BESTECİLİK VE ORKESTRA ŞEFLİĞİ ANASANAT DALI

PROGRAMLAR


 

Bestecilik ve Orkestra Şefliği Anasanat Dalı; lisans ve lisansüstü düzeyde bestecilik ağırlıklı programlarıyla faaliyetini sürdürmektedir. Ayrıca, bölümün diğer Anasanat dallarındaki müzik teorisine ilişkin derslerin yürütülmesini üstlenmektedir.

Bestecilik ve Orkestra Şefliği Anasanat Dalı lisans ve yüksek lisans ders bilgileri üniversite sayfasında sunulmuştur.

 

 

 

 

 

ÖĞRETİM ELEMANLARI

 

 
Prof. Gökçe ALTAY
Bestecilik ve Ork. Şefliği Anasanat Dalı Başkanı

Web: https://gokcealtay.wordpress.com

E-Posta:

Telefon:

Avesis: https://avesis.uludag.edu.tr/altaygokce

Müzik eğitimine, H.Ü. Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano ASD’nda başladı. Liseyi bitirdikten sonra Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Teori- Kompozisyon Anasanat Dalı'na tam burslu olarak kabul edildi. 2. sınıftan sonra Amsterdam Konservatuvarı Kompozisyon Bölümü ve Rotterdam Konservatuarı Teori Bölümü’nde çalışmalarına devam etti. Her iki konservatuvarda (lisans) öğrenimini tamamladıktan sonra, CODARTS Roterdam’da  elektro akustik müzik üzerine Yüksek Lisans eğitimi aldı. Yurtdışında, aralarında Asko Ensemble, Axyz Ensemble ve Karnatic Lab gibi önde gelen toplulukların projelerinde yer aldı, konser ve seminerler verdi, çalıştaylara katıldı, Rotterdam Konservatuarı’nda öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2010’da, Prof. Gürer Aykal ile devam ettirdiği sanatta yeterlik (doktora) öğrenimini tamamladı. İlk CD çalışmasını Hollanda’da 2009'da Medcezir (Ebb and Flow), ikinci CD çalışmasını 2012′de Duo Mares’in “Tınıların Zenginliği” adlı albümleriyle gerçekleştirdi. Bu arada “İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti” kapsamında gerçekleştirilen festivalde yer aldı. 2011- 2013 yılları arasında “Bilkent Yeni Müzik Günleri”nde elektronik ve elektro-akustik müzik dalı organizasyonunu üstlendi. 2012’de Doçent unvanını alan G.Altay’ın, AYUR adlı üçüncü kolektif CD’si ise 2013 yılında yayımlandı (Kalan Müzik).
G.Altay 2006-2014 yılları arasında, Bilkent Üniversitesi’nde tam zamanlı öğretim elemanı olarak çalıştı.  2014 yılından itibaren de Bursa Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.  Besteci, çoğunluğu yurt dışında olmak üzere projelerine devam etmektedir. 
Prof. Gülay GÖĞÜŞ
 
Web:

E-Posta:

Telefon:

Avesis: https://avesis.uludag.edu.tr/gulayg

1956 yılında Bilecik’de doğdu. 1977 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü (GEE) Müzik Bölümü’nü bitirdi ve Bergama Lisesi’nde Müzik Öğretmenliği görevine atandı. 1978’de mezun olduğu kurumun (GEE Müzik Bölümü) açtığı asistanlık sınavını kazanarak Müzik Teorisi-Solfej alanında asistanlığa başladı.
1982’de Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde katıldığı lisans tamamlama eğitiminin ardından, 1985’de aynı kurumun EPÖ-Program Geliştirme Bilim dalında yüksek lisans derecesi aldı. 1996 yılında İTÜ-Türk Müziği Devlet Konservatuvarı’nda Sanatta Yeterlik çalışmasını bitirdi.
1993’de Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak göreve başlayan G.Göğüş, 1997'de Arizona State Üniversitesi’nde (School of Music) kısa dönem eğitim programına katıldı, Aynı yıl Yard.Doç., 2000 yılında da Doçent oldu. Çeşitli kongrelerde bildiriler sundu, eğitim ve müzik alanına yönelik dergilerde makaleleri yayımlandı. “Müzik Öğretimi ve Yöntemleri” ile “Müziksel Dikte Çalışmaları” adlı iki kitabı da yayımlanan Prof. G.Göğüş, 1999’dan bu yana Bursa Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim üyesi olarak görevini sürdürmektedir.
Prof. İsmail M.GÖĞÜŞ
 
Web:

E-Posta:

Telefon:

Avesis: https://avesis.uludag.edu.tr/ismailg

1954 yılında doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Gaziantep’te tamamladı. 1977 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü’nü bitirerek Dikili Lisesi’nde Müzik Öğretmenliği görevine atandı. 1978’de mezun olduğu kurumun açtığı sınavı kazanarak Ses Eğitimi alanında asistanlığa başladı. 1982’de Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamladı, 1985’de aynı kurumun EPÖ Bölümü Program Geliştirme bilim dalında yüksek lisans derecesi aldı. 1993 yılında İTÜ-Türk Müziği Devlet Konservatuvarı’nda Sanatta Yeterlik çalışmasını bitirdi. 1991-1993 yılları arasında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nde görev yaptı. Ayrıca 1991-1997 yılları arasında Bursa Ali Cengiz Çelenk Çocuk Korosu’nu çalıştırdı ve bu çalışmaları çeşitli festivallere, eğitici TV programlarına taşıdı. 1993’de Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde göreve başladıktan sonra, Bursa’da müzik alanına ilişkin pek çok etkinliğin gerçekleşmesini sağladı. Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, Bursa Filarmoni Derneği ve Bursa Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın kurulması fikrini ortaya atanlardan biri olup, bu kurumların kuruluşlarının tamamlanmasına kadar önemli görevler üstlendi. Arizona State Üniversitesi’nde kısa dönem eğitim programına katılan GÖĞÜŞ, 2000 yılında Doçent oldu. Eğitim ve müzik alanına yönelik dergilerde yazıları, ulusal ve uluslararası kongrelerde sunduğu bildirileri yayınlandı. Çeşitli kuruluşlarda ses eğitimine ilişkin konferansları ve konserleri bulunan GÖĞÜŞ’ün “Canım Annem” ve “Anadolu Sevdası” adlı piyano eşlikli çocuk şarkıları, “17. ve 18. Yüzyıllardan Onbir İtalyan Şarkı ve Aria”, “Sesin Bakımı Korunması ve Eğitimi” adlı kitapları yayınlandı. GÖĞÜŞ’ün şan-piyano ve orkestra için çalışmaları olup, bunlardan “El Ele 23 Nisan’a“ adlı orkestra eşlikli çocuk şarkısı, 2008’de çocuk korolarıyla birlikte Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası tarafından seslendirildi. 2008’de yayınlanan “Anadolu” adlı şan-piyano çalışmasının ilk seslendirilişi ise Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda gerçekleşti. Kuruluşundan (1998) 2019 yılına kadar Bursa Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı müdürü olarak görev yapan GÖĞÜŞ, halen aynı kurumda öğretim üyesi olarak görevine devam etmektedir.

Öğr.Gör. S.Dağhan DOĞU

Web:

E-Posta:

Telefon:

Avesis: https://avesis.uludag.edu.tr/sddogu

1986’da Kayseri’de doğdu. Güherdal Çakırsoy’dan piyano dersleri alarak müzik eğitimine başladı. 2001 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi (MSSF) Müzik Hazırlık Lisesi’nde burslu olarak Sergei Margulis’in kontrabas öğrencisi oldu. 2004 yılında lise eğitimini bitirerek MSSF Teori-Kompozisyon Anasanat Dalı’na burslu öğrenci olarak kabul edildi. Mahir Çetiz ile kompozisyon, orkestrasyon, müzikal analiz ve armoni çalıştı. İ.Usmanbaş ve H.Uçarsu’nın ustalık sınıflarına aktif olarak katıldı. Elena Pushkova ile koro şefliği, Bujor Hoinic ile orkestra şefliği, kompozisyon ve kontrpuan   çalıştı. 2008’de MSSF’den mezun olan S.D.Doğu, St.Petersburg Rimsky-Korsakov Konservatuvarı Orkestra Şefliği Bölümü’nde stajyer öğrenci olarak bir yıl M.G.Kukushkin ile şeflik çalıştı. 2010 yılında Bilkent Üniversitesi’nde Kompozisyon ve Orkestra Şefliği yüksek lisans programına Prof. Gürer Aykal’ın öğrencisi olarak kabul edildi. Bu arada bakır beşli için “Systole&Diastole” eseri Avusturya’da, yaylı dörtlü için “Mare Undarum” eseri İsviçre’de seslendirildi. Başkent Üniversitesi Oda Orkestrası şefliği (2007) ve Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Gençlik Senfoni Orkestrası şefliği (2011) görevlerinde bulunan Doğu, halen B.U.Ü.Devlet Konservatuvarı öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

Öğr.Gör. Betül B. ÖZSOY

Web:

E-Posta:

Telefon:

Avesis: https://avesis.uludag.edu.tr/bbozsoy

Ankara'da doğdu. 1995 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Teori-Kompozisyon Anasanat Dalı'ndan mezun oldu. Eğitimi sırasında  İstemihan Taviloğlu ile Kompozisyon, Armoni, Orkestrasyon, Solfej; Sami Hatipoğlu ile Temel Müzik Teorisi, Armoni, Kontrpuan; Bujor Hoicnic ile Füg, Orkestra Şefliği; Maria Nowotna ile Solfej; Ahter Destan ve Walter Strauss ile Koro Şefliği çalıştı. 1999 yılından bu yana B.U.Ü. Devlet Konservatuvarı'nda öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

 

 

 

Anasayfaya Dön

İçerik Ekleme Tarihi : [07-Eki-2019]

İçerik Görüntüleme : [6.925]