Üniversite Adayları

NEDEN BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ?

Bursa Uludağ Üniversitesi toplumsal sorumluluk, bilimsel yaklaşım, nitelikli insan yetiştirme, Akademik özgürlük, öğrenciye destek, yaşam boyu eğitim, topluma hizmet gibi öğeleri kendine ilke edinmiştir. 

Bursa Uludağ Üniversitesinde Bologna süreci hedefleri doğrultusunda yükseköğretim sistemimiz yeniden yapılanmakta, uygulamalara ağırlık verilerek edinilen teorik bilgilerin pekiştirilmesi, seçmeli derslerin  artırılarak  öğrencinin isteği ve eğilimi doğrultusunda eğitimini yönlendirmesine olanak tanıması, araştırma olanaklarının artırılarak ilgi duyulan alanlarda ayrıntılı araştırma yapılmasının sağlanması gibi özellikleri olan Kredili sitemle eğitim modeli ve ölçme değerlendirmede Bağıl Değerlendirme Sistemi uygulanmaktadır. 

Bursa Uludağ Üniversitesinde Türkçe eğitim yapılmaktadır, ancak kaliteli eğitimin önemli bir öğesi olan yabancı dilde eğitimin aşamalı olarak gerçekleştirilmesi ve öğrencilerimizin en az bir yabancı dili iyi bilerek mezun edilmesi amacıyla bazı bölüm/programlarda Zorunlu veya İsteğe Bağlı yabancı dil hazırlık sınıfı uygulanmaktadır.

Erasmus Üniversite Beyannamesini alan ilk grup üniversite arasında yer alan Bursa Uludağ Üniversitesinde, 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılında 547 öğrencimiz öğrenci değişim programından faydalanacaktır.  Programa katılan öğrenciler bir veya iki dönem için anlaşmalı olunan yüksek öğrenim kurumunda öğrenim görürler ve başarılı olmaları durumunda kendi kurumlarında o dönem(ler) almaları gereken derslerden muaf tutularak, aldıkları dersler transkriptlerine işlenmektedir. Böylece karşılıklı olarak eğitim programlarının ve diplomaların denkliği sağlanır.

2010-2011 Eğitim-Öğretim yılında yeni başlanan uygulama ile Erasmus kapsamında öğrencilerimize yurtdışında staj imkanı sağlanmış olup 26 öğrencimiz bu uygulamadan yararlanmaya hak kazanmıştır.

Toplumsal sorumluluk, bilimsel yaklaşım, nitelikli insan yetiştirme, akademik özgürlük, öğrenciye destek, yaşam boyu eğitim, topluma hizmeti kendine ilke edinmiştir.

Üniversitemizin 2.247 öğretim elemanı, 44.071 öğrencisi ve 1.742 idari personeli bulunmaktadır.

6 milyon metrekaresi ormanlık alan ve gölet olmak üzere, 14 milyon metrekareyi aşan geniş bir alan üzerine kurulmuştur.

421 basılı dergi, 25987 civarında online full-text dergi, 99659 kitap koleksiyonu, 48892 full-text kitap, düzenli güncellenen gazete ve dergi arşivleri, bilgisayar ortamında bilgi tarama ve görme engelliler için internet olanağı ile 950 okuyucu kapasitesi bulunan merkezi kütüphanemiz 10.000 metrekare alana sahiptir.

200 Mbs erişim hızına sahip olan Bilgi İşlem Merkezimiz öğrenciler de dahil olmak üzere kampüs genelinde 4000 bilgisayar ile gerekli tüm bilişim hizmetlerini sağlamaktadır.

Mezunlarımızın geçerli bir yabancı dili çok iyi düzeyde öğrenmesi amacı ile oluşturduğumuz Zorunlu veya İsteğe Bağlı Yabancı Dil Eğitimi Hazırlık Sınıfı uygulanmaktadır.

Lisans ve lisansüstü programların içerikleri ulusal ve uluslararası  programlarla uyumlu hale getirilmiş; Avrupa Kredi Transferi Sistemi (ECTS) ile bağlantılı olarak tüm programlarda Kredili Eğitim Sistemi uygulanmaktadır.

Bütün programlarımızda Bağıl Değerlendirme Sistemi uygulanmaktadır.

Mezun olan öğrencilerimize Diplomanın yanısıra İngilizce olarak hazırlanan ve tüm programların diplomalarını uluslararası ortamda tanınır duruma getiren ve Avrupa Birliğince de kabul gören Diploma Eki (DE)verilmeye başlanmıştır.

Uluslar arası şeffaflık ve akademik/mesleki tanınırlık sağlamaktır. Öğrencinin aldığı derece, derecenin düzeyi, derecenin kullanım alanı, tamamlanan programın içeriği bilgilerine yer verilmektedir.

Lisans düzeyindeki başarılı öğrencilere programlar arasında çift anadal ve yan alan yapma olanağı sunulmaktadır.

ÖSYS sonuçlarına göre ilk sıralarda yer alan öğrencilere, karşılıksız olarak Üstün Başarı Bursu ile yurtlarımızdan öncelikli olarak yararlanma ve ücretsiz öğle yemeği olanağı tanınmaktadır.

Sosyal, kültürel ve sportif aktiviteleri gerçekleştirebilecekleri 68 adet öğrenci topluluğu bulunmaktadır.

Üniversitemiz Avrupa Üniversiteler Birliğinin Kurumsal değerlendirme ekibi tarafından bugüne kadar değerlendirilen Avrupa Üniversiteleri arasında değişim kapasitesi açısından “mükemmel” konumda bulunmuştur.

Üniversitemiz Avrupa Üniversiteler Birliğinin yürüttüğü “Kalite Kültürü Projesi”nde Avrupa’daki tüm genç üniversitelere başarılı örnek olarak gösterilmiştir.

Anasayfaya Dön

İçerik Ekleme Tarihi : [07-Eki-2019]

İçerik Görüntüleme : [37.832]