ÜAK Sanat Dalları EğitimiKonseyi Genel Kurul Toplantısı ve Büyük Buluşma 2019
 ÜAK Sanat Dalları EğitimiKonseyi Genel Kurul Toplantısı ve Büyük Buluşma 2019

ÜAK Sanat Dalları Eğitimi Konseyi Genel Kurul Toplantısı ve Büyük Buluşma 2019

19 Mayıs 1919'un 100. Yılı Kapsamında

Yükseköğretim Kurulu Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı (ÜAK) Sanat Dalları Eğitimi Konseyi Genel Kurul Toplantısı ve Büyük Buluşma 2019 sergi açılışı, Güzel Sanatlar Kampüsü’nde gerçekleştirild

OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Tomak, diğer üniversitelerin güzel sanatlar fakültelerinin dekanları ve konservatuvar müdürleri katıldı. Bursa Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Sezin Türk Kaya ve Bursa Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müdür Yardımcısı Prof. Görkem Çalgan Üniversitemizi temsilen toplantıya katıldılar. Büyük Buluşma 2019 Sergisine Resim Bölümünden Araş. Gör. Barış Gençler, Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümünden Araş. Gör. Şükran Çakmak Ve Grafik Tasarımı Bölümünden Doç. Sezin Türk Kaya eserleri ile katıldı.

“Sanat eğitimi alanında 1990’lı yıllardan sonra önemli gelişmeler yaşandı”

ÜAK Sanat Dalları Eğitimi Konseyi Başkanı Prof. Dr. Turan Sağer de sanat eğitimi alanında özellikle 1990’lı yıllardan sonra önemli gelişmeler yaşandığına dikkat çekerek ”Sanatın disiplinler arası diyalog içinde hem sanat alanlarının kendi aralarında hem de bilim, teknoloji gibi yaşamın tüm alanlarına yayılan işbirlikleri içinde yeni üretimlere girdiğini görmekteyiz. 21. yüzyılın, disiplinlerin kendi aralarındaki sınırların kalktığı, diyalog içinde innovatif üretimlerin teşvik edildiği bir yüzyıl olacağını çoktan gösterdi.

Bu anlayışı sanat eğitiminde de ortaya koymamız son derece önemlidir. Sadece sanat alanlarımızın sınırlarını ontolojik olarak tartışabileceğimiz bir düzlemi açmak değil, aynı zamanda eğitimi yürütme biçimlerimizi de tartışmamız gerekmektedir. Sanatın, içinde olduğumuz çağdaş yaşamı kuran yaratıcı düşünceye önereceği çok şey vardır. Bizlere bu hedefte önemli görevler düşmektedir. Hepimiz bu görevi heyecanla üstlenmek zorundayız.” dedi.

Toplantıda üniversite şartları ile akademisyen ve öğrenci sayıları ile ilgili bilgiler de paylaşan Rektör Bilgiç, Üniversite olarak kazılan başarılar hakkında da bilgilendirmede bulundu.

Konuşmaların ardından OMÜ Devlet Konservatuvarı öğretim elemanlarının hazırladığı müzik dinletisi sunuldu.

Daha sonra ise GSF Sanat Galerisi’ndeki Büyük Buluşma Sergisi’nin açılışı gerçekleştirildi. Sergiyi gezen Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç ve beraberindekiler, eserleri dikkatle inceledi ve bilgi aldı. Sergiye İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş da katıldı. İki gün sürecek etkinlikte öğleden sonra ise Genel Kurul Toplantısı, ÜAK Sanat Dalları Eğitimi Konseyi Fakülte Dekanları Toplantısı ve ÜAK Sanat Dalları Eğitimi Konseyi Konservatuvar Müdürleri Toplantısı gerçekleştirildi.

 

Sosyal-Paylaşım

Anasayfaya Dön Güncel Haberler Haber Arşiv

Haber Tarihi : [02-May-2019]

Haber Görüntüleme : [635]