KARAKUM, depremzede çocukların yüzünü "Karagöz ve Hacivat"la güldürdü

 

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Karagöz ve Kukla Oyunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (KARAKUM) ekibi, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerden etkilenen illeri karavanla gezerek çocuklara eğlenceli gösteriler sundu.

KARAKUM Müdürü ve BUÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dramatik Yazarlık Bölümü Ana Sanat Dalı Öğretim üyesi Dr. Öğretim Üyesi İbrahim Öztahtalı, Karagöz oynatıcısı (hayali) Nevzat Çiftçi ve asistan Emir Kaçar, afetin çocuklarda oluşturduğu travmayı azaltmak için malzemelerini hazırlayıp Bursa'dan karavanla yola çıktı. "Umut Güneşi Projesi" kapsamında BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz ve sponsor firmalardan destek alarak deprem bölgesine giden ekip, Kahramanmaraş ve Gaziantep'teki bazı çadır kentlerde çocuklara Karagöz ile Hacivat gölge oyununu sundu, çeşitli etkinlikler gerçekleştirdi.

Program hakkında bilgi veren Öztahtalı, "Asrın felaketi"nin üzerinden bir ay geçtiğini hatırlatarak, arama kurtarma faaliyetlerinin ardından enkaz kaldırma çalışmalarının sürdüğü kentlerde depremin çocuklarda bıraktığı etkilere dikkati çekti.

Çocukların, yaşadıkları olumsuzluklara rağmen hayata gülümsemeye çalıştığını belirten Öztahtalı; "KARAKUM olarak depremden etkilenen çocuklarımızın travmalarını hafifletmek, birazcık daha olsun gülümsetmek için yola çıktık. Bir hafta boyunca depremden etkilenen bölgede Karagöz perdesini kurarak duygularını paylaşmayı, 'Daima yanınızdayız' demeyi hedefledik. İlk durağımız Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesi oldu. İlk perdemizi Pınarbaşı çadır kentte kurduk. İlk kez Karagöz izleyen gözleri, kahkahalar atarken yüzlerdeki o mutluluğu anlatamam. Bölgede herkes canla başla çalışıyor. Ertesi gün Kahramanmaraş merkezde Avşar çadır kentteydik. Orada da bizi heyecanla bekleyen çocuklarımızla buluştuk. Gaziantep kent merkezinde de çocuklarla bir araya geldik. İslahiye ve Nurdağı ilçelerinin ardından Hatay'a geçtik. Burada da çeşitli etkinlikler düzenleyerek programımızı sonlandırdık. Ekip olarak depremden etkilenen çocuklarımızın yüzlerinde bir tebessüm oluşturabilmek istedik. Bunu da büyük ölçüde başardığımıza inanıyorum. Bizlere destek olan herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Gösterilerde çekilen kısa videoları izlemek için aşağıdaki bağlantıları tıklayabilirsiniz...

video 1 video 2 video 3 video 4 video 5

 

Sosyal-Paylaşım

Anasayfaya Dön Son Haberler Haber Arşiv

Haber Tarihi : [13-Mar-2023]

Haber Görüntüleme : 659 - 13