttunuz ve yavaş yavaş aralıyorsunuz. Çıktığınız yolda Allah işlerinizi kolaylaştırsın. Yolunuzu aydınlık etsin. Gittiğiniz zaman da bizlerden oralara selam söyleyin. Biz buraya gelen hiç kimseye zulüm etmedik. İkram ettiği yemeğin üzerine dişi yorulmuştur diye diş kirası veren bir medeniyete hoş geldiniz. Bir yıl boyunca zorlu bir süreç geçirdiniz. Sonunda da önemli bir başarı elde ettiniz. Sizleri tebrik ediyorum” dedi.

KARLIK: BURSA HUZURUN BAŞKENTİDİR

Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık ise yaptığı konuşmasında tören dolayısıyla büyük bir memnuniyet yaşadığını söyledi. Burada eğitim görmek için bulunan tüm öğrencileri kendi kardeşleri gibi gördüklerini vurgulayan Başkanvekili Abdülkadir Karlık; “Bizler kardeşiz. Bu kardeşliğin yansımasını da bugün burada görüyorsunuz. Bu güzel görüntü de bizim kültürümüzün bir yansımasıdır. Sizler de bu ayrıcalığı zaten fark etmişinizdir. Bizler inanın sizler buradasınız diye çok mutluyuz v e bununla da gurur duyuyoruz. Bursa, gerçekten tam anlamıyla bir ulu şehirdir. Bir Anadolu şehridir. Bursa’mız bir dünya kenti olma yolunda ilerliyor. Orta Asya’dan Balkanlara kadar her kesimden insanın huzur ve mutluluk içerisinde yaşadığı bir yerdir. Kentimiz için gönül rahatlığıyla huzurun, kardeşliğin ve barışın başkentidir diyoruz ” diye konuştu.

PAY: BU ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ’NİN BAŞARISIDIR

ULUTÖMER Müdürü Prof. Dr. Salih Pay da 2016 yılı Eylül ayında 3-5 öğrenci ile sezonu açtıklarını belirterek; “Geçtiğimiz ay en yüksek rakamımız olan 320 öğrenciye ulaştık. Yabancı öğrencilerimizin bir kısmı buraya geldiğinde tek kelime bile Türkçe konuşamıyordu. Bir kısmı ise tek tük bazı kelimeleri anlıyordu. Ancak Elhamdülillah kendi gayretleri ve hocalarımızın gayretleriyle gördüğümüz noktaya geldiler. Ben bu çabalarından ötürü hem öğrencilerimizi hem de aile sıcaklığı içerisinde onlara Türkçe öğreten hocalarımızı tebrik ediyorum. Bu başarı bir iki kişinin değil, Uludağ Üniversitesi’nin başarısıdır. Rektörümüz Prof. Dr. Yusuf Ulcay’ın bu başarı içerisinde önemli bir katkısı vardır. Kendisine bizlere verdiği desteklerden dolayı çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Törende yabancı öğrenciler adına konuşan Yemenli Al-Hussain Aklan ise Türkiye’ye geldikleri gün birçok yabancı arkadaşının tek kelime Türkçe bilmediğini söyledi. Geride kalan bir yılın ardından önemli bir gelişme kaydettiklerini belirten Aklan, kendilerine en iyi şekilde dil eğitimi vermek için çaba gösteren tüm hocalarına teşekkür etti.

Açılış töreninin ardından eğitimlerini başarıyla tamamlayan 75 öğrenci sertifikalarını üniversite ve ULUTÖMER yöneticilerinin elinden aldı. Uludağ Üniversitesi’nde 2016-2017 eğitim öğretim döneminde 120 ülkeden 3 bin 240 uluslararası uyruklu öğrenci öğrenim gördü.HABER ARŞİVİ (Tüm Haberler)