TÜBİTAK 1501 SANAYİ AR-GE PROJE BAŞARISI
 TÜBİTAK 1501 SANAYİ AR-GE PROJE BAŞARISI

Proje Adı:

Yapay Zeka Destekli İleri İş Süreç Analiz Uygulaması

 

Proje Süresi: 24 Ay

 

Özet:

Bursa Teknopark firmalarından Kaitek Yazılım, "Yapay Zeka Destekli İleri İş Süreç Analiz Uygulaması" adlı projeleri için TÜBİTAK tarafından "1501 Sanayi Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı" kapsamında destek almaya hak kazandı. Kaitek bu proje ile, iş süreçlerini optimize etmeyi ve çalışan verimliliğini artırmayı hedefliyor.

 

Kaitek Yazılım, 2008 yılında bilişim sektöründe faaliyet göstermek üzere Ulutek Teknopark'ta kuruldu. 2022'den bu yana ise Bursa Teknopark'ta otomotiv yan sanayi başta olmak üzere kurumsal firmalar için özel yazılım projeleri, üretim sahasından veri toplama, kaynakların verimli kullanılması, karma gerçeklik ve yapay zeka ile ilgili Ar-Ge faaliyetleri yürütmektedir.

 

İş dünyasına karma gerçeklik donanımı ve yapay zeka destekli bir çözüm daha sunmaya hazırlanan firma bu projeyle; Personellerin iş aktivitelerini tespit etmek, performanslarını analiz etmek, verimliliklerini ölçmek, işlerin sağlık ve güvenlik açısından risklerini belirleyerek operasyon ve iş ortamı tasarımına katkıda bulunmayı hedefliyor. Ayrıca, iş süreçlerini karşılaştırmalı olarak değerlendirerek detaylı iş analizi yapmak da projenin hedefleri arasında yer alıyor.

 

Projenin hedef kitlesi olarak otomotiv yan sanayi başta olmak üzere standart operasyon talimatlarının aktif rol aldığı tüm sektörler karşımıza çıkıyor.

 

Çalışanların üretim faaliyetleri ile iş sağlığı ve güvenliği risklerini karma gerçeklik donanımı ve yapay zeka desteğiyle otomatik olarak değerlendiren ulusal veya uluslararası bir ürün bulunmadığı için proje bu yönüyle iş dünyasında bir ilk olma özelliği taşıyor.

 

Ayrıca proje ekibinde akademik danışmanlar olarak; yapay zeka modellerinin geliştirilmesi kapsamında ise Uludağ Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Emir Dirik, iş süreç analizi, ergonomi ve risk analizi çalışmalarında Bursa Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ömer Faruk Efe, hocalarımız görev alıyor.

 

Bilişim dünyasında giderek daha fazla önem kazanan yenilikçi yaklaşımların kullanıldığı Kaitek Yazılım'ın bu projesi; İş dünyasında verimlilik ve güvenliği artırmaya yönelik önemli bir adım, üniversite - sanayi işbirliğinin etkin bir örneği ve de ülkemizin bilgi birikimine katkı sağlayacak bir AR-GE çalışması olarak dikkat çekiyor.

 

Aldıkları destekten dolayı Öğretim Üyemizi ve firma yetkililerini tebrik eder çalışmalarında başarılar dileriz.

 

Sosyal-Paylaşım

Anasayfaya Dön Güncel Haberler Haber Arşiv

Haber Tarihi : [21-May-2024]

Haber Görüntüleme : [188]