Öğrenci
Personel
Rektör'den
Arşiv
Hızlı Erişim
Bilgi Paketi
Hastane Randevu Sistemi
ULUYÖS
English

Uludağ Üniversitesi ilk kez Türkiye dışında 11 farklı ülkede YÖS sınavı yapacak

Haber Tarihi : 28-01-2017
Uludağ Üniversitesi

 

Uludağ Üniversitesi, Türkiye’de eğitim görmek isteyen yabancı öğrencilerin başvurduğu Yabancı Öğrenci Sınavı’nı (YÖS) ilk defa Türkiye'nin dışında dünyanın 11 farklı ülkesinde yapacak.

Yabancı öğrenci sayısını 5 bin seviyelerine çıkarmayı hedefleyen Uludağ Üniversitesi, bu kapsamda Türkiye dışıdna da 11 farklı ülkede YÖS Sınavı yapacak. 02 Ocak-31 Mart 2017 tarihleri arasında üniversitenin internet sitesinden başvuruların alınacağı UÜYÖS Merkezleri’nde 30 Nisan ve 06 Mayıs’ta sınavlar yapılacak. Daha önce sadece Türkiye’de ofis açan ve sınav yapan Uludağ Üniversitesi’nin sınavlarına yoğun bir başvurunun olması bekleniyor.

HEDEF 5 BİN YABANCI ÖĞRENCİ

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan UÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce, 3. Nesil Üniversite hedefiyle her alanda önemli yenilikler yapmaya başladıklarının altını çizdi. Daha önce yapılmayan çok sayıda projeye imza attıklarını belirten Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce, “Yabancı öğrenci sayımızı da 5 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Bu anlamda da bir takım girişimlerde bulunduk. Önceki senelerde bin ile bin 500 olan öğrenci sayımız şuanda 3 bin seviyelerinde bulunuyor. Bu sene ilk kez Türkiye dışında dünyanın 11 farklı ülkesinde sınav yapacağız. Öğrencilerden yoğun bir başvuru olacağını düşünüyoruz. Başvuruları internet sitemizden alıyoruz. 2017-2018 eğitim-öğretim döneminde burada gelecek öğrencilerle birlikte 4 bini geçen bir yabancı öğrenci kontenjanımız olacak. Hemen hemen her fakültemizde ve bölümümüzde yabancı öğrencilere eğitim vermeye devam ediyoruz. Bu sayıları daha da yukarılara çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

12 ÜLKEDE 15 SINAV MERKEZİ

2017-2018 eğitim öğretim dönemi için Türkiye dışında; Kırgızistan, Endonezya, Ruanda, Pakistan (2 adet), Almanya, Yunanistan, Bosna Hersek, Azerbaycan, Ürdün, İran(2) ve Nijerya'da (2 adet) sınav yapacak olan Uludağ Üniversitesi’nde dünyanın 120 ülkesinden toplam 3 bin 300 yabancı öğrenci eğitim görüyor. HABER ARŞİVİ (Tüm Haberler)