Bursa Uludağ Üniversitesi Anasayfa
English

Mezunlarımız

1975 yılında Bursa Yüksek İslam Enstitüsü adıyla açılan okulumuz 1982 yılında Fakülte olmuş, o günden bugüne binlerce mezun vermiştir.

Mezunlarımız genel olarak Ortaokul, lise ve dengi okullarda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni, İmam-Hatip Liselerinde meslek dersleri öğretmeni olabilirler.

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde müftü, vaiz, Kur’an Kursu öğretmeni, camilerde din görevlisi olarak çalışabilirler.

Geleceğin öğretim üyeleri olmak üzere, Üniversitelerde Araştırma Görevlisi olarak görev alabilirler.

Ayrıca kamu ve özel kuruluşlarda memur ve yönetici olabilirler.

Fakültemizin mezunları arasında rektör, daire müdürleri, milletvekilleri, belediye başkanları, bakanlar, işadamları da vardır. Birçok Avrupa ülkesinde pek çok mezunumuz görev yapmaktadır. Bu güzel sonuç, bugünün değil 42 yıllık birikimin sonucudur.

Bazı Mezunlarımız:

Faruk Çelik
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı

Bursa Yüksek İslam Enstitüsü'nü (UÜ İlahiyat Fakültesi) bitirdi. Kocaeli İşletme Enstitüsü'nde işletme eğitimi gördü.

22'nci ve 23'üncü dönemlerde Bursa Milletvekili; 24'üncü ve 26'ncı dönemlerde Şanlıurfa Milletvekili olarak Meclis'e girdi. 60, 61 ve 62'inci hükümetlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Devlet Bakanlığı görevlerini yürüttü.

64'üncü hükümette Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevine getirilen Çelik, 65'inci hükümette de aynı Bakanlığı yürütmekle görevlendirildi.


Bekir BOZDAĞ
Adalet Bakanı

Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Dinler Tarihi Bilim Dalında Yüksek Lisans yaptı. Daha sonra Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi.

22. 23. 24. ve 26. Dönemlerde Yozgat Milletvekili seçildi. 61. Hükümette Başbakan Yardımcılığı (2011-2013), 61. ve 62. Hükümetlerde Adalet Bakanlığı yaptı.(2013-2015) 64.Hükümette Adalet Bakanlığı görevine getirildi.


Prof. Dr. Talip KÜÇÜKCAN
Adana Milletvekili

Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdi. Londra Üniversitesinde yüksek lisans, Warwick Üniversitesinde doktora yaptı. Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezinde ilmi araştırmalar yaptı. Marmara Üniversitesinde Sosyoloji Profesörü olarak çalıştı. Marmara Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Ensitüsü Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı tarafından Özel Temsilci olarak atandı (2014-2015).


Mustafa Baş
XIX, XX, XXI, XXII inci Dönem İstanbul Milletvekili

Bursa Yüksek İslâm Enstitüsü  (UÜ İlahiyat Fakültesi) mezunudur. Öğretmenlik, Serbest Ticaret, Sanayicilik, Özel Sektör Yöneticiliği yaptı. TBMM Başkanlık Divanı Eski Kâtip Üyesi - Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi (KEİPA) Türk Grubu Üyeliğinde bulundu.


Prof. Dr. Salih KARACABEY
Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü