Öğrenci
Personel
Rektör'den
Arşiv
Hızlı Erişim
Bilgi Paketi
Hastane Randevu Sistemi
ULUYÖS 2018
English

Turizm sektörünün uzman ihtiyacı çözülecek

Haber Tarihi : 09-06-2017
Uludağ Üniversitesi

 

Uludağ Üniversitesi, kent dinamikleriyle birlikte hayata geçirdiği projelere bir yenisini daha ekledi. Turizm sektörünün ihtiyaç duyduğu 'Rezervasyon ve Biletleme Eğitimi Sertifika Programı'na uzman yetiştirecek protokol imzalandı.

Protokol törenine Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, Uludağ Üniversitesi Rektör Danışmanı Fikri Pala, Plaza Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Serdal Can, Plaza Akademi Başkanı Murat Saraçoğlu, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Güney Marmara Bölgesel Yürütme Kurulu Üyesi Remzi Bat ve AMADEUS Türkiye Genel Müdürü Eric Willems katıldı.

ULCAY: KENT DİNAMİKLERİYLE İŞBİRLİKLERİNİ ÖNEMSİYORUZ

Toplantıda konuşan Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, kent dinamikleriyle işbirliklerine önem verdiklerini aktardı. Uludağ Üniversitesi’nin, Bursa’nın ilk üniversitesi olduğunu hatırlatan Rektör Prof. Dr. Yusuf Ulcay, üniversitenin aynı zamanda ülkenin de birçok konuda ilk 10 üniversitesi içerisinde yer aldığını vurguladı. Göreve geldikleri günden itibaren sadece öğrencileri eğitmek için değil, şehrin ihtiyaçlarını karşılamak için de çalışmalar yaptıklarını belirten Rektör Ulcay; “Dünyada birçok uluslararası üniversite sıralamaları sistemleri var. Biz göreve geldiğimizde bu kriterleri incelemek üzere bir koordinatörlük oluşturduk. Tüm uluslararası sistemleri inceledik ve bu alanda neler yapacağımızı inceledik. Üniversite sadece diploma veren bir yer olmamalı. Araştırmalı, sorgulamalı ve sonuçlarını topluma yansıtmalıdır. Bilimden üretime, üretimden ekonomiye yansıması gerekiyor dedik. Bu amaçla da 3. Nesil Üniversite mottosunu kullandık. Yaptıklarımız işleri yapmaya devam ettik. Bu arada yapmadığımız ama yapmamız gereken çalışmaları da gündemimize aldık. İşte bu amaçla şehrin ihtiyaçları doğrultusunda önemli çalışmalara imza attık ve atmaya devam ediyoruz. Şehrin ihtiyaçlarına sırt çeviren üniversitelerin gelişme ve yaşama şansı yok. Türkiye’deki birçok üniversite de son 10 yılda bu anlamda kabuğunu kırdı” diye konuştu. Yapılan protokolün bir yıl geçerli olacağını aktaran Rektör Yusuf Ulcay, üniversitenin şehrin dinamikleriyle beraber çalışmak istediğini ve bu amaçla da yeni protokolleri imza atmaya devam edeceklerini vurguladı.

CAN: SORUMLULUĞUMUZU YERİNE GETİRİYORUZ

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından "sektör lideri" seçilmelerinin sorumluluklarını arttırdıklarını ifade eden Plaza Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Serdal Can, "Sektörümüzün en çok ihtiyaç hissettiği alanlardan birisi olan bu konuda sektörümüze uzman yetiştireceğiz. Bugüne kadar birbirinden görülerek öğrenilen bu iş artık konunun dünyadaki en uzman kuruluşlarından birisi olan AMADEUS yetkilileri tarafından öğretilecek. Plaza Turizm olarak sektörümüzün en önemli ihtiyaçlarından birisi olan yetişkin işgücü konusuna katkı sağlıyor olmaktan çok mutluyuz. Bu sektörümüze ve Bursa'ya karşı bizim bir sorumluluğumuzdu ve bunu yerine getiriyor olmaktan mutluyuz" diye konuştu.

TÜRSAB'TAN TEŞEKKÜR

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Güney Marmara Bölgesel Yürütme Kurulu Üyesi Remzi Bat ise son yıllarda TÜRSAB olarak eğitime ağırlık verdiklerini ifade etti. Bat, "TÜRSAB olarak Birçok eğitim veriyoruz bu eğitimler sadece kendi personellerimize yönelik oluyordu. Bu aşamada Plaza Akademi çok farklı bir şey yapıyor. Personellerimiz dışında da herkese açık olacak bu eğitimin verilecek olması çok önemli. O yüzden bu programda emeği geçen tüm kurumlara teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

AMADEUS Türkiye Genel Müdürü Eric Willems ise şunları söyledi: "AMADEUS olarak 33. yılımızı kutluyoruz. Dünyada 195 ülkede çalışıyoruz. 1994 yılından bu yana Türkiye'deyiz. Plaza Tur ile çok güzel bir iş birliğimiz var. Bu projeye çok önem veriyoruz. Bilet kesilme işi uzmanlık gerektiren bir iş ve böyle personele çok ihtiyaç var. Böyle bir eksiği gidermek için bu projeyi hayata geçirmekten mutluluk duyuyoruz."

PROTOKOL BÜYÜK AVANTAJLAR İÇERİYOR

Konuşmalar sonrasında 'Rezervasyon ve Biletleme Eğitimi Sertifika Programı için protokol imzalandı. İmzalanan protokole göre UÜ lisans ve ön lisans programlarından mezun durumuna gelmiş öğrencilerle turizm alanında iş sahibi olmak isteyen gençlere yönelik bir hafta ve tam gün sürecek eğitim boyunca Plaza Akademi organizasyonunda AMADEUS eğitmenleri tarafından havayolları rezervasyon ve biletleme kursu gerçekleştirilecek.

PLAZA TUR BAŞARILI KURSİYERLERİ İSTİHDAM EDECEK

Katılımın ücretsiz olduğu ve 3-7 Temmuz 2017 tarihleri arasında Uludağ Üniversitesi Ali Osman Sönmez Yerleşkesi'nde gerçekleştirilecek kurs sonunda yapılacak sınavla başarılı olan kursiyerlere AMADEUS tarafından dünyanın her yerinde kullanım gerçekleştirilecek sertifika verilecek. İlk 3 dereceyi elde eden kursiyerler de Plaza Turizm'de istihdam edilecek ve ayrıca ödüllendirilecek.HABER ARŞİVİ (Tüm Haberler)