Kampüste Cinsiyet Eşitliği Araştırması
 Kampüste Cinsiyet Eşitliği Araştırması

Kampüste Cinsiyet Eşitliği Araştırması

 

Beş numaralı Sürdürülebilir Kalkınma Amacı olan Cinsiyet Eşitliği, kadınlar ve kız çocuklarına karşı her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılmasına odaklanmaktadır. Üniversitelerin farklı kademelerindeki cinsiyet dağılımının dengeli olması, sürdürülebilirlik yolundaki çabaların zenginliği ve güçlenmesi açısından önemlidir.   

 

Üniversitemiz için durum tespiti yapabilmek için Bursa Uludağ Üniversitesi Sürdürülebilir Kampüs Koordinatörlüğü ile Bursa Uludağ Üniversitesi Kadın Araştırmaları Merkezi tarafından üniversitede çalışan akademik ve idari personel, lisans ve lisansüstü öğrencilerinin kadın erkek dağılım oranları tespit edildi. Bulgular ekteki dosyada sunulmaktadır.

 

2022 Temmuz ayı itibariyle üniversitemizdeki toplam 4434 personelin 2339’u kadın 2095’i erkek personelden oluşmaktadır. Üniversitemiz personelinin %55’ini kadın personel oluşturmaktadır. Akademik personel içindeki kadın oranı %49, idari personel içindeki kadın oranı %58’dir. Öğrencilerimizin cinsiyet dağılımı incelendiğinde kadın ve erkek oranlarının sırasıyla %46 (33327 öğrenci) ve %54 (39050 öğrenci) olduğu görüldü.

 

Üniversitemizin yönetim kademelerindeki cinsiyet dağılımı incelendiğinde üst yönetim kademelerindeki kadın oranının %17 düzeyinde, akademik yönetim kademelerindeki kadın oranının %41, idari yönetim kademelerindeki kadın oranının ise %31 düzeyinde olduğu görüldü.

 

Sürdürülebilir Kampüs öğrenci topluluğu cinsiyet eşitliğiyle ilgili kampüste minik röportajlar yaptılar. Röportajlara ulaşmak için tıklayınız.  

Cinsiyet araştırması raporuna ulaşmak için tıklayınız.

 

Bursa Uludağ Üniversitesi Sürdürülebilir Kampüs Koordinatörlüğü

ve

Bursa Uludağ Üniversitesi Kadın Araştırmaları Merkezi

Sosyal-Paylaşım

Anasayfaya Dön Güncel Haberler Haber Arşiv

Haber Tarihi : [07-Tem-2022]

Haber Görüntüleme : [1.015]