Öğrenci
Personel
Rektör'den
Arşiv
Hızlı Erişim
Bilgi Paketi
Hastane Randevu Sistemi
ULUYÖS 2018
English

Engelliler için özel araştırma ve uygulama merkezi

Haber Tarihi : 28-12-2017
Uludağ Üniversitesi

 

Uludağ Üniversitesi Engelli Birimi, “Engelsiz Üniversite” olma yolunda katkıda bulunan gönüllü personel, akademisyen ve yöneticilere geleneksel “engönüllü” ödüllerini verdi. Törende Rektör Prof. Dr. Yusuf Ulcay, engelliler ile ailelerine yönelik rehabilitasyon ve aktivite merkezi olarak hizmet verecek Özel Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin yapılacağı müjdesini verdi.

Engelli Birimi Koordinatörü Dr. Sıdıka Parlak, daire başkanları, çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcileri, personel ve öğrencilerin katıldığı törende konuşan Rektör Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Uludağ Üniversitesi’nin “engelsiz üniversite” olma yolunda önemli adımlar attığını söyledi.

Kampüs içindeki eski yolların ve binaların imkânlar dahilinde engellilerin kullanımına uygun hale getirildiğini, yenileri yapılırken ise tamamen engelsiz üniversiteye uygun planlandığını anlatan Rektör Prof. Dr. Yusuf Ulcay, bilgiye ulaşmanın en önemli mekânlarından olan Merkez Kütüphanede okuma kapasitesini iki misline çıkaracak olan ek bina tamamlandığında, binanın tamamen “engelsiz” hale geleceğini söyledi.

ÖZEL EĞİTİM MERKEZİ YAPILACAK

Rektör Prof. Dr. Yusuf Ulcay konuşmasında, önümüzdeki yıl Eğitim Fakültesi’nin A ve B bloklarının arasında Özel Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin yapımına başlayacaklarını müjdeleyerek, bu merkezin özel gereksinimli bireyler ve aileler için aynı zamanda rehabilitasyon ve aktivite merkezi olarak hizmet vereceğini kaydetti.

Rektör Ulcay, “Kurulacak merkezin sadece özel gereksinimli bireylerle çalışmakla yetinmeyip, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Onkoloji Çocuk Hastanesi’nden tıbbi destek almakta olup gelişimsel yetersizliği olan, gelişimi risk altında olan çocuklara da hizmet sunacağını sözlerine ekledi.

Engelli Birimi Koordinatörü Dr. Sıdıka Parlak da, Uludağ Üniversitesi’nde engelsiz üniversite için yapılanların gelişmiş Avrupa ülkelerine göre hiç de küçümsenmeyeceğini belirterek, Almanya’nın bile engellilerin eğitiminde karma eğitime cesaret edemezken Türkiye’nin bu konuda önemli bir mesafe kat ettiğini söyledi. Dr. Parlak, engelli bireylerin eğitimine verilen önemin artmasıyla Eğitim Fakültesi’nde 2010 yılında özel eğitim bölümü açıldığını hatırlatarak, çok önemli bir adım olarak değerlendirdiği Özel Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi için de Rektör Ulcay’a teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Engelsiz Üniversite için çaba gösteren gönüllü akademisyen, öğrenci, personel ve yöneticilere teşekkür plaketleri, Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlenen afiş yarışmasında dereceye giren öğrencilere de ödülleri verildi.

 HABER ARŞİVİ (Tüm Haberler)