Öğrenci
Personel
Rektör'den
Arşiv
Hızlı Erişim
Bilgi Paketi
Hastane Randevu Sistemi
ULUYÖS 2018
English

Ziraat Bankası Genel Müdürü Aydın, Uludağ Üniversitesi’nin misafiri oldu

Haber Tarihi : 14-12-2017
Uludağ Üniversitesi

 

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Uludağ Üniversitesi (UÜ) Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde, Milli Türk Talebe Birliği Bursa İl Başkanlığı tarafından düzenlenen "Büyüyen Türkiye'nin 2023 Ekonomi Hedefleri" programına katıldı.

Etkinliği Bursa Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdullah Karadağ, kent yöneticileri ve öğrenciler takip etti. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce’nin moderatörlüğünü yaptığı programda konuşan Aydın, milli gelirin ancak üretmekle artacağını söyledi. Son çeyrekteki büyüme rakamına değinen Aydın, "Herkes, 'Ne iyi büyüdük' diyor. Elbette çift haneli rakamda büyümek, iyi bir şey. Ortalama büyümemiz 4,5. Büyüme ve milli gelir, hep tartışılıyor. En kaliteli büyüme, dış satım yaparak olur. Bizim 2023 hedeflerimizden biri, ihracatı büyütmek. En az milli gelirin dörtte biri kadar ihracat yapmak durumundayız." diye konuştu.

Sadece en son çıkan cep telefonunu kullanan değil, onu üretebilen bir teknolojiye sahip olmak gerektiğini belirten Aydın, şunları kaydetti: "Türkiye'de yatırım iştahı yüksek ama tasarruf, kıt. Yatırımla tasarruf arasındaki açık, cari açıktır. Yatırımdan ve büyümeden asla vazgeçemeyiz. O zaman mutlaka tasarrufları bulabilmeliyiz. Bu yönüyle artık salt bir bağımsızlık kavramından söz etmiyoruz. Bütün ülkeler birbirine bağımlı hale gelmiş oluyor. Ürünü de paralarını da satmak için. Türkiye, daha çok üretmek için mutlaka tasarruflarını üreterek, artırmak zorunda. Üretimi artırmak için de Türkiye mutlaka borçlanma mekanizmalarını doğru çalıştırmak zorunda."

- "Bankacılık sisteminin hala gideceği yol var"

"Türkiye'ye doğrudan veya portföy yatırım yapmış herkes, kazanmıştır." diyen Aydın,  büyümenin sürdürülebilir ve belli bir refah seviyesini yakalayan bir seyirde olması gerektiğini vurguladı. Hüseyin Aydın, enflasyonun bir yitik değer olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti: "Dünyadaki toplam borçluluk yükü, 300 trilyon dolardır. Bunun dörtte üçü, yani yaklaşık 225 trilyon doları gelişmiş ülkelerin borcudur. Sadece dörtte biri gelişmekte olan ülkelere aittir. Refah toplumlarında daha çok üretildiği için belli bir standardı sağlamak adına borçluluk kavramı yükseliyor. Türkiye'nin toplam borcu, bütçe açığı, cari açığın milli gelire oranı, büyüme rakamları, yani makroekonomik göstergeleri, bugün gelişmiş ülke ortalamalarıyla yakınsak, hatta bir bölümü daha iyidir. Bizde toplam kamu borç yükünün milli gelire oranı, yüzde 30'lar seviyesindeyken Japonya'da yüzde 200 seviyesindedir. Türkiye'nin bütçe açığı yüzde 2'ler civarındayken diğer ülkelerde daha fazladır."

Türk bankacılık sisteminin büyüklüğünün milli gelirden büyük olduğuna dikkati çeken Aydın, "Milli gelir ortalama yüzde 5 büyüdüğü halde Türk bankacılık sistemi, yüzde 5'ten daha hızlı büyümüş ki bugün milli gelirden daha büyük. Gelişmiş ülkelerde bankacılık sistemlerinin genel toplamı, milli gelirin 2 katı olabiliyor. Türkiye'de bankacılık sisteminin hala gideceği yol var. " ifadesini kullandı.

Program sonunda öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın’a, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce ve öğrenciler tarafından günün anısına bir hediye takdim edildi.HABER ARŞİVİ (Tüm Haberler)