Öğrenci
Personel
Rektör'den
Arşiv
Hızlı Erişim
Bilgi Paketi
Hastane Randevu Sistemi
ULUYÖS 2018
English

İmzalar çevre için atıldı

Haber Tarihi : 23-05-2017
Uludağ Üniversitesi

 

Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Uludağ Üniversitesi arasında çevrenin korunması, çevre bilincinin geliştirilmesi ve çevre sorunlarının çözümüne katkı sağlanması konusunda gerçekleştirilen işbirliği protokolüne imzalar atıldı.

Bursa’da çevrenin korunmasını hedef alan protokolü, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay imzaladı. Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Uludağ Üniversitesi arasında çevre işbirliği protokolü, Büyükşehir Belediyesi Yeni Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen törenle imzalandı.

ÇEVRE BİLİNCİ GELİŞİYOR

Törende konuşan Başkan Altepe, Büyükşehir sınırlarında, Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü ile ilgili konular üzerinde sorunlara çözüm üretmek için birlikte hareket edileceğini belirterek, “Bursa’da Büyükşehir Belediyesi olarak sağlıklı bir kent oluşturmayı hedefliyoruz. Bursa olarak Dünya Sağlık Örgütü’nün Türkiye’deki partneriyiz ve Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin de kurucusuyuz. Bu kapsamda kentimizde çevre bilincinin sağlanması ve ‘Sağlıklı Bursa’nın oluşturulması için çalışmalarımıza yön veriyoruz. Yaşanabilir sağlıklı bir kent ve toplum için atılması gereken adımları atıyoruz. Bursa’nın geleceği için en büyük hedefimiz sağlıklı bir çevreyi oluşturmaktır” diye konuştu.

Başkan Altepe, Uludağ Üniversitesi ile geliştirilen bu işbirliğinin kentin çevre sorunlarının çözümü noktasında oldukça etkili olduğuna işaret ederek, “Bu çalışmaların devamını sağlamak amacıyla protokol süresi 2 yıl daha uzatıldı. Bursa’da çevreye en büyük yatırım Büyükşehir Belediyesi yapıyor. Çevreyi ilgilendiren her konu gündemimizde. Şehrimize duyduğumuz saygı ve sevgi ile kentimizin her geçen gün daha yaşanabilir ve daha sağlıklı bir şehir haline gelmesi için çalışmalarımız sürdürüyoruz” şeklinde konuştu. Başkan Altepe, Bursa’nın çevre adımlarının tüm Marmara’yı harekete geçirdiğini ve tüm bölgede sağlıklı çevre için çeşitli çalışmaların yapıldığını sözlerine ekledi. Bursa’nın sağlıklı bir şehir olması için tüm kentte ve 17 ilçede titizlikle çalışıldığını söyleyen Başkan Altepe, daha önce 26 Haziran 2015 yılında imzalanıp çalışmalarına başlanan çevre işbirliği protokolünün bugün atılan imzalarla 2 yıl daha uzatıldığını ifade etti.

PROTOKOL ÇEVRE İÇİN ÖNEMLİ SONUÇLAR DOĞURACAK

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay da açıklamasında, “Bursa’da çevre sorunlarının tespit edilmesi çok önemli. Önemli adımlar atıldı. Bursa ve Marmara’da için yapılan çalışmaları çok önemsiyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nin çevreye verdiği değeri görüyoruz. Çevreyle ilgili yapılan tespitlerin devamının gelmesi ve sorunların çözülmesi için uygulamaların yapılması da gerekli. Bu protokolün bundan sonraki süreçte de çevre için önemli ve olumlu sonuçlar oluşturacağına inanıyorum” diye konuştu.

Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Seval Solmaz ise 2 yıllık süreçte güzel çalışmalara imza atıldığını söyleyerek, “Bursa’da 17 ilçede mevcut sorunlar tespit edilerek, bu konudaki çalıştaylara ait sonuç raporu ortaya çıkarıldı. Çevre sorunlarında bundan sonra da Büyükşehir Belediyesi ile birlikte çözüme yönelik projeler oluşturulacağından dolayı mutluyuz” dedi. Açıklamaların ardından çevre işbirliğine imzalar atıldı. Protokol imza törenine Büyükşehir Belediyesi bürokratları ile Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim üyeleri de katıldı.HABER ARŞİVİ (Tüm Haberler)