Hakkımızda

Eklemeli İmalat yöntemi son yıllarda klasik parça üretim yöntemlerine alternatif oluşturacak bir üretim yöntemi olarak karşımıza çıkmış ve kullanımı da her geçen gün artmaktadır. Bu teknik, başlangıçta üretilen ürünlerin seri imalat öncesi prototiplerinin üretilmesi amacıyla kullanılsa da günümüzde doğrudan fonksiyonel ürün olarak kullanım alanı bulmaya başlamıştır. Bu üretim teknolojisi ile üretilen ürünler doğrudan ilgili ürünlerin üzerine monte edilip kullanılabilmektedirler. Bu kullanımda, eklemeli imalat alanında ortaya çıkan yenilikçi teknolojilerin, yeni malzeme kullanımlarının, metal tozlarından metalik ürünlerin imal edilmesinin ve böylece artan parça mukavemetlerinin payı büyüktür.

Bu üretim teknolojisi, talaşlı imalatın tersine malzemenin katman katman ve üst üste eklenmesine dayanmaktadır. Özellikle klasik üretim yöntemlerinde yer alan kalıplama ihtiyacının olmaması, klasik üretim yöntemleri ile üretilemeyecek karmaşıklıkta parça üretimine izin vermesi, tasarımcının daha özgün, daha hafif ve mukavemetli parça üretimi serbestliğine sahip olması bu yöntemin öne çıkan avantajlarıdır. Günümüzde özellikle üretim hacmi düşük ve orta büyüklükte ürün üreten sektörler içindeki kullanımlarının gittikçe arttığını görmekteyiz. Özellikle havacılık, medikal ve mücevher sektörlerinde kullanım alanı bulmuştur. Her geçen gün yeni üretim teknikleri ve yeni malzeme kullanımlarının artması ile beraber otomotiv sektöründe de bazı parçaların eklemeli imalat yöntemi ile üretilme sürecinin başladığını görmekteyiz. Özellikle daha hafif parça tasarımına izin vermesi nedeniyle, bu değişimin önümüzdeki yıllarda gittikçe artacağı tahmin edilmektedir. Eklemeli imalat üretim yöntemi sadece bu sektörler ile sınırlı kalmayıp inşaat, reklam ve tüketici ürünleri imalat sektörlerinde de gittikçe daha fazla kullanım alanı bulmaktadır.

Eklemeli imalat alanında araştırmalar yapmak, lisansüstü eğitime destek vermek, bu alanda çalışmak isteyen üretim sektörü ile ortak araştırmalar yapmak amacıyla Aralık 2020 tarihinde merkez kurulmuştur.

Bu gelişmelere paralel olarak bu alanda yetişmiş insan gücü ve teknik personel ihtiyacı kaçınılmaz olacaktır.  Bu amaçla lisansüstü eğitime destek vermek amacıyla Fen Bilimleri Enstitüsü’nde Disiplinler arası Eklemeli İmalat yüksek lisans ve doktora programları açılmıştır. Merkez alt yapı oluşturma çalışmaları devam etmektedir.

Anasayfaya Dön

İçerik Oluşturma Tarihi : [12-Ara-2022 12:07]

İçerik Son Değişiklik Tarihi : [12-Ara-2022 17:52]

İçerik Görüntüleme : [780]