Öğrenci
Personel
Rektör'den
Arşiv
Hızlı Erişim
Bilgi Paketi
Hastane Randevu Sistemi
ULUYÖS
English

Güz dönemi mezunlarının diploma sevinci

Haber Tarihi : 02-02-2017
Uludağ Üniversitesi

 

Uludağ Üniversitesi’nde 2016-2017 güz döneminde eğitimini tamamlayan 731 öğrenci törenle diplomalarını aldı.

Uludağ Üniversitesi’nin çeşitli enstitü, fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarından 2016-2017 güz yarıyıl döneminde mezun olmaya hak kazananlar, Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde iki gündür düzenlenen törenlerde diplomalarını hocalarının elinden aldı. Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, öğretim üyeleri, öğrenciler ve ailelerin katıldığı törenlerde sevinç ve hüzün bir arada yaşandı.

ÇAD’LI OUDAH: BURAYI ÇOK SEVDİM

Törenlerde farklı ülkelerden Uludağ Üniversitesi’ne gelen yabancı öğrenciler de diplomalarına kavuştu. Afrika ülkesi Çad’dan Bursa’ya Elektronik Mühendisliği lisans eğitim almaya gelen Oudah Dephallah El-Hafiz, düzenlenen törende Fen Bilimleri Enstitüsü’nden yüksek lisans diplomasını aldı. Bir an önce Çad’a dönmek isteyen El Hafiz, ülkesinin kalkınması için emek vereceğini söyledi.

Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından Türkiye’de okumak isteyen öğrenciler için verilen burslar sayesinde Bursa Uludağ Üniversitesi’nde elektronik mühendisliği eğitimi alan Çadlı Oudah Dephallah El-Hafiz, Türkiye’yi ve Türk insanını çok sevdiğini belirtti. İki yıl önce lisans eğitimini tamamlayarak Elektronik Mühendisliği diplomasını alan El-Hafiz, mesleğini en iyi şekilde yapabilmek için yine Uludağ Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde yüksek lisansa başladı. 2016-2017 ilk döneminde yüksek lisansını da tamamlamayı başaran El-Hafiz, bu sefer diplomasını UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay’ın elinden aldı.

Türkiye’nin kendisi için büyük bir önemi olduğunu vurgulayan El-Hafiz, “Bursa ve Türkiye benim gelmeden önce hayal ettiğimden bile daha güzel yerler. Buraları ve Türk insanını çok sevdim. Özellikle sınıf arkadaşlarım ve buradaki hocalarım bana istediğimden de iyi davrandılar. Ancak ben ülkemin geleceğini de düşünmek zorundayım. Biran önce ülkem Çad’a dönmek ve orada mesleğimi icra etmek istiyorum. Ben eğitim aldığım alanda ülkeme hizmet etmek istiyorum. Çad’ın kalkınması ve daha iyi bir ekonomiye sahip olması için bizlere büyük görevler düşüyor. Bana burada emek veren ve çok güzel günler geçirmemi sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Geri döndüğümde Türkiye’yi ve Türkleri en iyi şekilde anlatacağım” dedi.

REKTÖR’DEN ÖNEMLİ TAVSİYELER

El-Hafiz’in diplomasını bizzat kendisi teslim eden Rektör Yusuf Ulcay, dünyanın 124 ülkesinden 3 bin 300 yabancı öğrenciyi üniversitede ağırladıklarına dikkati çekti. Zeki, dürüst ve idealist her gence kapılarının sonuna kadar açık olduğunu vurgulayan Rektör Ulcay; “Dünyanın neredeyse tüm ülkelerinden öğrenciler eğitim görmek için üniversitemize geliyor. Bizler onları hem misafir hem de evlatlarımız gibi görüyoruz. En iyi şekilde ev sahipliği yapıyor ve eğitimlerini de eksiksiz vermeye çalışıyoruz. Çadlı El-Hafiz da başarılı öğrencilerimizden birisiydi. Kendisine bundan sonraki hayatı için üç önemli tavsiyede bulundum. Eğitime ve okumaya ara vermemesi gerektiğini, dürüst ve azimli olması gerektiğini bir de hangi şartta olursa olsun kendi aklını kullanması gerektiğini öğütledim. Umarım ülkesi için ve bizler için gelecekte gurur kaynağı olacak işlere imza atar. Tüm mezunlarımızı, ailelerini ve onları yetiştiren hocalarımızı bir kez daha tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.HABER ARŞİVİ (Tüm Haberler)