BUÜ’LÜ AKADEMİSYENİN PROJESİ İLE STARTER VE PROBİYOTİK ÖZELLİKTEKİ FONKSİYONEL KÜLTÜRLERİN GELİŞTİRİLMESİ VE ENDÜSTRİYE KAZANDIRILMASI HEDEFLENMEKTEDİR.
 BUÜ’LÜ AKADEMİSYENİN PROJESİ İLE STARTER VE PROBİYOTİK ÖZELLİKTEKİ FONKSİYONEL KÜLTÜRLERİN GELİŞTİRİLMESİ VE ENDÜSTRİYE KAZANDIRILMASI HEDEFLENMEKTEDİR.

Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Sine ÖZMEN TOĞAY’ın yürüttüğü proje ile starter ve probiyotik özellikteki fonksiyonel kültürlerin geliştirilmesi ve endüstriye kazandırılması amaçlanmaktadır.

Prof. Dr. Sine ÖZMEN TOĞAY’ın 2022 yılı Araştırma Üniversiteleri Destek Programı (ADEP) kapsamında desteklenen ve yürütücüsü olduğu “Farklı Hammaddeler Kullanılarak Üretilen Tarhanaların ve Mikrobiyotasındaki Laktik Asit Bakteri İzolatlarının Gıda Endüstrisi ve İnsan Sağlığı Açısından Fonksiyonel Özelliklerinin Araştırılması” başlıklı proje kapsamında yerel fonksiyonel kültürlerin geliştirilmesi, korunması ve ülkemiz gıda endüstrisinde kullanım potansiyeli değerlendirilerek bu alandaki dışa bağımlılığın azaltılması hedeflenmektedir.

Proje ekibinde Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü’den Prof. Dr. Yasemin ŞAHAN, doktora öğrencisi ve BUU Karacabey MYO Öğr. Gör. Gamze DÜVEN, doktora öğrencileri Merve SABUNCU ve Günnur GÜLKUN yer almaktadır. Projede ayrıca İrlanda’da bulunan UCC (University Collage Cork), APC Microbiome Ireland ve Teagasc Moorepark Research Centre enstitüleri ile, geliştirilen tarhana ürünlerinin ve laktik asit bakteri izolatlarının insan bağırsak mikrobiyomuna etkilerinin değerlendirildiği işbirlikleri gerçekleştirilmektedir. Projede İrlanda ekibinden Prof. Dr. Catherine Stanton, Prof. Dr. Paul Ross ve doktora öğrencisi Fatma KOÇ görev almaktadır.

 

 

Bursa Uludağ Üniversitesinde 8’i Mühendislik Fakültesi, 6’sı İlahiyat Fakültesi,  5’i Ziraat Fakültesi, 4’ü Fen ve Edebiyat Fakültesi ile Tıp Fakültesi, Veteriner Fakültesi, Eğitim Fakültesi ve Orhaneli Meslek Yüksekokulu’nda 1’er olmak üzere toplam 27 ADEP projesi yürütülmektedir.

Bursa Uludağ Üniversitesinde yürüyen ADEP projelerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

                                        Haber: Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü

Sosyal-Paylaşım

Anasayfaya Dön Güncel Haberler Haber Arşiv

Haber Tarihi : [27-Eki-2023]

Haber Görüntüleme : [272]