Prof.Dr. Emin ATASOY'un Kazakistan Ziyareti
 Prof.Dr. Emin ATASOY'un Kazakistan Ziyareti

Prof.Dr. Emin ATASOY'un Kazakistan Ziyareti

Bursa Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilgiler Eğitimi öğretim üyesi olan Prof. Dr. Emin Atasoy Kazakistanlı bilim uzmanları ile yaklaşık 10 yıl boyunca işbirliği yapmaktadır. Almatı, Nursultan, Pavlodar, Karaganda ve Çimkent şehirlerinde öğrenim gören doktora öğrencilerine de akademik danışmanlık yapmaktadır. Bugüne kadar Prof. Dr. Emin Atasoy’un danışmanlığında 8 doktora öğrencisi mezun olmuş ve Kazakistan’da öğretim üyesi olarak göreve başlamıştır.

Kasım 2019'da Taldıkorgan kentindeki Cansugurov Cetisu Devlet Üniversitesi'ne davetli öğretim üyesi olarak ders vermeye gelen Atasoy’un Kazakistan’ı altıncı kez ziyaret etmiştir. 10 Kasım-10 Aralık döneminde Atasoy, “Ekoloji” ve “Turizm” bölümündeki öğrencilere ders vermek ve yüksek lisans ile doktora öğrenimi gören genç akademisyenleri eğitmek için bir aylık görev almıştır.

Prof. Dr. Emin Atasoy 11/11/2019 – 11/23/2019 döneminde Hukuk ve İktisat Fakültesindeki Turizm bölümü öğrencilerine “Turizm Coğrafyasının Temelleri” adlı dersi vermiştir. 11/25/2019 – 12/07/2019 döneminde ise Tarla Bitkileri ve Ekoloji öğrencilerine “Geoekoloji” dersleri vermiştir. 28-29 Kasım 2019 tarihlerinde üç farklı bölümde görev yapan Kazak hocalara “Beşeri Coğrafyada Araştırma Yöntemleri ve Teknikler”, “Makale Yazımı: Teknikler, Kurallar ve Karşılaşan Zorluklar”,  “Türkiye’de Coğrafya Eğitimi ve Öğretimi”,  konularında seminerler vermiştir.

22 Kasım 2019 tarihinde Prof. Dr. Emin Atasoy, Coldasbekov Uluslararası Ekonomi ve Hukuk Akademisi’nde düzenlenen «Bilim ve Eğitimin Yenilikçi Gelişimi İçin Sorunlar ve Beklentiler» başlıklı V. Uluslararası Bilimsel Kongresinde davetli konuşmacı olarak görev almıştır. Bu uluslararası kongreye yabancı ve Kazakistanlı bilim adamları, yüksek lisans öğrencileri, doktora öğrencileri, lisans öğrencileri, eğitim yöneticileri ve çeşitli kamu görevlileri katılmışlardır. Cansugurov Cetisu Devlet Üniversitesinde rektör yardımcılarıyla yapılan görüşmelerde Prof. Dr. Emin Atasoy şu görüşleri ortaya koymuştur:

Cansugurov Cetisu Devlet Üniversitesi nispeten genç bir üniversitedir ve bu üniversiteye bu ilk ziyaretimdir. Bence Kazakistan ile Türkiye üniversiteleri arasındaki eğitim ve bilim alanındaki işbirliğimiz yeterli değildir. Türkiye'de Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan'dan gelen çok sayıda öğrenci olduğunu ve Kazakistan üniversitelerinde Türkiye'den giden çok az öğrenci olduğunu fark ettim. Bu nedenle, üniversiteler arası işbirliği ile akademik hareketliliği konularında daha fazla işbirliği yapmamız, daha çok ortak araştırma projeleri yürütmemiz, Scopus ve Web of Science dergilerinde makaleler yayınlamamız ve daha kaliteli bilimsel personel yetiştirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Buradaki dekanlar, çeşitli akademisiyenler ve bölüm başkanları ile tanıştım ve hepsi Türk üniversiteleriyle işbirliği yapmaya istekli olduklarını ifade ettiler. “İki üniversite arasında bir bilimsel köprü kurmak” misyonumun başarılı olduğunu düşünüyorum ve bu işbirliğine devam etmek için elimden geleni yapacağım.”

Sosyal-Paylaşım

Anasayfaya Dön Güncel Haberler Haber Arşiv

Haber Tarihi : [07-Oca-2020]

Haber Görüntüleme : [1.497]