Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü

TEKSTİL VE MODA TASARIMI BÖLÜMÜ HAKKINDA

•Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü, dört yıllık lisans eğitimi ile bilim, sanat ve tasarımı birleştirerek, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda kazandırılacak beceriler ile ulusal ve uluslararası düzeyde nitelikli ürün, sistem ve süreç tasarımları yapabilen, en son bilgi ve teknolojik yenilikleri uluslararası düzeyde izleyen,  bilimsel ve estetik ölçütlerle düşünceyi özgün bir şekilde sentezleyerek, yaratıcı ve yenilikçi ürüne dönüştürebilen, vizyon sahibi tasarımcılar yetiştirmeyi amaçlamaktadır.
•Hedefimiz, bilim, sanat ve tasarımın birlikteliğini farklı uzmanlık alanlarında verilecek eğitimler ile güçlendirmektir. Dört yıllık eğitimde uzmanlık alanlarına yönelik tasarım ve üretim derslerinin yanında, sanat ve tasarım alanında bakış açılarını geliştirecek dersler de verilecektir. Böylece mezunlarımızın, bilimsel bilgi donanımıyla  sanatsal bakış açısını birleştirebilen, sektörün ihtiyaçlarına cevap verebilecek donanıma sahip, özgün ve yenilikçi tasarımcılar olarak mezun olmalarını sağlamaktır.
•Bölümümüz, üniversitemizin 3. Nesil üniversite statüsüne sahip olması ve Türkiye’de tekstil ve moda tasarımı sektörünün kalbi olan Osmanlı’nın ilk başkenti Bursa’da bulunmasının gerekliliği olarak;
•Üniversite-sanayi işbirliğini proje destekli çalışmalar ile geliştirebilecek,
•Alanında özgün tasarımlar ile ulusal ve uluslararası düzeyde önemli başarılara imza atacak tasarımcılar yetiştirmeyi hedeflemektedir.

MEZUN ÖĞRENCİLERİN İŞ OLANAKLARI

•Moda tasarımcısı (Stilist),
•Kalıp uzmanı (Modelist),
•Üretim planlama uzmanı,
•Kalite kontrol sorumlusu,
•Kişiye özel model tasarımı ve üretimi (Houte Couture Designer),
•Styling danışmanlığı,
•Moda dergi editörlüğü,
•Moda fotoğrafçılığı,
•Moda pazarlama uzmanı,
•Görsel sergileme/sunum sorumlusu,
•Sahne sanatları ve televizyon sektöründe kostüm tasarımcısı olarak görev alabilirler.

TEKSTİL VE MODA TASARIM BÖLÜMÜ AKADEMİK KADRO
•Arş. Gör. Şükran ÇAKMAK

ÖĞRENCİ
Ders Kataloğu
Ders TAnımları
Öğrenim Planları
Sınav Tarihleri

ÖĞRENCİ
Ders Kataloğu
Ders TAnımları
Öğrenim Planları
Sınav Tarihleri