Öğrenci
Personel
Rektör'den
Arşiv
Hızlı Erişim
Bilgi Paketi
Hastane Randevu Sistemi
ULUYÖS
English

Değerli çalışma arkadaşlarım, 

Sevgili öğrencilerimiz,

Bursa Uludağ Üniversitesi’ni akademik ve bilimsel anlamda daha üst basamaklara taşımak için ‘3. Nesil Üniversite’ vizyonu ile 4 yıldır çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz.

Kuruluşunda 12 bin öğrenci için planlanan Uludağ Üniversitesi’nde bugün 80 bin civarında öğrencimiz eğitim görmektedir. Zamanla büyüyen üniversitemizde birçok plansız yatırımlar oldu. Üniversitemiz bugün yaklaşık 100 bin kişinin gelip gittiği büyük bir merkez haline dönüştü. Bizler de bu düşünceyle geleceğe dönük çalışmaları hızla gerçekleştirmek ve önümüzdeki dönemde çok daha kaliteli bir üniversite yapısı ortaya çıkarmak istiyoruz.

Yönetim olarak, bu vizyon doğrultusunda analizlerimizi ve planlarımızı yaparak çok sayıda projeye imza attık. Üniversitemizi gelecekte adından daha çok söz ettirecek bir konuma getirebilmek için, fiziki, teknolojik ve akademik alt yapıyı güçlendirecek çalışmalarımızı hızla tamamlıyoruz.

Projelerimiz ile üniversitemizin gelecek 25 yılını planladık. Temellerini attığımız ve bir bir hayata geçirdiğimiz projelerle üniversitemiz adeta bir şantiyeye dönüştü.

2015 ve 2019 yılları arasında sadece fiziki anlamda değil, akademik ve bilimsel çalışmalar alanında da üniversitemizin başarı çıtasını yukarılara taşıyacak yatırımlara imza attık. Akademisyenlerimizin yapacakları bilimsel çalışmalara proje desteği getirdik. Sanayi ile ortak yürütülecek çalışmalara üniversite olarak maddi destek sağlıyoruz.

Ortaya koyduğumuz ‘Bilimden üretime, üretimden ekonomiye’ vizyonu doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz çalışmalar ile YÖK tarafından 16 Araştırma Üniversitesi arasına seçildik. Yine YÖK tarafından belirlenen 20 Uluslararasılaşma Üniversitesi’nden biri olduk. Türkiye’nin en fazla misafir öğrenciye ev sahipliği yapan 4 üniversitesi arasına girdik.

Üniversite tarihinde ilk defa ortaya koyduğumuz Bilimsel Araştırma Projesi kapsamında yürütülen çalışmalara destek sağlayarak, bugüne kadar projelere 68 milyon TL’nin üzerinde bir kaynak aktardık. Yine üniversitemiz bünyesinde geliştirilen proje ve ürünlerin patentinin alınması konusunda verdiğimiz destekler ile kısa zamanda alınan patent sayımız 212’yi buldu.

2019 yılında ve gelecekte de hedeflerimizi gerçeğe dönüştürmeye devam edeceğiz.

Eğitim ve öğretim faaliyetlerinin kaliteli ve modern mekânlarda yapılması için çok sayıda yeni binanın temelini attık. Merkezi derslikler, laboratuvarlar, fakülteler, birimler ve lojmanlar inşa ettik. Fakültelerimizin ve meslek yüksekokullarımızın eksiklerini tamamlamaya devam ediyoruz.

Bunları yaparken de akademisyenlerimizin, personelimizin, öğrencilerimizin ve kent dinamiklerinin görüşleri her zaman birinci önceliğimiz oldu. Hep birlikte 3. Nesil Üniversite vizyonunu Bursa Uludağ Üniversitesi’nde uygulamayı sürdüreceğiz.

Birlikte çalışmaya ve birlikte başarmaya devam edeceğiz.

Sevgi ve saygılarımla,

Prof. Dr. Yusuf ULCAY

Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü