Entomoloji Araştırma Alanları

Entegre Zararlı Yönetimi

Entegre zararlı yönetimi (EZY), mevcut zararlıların tanımlanmasını ve biyolojisinin belirlenmesini takiben biyolojik, fiziksel, kültürel ve kimyasal mücadele gibi tüm zararlı mücadele yöntemlerini birbirleri ile uyum içerisinde ekonomik, çevresel ve insan sağlığı açısından riskleri en aza indirecek şekilde kullanarak zararlı popülasyonlarının düzeyini ekonomik zarar düzeyinin altında tutma çalışmalarının bütününe denir.

 

Biyolojik Mücadele

Doğada varolan canlı baskı unsurlarının (doğal düşmanların), zararlı böcek popülasyonları üzerindeki etkinliğinin korunması (KORUMA), ya da arttırılması (ÇOĞALTMA) veya doğada mevcut bulunmayanların başa ülkelerden getirilerek (İTHAL) doğaya salınmasıyla yapılan mücadeleye denir.

 

Biyoteknik Mücadele

Biyoteknik yöntemler, hedeflenen zararlı türlerinin biyolojileri, fizyolojileri ve davranışları üzerinde etkili olarak bu özelliklerini bozan yöntemlerdir. Daha açık bir deyimle cezbediciler ve tuzak sistemleri, feromonlar, hormonlar, repellentler, beslenmeyi ve yumurtlamayı engelleyiciler kullanarak yapılan mücadeledir.

 

Entomopatojen Nematodlar

Entomopatojen Nematodlar (EPN), Türkçe’ de iplik solucanları adı verilen ve biyolojik dönemlerini böcek vücudu içinde tamamlaması gereken ve bu sırada o böceğin ölümüne neden olan, sindirim sistemlerinde bir bakteriyle simbiyozis bir ilişki içinde bulunan toprak kökenli bir canlı grubudur. Biyolojik mücadelede kullanımı gün geçtikçe artmaktadır.

 

Feromonlar

Bir birey tarafından vücudun dış kısmına salgılanan ve aynı türün diğer bireyleri tarafından algılandığında, alan bireyde özel bir reaksiyona neden olan maddelerdir. Feromonlar böceklerin beslenme, çiftleşme, savunma, gizlenme, kaçma vb. davranışlarını belirlemede etkilidir.

 

Toksikoloji

Organik ve inorganik pestisitlerin zararlı ve yararlı böcekler ile etkileşimlerini, etkileşimde rol oynayan fizyolojik sistemleri, pestisitlerin etki mekanizmalarını, biyolojik etkinliklerini vb. konuları inceleyen bilim dalıdır.

Anasayfaya Dön

İçerik Oluşturma Tarihi : [07-Eki-2019 20:35]

İçerik Son Değişiklik Tarihi : [18-Oca-2022 06:27]

İçerik Görüntüleme : [4.901]