Eğitim Bilimleri Bölümü

Eğitim Bilimleri Bölümü, Rehberlik ve Psikolojik Danışma, Eğitim Programları ve Öğretimi, Eğitim Yönetimi Teftişi Planlama ve Ekonomisi alanlarında uzman yetiştirmek, öğretmen yetiştiren programlara meslek bilgisi derslerini vererek yardımcı olmak, eğitim alanında araştırma, düzenleme, uygulama gibi etkinlikler yapmak amacıyla kurulmuş bir bölümdür. Eğitim Bilimleri Bölümü, eğitim fakültelerinin omurgasını oluşturmaktadır. Eğitim Bilimleri bölümü, sahip olduğu Rehberlik ve Psikolojik Danışma lisans, yüksek lisans ve doktora; Eğitim Programları ve Öğretim yüksek lisans programlarının yanı sıra, Eğitim Fakültesi'nin tüm bölümlerinde zorunlu olan öğretmenlik meslek bilgisi derslerinin yürütülmesinden sorumludur.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programı mezunları, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ve özel okullarda, Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde, dershanelerde, Mediko-sosyal Merkezlerinde, kreş ve yuvalarda, yetiştirme yurtlarında, Adalet ve Çalışma Bakanlığı'nda, yurtlarda psikolojik danışman olarak çalışabilirler. Ayrıca mezunların işletmelerin insan kaynakları bölümlerinde ve endüstri kurumlarında da çalışma imkanı bulunmaktadır.

Sunulan Programlar

Bölümümüzde Rehberlik ve Psikolojik Danışma Anabilim Dalı lisans, yüksek lisans ve doktora;  Eğitim Programları ve Öğretim yüksek lisans programları yürütülmektedir. Aynı zamanda fakültemizdeki Eğitim Bilimine Giriş, Eğitim Psikolojisi, Öğretim İlke ve Yöntemleri, Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı, Sınıf Yönetimi, Rehberlik, Türk Eğitim Tarihi gibi öğretmenlik meslek dersleri bölümümüz öğretim elemanları tarafından verilmektedir.

Eğitim Bilimleri Bölümümüzde 6 Anabilim Dalı bulunmaktadır;

Rehberlik ve Psilolojik Danışma ABD

Eğitim Yönetimi ABD

Eğitim Programı ve Öğretimi ABD

Hayat Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi ABD

Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme ABD

Eğitimin Felsefe, Sosyal ve Tarihi Temelleri ABD

Anasayfaya Dön

İçerik Ekleme Tarihi : [07-Eki-2019]

İçerik Görüntüleme : [59.382]