Öğrenci
Personel
Rektör'den
Arşiv
Hızlı Erişim
Bilgi Paketi
Hastane Randevu Sistemi
ULUYÖS
English

Fütürist Ufuk Tarhan geleceğin insan modelini anlattı

Haber Tarihi : 17-03-2017
Uludağ Üniversitesi

 

Fütürist, gelecek tasarımcısı Ufuk Tarhan, geleceğin insanı hakkında öngörülerde bulunarak, “Gelecek cesurları, bozguncuları ve paylaşımcıları seviyor. Oyunda kalmak istiyorsak değişmek, dönüşmek ve versiyonumuzu yükseltmek zorundayız” dedi.

Uludağ Üniversitesi VI. Bilgilendirme ve Ar-Ge Günleri’nde konuşan Ufuk Tarhan, Darwin’in “Gelecekte daha zeki ya da güçlü olanlar değil, değişime en fazla ayak uyduranlar ayakta kalır” sözünü hatırlatarak, geleceğe nasıl hazırlanılması gerektiğini, kendi hayatı üzerinden anlattı.

Kendisini yenilemeye karar verdiğinde fütürist olabilmek için 2003 yılından itibaren üç yıl boyunca her sabah 3-4’te kalkıp 7’ye kadar yeni Ufuk için çalıştığını anlatan Ufuk Tarhan, “Saat 7’den sonra normal hayatımı idame ettirmek için çalıştım, derinlemesine bilgi sahibi olmaya çalıştım. Bu kadar hızla dönüşen dünyada başka türlü dönüşmenin yolu yoktu” dedi.

Ufuk Tarhan, “Gelecekte başarılı olmanız için, hemen kullanabileceğiniz en kuvvetli, en gelecekçi, en gerçekçi ve en uygulanabilir dönüşüm modeli olarak hararetle ‘T-İnsan’ olmayı hararetle öneriyorum” diye konuştu.

“TEK YOL T”

T-İnsan modelinin de, “Tasarımcı”, “Tedarikçi” ve “Teknolojik” olmayı içerdiğini vurgulayan Tarhan şunları anlattı:

“T- insan, olabilmek için önce yeteneklerinizi keşfetmeniz ve o alanda çok çalışıp her şeyi derinlemesine öğrenmeniz gerekir. Sonra da bilginizi her şeyde kullanabilirsiniz. Yeni nesil insanda hiyerarşik sıralama olmayacak, grup halinde, hızlı esnek, herkesin katıldığı, ‘Hollywood tipi’ dediğimiz yöntemle yapılacak her şey. Ve T insan yüksek teknolojiyi de kullanarak işinde başarılı olacak. Şu anda ufukta görünen ve işe yarayabilecek başka bir model yok. Bu nedenle hiç vakit kaybetmeden T’leşmek üzere harekete geçin. Geçtiyseniz, enine boyuna ilerlemeye devam edin. Tek yol T.”

Başarıyı da, “Her nerede, ne yapıyorsak, kime yapıyorsak sırf sen varsın diye bir başkasının mutlu olma hali” olarak tanımlayan Tarhan, “Ne kadar çok insanı mutlu ediyorsak o kadar başarılıyız demektir” dedi.

Ufuk Tarhan, ilgiyle izlenen sunumunun ardından aralarında Rektör Prof. Dr. Yusuf Ulcay’ın da bulunduğu protokolü sahneye davet ederek, cep telefonuyla sahnede özçekim yaptı. Tarhan, daha sonra “T-İnsan” adlı kitabını okurları için imzaladı.HABER ARŞİVİ (Tüm Haberler)