Devlet Bursuyla Yurt Dışında Yüksek Lisans ve Doktora yapma fırsatı
 Devlet Bursuyla Yurt Dışında Yüksek Lisans ve Doktora yapma fırsatı

Ülkemizin yetişmiş insan kaynağı ihtiyacını karşılamak amacıyla 1416 sayılı Ecnebi Memleketlere Gönderilecek Talebe Hakkında Kanun kapsamında Bakanlığımızca verilen burs ile lisansüstü öğrenim görmek üzere yurt dışına gönderilecek öğrencilerin başvuruları Resmî Burslu Öğrenci Sistemi (REBUS - https://rebus.meb.gov.tr) üzerinden alınmaya başlanmıştır. 19 Aralık - 29 Aralık 2023 tarihleri arasında (Başvurular 29 Aralık 2023 tarihinde saat 17.00'de sona erecektir.) alınacak başvurularda sürece ilişkin detaylı bilgilere ulaşmak isteyen adayların duyuru ekinde yer alan 2023 YLSY Başvuru ve Tercih Kılavuzu ile Tercih Tablosu´nu dikkatle incelemeleri gerekmektedir. Adayların 2023 YLSY Tercih Tablosunda yer alan "Tamamlanacak Öğrenim Seviyesi"nde öğrenim görmeleri gerekmektedir. Adayların bu doğrultuda başvuruda bulunmaları önem arz etmektedir.

Adaylar "T.C. kimlik numarası, kimlik seri numarası ile yakınının (eş, çocuk, anne veya baba) T.C. kimlik numarasını" kullanarak REBUS'a giriş yaptıktan sonra aşağıdaki linkte yer alan 2023 YLSY Başvuru İşlemleri Kılavuzu doğrultusunda başvurularını yapabileceklerdir.

ÖNEMLİ NOT: Sisteme giriş yaparak bilgilerini kaydeden ya da tercihte bulunan adaylardan bilgilerini ya da tercihlerini güncellemek isteyenler "2023 YLSY Başvuruları ve Tercih İşlemleri İçin Tıklayınız" sekmesiyle tekrar giriş yapabilir.

 

 2023 YLSY Başvuru İşlemleri Kılavuzu için (Tıklayınız)

 

Adaylar başvuru sürecine ilişkin sorularını ylsy@meb.gov.tr e-posta adresini kullanarak Bakanlığımıza iletebilirler.

 

Ek-1: 2023 YLSY Başvuru ve Tercih Kılavuzu için (Tıklayınız)

Ek-2: 2023 YLSY Tercih Tablosu için (Tablo-1) (Tıklayınız)

Ek-3: 4'lük Sistemdeki Notların 100'lük Sistemdeki Karşılıkları için (Tablo-2) (Tıklayınız)

Ek-4: Lisans Programları ve Kodları için (Bilgi amaçlıdır) (Tıklayınız)   

Sosyal-Paylaşım

Anasayfaya Dön Güncel Haberler Haber Arşiv

Haber Tarihi : [05-Oca-2024]

Haber Görüntüleme : [287]