Öğrenci
Personel
Rektör'den
Arşiv
Hızlı Erişim
Bilgi Paketi
Hastane Randevu Sistemi
ULUYÖS 2018
English

Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüsamettin Arslan vefat etti

Haber Tarihi : 02-01-2018
Uludağ Üniversitesi

 

Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüsamettin Arslan , İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede vefat etti. 

Pek çok esere imzasını atan, aynı zamanda Paradigma Yayınları'nun kurucusu olan Arslan'ın cenaze töreni 3 Ocak Çarşamba günü Marmara İlahiyat Camisi'nde yapılacak. Hüsamettin Arslan öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından defnedilecek.

ÖZGEÇMİŞİ

Hüsamettin Arslan, 12 Ocak 1956 tarihinde Ordu'nun Mesudiye ilçesinde doğdu.Yatılı okuduğu Tunceli Öğretmen Okulunda eğitimini tamamlamasının ardından 1979 yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyal İdari ve Bilimler Fakültesi Tarih Bölümünden üniversite eğitimini aldı. Hemen ardından aynı fakültede yüksek lisans yapan Arslan, "Ondokuzuncu Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğun'da Sanayileşme Girişimleri" konulu bir yüksek lisans tezi hazırladı.

1986-1991 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünde doktorasını yaptı ve "Epistemik Cemaat / Bir Bilim Sosyolojisi Denemesi" adlı bir doktora tezi hazırladı.

Sosyolojinin alt bilim dallarından Genel Sosyoloji ve Metodoloji çalışmaları yapan Arslan, Bilgi Sosyolojisi, Bilim Sosyolojisi, Sosyal Bilimlerde Yöntem ve Hermeneutik alanlarına yoğunlaştı.

Çeşitli dergilerde bilgi, bilimsel bilgi ve bilim üzerine makaleleri ve yabanсı dillerden yaptığı sosyoloji kitapları çevirileri yayınlanan Prof. Dr. Hüsamettin Arslan, son olarak Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'nde Sosyoloji Bölüm Başkanıydı.HABER ARŞİVİ (Tüm Haberler)