Öğrenci
Personel
Rektör'den
Arşiv
Hızlı Erişim
Bilgi Paketi
Hastane Randevu Sistemi
UÜYÖS 2017
English

Değerli çalışma arkadaşlarım,

Sevgili öğrencilerimiz,

 

Uludağ Üniversitesi’ni akademik ve bilimsel anlamda daha üst basamaklara taşımak için ‘3. Nesil Üniversite’ vizyonu ile çalışmalarımıza yön vereceğimizi beyan etmiştik. 

Kuruluşunda 12 bin öğrenci için planlanan Uludağ Üniversitesi’nde bugün 63 bin civarında öğrencimiz eğitim görmektedir. Zamanla büyüyen üniversitemizde birçok plansız yatırımlar oldu. Üniversitemiz bugün yaklaşık 50 bin kişinin gelip gittiği büyük bir merkez haline dönüştü. Geleceğe dönük çalışmalar yapılmaz ise ileride çok daha hantal bir üniversite yapısı ortaya çıkacaktır.

Yönetim olarak, bu eksikliğin giderilmesi amacıyla vizyonumuz doğrultusunda analizlerimizi yaptık. Üniversitemizi gelecekte adından söz ettirecek bir konuma getirebilmek için fiziki ve akademik alt yapı çalışmalarını hızla tamamlamaya devam ediyoruz. 

 

Üniversitemizin artık yeni bir kurumsal kimliği olacak. Projelerimizde üniversitemizin gelecek 25 yılını planladık. Hazırlattığımız detaylı planlama çalışması sona yaklaştı. Yeni dönemde bir bir hayata geçireceğimiz projeler ile üniversitemiz adeta bir şantiyeye dönecek.

2015 yılında sadece fiziki anlamda değil, akademik ve bilimsel çalışmalar kısmında da üniversitemizin başarı çıtasını yukarılara taşıyacak yatırımlara imza attık. Akademisyenlerimizin yapacakları bilimsel çalışmalara proje desteği getirdik. Sanayi ile ortak yürütülecek çalışmalara üniversite olarak maddi destek sağlama kararı aldık. 

Üniversite tarihinde ilk defa sadece Bilimsel Araştırma Projesi kapsamında yürütülen çalışmalara 6 ayda 12 milyon TL kaynak ayırdık. Üniversitemizde bünyesinde geliştirilen proje ve ürünlerin patentinin alınması konusunda verdiğimiz destekler ile kısa zamanda alınan patent sayımız yüzleri aştı.

2016 yılında ise artık hedeflerimizi gerçeğe dönüştürmeye başlayacağız. Önümüzdeki yıllarda da birer birer projelerimizi hayata geçireceğiz.

Eğitim ve öğretim faaliyetlerinin kaliteli ve modern mekânlarda yapılması için yeni binaların temelini atacağız. Merkezi derslikler, laboratuvarlar, fakülteler, birimler ve lojmanlar inşa edeceğiz. Fakültelerimizin ve meslek yüksekokullarımızın eksiklerini tamamlayacağız.

Bunları yaparken de akademisyenlerimizin, personelimizin, öğrencilerimizin ve kent dinamiklerinin görüşleri bizim için her zaman öncelikli olacak. Hep birlikte 3. Nesil Üniversite vizyonunu Uludağ Üniversitesi’nde uygulamaya koyacağız.

Birlikte çalışacak, birlikte başaracağız.

Sevgi ve saygılarımla,

Prof. Dr. Yusuf ULCAY

Uludağ Üniversitesi Rektörü