Öğrenci
Personel
Rektör'den
Arşiv
Hızlı Erişim
Bilgi Paketi
Hastane Randevu Sistemi
ULUYÖS 2018
English

Türk Dünyası El Ele Projesi ile minikler örf ve adetlerini öğrendi

Haber Tarihi : 14-12-2016
Uludağ Üniversitesi

 

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Rektörlüğü Türk Dili Bölümü'nün organize ettiği Türk Dünyası El Ele projesi kapsamında farklı ülkelerden üniversite okumak için Bursa'ya gelen öğrenciler kültür, örf ve adetlerini anaokulu öğrencileriyle paylaştı.

Rektörlük Türk Dili Bölümü tarafından çeşitli ülkelerden gelen ve Bursa'da üniversite eğitimi alan öğrencileri ile birlikte 1 yıldır devam ettirilen Türk Dünyası El Ele etkinliği, anaokulu miniklerinin katılımıyla Uğur Mumcu Kültür Merkezi'nde final gösterilerle sona erdi. Makedonya, Kosova, Türkmenistan, Azerbaycan, Doğu Türkistan, Sincan Uygur, Kafkas bölgesi ve Arnavutluk gibi ülkelerden Bursa'ya okumaya gelen üniversiteli gençler, kendi kültürlerini izleyenlere tanıttılar. Danslarını yemeklerini, çocuk oyunlarını, örf adet ve geleneklerini seyircilerle paylaşan öğrenciler, anaokulu minikleriyle birlikte çeşitli oyunlar oynadı.

Uludağ Üniversitesi Rektörlüğü Türk Dili Bölümü Başkan Yardımcısı ve Okutman Berrin Sarıtunç, Türk Dünyası El Ele projesi kapsamında dünyanın farklı ülkelerinden gelen gençlerin anaokulu öğrencileriyle bir araya geldiğini belirterek, "Bir yıldır devam eden bu projemiz ile farklı kültür, örf ve adetleri halkımızla paylaşıyoruz. Üniversitemize farklı Türk coğrafyalarından gelen öğrencilerimiz ile aramızda çok kolay gönül bağı kuruluyor. Bu gün de projemizin finalini yaparak üniversiteli öğrencilerimiz danslarını, yemeklerini, çocuk oyunlarını ve kültürel değerlerini anaokulu öğrencileriyle paylaştılar" şeklinde konuştu.

Büyük beğeni kazanan proje ile ilgili anaokulu müdürü Aliye Erener ise, amaçlarının atalarımızdan devraldığımız görevi layıkıyla yerine getirmek olduğunu ifade ederek, "Çocuklarımız kendi kültürlerinin dünyanın dört bir yanında yaşadığını gördüler ve diğer Türk ülkelerinden gelen abla ve ağabeyleriyle gönül köprüleri kurdular" dedi.HABER ARŞİVİ (Tüm Haberler)