Öğrenci
Personel
Rektör'den
Arşiv
Hızlı Erişim
Bilgi Paketi
Hastane Randevu Sistemi
ULUYÖS
English

Savunma sanayinde çalışacak araştırmacılar hazır

Haber Tarihi : 16-06-2017
Uludağ Üniversitesi

 

Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın destekleriyle HAVELSAN, TAİ, TEİ, ROKETSAN, ASELSAN, ERMAKSAN, FİGES, FNSS ile yaklaşık bir yıl önce imzalanan SAYP protokolü kapsamında Uludağ Üniversitesi’nde savunma sanayiine araştırmacı olmak üzere yetiştirilen 34 öğrenci sertifikalarını aldı.

Savunma sanayii için araştırmacı eğitimi alan 34 lisans ve yükseklisans öğrencisi, dört aylık eğitimini tamamlayarak sertifikaların aldı. Uludağ Üniversitesi Mete Cengiz Kültür Merkezi Özel Harekat Polis Memuru İlyas Kaygusuz Salonunda düzenlenen törene, Rektör Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Aslı Hockenberger ve Prof. Dr. Eray Alper, eğitim veren öğretim üyeleri ve firma temsilcileri katıldı.

Eğitimleri organize eden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aslı Hockenberger, 2016 mart ayında SAYP protokolünün imzalandığını ve yoğun bir hazırlık sürecinin ardından duyuru yaptıklarını, 106 öğrencinin başvurduğunu ve gerekli elemelerden sonra sayının 40’a düşürüldüğünü,  34 kişinin eğitimleri tamamlayarak sertifika almaya hak kazandığını söyledi.

Ülkemizin 2023 hedefleri arasında öncelikli alan olarak belirlenen ve millileştirme çalışmalarına öncelik verilmiş olan Savunma Sanayiinin tüm bu hedeflere ulaşabilmesi için bu sektörde çalışacakların iyi bir bilgi birikimine sahip olmasının önemine dikkat çeken Prof. Dr. Hockenberger, eğitime ilişkin şu bilgileri verdi:

“Biz de bunun farkında olarak ilgili sektör temsilcileri ile bir araya gelerek çok iyi bir eğitim programı hazırladık. Savunma sanayi kendine özgü bir alan ve bu alanlarda uzmanlaşmış mühendislere ihtiyaç var. Bu doğrultuda bir program oluşturduk. Türkiye bu konuda geç bile kaldı. Avrupa birliğinin savunma sanayii ile ilgili olarak yayınladığı kalın kitap var. Burada bu sekterde çalışacak mühendisin sahip olması gerekli özellikler belirtilmiş. Gerçekten farklı yeteneklere sahip olması gerekiyor. Eğitimler 150 saat sürdü. Savunma sanayinin yapısı, teknoloji yönetimi, sistem mühendisliği, yaşam döngüsü, ergonomi, darbe ve balistik ölçüm sistemleri, konsept tasarımı, kalibrasyon süreçleri, bilgisayar destekli mühendislik, laser teknolojisi, bilgi güvenliği, ileri teknoloji malzemeleri-kompozitler, aerodinamik, aeromekanik, uçak motorları, proje yönetimi gibi dersler ve teknik geziler düzenlendi. Eğitimler boyunca öğrencilerin ufkunu açmaya çalıştık. Umarım yararlı olmuşuzdur” dedi.

Eğitime katılan mühendislik Fakültesi öğrencisi Seçkin Çakır ise eğitimle ilgili görüşlerini açıklarken, “Programda eğitime gelen uzmanlarla diyalog kurma şansını yakaladık. Birlikte zaman geçirdik. Biz öğrenciler için bu bulunmaz bir fırsattı. Onlarla geçirdiğimiz her an, neler yapmalıyız, nasıl bir gelişim göstermeliyiz ki eğitime gelen mühendisler gibi birikimli olabilelim, bunu anladık. Eğitmenlere sorular sorduk. Teknik gezilerde de üretim ve çalışma alanlarını gezdik, hepsi çok yararlıydı. Tüm yöneticilere ve firma temsilcilerine teşekkür ediyoruz. Ancak eğitimin süresi biraz daha uzatılırsa daha fazla yararlanacağımızı düşünüyoruz” dedi.

"UÜ SAYP'TA BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ"

Savunma Sanayi Müsteşarlığından Mühendis Albay Muttalip Dürer de, ülkemizin mükemmel bir bilim ordusuna sahip olması için Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nun 2023 yılı için Türkiye’de 300 bin araştırmacı yetiştirilmesini hedeflediğini, bu hedef doğrultusunda sektörün önceliklerini de belirleyerek üniversitelerle bilgi transferini nitelikli ve hızlı hale getirmek üzere SAYP’ı başlattıklarını hatırlattı. Dürer, Uludağ Üniversitesi’nin SAYP’ta bir ilki gerçekleştirerek programın kapsamlı bir şekilde kurgulanmasından uygulanmasına kadar çalışarak bir ilki gerçekleştirdiğini belirterek, “Başta Rektör Yusuf Ulcay olmak üzere tüm emek verenlere teşekkür ederim” dedi.

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, savunma sanayiinin ülkemiz için hayati önemi bulunduğunu vurguladığı konuşmasında, Türkiye’nin kendi ayakları üzerinde durması için kendi savunma sanayiine sahip olması gerektiğini ve üniversite olarak bu doğrultuda çalışmalar yaptıklarını söyledi.

SIRA GIDA SEKTÖRÜNDE

Türkiye’nin geçmişte, çok kritik dönemlerde ve durumlarda yabancı üreticiler tarafından güç durumlarda bırakıldığını anlatan Rektör Ulcay, bu proje içinde yer alan firmaların,  bu gibi mağduriyetler sonrasında kurulduğunu belirterek, savunma sanayi ile başladıkları bu eğitimleri, gıda konusunda da yakında başlatacaklarını kaydetti.

Uludağ Üniversitesi’nin YÖK tarafından araştırma üniversitesi olarak seçildiğini belirten Ulcay, “Sadece öğrencilere eğitim veren değil, araştırma yapan ve ekonomiye katkı koyan bir üniversite haline gelmemiz için ekosistemimizi oluşturmaya çalışıyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından eğitime katılan firmaların temsilcilerine teşekkür plaketleri, öğrencilere de sertifikaları verildi. HABER ARŞİVİ (Tüm Haberler)