Öğrenci
Personel
Rektör'den
Arşiv
Hızlı Erişim
Bilgi Paketi
Hastane Randevu Sistemi
ULUYÖS 2018
English

Tıp öğrencileri “sağlık çadırı”nı Müşküle’ye kurdu

Haber Tarihi : 13-10-2017
Uludağ Üniversitesi

 

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık ve Etik Düşünce Topluluğu üyesi 120 öğrenci, 6-8 Ekim tarihlerinde İznik, Müşküle Köyü’nde okul bahçesinde kurdukları çadırda, ücretsiz sağlık taraması ve farkındalık çalışması yaptı. Farklı uzmanlık alanlarından 10 doktorun da katıldığı etkinlik, köy halkı tarafından memnuniyetle karşılandı.
Sağlık ve Etik Düşünce Topluluğu Başkanı Barış Yıldız, 19'uncu etkinlik için Müşküle Köyü’nü seçerken köyde sürekli bir doktor olmaması ve nispeten merkeze uzak bir yerleşim olmasının göz önüne alındığını söyledi.  Birinci sınıftan altıncı sınıfa kadar tıp öğrencileri, pratisyen, asistan, uzman doktorlar ve bir profesör ile birlikte evleri gezdiklerini,  ardından çadıra gelenlere ateş, nabız, tam bir fizik muayene, tansiyon ve şeker ölçümleri yapıldığını anlatan Yıldız, ayrıca gerekli görülen hastalara EKG ve röntgen çekimi de yapıldığını belirtti.

Hastalık tanısı konan hastalara doktorların önerdiği ve sponsorlar aracılığı ile sağlanan ilaçları da yine ücretsiz olarak verdiklerini ifade eden Yıldız,  köy genelinde sağlıklı yaşam anketi yaptıklarını, çocuklara ağız sağlığı eğitimi verdiklerini, ücretsiz diş macunu ve fırçası dağıtımı yaptıklarını sözlerine ekledi.

Yaklaşık 200 kişinin muayene edildiği taramada, en çok romatizmal hastalık teşhisi konulurken, üst solunum yolları enfeksiyonları da dikkat çekti.

'SAĞLIK ÇADIRI KURUYORUZ'
Sağlık ve Etik Düşünce Topluluğu danışmanı Prof. Dr. Yeşim Uncu ise bu proje ile ihtiyacı olanlara sağlık hizmeti sunduklarını dile getirerek, şunları söyledi:

"Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri ve öğretim üyeleri ile birlikte Bursa'da 19 yıldır sürdürülen bir projedir bu. Nesilden nesile geçen, içinde yaşadığımız toplumun kendi ortamında ve tamamen gönüllülük ruhu ile gerçekleşen, öğrencilerin abi kardeş, usta çırak bilinci ile yürüttükleri proje kapsamında sağlık hizmetinin ulaşmadığı ya da çok az ulaştığı köylere gidiyoruz. Buralarda sağlık çadırı kuruyoruz. İhtiyacı olanlara sağlık hizmeti sunuyoruz, sağlıklı olmanın önemini anlatıyor sağlığı korumaya yönelik bilinç geliştirmeye çalışıyoruz. Bu proje tamamen Sağlık ve Etik Düşünce Topluluğunda gönüllü olarak çalışan öğrencilerine aittir."HABER ARŞİVİ (Tüm Haberler)