Öğrenci
Personel
Rektör'den
Arşiv
Hızlı Erişim
Bilgi Paketi
Hastane Randevu Sistemi
ULUYÖS 2018
English

Teknik Bilimler MYO’da “iyi tarımcılar” yetişiyor

Haber Tarihi : 16-12-2016
Uludağ Üniversitesi

 

Uludağ Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Park ve Bahçe Bitkileri Bölümü Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Programı öğrencileri, toprağın hazırlanmasından tohuma, ilaçlamadan hasada kadar “iyi tarım yöntemlerini” uygulayarak, sağlıklı ve güvenilir tarım yapmayı öğreniyor. Öğrenciler ayrıca, uygulama serasında bütün üretim aşamalarını öğrendikleri bitkileri, kampüste satışa sunuyor. 

Park ve Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Doç. Dr. Birol Taş, 500 metrekarelik serada iyi tarım uygulamalarıyla sebze ve süs bitkileri yetiştiriciliğini öğrencilerle yaparak, onlara ciddi anlamda tecrübe kattıklarını söyledi.

Seranın öğrenciler için birçok fayda sağladığını aktaran Taş, "Öğrenciler, bir bitkinin üretimindeki toprak hazırlığı ve tohumundan hasadına kadar bütün işleri teker teker görüyor. Yerine göre atılması gereken ilaçları atıyor, gübrelemeyi yapıyor. Bu işlemlerinin hepsinin günlük kayıtlarını tutuyoruz. Böylece kontrollü bir tarım yaparak daha sağlıklı ve güvenli üretim yapmayı hedefliyoruz." diye konuştu.

Taş, süs bitkilerinin kesme çiçekçilikten, doğal soğanlı bitkiler, dış mekân ve iç mekân süs bitkilerine kadar geniş bir alanı kapsadığını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Biz bunların hepsinden öğrencilere örnek göstererek, yetiştiricilik yapıyoruz. Saksılı bitkiler, soğanlı bitkiler, sebzeler ve dış mekân bitkileri var. Bunların hepsini üretip satışa sunuyoruz. Satış yerimiz, üniversite içinde. Buradaki personel, zaten ürünler satışa çıktığı andan itibaren talep gösteriyor. Satış, çok hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Öğrencilerin uygulamalardan çıkarttığı ürünleri sattığımız için ciddi anlamda ticari bir satış yapmıyoruz. Müşteriler de ürünlerin güvenli olduğunu bildiği için çok rağbet ediyor. Hatta kent merkezinden özellikle çocuğu için gelip bizden sebze alan bile var. Burada her türlü işlemi kontrollü bir şekilde yapıyoruz. Gerektiğinde ilaç atıyoruz. Üzerinde attığımız ilacın kalıntısının olmamasına dikkat ediyoruz. Her atılan ilacın bitkide kalıntı süresi vardır. O süre geçtikten sonra ürünü hasat edip sunuyoruz."

"KALINTI PROBLEMİ OLMAYAN ÜRÜNLER"

Seranın her işlemiyle öğrencilerin ilgilendiğine dikkati çeken Taş, "Seranın çatısı, pencereleri otomasyon sistemi, damla sulama sisteminin döşenmesi dahi öğrenciler tarafından yapıldı. Endüstriyel Elektrik ve İklimlendirme Soğutma programı öğrencileriyle ortak projeler geliştiriyoruz. Buranın soğutması ve ısıtması, Otomasyon programı öğrencilerinin program yazmasıyla yapılıyor. Her şeyin temelini burada öğrencilere gösteriyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

UÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı  Dr. M. Ertan Güneş de 1986'da sanayicilerin desteği ve talebiyle kurulan okulun sanayinin talep ettiği teknik donanıma sahip personel ihtiyacını karşılamak üzere, 19 programda öğrenci yetiştirdiğini belirtti.

Bursa sanayisinin çeşitliliklerinin tümünü içeren programlarla 2 yıllık ön lisans eğitimi verdiklerini ve tarım sektörünün nitelikli eleman ihtiyacını gidermeye çalıştıklarını dile getiren dile getiren Güneş "Eğitim kalitemizi belli bir seviyenin üstünde tutmak için çaba sarf ediyoruz. Bu üretim tesisi de öğrencilerin güvenli gıda, doğru tarım uygulamaları ile kalıntı problemi olmayan ürünlerin yetiştirilmesini öğrendiği bir sera. Burada öğrenip sektöre yetişmiş olarak gidiyorlar” diye konuştu.HABER ARŞİVİ (Tüm Haberler)