Öğrenci
Personel
Rektör'den
Arşiv
Hızlı Erişim
Bilgi Paketi
Hastane Randevu Sistemi
ULUYÖS
English

Müdürü şehit öğretmen Aybüke’yi anlattı, gözyaşları sel oldu

Haber Tarihi : 23-11-2017
Uludağ Üniversitesi

 

9 Haziran günü PKK terör örgütü tarafından Batman'ın Kozluk ilçesinde düzenlenen saldırıda şehit düşen müzik öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın, Uludağ Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir panelde anıldı. Aybüke öğretmenin müdürlüğünü yapan Mahmut Işık, şehit öğretmeni ve olay gününü anlattı. Duygu dolu anların yaşandığı paneli izleyenler gözyaşlarına hâkim olamadı.

Uludağ Üniversitesi öğrencilerinin kurduğu Hür Eğitimciler Topluluğu’nun şehit öğretmenler Aybüke Yalçın ve Necmettin Yılmaz adına düzenlediği ‘Bir Hüznün Hikâyesi’ konulu 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinliği Eğitim Fakültesi Dekanlığı Uğur Mumcu Salonu’nda gerçekleştirildi. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği panele katılan Şehit Şenay Aybüke Yalçın İlköğretim Okulu’nun öğretmeni Mahmut Işık, 7 ay öğretmenlik yapan şehidi anlattı. Birlikte görev yaptıkları süre içerisinde Aybüke’deki azmin ve enerjinin herkesi kendisine hayran bıraktığını vurgulayan Müdür Mahmut Işık; “5 ay oldu henüz şehidimizi kaybedeli. Aybüke 7 aylık görev sürecinde yaptıklarını bir anlamda şehitlik mertebesine ulaşarak aldı. Ondan önceki Hasan hocamızı çok seviyorduk. Herkes onun yerine sen mi geldin diyordu. Ancak inanın 1 ay sonra kimse Hasan öğretmeni konuşmadı. Hemen farkını gösterdi. Şehidimiz hakikaten çok farklı bir öğretmen rolündeydi. Henüz bir haftalıkken benden çocuklar için piyano istedi. Öğrencileriyle gündüz 3.30’a kadar ders yapar, sonrasında da onlara müzik eğitimleri verirdi. Okulumuz maalesef Bingöl’ün pek önde olmayan okullarından birisidir. Ona rağmen daha önce duymadığımız müzik aletlerini bize aldırdı ve öğrencilerine eğitimler vermeye başladı. Üstelik öğrencilerden de yoğun bir talep geldi. Aybüke öğretmenimiz müziği çok severdi. Koridorlarda yürürken bile şarkı söylerdi. 50 öğrencimize gitar, piyano ve daha birçok müzik aleti konusunda dersler verdi. Kalabalık bir sınıf, biraz azalt istersen dediğimizde ise ben bu şekilde çok daha mutlu oluyorum hocam dedi.” şeklinde konuştu.

ŞEHİTLİK MERTEBESİNİN EN GÜZELİNE LAYIKTI, ÖYLE DE OLDU

Aybüke hocasına duydukları sevgileri anlatmaları için öğrencilerine yazılar yazdırdıklarını ve bu yazıları bir kitaba dönüştürdüklerini aktaran Müdür Işık, Aybüke öğretmenin şehit düştüğü günü de gözleri dolarak anlattı. Şehit edildiği gün Aybüke öğretmenin kırmızı bir elbise giydiğini açıklayan Işık; “9 Haziran günüydü. O gün karne dağıtılacaktı. İnanın o zaman kadar saçımda tek beyaz yoktu. O günden sonra oldukça fazla beyaz saçım çıktı. Aybüke’ye o gün; bir yılın bitti, 5 yılın kaldı dedim. Müdürüm 5 yıl da biter dedi. Öyle çıktı gitti. Ramazan ayıydı. Ben de eve gitmiş, dinleniyordum. 10 dakika sonra telefon çaldı. Hocam çabuk gelin, öğretmenlerimiz tarandı dedi. Koştuk, hastaneye gittik. Aybüke’yi gördüm. 15 dakika sonra da şahadet haberi geldi. Çok zor bir süreçti. Ancak öğrencileri de bizler de şehidimizi asla unutmayacağız. 7 ay bizimle kaldı. İnanıyorum ki bıraktığı iz hiçbir zaman silinmeyecek. O eylemde hedef belediye başkanıydı. Belediye başkanının aracından 21 kurşun izi çıktı. Kimseye bir şey olmadı. Ancak Aybüke öğretmenin bulunduğu araçtan tek bir kurşun izi çıktı. Şoförün kapısına değen bir kurşun, araçta 5 kişi bulunmasına rağmen arka koltukta ortada bulunan öğretmenimize değdi. Bir Cuma günü, Ramazan ayında, oruçluyken şehit oldu. Şehitlik mertebesinin en güzeline layık oldu. Ülkemizdeki herkes de o günden beri bizi yalnız bırakmadı. Halen öğretmenimizin okulundaki müzik odasına enstrümanlar gelmeye devam ediyor. Aybüke’yi seven onun yolundan gitsin. Aybüke’yi seven teröre inat daha çok çalışsın. Türkiye’nin yarınları için yeni Aybüke öğretmenler olmanızı istiyoruz.” diye konuştu.

Panelde konuşan Uludağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Yücedoğru ise eğitim fakültesindeki öğretmen adaylarına seslenerek; “Sizler yarın öğretmen olduğunuzda dünyanın her tarafına gidecek ve diyeceksiniz ki; bizim değerlerimiz dinimizden, vatanımızın her tarafında yatan kutsal şehitlerimizin kanından gelir, bayrağımızın renginden gelir. Bu uğurda ölebilmeyi bilen şehit arkadaşlarımızdan gelir. Sizler çok kutsal bir mesleği icra edeceksiniz. Öğretmenlik, cehaletin tek ilacı olarak bundan sonraki nesillerde baş tacı edilecekse eğer o da sizin sayenizde olacaktır. Anadolu’nun pırıl pırıl çocukları sizleri bekliyor” dedi.

Panelin sonunda katılımcılara günün anlam ve önemi adına teşekkür plaketi takdim edildi.HABER ARŞİVİ (Tüm Haberler)