Öğrenci
Personel
Rektör'den
Arşiv
Hızlı Erişim
Bilgi Paketi
Hastane Randevu Sistemi
ULUYÖS 2018
English

Futbol duayeninden gençlere tavsiyeler

Haber Tarihi : 20-12-2016
Uludağ Üniversitesi

 

Anadolu’nun birçok takımını çalıştıran ünlü futbol adamı ve Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği (TÜFAD) Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Metin Türel, Uludağ Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileriyle bir araya geldi.

UÜ ile TÜFAD arasında gerçekleştirilen işbirliği protokolü kapsamında Spor Bilimleri Fakültesi büyük salonunda “Türk Futbolunun Dünü, Bugünü, Geleceği” konulu bir söyleşi düzenlendi. Söyleşiye eski futbolcu ve antrenör Metin Türel konuşmacı olarak katıldı. Söyleşide Metin Türel’e UÜ Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cenk Aydın ve Öğretim Görevlisi Mehmet Doğan da eşlik etti.

ALT YAPI EĞİTİMİNDE EKSİKLİKLER VAR

Öğrencilere bilgi ve deneyimlerini anlatan ‘Hocaların Hocası’ lakaplı Metin Türel, Türk futbolunun geri kalmasında alt yapıya eksik önem verilmesinin neden olduğunu söyledi. Konuşmasında tüm spor branşlarının değerli olduğunu ancak futbolun bir adım öne çıktığını söyleyen Metin Türel, futbolun cazibesinin ve özelliklerinin diğer branşlara oranla daha fazla olduğunu belirtti. Türk futbolunun her geçen gün yükselen bir ivme içerisinde bulunduğuna işaret eden Türel: “Ne var ki, kulüpler gerektiği kadar oyuncu yetiştirme eğitimine önem vermiyorlar. Hemen oyuncularını yarışmaya sokmak istiyorlar. Oysa alt yapıda futbolcuları yarıştırmak yanlıştır. Oralarda futbolcular eğitilmelidir. Bunca gelişmenin içerisinde futbolun da çok daha fazla gelişme göstermesini bekliyoruz. Bunca gelişmenin yanında bizim futbolumuz yeterince nasibini almıyor. 78 milyon içerisinde futbolcu bulamıyoruz. 3-4 milyon Türk’ün yaşadığı ülkelerden futbolcu seçmeye çalışıyoruz. Fatih Terim hocamız da futbol direktörü olarak kollarını sıvadı. Gelişim olması için büyük bir uğraş veriyor. Kulüp idarecilerinin alt yapıdan futbolcu yetiştirmeye bakış açılarında eksiklikler var. Öncelikle bunu düzeltmeliyiz. Ben eksikliği burada görüyorum” diye konuştu.

UÜ Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cenk Aydın ise konuşmasında bir bilginin teoriği ile pratik uygulaması arasında farklılıklar olabileceğine değindi. Fakülte olarak mümkün olduğunca belli seviyelere gelmiş başarılı insanlarla öğrencileri bir araya getirmeye çalıştıklarını vurgulayan Dekan Cenk Aydın, hep birlikte fikir birliği ve zenginliği oluşturmayı hedeflediklerinin altını çizdi.

METİN TÜREL KİMDİR?

İbrahim Metin Türel, eski futbolcu ve teknik direktördür. Futbola kaleci olarak Galatasaray Lisesi'ndeki öğrenim yıllarında okul takımında başlayan Metin Türel sırasıyla Galatasaray, Vefa, Şekerspor, İstanbulspor ve PTT takımlarının kalesini korudu. Futbolu bıraktıktan (1963) sonra Afyonspor, Vefa, Beşiktaş (1974-1975, 1980-1981), Adana Demirspor, Trabzonspor (1987-1988), Antalyaspor, Gençlerbirliği, Samsunspor ve İstanbulspor takımlarının teknik direktörlüğünü yapan Metin Türel, teknik direktörlük kariyeri boyunca kulüp takımlarındaki başarılarının yanı sıra birçok futbolcuyu ve teknik adamı Türk futboluna kazandırmasıyla da ünlüdür. 1977-1978 arasında A Millî Futbol takımını da çalıştıran Türel, spor yazarlığı da yapmaktadır ve camia içerisinde Hocaların Hocası lakabı ile anılmaktadır. Türel halen Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği (TÜFAD) Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.HABER ARŞİVİ (Tüm Haberler)