Uludağ Üniversitesi Anasayfa
English

Eğitim Bilimleri Bölümü

Eğitim Bilimleri Bölümü, Rehberlik ve Psikolojik Danışma, Eğitim Programları ve Öğretimi, Eğitim Yönetimi Teftişi Planlama ve Ekonomisi alanlarında uzman yetiştirmek, öğretmen yetiştiren programlara meslek bilgisi derslerini vererek yardımcı olmak, eğitim alanında araştırma, düzenleme, uygulama gibi etkinlikler yapmak amacıyla kurulmuş bir bölümdür. Eğitim Bilimleri Bölümü, eğitim fakültelerinin omurgasını oluşturmaktadır. Eğitim Bilimleri bölümü, sahip olduğu Rehberlik ve Psikolojik Danışma lisans, yüksek lisans ve doktora; Eğitim Programları ve Öğretim yüksek lisans programlarının yanı sıra, Eğitim Fakültesi'nin tüm bölümlerinde zorunlu olan öğretmenlik meslek bilgisi derslerinin yürütülmesinden sorumludur.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programı mezunları, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ve özel okullarda, Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde, dershanelerde, Mediko-sosyal Merkezlerinde, kreş ve yuvalarda, yetiştirme yurtlarında, Adalet ve Çalışma Bakanlığı'nda, yurtlarda psikolojik danışman olarak çalışabilirler. Ayrıca mezunların işletmelerin insan kaynakları bölümlerinde ve endüstri kurumlarında da çalışma imkanı bulunmaktadır.

 

DERSLER

 

Sunulan Programlar

Bölümümüzde Rehberlik ve Psikolojik Danışma Anabilim Dalı lisans, yüksek lisans ve doktora;  Eğitim Programları ve Öğretim yüksek lisans programları yürütülmektedir. Aynı zamanda fakültemizdeki Eğitim Bilimine Giriş, Eğitim Psikolojisi, Öğretim İlke ve Yöntemleri, Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı, Sınıf Yönetimi, Rehberlik, Türk Eğitim Tarihi gibi öğretmenlik meslek dersleri bölümümüz öğretim elemanları tarafından verilmektedir.

 

Akademik Personel

--------------------------------------

Prof. Dr. Jale Eldeleklioğlu  (Bölüm Başkanı)

Prof.Dr. Sedat Yüksel

Prof.Dr. Şermin Külahoğlu

Prof..Dr. Mehmet Reşat Peker

Prof.Dr. Feyyat Gökçe

Doç.Dr. Nagihan Oğuz Duran

Doç.Dr. Rüçhan Özkılıç

Doç.Dr. Rüyam Küçüksüleymanoğlu

Doç.Dr. Rahşan Çetinkaya

Doç. Dr. Figen AKÇA

Doç. Dr. Şükrü ADA

Yrd.Doç.Dr. Mustafa Sarıtaş

Yrd.Doç.Dr. Asuman Yüksel

Yrd.Doç.Dr. Filiz Gültekin

Öğr.Gör.Dr. Ersin Şahin

Öğr.Gör. Edip Koşar 

Öğr. Gör. Dr. Ömer Faruk KABAKÇI

Arş.Gör. Abdullah Açar 

Araş. Gör. Mustafa ÖZKAN 

Araş. Gör. Sultan KÖPRÜLÜ

Arş.Gör. Merve Bayraktar

Arş.Gör. Meltem Yıldız

 

 

 

 

 

Uludağ Üniversitesi - Eğitim Fakültesi - Görükle Merkez Kampüs 16059 Nilüfer / BURSA Mail : egitim@uludag.edu.tr