Öğrenci
Personel
Rektör'den
Arşiv
Hızlı Erişim
Bilgi Paketi
Hastane Randevu Sistemi
ULUYÖS 2018
English

Büyükelçi, kardeş ülke Azerbaycan’ı anlattı

Haber Tarihi : 21-11-2017
Uludağ Üniversitesi

 

Azerbaycan Büyükelçisi Hazar İbrahim, Uludağ Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Topluluğu tarafından düzenlenen ‘Azerbaycan’ın Bölgesel Diplomasisi’ konulu panele katıldı. UÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce’nin moderatörlüğünü üstlendiği paneli akademisyenler, öğrenciler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri takip etti.

Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce, Türkiye ve Azerbaycan’ın kardeşliği üzerine kitaplar dolusu cümlelerin kurulabileceğini söyledi. İki ülkenin ortak tarih, ortak medeniyet ve ortak kültürü bulunduğuna işaret eden Mehmet Yüce; “Rahmetli Haydar Aliyev’in dediği gibi bir millet ve iki devletiz. Bu zor ve sıkıntılı coğrafyada birbirine sırtını dayayan iki devletiz. Aramızdaki ilişki, kader birliği ilişkisidir. Uluslararası ilişkilerde çıkar ilişkileri söz konusudur. Ancak bu iki ülkenin kardeşlik ilişkisi vardır. Her anlamda ciddi bir birlikteliği olan devletlere sahibiz. Türkiye ve Azerbaycan olarak sıkıntı çektiğimiz konu; diasporadır. İki ülke birlikte asrın projesi diyebileceğimiz çok önemli projeler gerçekleştirdiler. Bundan sonra da çok büyük önem taşıyan projelere birlikte imza atmaya devam edeceklerdir” diye konuştu.

KENDİMİ ÖZ MEMLEKETİMDE HİSSEDİYORUM

Henüz bir aydır bu göreve atandığını ve ilk olarak da Bursa’yı ziyarete geldiğini belirten Azerbaycan Büyükelçisi Hazar İbrahim ise konuşmasında Türkiye’ye özel vurgu yaptı. Başka büyükelçilerin atandıktan sonra uyum ve alışma süreci içerisine girebildiğinin altını çizen Hazar İbrahim; “Benim diğer büyükelçilerden ayrı bir özelliğim var. Ben kendimi öz memleketimde gibi hissediyorum. Bir ay önce buraya geldiğimde beni ilk Kanada Büyükelçisi aradı. Bana nasıl gittiğini sordu. Ben ise henüz bir ay içerisinde Cumhurbaşkanım geldi, bakanlarım geldi. Yani benim işim aslında çok kolay. Ancak bir anlamda da çok zor. Bir binayı inşa ettiğinizde onu ayakta tutması da zordur. İnşallah hep birlikte bu işin üstesinden geleceğimize inanıyorum” dedi.

ÖNCELİĞİMİZ ÜLKEMİZİN TOPRAKLARINI KORUMAK VE KALKINDIRMAKTIR

Azerbaycan’ın bölgesel diplomasisi konusunda da bilgiler veren Hazar İbrahim, ülkenin konumu itibariyle farklı tehdit ve avantajlara sahip olduğunu aktardı. Azerbaycan’ın coğrafi konumu ve komşu ülkeleriyle ilişkilerini anlatan İbrahim; “Bizim bir numaralı konumuz Azerbaycan’ın konumunu ve özgürlüğünü devam ettirmektir. Bu kapsamda Ermenistan tarafından işgal edilen bölgelerimizi korumaya çalışıyoruz. Bunu her anlamda çalışarak ve ülkemizi kalkındırarak yapıyoruz. Tabi ki diplomasi yolu ile bu sorunlarımızı aşmaya çalışıyoruz. Ancak bizim askeri ve ekonomik gücümüz olmasa bu diplomasi dili de pek işe yaramaz” şeklinde konuştu.

Ülkenin gelişimi için yeni politikalar belirlemeye ve farklı başlıkları ön plana almaya başladıklarını açıklayan Büyükelçi İbrahim; “Yeni dönemde Azerbaycan’ın gelişimi için ziraat, turizm, eğitim ve teknolojik yatırımları ön plana çıkaracağız. Örneğin turizm sektöründe geçtiğimiz yıl 100 milyon Dolar’ın üzerinde bir geliş sağladık. Bunun için de farklı konularda kolaylıklar getirdik. Başka bir örnek olarak teknoloji transfer ofislerini kurmaya başladık. Dünyanın en büyük teknoparkını ülkemizde inşa ediyoruz. Ayrıca eğitim alanında da yeni yatırımlarımız oldu. Petrol dışında ülkemizi büyütecek ve ekonomimizi güçlendirecek yatırımlara ağırlık vereceğiz” diye konuştu.

Büyükelçi Hazar İbrahim’in konuşmasının ardından panelde emeği geçenlere plaket takdim edildi.HABER ARŞİVİ (Tüm Haberler)