Kıymetli Okuyucularımız;

 

Türkiye’nin en köklü yükseköğretim kurumlarından biri olan Bursa Uludağ Üniversitesi olarak bünyemizde gerçekleştirilen akademik çalışmalar, eğitim-öğretim organizasyonları, bilimsel gelişmeler ve öğrenci faaliyetlerimizi sizlerle paylaşabilmek adına ‘Uludağ Postası’ e-bültenimizi yeniden hayata geçirdik.

 

Kuruluşunun 47. yılını kutlayan Üniversitemiz, Bursa’mızın ve Ülkemizin toplumsal ve ekonomik gelişimine lokomotiflik etmeye devam ediyor. Yönetim olarak; modern eğitim-öğretim imkânlarına sahip, Ar-Ge ve proje desteklerini arttırarak bilimsel çalışmaları teşvik eden, bilim dünyasına hizmet etmenin yanı sıra, mezunlarıyla iş dünyasının beklentilerine de cevap verebilen, nitelikli ve uluslararası öğrencilerin öncelikli tercihi olan, yüksek lisans ve doktora yapan öğrenci sayısını daha da arttırmış ve kentiyle bütünleşmiş örnek bir üniversite kimliği ortaya çıkarmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

 

3 yılı geride bıraktığımız görev süremiz boyunca akademik ve idari anlamda çok sayıda projeye imza attık. Üstelik bu çalışmaların neredeyse tamamını pandemi süreci içerisinde gerçekleştirdik. Öğrenci Dostu Üniversite ve Toplumla Bütünleşen Üniversite kavramlarını ön plana çıkararak hep birlikte hareket ettik. Öğrencilerimiz, akademisyenlerimiz, idari personelimiz ve tüm dış paydaşlarımızla görüş alışverişimizi hiç kesmedik. Bu vesile ile bizlere destek olan, fikirleriyle katkı veren herkese gönülden teşekkür ediyorum.

 

Bursa Uludağ Üniversitesi, yenilenen vizyonu ve yeni hedefleri doğrultusunda önemli bir ivmelenme yakaladı. Araştırma Üniversiteleri arasındaki yerini sağlamlaştırdı. YÖK ve TÜBİTAK projelerinde ön sıralarda yer almaya başladı. Yüksek lisans, doktora ve misafir öğrenci sayılarında Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında gösteriliyoruz. Endüstri İlişkileri alanında dünya üniversiteleri sıralamasında 716. basamakta yer alıyoruz. Bilimsel ve akademik derecelerimiz yükselmeye devam ediyor. ULUTEK Teknoparkımız ve Teknoloji Transfer Ofisimiz sadece bölgemizin değil, Türkiye’nin en önemli Ar-Ge ve bilim üreten merkezleri arasındaki yerini sağlamlaştırdı.

 

Yaklaşık 4 yılın ardından yeniden hazırlamaya başladığımız Uludağ Postası e-bülteninde, 2022 yılı Ocak ve Mart ayları arasında Üniversitemizde gerçekleştirilen tüm etkinlikleri bulacaksınız. Bültenimizin ilerleyen günlerde aylık olarak yayımlanmaya devam edeceği bilgisini de paylaşıyor, hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum.

 

Prof. Dr. Ahmet Saim KILAVUZ
Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü

 

ÜNİVERSİTEMİZDEN HABERLER

(1 Ocak - 31 Mart)

 
Image

BUÜ, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ile yapay zeka alanında işbirliği

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ), T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ile siber güvenlik, büyük veri, yapay zekâ, açık kaynak, akıllı otonom sistemler, blokzincir ve yapay zekâ tabanlı tıp uygulamaları alanlarında Ar-Ge ve teknoloji geliştirme ile

Image

Erdem Kaya’dan TEKNOFEST desteği

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) TEKNOFEST’te yarışacak takımlarına iş dünyasından sponsorluk desteği almaya başladı. Erdem Kaya Patent, ön elemeyi geçmeyi başaran LUNAR Takımı'na teknik desteğin yanı sıra mentorluk hizmeti de verecek.

Image

İhtisas alanımız 8’e çıktı

Araştırma Üniversitesi arasında yer alan Bursa Uludağ Üniversitesi’nin (BUÜ) ‘Üniversite Bazında Odak Alan Eşleştirmeleri’ yenilendi. Daha önce Gıda Arzı Güvenliği ve Otomotiv alanlarında sektörlerle eşleştirilen BUÜ, Sağlık, Fen/Mühendislik ve Sosyal bilim

Image

USİM, Türkiye’nin ilk Tıp Öğrenci Kampı’na ev sahipliği yaptı

Türk Nöroşirürji Akademisi’nin (TNA), tıp öğrencilerine yönelik düzenlediği Tıp Öğrenci Kampı, Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi İyi Hekimlik Uygulamaları ve Simulasyon Merkezi’nde (USİM) gerçekleşti.

Image

Nevruz Bayramı BUÜ’de kutlandı

Baharın gelişi ve Türklerin yeniden uyanış günü olarak kabul edilen Nevruz Bayramı, Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Türk Devletleri ve Akraba Toplulukları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (TÜDAM) düzenlediği program ile kutlandı.

Image

Güzel Sanatlar Fakültesi Akademisyenleri sergi açtı

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim elemanlarının eserlerinden oluşan sergi Bursa Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde açtı.

Image

Üniversite kampüsü tohum toplarıyla yeşermeye devam edecek

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) öğrencileri, Sürdürülebilir Kampüs Koordinatörlüğü Ofisi önderliğinde gerçekleştirilen etkinlikte üniversitesi kampüsündeki boş alanlara fırlatılmak üzere yüzlerce tohum topu hazırladı.

Image

Öğrencilere ücretsiz ‘MES Uzmanlığı Sertifika Programı’

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ), yalın üretim ve dijital süreçler konusunda öğrencilerin faydalanabileceği programlarla ilgili özel sektör temsilcileriyle işbirliğini arttırmaya başladı.  Üniversite Yönetimi, iş dünyasının ihtiyaç duyduğu kalifiye personelin

Image

BUÜ, AB Projesi Yayılım Toplantısı’na ev sahipliği yaptı

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü öğretim üyesi Dr. Mehlika Saraç tarafından yürütülen ve Arş. Gör. Olcay Bektaş’ın görev aldığı Avrupa Birliği Bakanlığı, Eğitim ve

Image

Dijital dönüşüm eğitimlerini başlattık

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Dijital Dönüşüm Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (DİJİMER), Bilişim Sektörü İşadamları ve Profesyonelleri Derneği (BİSİAD) ile hayata geçirdiği sertifika programında eğitimler verilmeye başlandı.

Image

BUÜ’lü akademisyen hazırladığı proje ile çocuklara matematiği sevdirdi

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Eğitim Fakültesi Matematik ve Fen Bilgisi Eğitimi Bölümü Matematik Öğretmenliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Altın tarafından 2 yıldır yürütülen TÜBİTAK destekli “Çift Odaklı Öğretim Modeli ile Matematik

Image

Maliye Topluluğu’nun “Meeting of Sectors” etkinliği yapıldı

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Maliye Topluluğu tarafından organize edilen ‘Meeting of Sectors’ etkinliği başladı. 23-24 Mart tarihleri arasında devam edecek programda özel ve kamu sektörünün önemli isimleri konuşmacı olarak yer alacak.

Image

TEXSUM'22 Başladı - Tekstil sektörünün geleceği BUÜ’de ele alıdı

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Tekstil Mühendisliği Topluluğu tarafından gerçekleştirilen TEXSUM’22 (Tekstil Zirvesi), ‘Tekstilde Süreklilik ve Ekonomik Gelişmelerin Etkisi’ ana teması altında 3. kez düzenleniyor.

Image

Yılın En İyi Tiyatro Oyunu Ödülü BUÜ'lü akademisyene

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Dramatik Yazarlık Anasanat Dalı Başkanı Doç. Dr. Mine Artu Mutlugün'ün yazdığı 'Etekler ve Pantolonlar' oyunu, 35. 

Image

Prof. Dr. Ali Rıza Yıldız, bir kez daha ‘En Etkili Bilim İnsanları’ listesinde

Türkiye’de çalışmalarını yürüten 2022 yılının en başarılı bilim insanının yer aldığı dünyanın en etkili bilim insanları listesinde, Mühendislik ve Teknoloji alanında Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Rıza Yıldız da yer aldı.

Image

Ege Kariyer Fuarı’nda BUÜ standına yoğun ilgi

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinatörlüğünde ve Ege Üniversitesi ev sahipliğinde 21-22 Mart 2022 tarihlerinde İzmir’de düzenlenen Ege Kariyer Fuarı’nda stant açan Bursa Uludağ Üniversitesi yoğun ilgi gördü. Bursa Uludağ Üniversitesi öğrencilerinin

Image

ULUTEK firmasından montaj hataları için hibrit çözüm

ULUTEK Teknopark’ta faaliyetlerini sürdüren OXODES, geliştirdiği ‘hibrit konum kontrol sistemleri’ ile montaj hatlarındaki hataları gerçek zamanlı tespit ederek önlemeyi amaçlıyor.

Image

Murad Emrî Efendi’nin hayatı belgesel oldu

Yapımcılığını ve metin yazarlığını Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. İbrahim Öztahtalı’nın, yönetmenliğini de yine aynı fakülteden Doç. Ali Sait Liman’ın üstlendiği

Image

Üniversitenin patentlerine özel sektörün ilgisi devam ediyor

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) hak sahibi olduğu ulusal ve uluslararası patentlerden iki tanesini daha özel sektöre satmayı başardı. Üniversite tarihinde ikinci kez ticarileştirilen üniversitenin hak sahipliğindeki patentler; otomotiv sektörü başta olmak üzere makine, havacılık, uzay ve robotik sanayide kullanılabilecek.

Image

YÖK'ten Ukraynalı akademisyenlere çağrı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı; savaş nedeniyle Ukrayna'dan ayrılmak durumunda kalan ve akademik çalışmalarını sürdürmek isteyen akademisyenlere Araştırma Üniversiteleri'nin kapılarını açtı. YÖK Başkanlığı, akademik ve bilimsel çalışmalarına Türkiye'de devam etmek isteyen akademisyenlere yönelik bir genelge yayımladı.

Image

Çanakkale Zaferi 107. yılında BUÜ’de anıldı

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi, 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü ve Deniz Zaferi’nin 107. yılı dolayısıyla Farklı Pencerelerden Çanakkale Savaşları konulu bir panel düzenledi.

Image

Kadınlar Günü’ne özel kutlama

Bursa Uludağ Üniversitesi Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (BUKAM), Spor ve Sanatta Başarılı Kadınlar ana başlığı altında özel bir Kadınlar Günü kutlama programına imza attı. Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Dünya Kadınlar Günü programında

Image

Türkiye’de ilk! Türk Dünyası Müzikleri Anabilim Dalı yüksek lisans programı eğitime başladı

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) tarafından Türkiye’de ilk kez açılan Türk Dünyası Müzikleri Anabilim Dalı, bu alanda akademik kariyer yapmak isteyen yüksek lisans öğrencilerine eğitim vermeye başladı.

Image

Üniversitemizden 18 Mart’a özel video

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ), 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü için özel bir video hazırladı. Devlet Konservatuvarı'nda görev yapan akademisyenlerin altyapı müziklerini hazırladığı Çanakkale Türküsü, Devlet Konservatuvarı ve Eğitim Fakültesi Müzik

Image

Üniversite-Sanayi işbirliği her alanda devam ediyor

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ), Üniversite-Sanayi işbirliğinin geliştirilmesi adına yeni protokollere imza atmaya devam ediyor. Farklı sektörlerde çok sayıda firma ile çalışmalar yürüten BUÜ yönetimi, bilimsel ve akademik projelerin geniş bir yelpazede yürütülmesine önem veriyor.

Image

14 Mart Tıp Bayramı BUÜ’de kutlandı

14 Mart Tıp Bayramı; Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Tıp Fakültesi Dekanlığı, Bursa Tabip Odası, Tıp Eğitimi Anabilim Dalı, Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı ile Mezuniyet Kurulu tarafından hazırlanan bir tören ile kutlandı.Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törene BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz,

Image

Dergi editörleri kütüphanede bir araya geldi

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Yayın Komisyonu, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı’nın ev sahipliğinde toplandı. Toplantıda Yayın Komisyonu Başkanı BUÜ Rektör Yardımcı Prof. Dr. Adem Doğangün, Yayın Komisyonu Başkan Yardımcıları Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cafer Çiftçi ve Eğitim Fakültesi Dekanı

Image

BUÜ'nün ilk yağmursuyu hasadı projesine Hitachi Astemo Türkiye’den destek

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Sürdürülebilir Kampüs Projesi, üniversitenin iç ve dış paydaşlarının destekleriyle büyüyor. Proje kapsamında kampüs binalarında yağmursuyu hasadına ilişkin ilk çalışma Hitachi Astemo Türkiye Fabrikası’nın destekleriyle Çevre Mühendisliği Bölüm Binası’nda hayata geçirildi.

Image

Bilgisayar Programcılığı öğrencileri için sertifikalı seminerler başladı

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Teknik Bilimler MYO Bilgisayar Programcılığı Programı öğrencilerinin mesleki gelişimi, sanayi ile buluşması ve üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde mesleki eğitimde nitelikli iş gücünü yetiştirmek amacıyla ULUTEK işbirliği ile Bahar Dönemi seminer programları başlatıldı.

Image

İstiklal Marşı ve Mehmet Akif İznik MYO’da konuşuldu

Türk milletinin mücadele azmi ve bağımsızlığının sembol eserlerinin en başında gelen İstiklal Marşı ve Şairi Mehmet Akif Ersoy, İznik Meslek Yüksekokulu’nda gerçekleştirilen bir panel ile anıldı. MYO Toplantı Salonu’nda düzenlenen panele İznik Belediye Başkan Vekili Zeliha Peşte, Başkan Yardımcısı Faruk Davarcı, İznik Meslek

Image

ULUKOZA girişimcilere kazandırmaya devam ediyor

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Teknoloji Transfer Ofisi’nin girişimcilik platformu ULUKOZA Programı kapsamında sermaye desteği kazanan firmaların temsilcileriyle bir araya geldi.

Image

Bursa ipeği dünya vitrininde

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen Bursa'nın ipeği, Macaristan'ın Békéscsaba şehrinde düzenlenen 18. Karpat Havzası Halk Tekstil Festivali'nin gözdesi oldu. Ferenc Gl Üniversitesi'ndeki festivale, Macaristan'ın

Image

Türkiye’nin ilk Yazılım Mutfağı BUÜ’de hizmete açıldı

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Prof. Dr. Fuat Sezgin Merkez Kütüphanesi, yazılım konusunda kendisini geliştirmek isteyen öğrenciler için oluşturduğu ‘Yazılım Mutfağı’ hizmetini kullanıcıların erişimine açarak bu alanda Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi.

Image

Üniversite-Sanayi işbirliğine yeni halka

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) yönetimi, Üniversite-Sanayi birlikteliğini geliştirmek amacıyla çalışmaya devam ediyor. Üniversite ile Dulylife İlaç firması arasında imzalanan işbirliği anlaşması ile ortak Ar-Ge ve Ür-Ge projeleri hayata geçirilecek. BUÜ ile gıda takviyeleri üzerine faaliyet gösteren

Image

Öğrencilerin en uzun soluklu kongresi gerçekleştirildi

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) İşletme Topluluğu (ULİT) tarafından bu yıl 17.’si düzenlenen Ulusal Profesyoneller ve Başarılı Yöneticilerle Sektörler Kongresi (PBYSK) başladı. Kongrenin açılış törenine katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz gençlerle tecrübelerini paylaştı.

Image

BUÜ’lü akademisyenin oyunları TRT Radyo’da

TRT İstanbul Radyosu’nun hazırladığı ve metinleri Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Dramatik Yazarlık Anasanat Dalı Başkanı Doç. Dr. Mine Artu Mutlugün tarafından yazılan "Rüya Abla’nın Sandığı" isimli Arkası Yarın Çocuk Radyo Tiyatrosu TRT Radyo 1’de yayınlanıyor.

Image

BUÜ, yeşil alan kapasitesiyle dünyanın en iyi 50 üniversitesi arasında

Sürdürülebilirlikle Tanışıyoruz programında konuşan Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, yeşil alana sahip üniversiteler sıralamasında dünyada 50., Türkiye’de ise ilk 3 üniversite arasında yer aldıklarını söyledi.

Image

Aile ve Medeniyet kavramları  konuşuldu

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ), Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa İl Müftülüğü, Konya İl Müftülüğü ve Mehir Vakfı işbirliğinde gerçekleştirilen ‘Aile ve Medeniyet’ paneline ev sahipliği yaptı. Moderatörlüğünü BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz’un üstlendiği panelde Kütahya Dumlupınar

Image

Özel sektör işbirliğiyle köy tavuğu üretimi başladı

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Veteriner Fakültesi, sektörün önde gelen firmalarında Hastavuk ile işbirliği yaparak etlik köy tavuğu üretimini başlattı. Dünyada tavuk eti tüketimi bakımından 10'uncu sırada bulunan Türkiye'

Image

BUU’den yurtdışı proje atağı

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Avrupa Birliği proje sayısını arttırmaya devam ediyor. Kısa bir süre önce 3 milyon Euro’lu AB PRIMA çağrı alanındaki çalışmasına kabul alan proje ekibinin 4 milyon Euro değerindeki bir başka projesi daha kabul edildi.

Image

DİJİMER ve BİSİAD İşbirliğinde Dijital Dönüşüm Sertifika Programı

DİJİMER (Dijital Dönüşüm Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi) ve BİSİAD (Bilişim Sektörü İş Adamları ve Profesyonelleri Derneği) işbirliğinde Bursa Uludağ Üniversitesi öğrencilerine yönelik Dijital Dönüşüm Sertifika Programı hazırlandı.

Image

28 Şubat BUÜ’de konuşuldu

Türk demokrasi tarihinde karanlık bir dönem olarak anılan 28 Şubat post-modern darbesi, 25. yıldönümünde Bursa Uludağ Üniversitesi’nin (BUÜ) ev sahipliğinde düzenlenen ve Times of Türkiye ile Sosyoloji Topluluğu’nun organize ettiği “Demokratikleşme Adımları ve Darbeler: 28

Image

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu BUÜ’de

Bir dizi programa katılmak üzere Bursa’ya gelen Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Bursa Uludağ Üniversitesi’ni de ziyaret etti. Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz tarafından ağırlanan Bakan Kasapoğlu, Görükle Kampüsü

Image

Sanayide yüksekokul eğitimleri başlıyor

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) sanayide yaşanan ara eleman sıkıntısını çözüme kavuşturabilmek için yeni adımlar atmaya devam ediyor. İş dünyasıyla yakın diyalog kurmaya özen gösteren BUÜ Yönetimi, imzalanan protokoller ile teknik eleman yetiştirilmesi noktasında sorumluluk alıyor.

Image

Personel ve öğrencilere ‘kalite eğitimi’

Bursa Uludağ Üniversitesi’nin (BUÜ), Kalite Birliği Derneği (KALBİR) ile gerçekleştirdiği protokol ile akademik ve idari personelin yanı sıra öğrenciler de ücretsiz kalite eğitimleri alabilecek.

Image

Sürdürülebilir Kampüs çalışmalarına öğrencilerden proje desteği

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Yönetimi tarafından başlatılan Sürdürülebilir Kampüs projesine peyzaj mimarlığı öğrencilerinden proje desteği geldi.

Image

‘Perdenin Arkasındaki Karagöz’ belgeseli izleyiciyle buluştu

Yapımını Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Karagöz ve Kukla Oyunları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (KARAKUM) üstlendiği “Perdenin Arkasındaki Karagöz” belgeseli ilk gösterimini yaptı. Bursa’nın kadim tarihi boyunca insanların severek izlediği Karagöz

Image

Üniversiteyi güçlendiren Vakıf Yöneticileri unutulmadı

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Yönetimi, Üniversitenin eğitim-öğretim faaliyetlerine başlamasının ardından kurulan ve yaptıkları katkı ile büyük destek sağlayan Bursa Uludağ Üniversitesi Güçlendirme Vakfı yöneticilerini unutmadı.

Image

BUÜ 100/2000’de Türkiye birincisi oldu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından hazırlanan ‘Üniversite İzleme ve Değerlendirme Genel Raporu’nun 2021 verileri açıklandı. Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ), doktora araştırmacısı sayısını 2021’de 205’e çıkararak bu alanda Türkiye birincisi oldu.

Image

Türkiye 1.si bölümlere Rektör'den teşekkür

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı’nın Araştırma Üniversiteleri ile öncelikli sektörleri eşleştirdiği proje kapsamında Otomotiv Malzeme Teknolojileri ve Hayvan Besleme alanlarında

Image

BUÜ’ den AB projesinde koordinatörlük başarısı

Bursa Uludağ Üniversitesi’nin (BUÜ) koordinatörü olduğu “2021-1-TR01-KA220-HED-000027614” numaralı ve “Developing Competences of Pre-Service Teachers through STE(A)M-based Renewable Energy Curriculum” başlıklı proje,  Erasmus+ Ana

Image

“Advers (Ters) İlaç Reaksiyonları” kitabı yayımlandı

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. R. Levent Büyükuysal’ın yazdığı “Advers (Ters) İlaç Reaksiyonları: Önemi, Risk Faktörleri ve Önleme Stratejileri” kitabı yayımlandı.

Image

ULUARK Takımı eğitimlere kaldığı yerden devam ediyor

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) yerleşkelerinde meydana gelebilecek doğal afetlere müdahale etme; afet bilinçlendirme eğitimlerini verme ve ihtiyaç duyulduğunda ulusal/uluslararası platformda bilinçli arama, kurtarma ve ilk müdahale işlemlerini yapmayı hedefleyen Arama ve Kurtarma Takımı (ULUARK) eğitimlere devam ediyor.

Image

BUÜ’den yabancı dil eğitiminde uluslararası başarı

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Yabancı Diller Yüksekokulu, dil eğitimi alanında dünya çapında en prestijli uluslararası kalite değerlendirme ve akreditasyon kurumu Evaluation and Accreditation of Quality Language Services (EAQUALS) akreditasyon sürecini tamamlayarak Türkiye’de üç farklı yabancı dil hazırlık sınıfını (İngilizce, Almanca

Image

Doğuştan kalp hastaları BUÜ’deki etkinlikte bir araya geldi

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı ve Konjenital Kalp Cerrahisi Bilim Dalı’nın gerçekleştirdiği etkinlikte doğuştan kalp hastalığı olanlar bir araya geldi.

Image

TÜBİTAK 1001 Projesi tanıtım ve işbirliği toplantısı gerçekleştirildi

TÜBİTAK ARDEB Projeleri Destekleme Programı’nın 2021 yılı 1. döneminde "1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı" kapsamında kabul edilen ve yürütücülüğünü Prof. Dr. Ferda Arı'

Image

Diş hekimliğini proje yaparak öğrenecekler

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Dekanlığı tarafından hayata geçirilen ‘Öğrenci Araştırma Projesi’ kapsamında, öğrenciler mesleki eğitimlerinin yanı sıra bilimsel çalışmanın temel prensiplerini de öğreniyor.

Image

BUÜ’nün TÜBİTAK 1001 Proje başarısı devam ediyor

TÜBİTAK ARDEB Projeleri Destekleme Programı’nın 2021 yılı 2. döneminde "1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı" kapsamında sunulan ve bir sonraki dönemi beklemeden tekrar

Image

BUÜ’lü akademisyen en iyiler arasında gösterildi

Stanford Üniversitesi tarafından yayın ve atıf sayılarına göre ölçülen Scopus (Elsevier) verilerine göre 2021'in en etkili bilim insanları listesi geçtiğimiz Ekim ayında açıklanmıştı. Bu listeler farklı bilim dalları için gruplandırıldı.

Image

Gıda Mühendisliği Bölümü’nü seçecek en yüksek puanlı 3 öğrenciye burs verilecek

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Rektörlüğü ile gıda sektöründe faaliyet gösteren Referans Grup arasında imzalanan protokol ile 2022-2023 Eğitim-Öğretim Dönemi’nde Ziraat Mühendisliği Gıda Mühendisliği

Image

Sigarayı Bırakma Günü’nde “Görev Bende” dediler

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Tıp Fakültesi doktorları, öğrencileri ve hastaları 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nde bir araya gelerek “Görev Bende” kampanyasına katıldılar.

Image

SARS CoV-2’yi 1 dakikada yok eden sprey zatürreyi de engelledi

Bursa Çekirge Devlet Hastanesi’nde Ortopedi Uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Ahmet Ümit Sabancı’nın geliştirdiği nanoteknolojik solüsyonların Covid-19 hastalığının nedeni olan SARS Cov-2 virüsünü 1 dakikada

Image

BUÜ, Orhun Değişim Programı’na katıldı

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ), Türk Keneşi (Türk Devletleri Teşkilatı) Türk Üniversiteler Birliği (TÜRKÜNİB) üyesi üniversiteler arasında yürütülen öğrenci değişim sistemi olan Orhun Değişim Programı’na dahil oldu.

Image

Lise öğrencilerine ‘Tıp Kariyer Kampı’

Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi İyi Hekimlik Uygulamaları ve Simülasyon Merkezi (USİM), tıp eğitimi almak isteyen lise öğrencileri için ‘Tıp Kariyer Kampı’ düzenledi. 5 gün süren etkinliğe Bursa’nın farklı okullarında eğitim gören öğrenciler büyük bir

Image

Bursa’daki patent başvurularının yüzde 12’si BUÜ’den

Türk Patent ve Marka Kurumu, 2021 yılı Türkiye marka ve patent başvuru sayılarını açıkladı. İstanbul, Ankara ve İzmir’in ardından listede 4. sırada yer alan Bursa’daki başvuruların yüzde 12’si ise Bursa Uludağ Üniversitesi’nden geldi.

Image

BUÜ'lü akademisyenlerin geliştirdiği sistem araç motorunun gücünü arttırıyor

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Sürmen ve ekibinin geliştirdiği sistem sayesinde araç motorlarının gücü artırırken, yakıt sarfiyatı da düşüyor. Bursa Uludağ Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü laboratuvarlarında

Image

Üniversiteli kuzular

Bünyesinde sığırcılık, koyunculuk, keçi yetiştiriciliği, deve kuşu, tavukçuluk ve arıcılık gibi faaliyetler gerçekleştiren Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Ziraat Fakültesi’nde, yeni yılın ilk koyun doğumları başladı. BUÜ Ziraat Fakültesi’nde 2022 yılının ilk 1 ayında doğum

Image

Türkiye’nin tek otomotiv lisesine BUÜ’den akademik destek

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ), alanındaki tek eğitim kurumu olan Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile akademik ve bilimsel işbirliği protokolü imzaladı.

Image

Uludağ'ın biyoçeşitliliği saha çalışmalarıyla korunacak

Türkiye’nin en yüksek dağları arasında bulunan ve ismi Bursa ile özdeşleşen Uludağ’daki endemik bitki ve biyoçeşitliliğin korunması için ‘Korumamız Gerekli İnisiyatifi’ adı altında çalışma başlatıldı.

Image

TEKNOFEST Bursa kampı tamamlandı

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), TEKNOFEST yarışmasında yer alacak takımların hazırlığı için 3 günlük kampa ev sahipliği yapacak. Kamp sürecinde Bursa Uludağ Üniversitesi’nin de paydaşları arasında yer aldığı TEKNOFEST yarışmaları

Image

BUÜ’lü akademisyene ‘Türk Dünyasına Üstün Hizmet Ödülü’

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi, Türk Dil Kurumu Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz, Türk Edebiyatı Vakfı tarafından verilen “Türk Dünyasına Üstün Hizmet Ödülü”ne layık görüldü.

Image

Veteriner Fakültesi Akademisyen Kataloğu Yayında

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Teknoloji Transfer Ofisi tarafından hazırlanan Veteriner Fakültesi Akademisyen Kataloğu yayınlandı.

Diğer yandan Bursa Uludağ Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Biriminin yeniden yapılandırılması çalışmaları kapsamında Akademik Veri Yönetim Sistemi

Image

Kampüsümüzdeki Ağaçların Ne Kadar Karbondioksit Tuttuğunu Biliyor Musunuz?

Karbonu biriktirme yeteneği olan, tuttuğu karbondioksit miktarı saldığı karbondioksit miktarından fazla olan rezervuarlara “Karbon Yutağı” adı veriliyor. Ormanlar, okyanuslar ve topraklar, karbon yutakları olarak sınıflandırılıyor.

Image

TEKNOFEST 2022 Teknoloji Yarışmaları Başvuruları Başladı!

Binlerce gencin merakla beklediği ve ilgiyle takip ettiği TEKNOFEST teknoloji yarışmaları başvuruları açıldı. Dünyanın en büyük havacılık festivallerinden olan ve ayakları yerden kesen TEKNOFEST rüzgarı bu yıl Kuzey'den esecek! 30 Ağustos – 4 Eylül tarihleri arasında Karadeniz’de gerçekleşecek

Image

BUÜ’den Şükrü Şankaya Anadolu Lisesi’ne bilimsel destek

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ), kentteki eğitim kurumlarının akademik ve bilimsel gelişimlerinin yükseltilmesi adına çalışmalarını sürdürüyor. Üniversite yönetimi son olarak Şükrü Şankaya Anadolu Lisesi ile işbirliği protokolü imzaladı.

Image

2021’in en iyileri akademik başarının sırrını paylaştı

Bursa Uludağ Üniversitesi’nin (BUÜ) 2021 yılı Web Of Science (WOS) Tam Makale sıralamasında en fazla yayın yaparak ilk 10’a giren akademisyenleri başarının sırrını anlattı. Hedeflere ulaşmak için ilk kuralın disiplinli çalışmak olduğunu vurgulayan

Image

SESDECE Projesinin ilk toplantısı Litvanya’da yapıldı

Erasmus+ programı kapsamında AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’nca kabul edilen “Erken Çocukluk Döneminde Sosyal ve Duygusal Becerilerin Geliştirilmesi” (SESDECE) projesinin ilk toplantısı Litvanya’nın Kaunas şehrinde gerçekleştirildi.

Image

BUÜ’den lise öğrencilerine akademik destek

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ), BTSO Ali Osman Sönmez Sosyal Bilimler Lisesi’ne akademik ve bilimsel destek sağlayacak. İmzalanan protokol ile öğretmen ve öğrencilere araştırma yapmanın yanı sıra bilimsel çalışma yöntemleri konusunda da eğitimler verilecek.

Image

ULUTEK’te Bursa Büyükşehir ile Akıllı Şehircilik Zirvesi

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ULUTEK Teknopark’taki firmaların

Image

Tanıtım Filmimiz yayında

Üniversitemizi daha yakından tanımak isteyen veya yeniden görmek isteyen herkes için tüm detayları ile özel bir tanıtım filmi hazırladık.

Image

BUÜ’den otomotiv sektörüne Ar-Ge desteği

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ), Üniversite-Sanayi işbirliği protokollerine bir yenisini daha ekledi. Orhangazi ilçesinde faaliyet gösteren Aka Otomotiv San. ve Tic. A.Ş. ile işbirliği anlaşması imzalayan Üniversite, firmanın Ar-Ge çalışmalarına akademik destek

Image

BUÜ’de TEKNOFEST hazırlıkları başladı

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ), bu yıl Samsun’da gerçekleştirilecek TEKNOFEST yarışmaları için hazırlıklara başladı. Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz’un da hazır bulunduğu toplantıda bir araya gelen topluluk üyeleri, taleplerini ve beklentilerini Üniversite yöneticileriyle paylaştı.

Image

Tarımsal Öğretimin 176. yılı BUÜ’de kutlandı

Türkiye’de tarımsal eğitim-öğretimin başlamasının 176. yıldönümü Bursa Uludağ Üniversitesi’nde (BUÜ) gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Image

'Perdenin Arkasındaki Karagöz' belgeseli gölge oyununun mutfağını anlatacak

"Osmanlı payitahtı" Bursa'da doğup dünya çapında ün kazanan geleneksel Türk gölge oyunu Karagöz'ün perde arkasını anlatacak belgesel, seyircilerle buluşmaya hazırlanıyor.

Image

Elektrikli ve Hibrit Taşıt Seminerlerine yoğun ilgi

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Otomotiv Çalışma Grubu tarafından düzenlenen ‘Elektrikli ve Hibrit Taşıt Teknolojileri Seminerleri’ne ilgili bölümlerde okuyan öğrenciler büyük bir ilgi gösterdi. Sektörün deneyimli isimlerinin konuşmacı olarak katıldığı program online ortamda gerçekleştirildi.

Image

BUÜ’de 2021 yılında desteklenen bilimsel araştırma proje sayısı 175’e ulaştı

BUÜ’de 2021 yılında desteklenen bilimsel araştırma proje sayısı 175’e ulaştı. Bilimsel araştırmalar için sağlanan destek tutarı 20 milyon TL’yi buldu. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından Araştırma Üniversiteleri arasında gösterilen Bursa Uludağ Üniversitesi’nin (BUÜ) desteklediği bilimsel araştırma projelerinin sayısı her yıl artmaya

Image

'Kitap Varsa Ben De Varım'

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) İznik Meslek Yüksekokulu, 2022 yılına “KİTAP VARSA BEN DE VARIM” projesi ile başladı. Yüksekokulda görev yapan yüksekokul sekreteri, bilgisayar işletmeni, büro personeli, güvenlik ve temizlik görevlilerinden oluşan on üç personel projede yer aldı.

Image

Stratejik Plan Çalışması kamuoyu ile paylaşıldı

Üniversitemizin 5 yıllık yol haritasının belirlendiği 2022-2026 Stratejik Plan Çalışması tamamlanarak  kamuoyu  ile paylaşılmıştır. Bursa Uludağ Üniversitesi olarak yüklendiğimiz sorumlulukları yerine getirmek ve sahip olduğumuz hedeflerimize

 
Image
 

Bursa Uludağ Üniversitesi
 Görükle Kampusu 16059 Nilüfer/BURSA
 +90 (0224) 294-0000

www.uludag.edu.tr           https://avesis.uludag.edu.tr