Öğrenci
Personel
Rektör'den
Arşiv
Hızlı Erişim
Bilgi Paketi
Hastane Randevu Sistemi
ULUYÖS
English

Üniversiteli kızlar nal çakıyor

Haber Tarihi : 05-12-2017
Uludağ Üniversitesi

 

Uludağ Üniversitesi Mennan Pasinli Atçılık Meslek Yüksekokulu'nda eğitim gören genç kızlar, her gün ahıra girip atların bakımını yapıyor, nallarını çakıyor.

Uludağ Üniversitesi Mennan Pasinli Atçılık MYO’da eğitim gören kız öğrenciler yaptıkları işlerle erkeklere taş çıkartıyor. Elleri ojeli kızlar, yaptıkları işle görenleri hayretler içinde bırakıyor. Her gün okulun damında bulunan atların önce pisliklerini temizleyen öğrenciler, daha sonra hocalarından atların bakımıyla ilgili bilgiler öğreniyor. Öğrenciler, atların nallarını çakıp yelelerini tarayarak onlara adeta bir bebek gibi bakıyor. Öğrenciler okulda atçılık ve antrenörlüğü konusunda teorik ve uygulamalı bilgilerle donatılıyor.

NADİR YAPILAN MESLEKLERİ ÖĞRENİYORLAR

Bu okuldan mezun olan öğrenciler hipodromlarda, tarım işletmeleri atçılık birimlerinde, TJK haraları, atlı spor kulüpleri, veteriner fakültesi hayvan hastanesi, özel çiftlikler, bakanlık teşkilatında iş imkânı bulabiliyor. Özellikle kız öğrenciler ülkemizde sayıları bir elin parmaklarını geçmeyen nalbantlığı öğrenerek bu mesleği yaşatmayı hedefliyor. Her gün atların bulunduğu ahıra girdiklerini belirten kız öğrenciler; "At bizim için büyük bir tutku. Her gün ahıra girip atların pisliklerini temizliyoruz. Atların bakımlarını hocalarımızdan öğreniyoruz. Atlara nasıl nal çakılır onu öğreniyoruz. Elimizde ojelerle hayvan pisliği temizlediğimizi görenler bizlere inanmıyor. Bu işi sevdiğimiz için yapıyoruz. Maksadımız iyi bir at antrenörü olmak" dedi.

KIZ ÖĞRENCİLERİN SAYISI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

Atçılık Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Gözde Özalp ise; "Okulumuzda 2014 yılından itibaren eğitim ve öğretim veriliyor. Eğitim verdiğimiz dersliklerimizin yanı sıra, teorik eğitimler yaptığımız alanlarımız da mevcut. Öğrenciler bu alanlarda 7/24 atlarla ilgilenebiliyor. Kız öğrencilerimiz atçılık ve at antrenörlüğü mesleğine gittikçe daha fazla ilgi duymaya başladı. Kız öğrencilerimizin sayısı günden güne artıyor" şeklinde konuştu.HABER ARŞİVİ (Tüm Haberler)