Öğrenci
Personel
Rektör'den
Arşiv
Hızlı Erişim
Bilgi Paketi
Hastane Randevu Sistemi
ULUYÖS 2018
English

UÜ’nün master ve doktora kontenjanlarına rekor başvuru

Haber Tarihi : 27-02-2017
Uludağ Üniversitesi

 

Eğitim kalitesinin yükseltilmesini amaçlayan üniversite yönetiminin arttırdığı yüksek lisans ve doktora kontenjanlarına rekor sayıda başvuru gerçekleşti.

Uludağ Üniversitesi, 3. Nesil Üniversite vizyonu ile çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Bu kapsamda arttırılan yüksek lisans ve doktora kontenjanlarına 14 bin civarında öğrenci başvuru yaptı. Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri ve Eğitim Bilimleri Enstitüleri’nde açılan toplam 5 bin 352 kişilik yüksek lisans ve doktora kontenjanına tam olarak 14 bin 8 öğrenci başvuru yaptı. Öğrenciler ağırlıklı olarak yüksek lisans kontenjanlarına başvuru yaptı. Toplam 13 bin 531 öğrenci yüksek lisans eğitimi almak için başvuruda bulundu. 477 öğrenci de doktora yapmak için başvuru yaptı. Lisansüstü eğitim kontenjanlarına Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Enstitüleri’nde daha yoğun başvuruların olduğu gözlemlendi. Sağlık ve Eğitim Bilimleri Enstitüleri’nde de geçen yıllara oranla yaklaşık 2 katı bir başvuru artışı yaşandı.

REKTÖR ULCAY: HEDEF 10 BİN ÖĞRENCİ

Uludağ Üniversitesi’nde okuyan nitelikli öğrenci sayısını arttırmak için enstitülerde yeni kontenjanlar açtıklarını kaydeden Rektör Prof. Dr. Yusuf Ulcay, önceki yıllara oranla yaklaşık 3 katı bir kontenjan artışına gittiklerini açıkladı. 2017 yılı için 8 bin yüksek lisans ve doktora öğrencisi sayısına ulaşmak istediklerini vurgulayan Rektör Ulcay; “2016 yılında 7 bin 300 lisansüstü öğrencimiz vardı. Uludağ Üniversitesi olarak hedefimiz toplam 10 bin yüksek lisans ve doktora öğrencisine ev sahipliği yapmaktır. Bu amaçla da son iki yıldır kontenjan sayılarımızı ciddi oranlarda arttırıyoruz. Önceki yıllara oranla 4 katı kontenjan artışına gittiğimiz enstitülerimiz var. Önümüzdeki tabloya baktığımızda enstitülerimizde yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin sayısına çok ciddi bir artış görüyoruz. Yaklaşık 14 bin öğrenci Uludağ Üniversitesi’nde yüksek lisans için başvuru yapmış. Burada arttırdığımız kontenjan sayılarının da önemli olduğunu düşünüyorum. Doktora yapmak isteyen öğrencilerimizde de belirgin bir artış gözlemliyoruz. Hedefimiz Uludağ Üniversitesi’ni Türkiye’nin en iyi 10 üniversitesi arasına sokmaktır. Sadece öğrenci kalitesi anlamında değil, eğitim ve fiziki kalite anlamında da yatırımlarımız ve çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki dönem disiplinlerarası alanlarda da yeni yüksek lisans ve doktora kontenjanları açılacağını söyleyebiliriz” diye konuştu.HABER ARŞİVİ (Tüm Haberler)