Kıymetli Okuyucularımız;


Türkiye’nin en köklü yükseköğretim kurumlarından biri olan Bursa Uludağ Üniversitesi olarak bünyemizde gerçekleştirilen akademik çalışmalar, eğitim-öğretim organizasyonları, bilimsel gelişmeler ve öğrenci faaliyetlerimizi sizlerle paylaşabilmek adına önceki ay ‘Uludağ Postası’ e-bültenimizi yeniden hayata geçirmiştik.


Kuruluşunun 47. yılını kutlayan Üniversitemiz, Bursa’mızın ve Ülkemizin toplumsal ve ekonomik gelişimine lokomotiflik etmeye devam ediyor. Yönetim olarak; modern eğitim-öğretim imkânlarına sahip, Ar-Ge ve proje desteklerini arttırarak bilimsel çalışmaları teşvik eden, bilim dünyasına hizmet etmenin yanı sıra, mezunlarıyla iş dünyasının beklentilerine de cevap verebilen, nitelikli ve uluslararası öğrencilerin öncelikli tercihi olan, yüksek lisans ve doktora yapan öğrenci sayısını daha da arttırmış ve kentiyle bütünleşmiş örnek bir üniversite kimliği ortaya çıkarmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.


Geride bıraktığımız görev süremiz boyunca akademik ve idari anlamda çok sayıda projeye imza attık. Üstelik bu çalışmaların neredeyse tamamını pandemi süreci içerisinde gerçekleştirdik. Öğrenci Dostu Üniversite ve Toplumla Bütünleşen Üniversite kavramlarını ön plana çıkararak hep birlikte hareket ettik. Öğrencilerimiz, akademisyenlerimiz, idari personelimiz ve tüm dış paydaşlarımızla görüş alışverişimizi hiç kesmedik. Bu vesile ile bizlere destek olan, fikirleriyle katkı veren herkese gönülden teşekkür ediyorum.


Bursa Uludağ Üniversitesi, yenilenen vizyonu ve yeni hedefleri doğrultusunda önemli bir ivmelenme yakaladı. Araştırma Üniversiteleri arasındaki yerini sağlamlaştırdı. YÖK ve TÜBİTAK projelerinde ön sıralarda yer almaya başladı. Yüksek lisans, doktora ve misafir öğrenci sayılarında Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında gösteriliyoruz. Endüstri İlişkileri alanında dünya üniversiteleri sıralamasında 716. basamağa yükseldik. Bilimsel ve akademik başarılarımız artmaya devam ediyor. ULUTEK Teknoparkımız ve Teknoloji Transfer Ofisimiz sadece bölgemizin değil, Türkiye’nin ilk 5 Ar-Ge üretim merkezi arasında gösteriliyor.


Yeniden hazırlamaya başladığımız Uludağ Postası e-bültenimizin bu sayısında Nisan ayında Üniversitemizde gerçekleştirilen tüm faaliyetleri bulabileceksiniz. Keyifle okuyacağınızı ümit ediyor, sevgi ve saygılarımı iletiyorum.


Prof. Dr. Ahmet Saim KILAVUZ
Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü

 

ÜNİVERSİTEMİZDEN HABERLER

 

BUÜ, patent şampiyonları listesinde yeniden zirvede

 

Türk üniversitelerinin 2021 yılı patent performansları belli oldu. Önceki yıl ilk kez en iyi 10 üniversite listesinde 10. sırada gösterilen Bursa Uludağ Üniversitesi, 2021’de başarısını geliştirerek 6.’lığa yerleşti.Patent veri analizi ile kurumlara inovasyon stratejileri konusunda destekler sunan Patent Effect firması, 2021 Yılı Patent Performansları Listesi’ni açıkladı. TÜRKPATENT ve Avrupa Patent Ofisi verileri ve özel bir veri analiz aracı ile değerlendirilerek hazırlanan listede BUÜ’nün yükselişi göze çarptı. Sıralamada Bahçeşehir Üniversitesi ile 6. basamakta yer alan BUÜ, 2021 yılı içindeki toplam patent sayısını yükseltti. ULUTEK ise açıklanan en iyi teknoparklar listesinde 5. sıradaki yerini korudu.

 
Image

Bakan Akar’a Fahri Profesörlük unvanı

Bursa Uludağ Üniversitesi Senatosu tarafından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a Fahri Profesörlük unvanı verildi. Uluslararası İlişkiler alanında verilen Fahri Profesörlük payesini Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz’un elinden alan Bakan Akar; “Şahsıma tevdi edilen fahri profesörlük

Image

Sağlık Bakanı Koca, öğrencilerimize hitap etti

Bursa Uludağ Üniversitesi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı ağırladı. Tıp Fakültesi’nde eğitim gören öğrencilerle bir araya gelen Bakan Koca, Bursa’nın ve Uludağ Üniversitesi’nin kendisi için birçok bakımdan önemli olduğunu vurguladı.

Image

Bayramlaşma geleneği devam ediyor

Bursa Uludağ Üniversitesi’nde  bayramlaşma geleneği devam ediyor. Yoğun ilginin olduğu törende Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz ve Rektör Yardımcıları, katılan tüm akademik ve idari personelle bayramlaştı. Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde düzenlenen

Image

İş Sağlığı ve Güvenliği BUÜ’de konuşuldu

Bursa Uludağ Üniversitesi Teknik Bilimleri Meslek Yüksekokulu İş Sağlığı ve Güvenliği Programı ile Bursa Uludağ Üniversitesai İş Sağlığı ve Güvenliği Koordinatörlüğü, 28 Nisan Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü’nde özel bir etkinliğe  imza attı.

Image

İznik MYO’da ‘Mısır Pastası Çalıştayı’ düzenlendi

İznik Meslek Yüksekokulu’nda 25-27 Nisan 2022 tarihleri arasında “Doç. Dr. Nermin Demirkol ile Mısır Pastası Çalıştayı” düzenlendi. Çalıştayın ilk gününde Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nde görev yapan Doç. Dr. Nermin Demirkol tüm katılımcılara Mısır Pastası’nın

Image

Etka-D ve HUSS firmalarından TEKNOFEST takımına çifte destek

Bursa Uludağ Üniversitesi’nin TEKNOFEST yarışmalarında yer alan iddialı takımlarından UHAVK’a iş dünyasından çifte destek geldi. Etka-D ve HUSS firmaları ön elemeyi geçmeyi başaran takım üyelerine maddi desteğin yanı sıra mentorluk hizmeti de sunacak.

Image

Geleceğin dijital sporu HADO, BUÜ’de tanıtıldı

Geleceğin sporu olarak nitelendirilen Japon artırılmış gerçeklik oyunu "HADO", Bursa Uludağ Üniversitesi’nde öğrencilerle buluştu. Artırılmış gerçeklik gözlüklerinin yanı sıra özel olarak geliştirilen giyilebilir teknoloji ürünlerinden kol bantlarını takan öğrenciler sanal ortamda 3'er kişilik guruplar halinde oyun oynadı.

Image

Kalite çalışmaları aralıksız devam ediyor

Bursa Uludağ Üniversitesi’nin Avacert firmasıyla gerçekleştirdiği protokol sayesinde gıda mühendisliği bölümü öğrencileri başta olmak üzere tüm öğrenci, akademik ve idari personele ücretsiz kalite yönetim sistemi ve gıda güvenliği eğitimleri verilecek. Kalite kültürünün üniversite geneline yayılması amacıyla proje üretmeye devam eden Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü, akademik ve

Image

Doğru Grup’tan öğrencilerimize burs ve staj desteği

Bursa Uludağ Üniversitesi, tekstil sektöründe önemli yatırımları bulunan Doğru Grup ile eğitim işbirliği protokolü imzaladı. Firma, nitelikli insan gücünün geliştirilmesi amacıyla üniversiteye staj ve burs desteği sağlayacak. Kurumlar ortak proje ve etkinliklere imza atacak.

Image

Üniversite-Sanayi işbirliği zincirine yeni halka

Bursa Uludağ Üniversitesi yönetimi, Üniversite - Sanayi birlikteliğini geliştirmek amacıyla çalışmaya devam ediyor. Üniversite ile NSK Otomotiv arasında imzalanan işbirliği anlaşması ile bilimsel araştırma, eğitim-öğretim ve uygulama alanlarında ortak projeler yürütülecek.

Image

Vemus firmasından TEKNOFEST desteği

Bursa Uludağ Üniversitesi TEKNOFEST’te yarışacak takımlara iş dünyasından sponsorluk desteği almayı sürdürüyor. Bursa’da endüstriyel elektronik alanında faaliyet gösteren Vemus firması, ön elemeyi geçmeyi başaran Prusa Roket Takımı'nı destekleme kararı aldı.

Image

Balonlar doğuştan immün hastaları için gökyüzüne bırakıldı

Bursa Uludağ Üniversitesi Çocuk İmmünoloji ve Romatoloji Bölümü çalışanları, kalıtımsal bağışıklık sistemi yetersizliği olarak tanımlanan ‘primer immün yetmezliğine’ dikkati çekmek amacıyla balonları gökyüzüne bıraktı.

Image

BUÜ ve LÖDER çocukları unutmadı

Bursa Uludağ Üniversitesi ve Bursa LÖDER'in işbirliğiyle Sabahattin Gazioğlu Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Hastanesinde tedavi gören çocuklar için moral etkinliği düzenlendi. Tedavi gören çocuklar şenlikte gönüllerince eğlendi.

Image

BUÜ’lü akademisyenin projesine uluslararası destek

Bursa Uludağ Üniversitesi Keles Meslek Yüksekokulu’nda görev yapan Dr. İzzet Burçin Satıcıoğlu’nun hazırladığı proje, Horizon 2020 Programı kapsamında Avrupa Birliği tarafından destek alan uluslararası

Image

Mert Yazılım’dan TEKNOFEST takımına destek

Bursa Uludağ Üniversitesi’nin TEKNOFEST ön elemelerini geçmeyi başaran takımlarına Bursalı sanayici ve iş dünyası temsilcilerinden destek gelmeye devam ediyor.

Image

Yapay Zeka Kursu'na başvurular devam ediyor

Bursa Uludağ Üniversitesi Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ile yaptığı protokol kapsamında lise öğrencileri için Sertifikalı Yapay Zeka Kursu düzenliyor. İkinci kez

Image

Kentsel Planlama ve Tasarım Çalıştayı tamamlandı

Valladolid Üniversitesi Şehir Planlama Enstitüsü’nden aldığı misafir araştırmacı davetiyle 2021-2022 eğitim-öğretim yılında yurtdışında görevlendirilen ve İspanya’da bir TÜBİTAK projesi yürüten Doç. Dr. Sibel Polat’ın organizasyonuyla Bursa Uludağ

Image

Üniversiteli gençler hasta çocukların yüzünü güldürdü

Bursa Uludağ Üniversitesi Mağara Araştırmaları Topluluğu öğrencileri, Bursa Uludağ Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Kliniğine tırmanarak burada tedavi gören çocuklara hediye verdi.

Image

Fen-Edebiyat Fakültesi Akademisyen Kataloğu yayımlandı

Altyapı hazırlık süreci Bursa Uludağ Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi tarafından yürütülen akademisyen katalog çalışmaları devam ediyor. Mühendislik Fakültesi, Ziraat Fakültesi ve Veteriner Fakültesi'nin ardından Fen-Edebiyat Fakültesi'nin de akademisyen kataloğu tamamlandı.

Image

Kütüphane Haftası’nda öğrenciler ödüle doydu

Bursa Uludağ Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından 58. Kütüphane Haftası kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerde öğrenciler çok sayıda ödülün sahibi oldu. Daire Başkanlığı’nın hafta boyunca yürüttüğü ‘Benim İçin Kütüphane Reels Video Yarışması

Image

BUÜ’de tay satışı devam ediyor

Bursa Uludağ Üniversitesi Mennan Pasinli Atçılık Meslek Yüksekokulu’nda üretilen bir safkan İngiliz tayının daha satışı yapıldı. Üniversite tarihinde ikinci kez ihale ile satışı yapılan taydan 80 bin 500 TL gelir elde edildi. Döner Sermaye İşletmesi Mennan Pasinli

Image

TEKNOFEST takımlarına yeni destek

Bursa Uludağ Üniversitesi’nin TEKNOFEST ön elemelerini geçmeyi başaran takımlara her kesimden destek gelmeye devam ediyor. Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz'un gençlere sponsorluk desteği verilmesi yönündeki çağrılar karşılığını

Image

Aşçı öğrencilerden arkadaşlarına iftar

Bursa Uludağ üniversitesi Orhaneli Meslek Yüksekokulu öğrencilerinden aşçılık kursu eğitimi gören öğrenciler yaptıkları yemeklerle arkadaşlarına iftar verdi. Öğrencilerin ilgi gösterdiği iftar yemeğine Orhaneli Kaymakamı Mehmet Naim Akgül, Orhaneli Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Bayram Yiğitbaşı başta olmak üzere ilçe  protokolü de katılım gösteriyor.

Image

Dresdenli müzik öğretmeni adayları Bursa’ya hayran kaldı

Bursa Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı ve Dresden Carl Maria von Weber Müzik Üniversitesi (Die Hochschule für Musik Carl Maria von Weber Dresden) Müzik Pedagojisi Bölümü arasındaki işbirliği sonucunda koordinatörlüğünü Prof. Dr. Alexis Kivi ve Prof. Dr. Sezen Özeke’nin üstlendiği

Image

Harçlıklarını biriktiren öğrencilerden Tıp Fakültesi’ne anlamlı bağış

Çağdaş Öncü Okulları öğrencileri kendi harçlıklarını biriktirerek aldıkları tıbbi cihazları Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğine bağışladı. Okul yöneticileri ve 10 öğrenci, çocuk kliniğine gelerek Kalp EKG, Nebulizatör ve Otoskop cihazlarını yetkililere teslim etti.

Image

Sanver Mühendislik ’ten BUÜ’ye TEKNOFEST desteği

Bursa Uludağ Üniversitesi’nin TEKNOFEST ’te yer alacak takımlarına iş dünyasından destek gelmeye devam ediyor. Bursa firmalarından Sanver Mühendislik, ön eleme aşamasını geçerek finallerde yarışmaya hak kazanan TALOS Takımı’na malzeme ve gerekli araç gereç desteği verecek.

Image

Rektör Kılavuz, Bakan Varank ile TOGG’un test sürüşüne katılan öğrencileri ağırladı

Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, önceki gün Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından TOGG’un test sürüşüne çağrılan ve ardından birlikte iftar yaptığı öğrencileri ağırladı.

Image

BUÜ’lü akademisyenin oyunu İzmit’te seyirciyle buluştu

Bursa Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Dramatik Yazarlık Anasanat Dalı Başkanı Doç. Dr. Mine Artu Mutlugün’ün yazdığı "VASATİ DÖRT KİŞİ" adlı tiyatro oyunu İzmit Belediyesi Sanat

Image

Orhaneli MYO öğrencilerine yeni istihdam imkanı

Bursa Uludağ Üniversitesi, akademik ve bilimsel çalışma ortamının genişletilmesi amacıyla çeşitli kurum ve kuruluşlarla protokoller imzalamaya devam ediyor. Üniversite-özel sektör ortaklığının arttırılması hedeflenen işbirlikleriyle öğrenciler için yeni iş imkânları sağlanıyor.

Image

İş dünyası ile yakın ilişkiler öğrencilere staj katkısı sağlıyor

Bursa Uludağ Üniversitesi’nin iş dünyası temsilcileriyle gerçekleştirdiği protokoller öğrencilere staj desteği olarak geri dönüyor. Üniversite yönetimi, yaptığı akademik ve bilimsel temelli anlaşmalara ek olarak öğrencilerin staj faaliyetlerine destek sözü almayı ihmal etmiyor.

Image

Yörük Türkmenlerine BUÜ’den akademik ve bilimsel destek  

Bursa Uludağ Üniversitesi, Üniversite-Sivil Toplum işbirliği çalışmalarının geliştirilmesi adına farklı kurum ve kuruluşlarla ortak çalışmalar yürütmeye devam ediyor. Son olarak Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği ile işbirliği protokolü imzalandı.

Image

Tohum topları toprakla buluştu

Bursa Uludağ Üniversitesi Sürdürülebilir Kampüs Koordinatörlüğü önderliğinde öğrenciler, akademik ve idari personel tarafından hazırlanan tohum topları, üniversite kampüsündeki boş alanlara fırlatılarak toprakla buluşturuldu. Sürdürülebilir Kampüs Koordinatörü

Image

Kromo-Gen firmasından TEKNOFEST desteği

Bursa Uludağ Üniversitesi TEKNOFEST’te yarışacak takımlarına iş dünyasından sponsorluk desteği gelmeye devam ediyor. Bursa firması Kromo-Gen Biyoteknoloji, ön elemeyi geçmeyi başaran UET Elektromobil Takımı'na teknik desteğin yanı sıra mentorluk hizmeti verecek.

Image

Bangladeş’in 51. Kuruluş Yılı BUÜ’de kutlandı

Bursa Uludağ Üniversitesi, Bangladeş’in bağımsızlığının 51. yılı vesilesiyle Uluslararası Akademik İlişkiler Kordinatörlüğü (UAİK) tarafından düzenlenen törene ev sahipliği yaptı. İlahiyat Fakültesi’ndeki Cezeri Salonu’nda gerçekleştirilen törene Bangladeş Ankara Büyükelçisi Mosud Mannan

Image

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı’ndan ULUTEK Teknopark’a tam not

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, ULUTEK Teknopark bünyesindeki firma ve Kuluçka Merkezi’ni ziyaret etti. Koç, ULUTEK’teki çalışmalardan çok etkilendiğini dile getirdi. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, Bursa Uludağ Üniversitesi Görükle Yerleşkesi’nde hizmet

Image

Metaverse dünyasında kitabın yeri BUÜ Kütüphanesi’nde konuşuldu

Bursa Uludağ Üniversitesi Sosyoloji Bölümü akademisyenlerinden Dr. Öğr. Üyesi M. Ozan Aşık, 58. Kütüphane Haftası kapsamında Prof. Dr. Fuat Sezgin Merkez Kütüphanesi Konferans Salonu’nda "Dijital Bilgi Bombardımanı Karşısında Her Gün Yeniden İnşa Edilen Benlik. Metaverse Dünyasında Kitap ve Kütüphanelerin Geleceği" konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Image

TÜBİTAK 16. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda dereceye girenler belli oldu

Bursa Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen TÜBİTAK 16. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Bursa Bölge yarışmasında ödüler sahibini buldu.

Image

Karacabey MYO yeşillenmeye devam ediyor

Bursa Uludağ Üniversitesi Karacabey Meslek Yüksekokulu, gerçekleştirdiği fidan dikme etkinliği ile sahip olduğu yeşil alanların niteliğini arttırmayı sürdürüyor. Düzenlenen programda Karacabey Fidan ve Fide Test Merkezi Müdürlüğü tarafından hediye edilen

 
Image
 

Bursa Uludağ Üniversitesi
 Görükle Kampusu 16059 Nilüfer/BURSA
 +90 (0224) 294-0000

www.uludag.edu.tr           https://avesis.uludag.edu.tr