BUÜ’lü akademisyen TÜBA asli üyeliğine seçildi

 

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Rıza Yıldız, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) asli üyeliğine seçildi.

Türkiye Bilimler Akademisi’nin (TÜBA) 60. Genel Kurulu'nda Akademi üyelerinin oylaması sonucu; 5 Konsey Üyesi ve 19 yeni Akademi Üyesi seçildi. 113’ü Asli Üye, 20 Asosiye üye, 72 Şeref Üyesi olmak üzere 203 seçkin bilim insanından oluşan TÜBA Genel Kurul toplantısında akademi üyelerinin katılımıyla gerçekleşen oylama sonucu BUÜ Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Rıza Yıldız TÜBA Asli Üyeliği’ne seçildi. 2015 yılında TÜBA GEBİP(Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı) Ödülü’nü alan ve 3 yıl TÜBA-GEBİP üyesi olan Prof. Dr. Ali Rıza Yıldız, 2020 Yılında TÜBA Asosiye üyeliğine ve 2 Aralık 2023 tarihinde de TÜBA Asli üyeliğine seçilmeyi başardı.

“ÜNİVERSİTEMİZ İÇİN AZİMLE ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİM”

Konu hakkında açıklamada bulunan Prof. Dr. Ali Rıza Yıldız; “Karşılaştığım birçok zorluklara karşın yurt içi ve yurt dışı üniversitelerde sabır, azim ve kararlılıkla sürdürdüğüm akademik çalışmalarımın takdir görmesi neticesinde Türkiye’nin alanında en seçkin bilim insanlarından oluşan TÜBA’ya Asli üye olmaktan çok mutlu oldum. Bu benim için büyük onurdur. Hayata geçireceğim yeni projeler ile mezunu ve mensubu olduğum Bursa Uludağ Üniversitesi’nin marka değerinin arttırılması için elinden gelen gayreti göstermeye devam edeceğim” dedi.

REKTÖR YILMAZ’DAN TEBRİK

BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz da yayımladığı mesaj ile TÜBA Asli Üyeliğine seçilen Prof. Dr. Ali Rıza Yıldız’ı tebrik ederek, araştırma faaliyetlerini sürdürmesi konusunda her türlü desteği vermeye devam edeceklerini vurguladı.

TÜBA HAKKINDA BİLGİ;

TÜBA; Türkiye’de, bilim alanlarında araştırmaları, bilimci kişiliğini, araştırıcılığı özendirmek, bu alanlarda emeği geçenleri onurlandırmak, gençleri, bilim ve araştırma alanına yöneltmek, ülkemizdeki bilim insanlarının ve araştırmacıların toplumsal statülerinin yükseltilmesi ve korunmasına çalışmak, bilim ve araştırma standartlarının uluslararası düzeye çıkartılmasına yardım etmek amacını taşıyor. Akademide; asli üye, asosye üye ve şeref üyesi olmak üzere üç tür üye bulunuyor. Asli üye; “Ulusal veya uluslararası saygın kuruluşlardan ödül veya madalya almış olmak. Kendi adıyla anılan keşif, icat, teori ve modellere sahip olmak ve/veya adı klasik kitaplara veya derleme makalelere geçmiş olmak. Uluslararası bilim atıfları kataloglarında genel kabul görmüş yüksek sayıda atıf almış olmak” şartlarını taşıyan seçkin bilim insanları arasından seçiliyor.

PROF. DR. ALİ RIZA YILDIZ’IN ÖZGEÇMİŞİ;

Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora derecelerini Bursa Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Makine Mühendisliği Bölümü’nden aldı. Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan Michigan Üniversitesi ve Mississippi State Üniversitelerinde Makine Mühendisliği ve Havacılık Mühendisliği Bölümlerinde doktora sonrası araştırmacı olarak çalıştı.

2015 ve 2017 yıllarında TÜBİTAK Bilim Teşvik ödülü, TÜBA-GEBİP (Üstün Başarılı Genç Bilim Adamı Ödülü) ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ) Prof. Dr. Mustafa Parlar Bilim Teşvik ödülüne layık görülmüştür.  Web of Science H-indeks değeri 62, güncel atıf sayısı 7362’dir. Google Scholar atıf sayısı 10445, H-indeks’i 65’dir.

2023 yılında yayınlanan ve Amerika Birleşik Devletleri ve Hollanda’dan bilim insanlarının yer aldığı bir ekip tarafından hazırlanan dünyanın en etkili bilim insanları listesinde Bursa Uludağ Üniversitesinde 1. sırada Türkiye deki tüm akademisyenler içerisinde 33. sırada yer almıştır.

Prof. Yıldız, Bursa Uludağ üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Makine Mühendisliği Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmakta ve Makine Mühendisliği Bölüm Başkanlığı’nı yürütmektedir. 2020-2022 yılları arasında TUSAŞ-TAI(Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş.) Bursa Uludağ Üniversitesi Ar-Ge Merkezinde, Ar-Ge Merkezi Müdürü olarak görev yaptı ve yerli hava araçlarının geliştirilmesine yönelik farklı projelerde görev aldı.

TÜBİTAK-ARDEB, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı destekli San-Tez projelerinde yürütücü olarak görev yapmıştır. Oyak-Renault Otomobil Fabrikaları Ar-ge Merkezi, Yeşilova Holding Ar-Ge Merkezi, Coşkunöz Holding Ar-ge Merkezi, Toksan Ar-Ge Merkezi gibi çeşitli firmaların çok sayıda TÜBİTAK TEYDEB destekli Ar-Ge projelerinde optimum ürün geliştirmeden sorumlu danışman olarak görev alarak Bursa Sanayi kuruluşlarının ürün geliştirme süreçlerine katkıda bulunmuştur.

Prof. Yıldız, Ar-Ge ve Sanayi İlişkilerinden sorumlu Rektör Danışmanlığı, TÜBİTAK TEYDEB yürütme komitesi üyeliği, Üniversite Senatörlüğü, Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcılığı, Makine Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Mimarlık ve  Matematik Bölüm Başkanlıkları, YÖK-ÜAK Üniversiteler Arası Kurul Üyeliği, Fakülte Kurulu Üyeliği, Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği, Yüksek Okul Müdürlüğü  gibi çok sayıda idari görevde bulunmuştur.

Sosyal-Paylaşım

Anasayfaya Dön Son Haberler Haber Arşiv

Haber Tarihi : [04-Ara-2023]

Haber Görüntüleme : 2.279 - 30