Teknik Bilimler MYO’dan Uluslararası Moda Tasarım Programı
 Teknik Bilimler MYO’dan Uluslararası Moda Tasarım Programı

Türkiye ekonomisinin lokomotif kenti Bursa, üniversite – sanayi işbirliğiyle dönüşüm hamlesini sürdürüyor. Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) işbirliğinde yapılan çalışmalarla hayata geçirilen Moda Tasarım Programı, uluslararası boyut kazanıyor. Programdan faydalanan öğrenciler, Bursa Uludağ Üniversitesi’nin İngiltere’de bulunan Brighton College ile yaptığı protokol kapsamında çift diploma imkanına kavuşmuş olacak.    

Tekstil sektörünün başkenti Bursa, moda ve tasarım alanındaki hamleleriyle uluslararası alanda rekabet gücünü daha da artırmayı hedefliyor. Ev tekstili ve hazır giyim sektörünün nitelikli eleman ihtiyacına çözüm üretmek amacıyla Bursa Uludağ Üniversitesi bünyesinde açılan Moda Tasarım Bölümü 2019-2020 öğretim yılında ilk öğrencilerini de kabul etmeye başladı. Sektörlerin katma değerli üretim hedeflerinde stratejik önem taşıyan Moda Tasarım Bölümü, BEBKA’nın mali destek programında da yer aldı.

“GENÇ TASARIMCILARIMIZ SEKTÖRLERE YENİ BAKIŞ AÇILARI KAZANDIRACAK”

Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, bilgi ve deneyimin buluşmasıyla Türkiye’nin katma değerli üretim ve ihracat hedeflerinde uluslararası alanda çok daha güçlü bir pozisyona erişebileceğini söyledi. Moda Tasarım Programı’nın da iş dünyasından gelen talepler doğrultusunda BUÜ bünyesinde hayata geçtiğini ifade eden Prof. Dr. Kılavuz, “Moda Tasarım Programı’nı başarıyla tamamlayan öğrencilerimizin ve genç tasarımcılarımızın, uluslararası alandaki yeni işbirliğimizle birlikte tekstil ve hazır giyim sektörlerimize yeni bir bakış açısı kazandıracaklarına inanıyorum. Bilimsel ve akademik çalışmalarımızla üniversite – sanayi işbirliğini geliştirmek adına üzerimize düşen sorumluluğu azimle yerine getirmeye devam edeceğiz. Başta BTSO olmak üzere bu örnek projelerde işbirliği içinde olduğumuz tüm paydaşlarımıza, BEKSİAD ve BEBKA’ya da teşekkürlerimizi sunuyorum” diye konuştu.

“REKABET GÜCÜNÜ İNSAN KAYNAĞI BELİRLİYOR”

BUÜ Teknik Bilimler MYO Müdürü Prof. Dr. Mehmet Karahan ise tekstil ve hazır giyim sektörlerinin üretim, istihdam ve ihracata katkılarıyla Türkiye ekonomisinin dinamizmini yansıttığını söyledi. Sektördeki büyüme hızı ve teknolojik gelişmelerin insan kaynağı dönüşümünü de zorunlu kıldığını belirten Karahan, “En büyük müşterimiz olan Avrupa ülkelerinin kısa metrajlı çalışması, hem kumaş ve ev tekstili hem de hazır giyimde  tasarıma olan ihtiyacı artırmaktadır. KOBİ ölçeğinde bir ev tekstil firmasının ortalama yıllık desen tüketimi 400-500 adet arasında değişmektedir. Bu hızlı tüketimi karşılayacak insan kaynağı da sektörde rekabet gücünü belirleyecektir” dedi. 

“UYGULAMALI EĞİTİMLERLE NİTELİKLİ İŞGÜCÜ ARTACAK”

Küresel pazarda satış ve pazarlama tekniklerinin yeni bir boyut kazandığını ifade eden Prof. Dr. Karahan, bu gelişmelere bağlı olarak nitelikli tasarımcıya olan ihtiyacın da arttığını söyledi. Ev tekstili firmalarının ve bebe-çocuk konfeksiyonu sektör temsilcilerinin BTSO ve BEKSİAD gibi kuruluşların öncülüğünde gerçekleştirdiği çalışmalarla BUÜ Teknik Bilimler MYO bünyesinde bu yıl Moda Tasarım Programı açıldığını ifade eden Mehmet Karahan, söz konusu programa BEBKA’nın da mali destek sağlayacağını kaydetti. Prof. Dr. Karahan, şöyle devam etti: “BEBKA destekleriyle birlikte sektörün beklentilerini karşılayacak şekilde, niteliği yüksek işgücünü oluşturmak adına uygulamalı eğitimin kalitesini artırmayı hedefliyoruz. Bu projeyle kurulacak altyapı, sadece programa yerleşen öğrencilerin değil, aynı zamanda sertifika programları ile modüler eğitimler de uygulanacaktır. Proje kapsamında yapılan saha çalışmaları ile moda-tasarım eğitiminde sektörün beklentileri ve talepleri değerlendirilerek eğitim müfredatına yansıtılacaktır.”

115 ÜLKEDE GEÇERLİLİĞE SAHİP

Daha nitelikli moda tasarımcısı yetiştirmek amacıyla açılan programı uluslararası boyuta taşıdıklarını belirten Karahan, İngiltere’de City College Brighton ile işbirliğine giderek, söz konusu alanda çift diploma programı başlatacaklarını açıkladı. Mehmet Karahan, “Programa dahil olan öğrencilerimiz, bir yıl ülkemizde bir yıl da Brighton’da eğitim görerek hem Teknik Bilimler MYO’nun hem de dünyanın 115 ülkesinde tanınan Pearson Edexcel Akreditasyon Kurumu (HND) tarafından verilen diplomaya sahip olacak” dedi.

Sosyal-Paylaşım

Anasayfaya Dön Güncel Haberler Haber Arşiv

Haber Tarihi : [15-Oca-2020]

Haber Görüntüleme : [1.737]