Öğrenci
Personel
Rektör'den
Arşiv
Hızlı Erişim
Bilgi Paketi
Hastane Randevu Sistemi
ULUYÖS 2018
English

İş dünyasından öğrencilere hayat dersi

Haber Tarihi : 14-12-2017
Uludağ Üniversitesi

 

Uludağ Üniversitesi öğrencileri, Bursa iş dünyasının önemli isimlerini ağırlayarak, deneyimlerinden ve tavsiyelerinden yararlanmaya devam ediyor.

Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin organizasyonuyla öğrencilerle buluşan işadamları Aktaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şahap Aktaş ve Ermetal Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Gülener, verdikleri hayat dersleriyle öğrencilerden bol bol alkış aldı.

İİBF Bordo Salon’da yapılan ve Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilçin Meydan’ın yönettiği söyleşide, hayatının dönüm noktası olan olayları esprili yaklaşımıyla anlatan Ermetal Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin Gülener,  “Hayat adamı ezer, hem de pamuktan yumuşak yapar” dedi.

“CEP TELEFONLARI ZAMAN ÇALIYOR”

“Para kazanmaya giden yolda 40 merdiven var” diyerek yaşadığı zorlukları anlatan Gülener,  şimdiki gençlerin çalışmayı sevmediğini ve cep telefonlarıyla boşuna zaman kaybettiğini ifade ederek şöyle konuştu:

“Öğrenciler yakın geleceğin anahtar sahipleri… Ama yeterince çalışmıyorlar.  Gençler hep telefonla meşgul. Asıl deccal bu (cep telefonunu göstererek) … Bu telefon sizi çalıştırmıyor. Sizi işlerinizden alıkoyuyor. Biraz kitabın kokusunu alsanız olmaz mı? Şimdi siz diyorsunuz ki, özel sektör adamın derisini yüzer… Özel sektör kim? Patronlar, kapitalistler, canavarlar. Bunlarla çalışmak istemiyorsan kendine dükkân açacaksın, girişimci olacaksın. Biz bir insan kaynakları planlaması yaptık, 36 mühendis almaya karar verdik.  Üç ayda 780 görüşme yaptık, kayda değer 22 kişi çıktı. Bunlardan 14’ü geldi. Üç ay sonra ise kala kala 8 kişi kaldı. Bu, devletin kabahati mi?”

İş hayatına, 1979 yılında küçük bir atölye ile başladığını, o dönemde Bosch’un Alman genel müdürü Wegenof’tan çok önemli bir şey öğrendiğini belirten Gülener, “Çalışanlarına çok değer verirdi. Bana da dedi ki, çalışanlarınla sabah gelirken de akşam giderken de tek tek tokalaş… Ve 45 yıl 8 aydır 1812 kişi her gün birbiriyle tokalaşıyor bizde. Wegenof’un kültürünü sürdürüyoruz. Eğer ekmek kazanma arkadaşını önemsemezsen olmaz” dedi.

Öğrencilere seslenen Gülener, bazı şeylerin akılda kalması için ilginç yöntemler kullandığını hatırlattıktan sonra ayakkabısını çıkardı ve gençlerin marka özentisini eleştirerek, "Bakın benimki yerli" dedi.  Gülener, işe ilk başladığı gün babasının verdiği bir lirayı hep sakladığını belirterek, "Bu benim nereden geldiğimi unutmamamı sağlıyor" diye konuştu. 

“GELECEK 3D’DE”

“Bizler, yaşadığı topraklara hakkını vermekle ilgili ideayı alamamışız” diyen Gülener, gençlere hem mesaj verdi hem de sitemkâr konuştu: “Günümüz dünyasında bir numaralı meslek artık 3D’dir. Yani üç boyutlu modelleme makinaları. Her şeyin 3D’sini yapacaksınız. Ama korkarım biz bunu ıskalıyoruz. Şu anda Türkiye’nin kişi başına düşen milli geliri, kim ne derse desin 4200 dolardır. Ama bizler gösterişi seviyoruz, oysa Türkiye’nin büyük sıkıntıları var. 140 milyar dolarlık ihracat yapıyoruz, bunun yüzde 93’ü kilogramı 1.6 dolar olan ürünler. Bursa 4.2 dolarla iyi durumda ama Türkiye ortalaması düşük. Yeni değer yaratamıyoruz. Düşünmezsek ve tek tip bakış açısıyla bakarsak bu iş olmaz.”

“İLGİLİ VE BİLGİLİ OLUN”

Aktaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şahap Aktaş da, 12 yaşından bu yana çalıştığını ve sürekli kendini geliştirdiğini, en önemli stratejilerinin “değer yaratmak” olduğunu vurgulayarak, “Öğrenme ve başarma isteğim hâlâ var. Sürekli, daha iyisini nasıl yaparım, ülkeme nasıl yararlı olurum sorusunu sordum. Ve bugün altı kıtaya mal satıyoruz” dedi.

Değer yaratmak için illa işin başında olmak gerekmediğini, son iki yıldır işi profesyonellere devrettiğini belirten Aktaş, herkesten farklı ve etkili olabilmek için iki şeye ihtiyaç olduğunu vurgulayan Aktaş, “Birincisi yaptığınız işle ilgili olacaksınız, ikincisi de işinizle ilgili bilgili olacaksınız. Bu sırayı izleyip müteşebbis olmayı hedefleyebilirsiniz” diye konuştu.

Öğrencilerin “Başarıya giden yolda kaç kez başarısız oldunuz?” sorusunu da yanıtlayan Aktaş, “En az beş kez başarısız oldum. Ama bu başarısızlıklar bizi daha da bilinçlendirdi, yanlışlarımızdan ders çıkardık, yılmadık yeni baştan başladık” dedi.

Konuşmaların ardından Fahrettin Gülener ve Şahap Aktaş ile oturumu yöneten Prof. Dr. Bilçin Meydan’a İİBF Dekanı Prof. Dr. Tayyar Arı tarafından teşekkür plaketi verildi. HABER ARŞİVİ (Tüm Haberler)